Gori w Gruzji - przewodnik turystyczny

Gori

Gori to miasto w Gruzji, nad którym góruje średniowieczna twierdza.


Gori jest najważniejszym miastem i stolicą gruzińskiego regionu Wewnętrzn Kartlia. Jest ważnym miejscem na turystycznej mapie Gruzji - to właśnie to miasto będzie prawdopodobnie Twoim miejscem wypadowym na skalne miasto Uplisciche. Jeżeli tu jedziesz, to warto, żebyś zaplanował spędzenie tutaj chociaż połowy dnia - miasto posiada kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Gori - informacje ogólne i notka historyczna

Tereny Gori znane są w piśmie już od VII wieku, kiedy na kartach historii pierwszy raz pojawił się opis ulokowanej na wzgórzach miasta twierdzy Goris Ciche. Podczas panowania króla Dawida Budowniczego na przełomie XI i XII wieku wokół twierdzy zaczęło powstawać miasto, które zyskało nawiązującą do twierdzy nazwę - Gori.

Na przestrzeni kolejnych wieków miasto było ważną aglomeracją Gruzji. W mieście rozwinął się przemysł drzewny i bawełniany, powstał uniwersytet i teatr. Wszystko jednak maleje przy historii współczesnej. Gori jest miejscem narodzin jednego z największych zbrodniarzy w historii świata, Józefa Stalina. Ta spuścizna odbija się głęboko na współczesnym Gori. W mieście znajdziemy muzeum Stalina, gdzie będziemy mogli przejść się po jego domu oraz zajrzeć do wagonu kolejowego, którym podróżował przez świat w czasie IIWŚ, poznamy też jego historię (wybieloną), a na wystawie obejrzymy setki związanych z nim eksponatów. Zobaczymy przy tym, że mieszkańcy Gori mają problem z odbiorem swojego najbardziej znanego miaszkańca. Część gloryfikuje Stalina. Część siedzi cicho. Najmniejsza część, nieśmiało, przyznaje eufemistycznie, że nie wszystko mu wyszło.

Jak dotrzeć do Gori

Najpierw musimy oczywiście dolecieć do Gruzji. Jak pisaliśmy w przewodniku po Gruzji, bez problemu znajdziemy loty z Polski za 200 PLN lub mniej. Z Kutaisi dojedziemy do Gori pociągiem (4h jazdy, od 9 GEL za bilet). Do Gori dojedziemy również bez problemu z Tbilisi. Ze stacji autobusowej przy Didube (mapa) pojedziemy marszrutką do Gori za 4 GEL. Marszrutki jeżdżą codziennie w godzinach 07:00-20:00. Busy odjeżdżają w tym czasie co pełną godzinę.

Atrakcje Gori

Gori, dom w którym mieszkał Stalin

Dom w którym urodził się i mieszkał przez 4 lata Stalin - budynek przeniesiono do centrum aby wystawić go jako miejsce pamięci.


Gori posiada dwie duże atrakcje, z czego jedną znaną na świecie - muzeum Stalina. Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, czyli Józef Stalin, jeden z największych zbrodniarzy w dziejach świata, urodził się i dorastał w Gori. Mimo całej jego zbrodniczej historii, Gori (zarówno miasto jak i mieszkańcy) pamięta o nim i nie widzi problemu z jego promowaniem. W centrum miasta znajduje się muzeum Stalina. Było nie było, jest to fascynujące muzeum, w którym zobaczymy eksponaty należące do jednego z największych tyranów świata. Możemy zobaczyć dom Stalina. Możemy usiąść w jego prywatnym przedziale w osobistym wagonie kolejowym, którym podróżował przez większość swojego życia (bał się latać). Wizyta w muzeum to absolutnie punkt obowiązkowy w Gruzji, jeżeli interesujemy się historią.

Drugą znaną atrakcją Gori jest twierdza Goris Ciche, która góruje nad miastem. Powstała ona w VII wieku, jej ruiny są otwarte do zwiedzania. Wokół twierdzy znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia, takich jak poświęcony bohaterom Gruzji memoriał oraz ogrody Gogebashvili z rzeźbami rycerzy.

Gori to idealna i w zasadzie jedyna baza wypadowa na Uplisciche.

Wskazówki praktyczne

- Gori to małe miasto - do głównych atrakcji dojdziesz pieszo; możesz również pojechać do nich taksówką, którą złapiesz na ulicy; z muzeum Stalina do ruin fortu dojdziesz w 5 minut, to niecałe pół kilometra
- jeżeli interesujesz się historią i trafisz na kogoś, któ mówi po angielsku, zapytaj go o jego zdanie na temat Stalina; sentyment do Rosji funkcjonuje w Gori do dzisiaj, nie przeszkadza w tym nawet fakt, że podczas wojny w 2008 roku Rosjanie ostrzeliwali miasto

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023

Tagi: Gori   Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ