Batumi - przewodnik turystyczny

Batumi

Batumi to ciekawe miasto położone nad Morzem Czarnym. Foto: Khuroshvili Ilya, flickr.com


Batumi liczy ponad 160 tysięcy mieszkańców i jest największym miastem Adżarii, autonomicznej republiki położonej nad Morzem Czarnym. Dziesiątki lat temu Batumi było dla krajów bloku wschodniego znanym turystycznym kurortem. Po upadku komunizmu znaczenie miasta podupadło. Od czasu rozpoczętych w 2012 roku ogólnopaństwowych inwestycji w turystykę, Batumi  na powrót stało się popularnym kurortem. Miasto znacznie się rozwinęło, stając się jedną z najpopularniejszych destynacji w Gruzji.

Batumi - informacje ogólne i notka historyczna

Batumi jest największym miastem zachodniej Gruzji. To stolica autonomicznej republiki Adżarii, która znajduje się przy granicy z Turcją. Gdy w IX wieku Gruzini pokonali Arabów i odzyskali niepodległość, na terenie Gruzji zamiast jednego kraju funkcjonowały mniejsze księstwa. W X wieku księstwa, między innymi Adżaria, zjednoczyły się, tworząc Gruzję. Mimo że Adżaria i Batumi były nierozerwalnie związane z Gruzją, wszystko zmieniło się w XVII wieku, kiedy Adżarię podbiła i włączyła w swoje granice Turcja. Turcy wprowadzili w niej Islam, który z czasem (po wielu buntach i protestach) przyjęła większość mieszkańców. W Gruzji pojawiła się nowa grupa etniczna - gruzini wyznania islamskiego, których ze względu na miejsce zamieszkania, nazwano Adżarami. Gdy w 1878 roku Gruzja trafiła do Rosji, Rosjanie wyeksponowali odrębność Adżarii, tworząc z niej autonomiczną republikę. Po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości Adżaria utrzymała autonomię. Mimo że dzisiaj większość Adżarów powróciło do wiary przodków, Adżaria wciąż jest autonomiczną republiką.

Batumi powstało w czasach Imperium Rzymskiego. Jego znaczenie urosło w czasach rosyjskich - Batumi stało się ośrodkiem przetwórstwa ropy, wybudowano w nim port, który stał się ważnym punktem na mapie ZSRR. Ponadto miasto było znanym kurortem wakacyjnym, którym pozostaje do dzisiaj.

Jak dotrzeć do Batumi

jak dolecieć do Batumi

Jak tanio dotrzeć do Batumi?


Jak pisaliśmy już w naszym przewodniku po Gruzji, najtaniej dolecimy z Polski do Gruzji liniami Wizzair (z Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia do Kutaisi) - poza sezonem wakacyjnym bez problemu znajdziemy loty za 200 PLN lub mniej. Odległość z Kutaisi do Batumi to prawie 150 kilometrów, które bez problemu pokonamy z lotniska w Kutaisi marszrutką lub autokarem. Stoją one przed lotniskiem, mając napisaną trasę za przednią szybą. Kurs z Kutaisi do Batumi to koszt 10 USD/10 EUR lub 20 GEL (czyli około 23 PLN) lub 15 GEL w przypadku autokaru - jak widać, najlepiej posiadać przy sobie lokalną walutę. Czas przejazdu to około 1,5h. Kursy z lotniska Kutaisi do Batumi zatrzymują się na przystanku przy Ninoshvili 1.

Jeżeli jesteśmy cierpliwi i chcemy zaoszczędzić, powinniśmy wyjść z lotniska, podejść do drogi (lotnisko położone jest obok głównej drogi prowadzącej na wybrzeże) i tam złapać marszrutkę - cena będzie na pewno niższa, niż w marszrutkach na lotnisku.

Batumi - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Batumi

Komunikacja miejska w Batumi. Jeden z gruzińskich dworców autobusowych.


Batumi jest na tyle niedużym miastem, że jesteśmy w stanie zwiedzać je pieszo. Jeżeli nie mamy na to ochoty, możemy skorzystać z busów (istnieje kilka tras, bilet kosztuje 1 GEL), jednak lepszym rozwiązaniem będzie łapanie marszrutek - nie powinniśmy zapłacić więcej niż 0,6 GEL za przejazd.

Noclegi w Batumi

noclegi w Batumi

Gdzie tanio spać w Batumi?


Baza noclegowa w Batumi jest dość rozbudowana, powoli pojawiają się kolejne miejsca noclegowe. Znajdziemy tutaj nie tylko luksusowe hotele znanych sieci, ale również hostele, lub prywatne kwatery. Nocleg w Batumi w trakcie trwania sezonu to koszt od około 20 - 30 lari za noc. 

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Batumi!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jedzenie

Będąc w Adżarii koniecznie trzeba spróbować chaczapuri po adżarsku, które jest lokalną odmianą chaczapuri, kultowych gruzińskich placków. Wariant adżarski różni się kształtem (jest łódkowaty) oraz wbijanym na koniec pieczenia jajkiem do środka. Co ciekawe, ten wariant chaczapuri jest tak popularny, że dostaniemy go praktycznie w każdym rejonie Gruzji, a samo chaczapuri po adżarsku dostaniemy nawet w każdej gruzińskiej restauracji w Polsce. Więcej o kuchni gruzińskiej przeczytasz w naszym przewodniku po daniach kuchni gruzińskiej.

Atrakcje Batumi

Morze Czarne - Batumi położone jest nad Morzem Czarnym. Plaża jest kamienista.

Bulwary - prawie 8 km ciągnące się wzdłuż wybrzeża

Tańczące fontanny - ułożone na jeziorze Ardagani, przedstawienie zaczyna się o godzinie 21:00, kończy o 24:00.

Batumi Piazza - uznawany za najpiękniejszy plac w Gruzji.

Wieża Alfabetu - wysoki i widoczny z daleka monument będący hołdem dla gruzińskiego alfabetu. Na samej górze miała funkcjonować kawiarnia, jednakże do tej pory góra jest zamknięta i nie wiadomo, co będzie dalej z budynkiem

Wieża Czaczy - bardzo nietypowa konstrukcja posiadająca 4 dystrybutory, z których, przynajmniej do niedawna, codziennie o godz. 19:00 przez dziesięć minut leci czacza - tradycyjny gruziński alkohol

Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich - ulica nie jest zbyt ciekawa, jedyne co można tam zrobić, to fotkę w ramach ciekawostki.

Rzeźba "Ali i Nino" - ciekawa, robiąca spore wrażenie, ruchoma, metalowa rzeźba, przedstawiająca dwie 7 metrowe postacie, które co jakiś czas zbliżają się do siebie i całują

Plac Medei (znany również jako Europe Square) - centralny plac Batumi, na którym znajdziemy ciekawą zabudowę oraz pomnik Medei. Na jednym z budynków na placu znajdziemy piękny zegar astronomiczny

Pozostałości Twierdzy Gonio. Dojechać można autobusem z Tbilisi Square do Sarpi. Poprośmy kierowcę, aby wypuścił nas na Gonio.

Ogród Botaniczny w Batumi - można dojechać do niego marszrutką (około 20 minut jazdy z centrum). Wielki i ceniony ogród, w którym znajdziemy ponad 2000 gatunków roślin!

Ureka - miejsce położone niedaleko Batumi. Warto tam pojechać dla plaż, które są... czarne.

MC Donald - nie namawiam nikogo do obżerania się za granicą hamburgerami z "Maka", ale zachęcam do obejrzenia budynku, który jest architektoniczną perełką.

Wskazówki praktyczne

- Rozmiary Batumi pozwalają na zwiedzanie miasta pieszo
- Ceny, podobnie jak w reszcie Gruzji, są niskie - obiad zjemy za 10-30 PLN, piwo w barze to koszt około 4 PLN
- należy nastawić się na to, że w Batumi często pada deszcz
- Batumi posiada sieć rowerową (BatumVelo, batauto.ge), w której możemy automatycznie wynająć rower. Kartę systemową możemy kupić w biurach informacji turystycznych (w centrum znajdują się cztery biura, nie będziesz mieć problemów z ich odnalezieniem), ich koszt to 2 GEL

Przydatne linki

przydatne strony o Batumi

Dowiedz się więcej o Batumi.


www.visitbatumi.travel - oficjalna strona Batumi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023


Tagi: Batumi   Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ