Co jeść w Gruzji? Przegląd dań kuchni gruzińskiej

Kuchnia gruzińska jest niezwykła. Mimo że wydaje się na początku kuchnią prostą, jest niezwykle oryginalna, atrakcyjna wizualnie i pyszna. Nie wydaje mi się, żeby znalazła się osoba, której nie zasmakowałby żaden z gruzińskich smakołyków. Każdy z nich znajdzie swoich miłośników, ponieważ każdy z nich jest interesujący. Nie bez powodu gruzińska Narodowa Agencja Turystyki reklamuje swoją kuchnie słowami wielkiego poety, Aleksandra Puszkina: "Każde gruzińskie danie to poemat". Sprawdź z nami najciekawsze potrawy kuchni gruzińskiej!

Kuchnia gruzińska - tradycyjne produkty kuchni gruzińskiej

Nim dowiesz się o konkretnych daniach kuchni gruzińskiej sprawdź, jakie są najpopularniejsze tradycyjne składniki i produkty w Gruzji. Dzięki temu będziesz mieć lepsze rozeznanie, gdy w jakiejś restauracji będziesz szukać swojej wymarzonej potrawy!

Gruzińskie sery - kuchnia gruzińska słynie z serów, których nie ma może zbyt wiele rodzajów, ale wszystkie są przepyszne, a ich wytwarzanie jest częścią gruzińskiej kultury. Wiele tradycyjnych potraw Gruzji ma w swoim składzie ser. Wśród najpopularniejszych jest pochodzące z mleka wołów sulguni (w wielu restauracjach można go kupić jako zapiekaną przystawkę) oraz ser imertyński, czy młody, podpuszczkowy ser, którego używa się w znacznej części najbardziej znanych potraw Gruzji. Na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO znajduje się ser tenili, sznurkowaty ser

Adżika - pasta z czerwonej papryki z dodatkiem soli, czosnku i ziół.

Chmeli-suneli - narodowa mieszanka przypraw używana do części potraw, składa się m.in. z bazylii, papryki, kopru, mięty, majeranku, selera.

Saciwi - pikantna pasta z orzechów z przyprawami, podawana przeważnie jako dodatek do mięsa

Tkemali - sos śliwkowy, podawany głównie do mięs

Kuchnia gruzińska - dania główne i dodatki

Chaczapuri - zapiekany placek z serem, tradycyjne danie, podawane zazwyczaj w formie przypominającą łódeczkę, jedna z najbardziej znanych gruzińskich potraw. Występuje w kilku formach, z czego najpopularniejsze jest chaczapuri po adżarsku - wypełnione serem i jajkiem. Inne postacie to chaczapuri imertyńskie, które ma postać okrągłego placka wypełnionego serem, pastą z fasoli lub adżika.

Chaczapuri i chinkali

Chaczapuri oraz chinkali - najbardziej znane potrawy kuchni gruzińskiej.


Chinkali - ulubiona potrawa lokalnych mieszkańców. Tradycyjnie pierożki o kształcie sakiewek, które wypełnione są nadzieniem oraz rosołem. Chinkali je bez sztućców, pomagamy sobie rękoma, chwyta się za ogonek na szczycie pierożka, nagryza pierożka i wysysa rosół, siorbanie mile widziane. Trzymanych w ręce końcówek się nie je. Tradycyjne nadzienie to mielone mięso z kolendrą, jednak rodzajów chinkali jest dużo, od nadzienia serowego, po warzywne, a nawet rybne.

Adżapsandali - jednogarnkowe danie wegetariańskie, składające się z bakłażana (który jest bardzo częstym gościem na gruzińskich stołach) pomidorów, papryki i przypraw, czasem również z dodatkiem ziemniaków oraz innych warzyw. Przeważnie pikantne.

Mcvadi - gruziński szaszłyk, przeważnie baranie mięso (chociaż do wyboru jest zazwyczaj również kurczak, cielęcina i wieprzowina) upieczone nad grillem, podawane z drobno pokrojoną cebulą oraz sosami, prawdopodobnie tkemali i adżika.

Szkmeruli - zapieczone w piecu kawałki mięsa zatopione w sosie na bazie mleka i czosnku. Całość przyrządza się w jednym, glinianym półmisku i podaje najczęściej z pieczonymi ziemniakami.

gruzińskie szkmeruli

Pyszne, gruzińskie szkmeruli - jedna z najbardziej znanych potraw gruzińskich.


Ojakhuri - brat szkmeruli - wieprzowina z ziemniakami i cebulą zapiekana w glinianym półmisku w winnym sosie i mieszance przypraw, z kolendrą na czele.

Lobio - gulasz z fasoli, zazwyczaj pikantny, podawany z chlebkiem mczadi

Kuchnia gruzińska - przekąski i przystawki

Badridżani - jedna z klasycznych gruzińskich przystawek. Zawijasy zrobione z grilowanych plastrów bakłażana posmarowanych orzechową pastą i obsypanych ziarnkami granatu.

Kartuli salati - gruzińska sałatka, pomidory z ogórkami, papryką i cebulą wymieszane z zieleniną, w której przeważa kolendra.

Lobiani - okrągłe placki wypełnione pastą z fasoli. Mimo że Lobio to po gruzińsku fasola, zdarzają się również inne wariacje z nadzieniem - placki podawane są również z mięsnym farszem (kubdari) lub (moje ulubione) - z pastą z bobu.

Kupati - kiełbaski wyrabiane z wieprzowiny, podawane z cebulą i sosem tkemali

Tolma - potrawa zawijana w liście winogron. Znana w Turcji i okolicznych państwach jako dolma, nam może kojarzyć się z gołąbkami. Są jednak dużo mniejsze od naszych gołąbków i nadziewane są przeważnie ryżem oraz mięsem.

Kuchnia gruzińska - zupy

Czikhirtma - gruziński rosół, do którego na końcu wpija się jajko, które natychmiast ścina się i nadaje zupie ciekawego smaku

kharcho - zupa przygotowana na wołowinie, podawana z zatopionym pulpetem. Dzięki mieszance przypraw (znów króluje w niej kolendra) zupa ma niezwykły, treściwy aromat.

Czachochbili - zupa o ciekawej historii - mimo że jej nazwa pochodzi od gruzińskiego słowa bażant (khokhobi), jego użycie wyszło ze zwyczaju, a zupę przygotowuje się wyłącznie z kurczakiem. To pikantna zupa powstała w wyniku duszenia kurczaka, pomidorów i cebuli z przyprawami.

Kuchnia gruzińska - desery

Czurczchela - jeden z symboli Gruzji. Można pokochać albo znienawidzić, ciężko odnaleźć się pośrodku. Ja pokochałem, moja partnerka nie. Orzechy, przeważnie włoskie lub laskowe nawleczone na nitkę, zatopione w kisielu i ususzone na słońcu. Nie można polecieć do Gruzji i ich nie spróbować. Wracając do Polski będzie to najlepsza pamiątka dla bliskich. Tylko pamiętajcie, żeby po powrocie do domu trzymać je powieszone w suchym miejscu i nie trzymać w żadnej reklamówce bo bardzo szybko skisną!

Pelamushi - coś, co można by określić jako pewien rodzaj owsianki przygotowany z mąki i zagęszczonego, lokalnego soku winogronowego. Całość przysypana orzechami.

Gruzińska kuchnia - alkohole i napoje

Gruzińskie wino - to jedne z najsmaczniejszych win na świecie. Nic w tym nic dziwnego - Gruzja to kraj, który najprawdopodobniej najdłużej w historii zajmuje się produkcją tego trunku. Niedawne badania wykazały, że tereny Gruzji to pierwsze miejsce na świecie, gdzie zaczęto produkować wino. Najstarsze winne znaleziska mają prawie 5 tysięcy lat! W całym kraju będziemy mogli kupić tanie i pyszne wino. Nawet dziś, w dwudziestym pierwszym wieku, produkcja wina jest w tym kraju tak powszechna, że zajmuje się nią niemal każdy Gruzin, niezależnie od statusu społecznego. Wino takie często można odkupić od Gruzinów za kilka dolarów, lari lub rubli rosyjskich, a sprzedawane jest w plastikowych butelkach po napojach gazowanych. Pozory mogą być jednak mylące - te niezbyt eleganckie butelki zawierają najlepsze wina, jakich można skosztować w Gruzji i zdecydowanie wyprzedzają sklepowe czy restauracyjne wina z górnej półki.

Czacza - narodowy trunek Gruzinów, wytrarzany z winogron, a pisząc dokładniej, z tego, co zostało po produkcji wina. Pod względem smaku można go w skrócie opisać jako mocny (do 70%) bimber o intensywnym smaku. Dostępne w kilku wersjach, oczywiśnie nie mogło zabraknąć czaczy z dodatkiem miodu lub orzechów włoskich.

Gruzińska lemoniada - my nazwalibyśmy to oranżadą, zwłaszcza starsze pokolenia, które pamiętają smaki chemicznych cudeniek lat 80 i 90, które kosztowały kilkadziesiąt groszy. Gruzini uwielbiają je do dzisiaj, wybór lemionad jest ogromny, od tradycyjnych, po winogronowe, anyżowe czy jabłkowe.

Woda Borjomi - woda uzdrowiskowa dostępna w Gruzji powszechnie w sprzedaży, chluba Gruzinów. Wydobywana od 1890 roku, znana na całym wschodzie, w czasach ZSRR uważana za wartościowy rarytas.

Oczywiście nie są to wszystkie potrawy, jakich warto spróbować w Gruzji. Powyższa lista stanowi jednak świetną bazę do rozpoczęcia swojej przygody z kuchnią Gruzji. A jaka jest Twoja ulubiona potrawa kuchni gruzińskiej?


Tagi: Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ