Stepantsminda (Kazbegi) - przewodnik turystyczny
Klasztor Cminda Sameba przy Kazbegi.
Stepantsminda (dawniej Kazbegi) to jedno z najpiękniejszych miejsc w Gruzji. Nie jest to najpopularniejszy turystyczny kierunek w kraju, jest jednak jednym z najbardziej znanych miejsc Gruzji. Okładki większości książek, czy zdjęcia w artykułach o Gruzji przeważnie ukazują to miejsce - Klasztor Cminda Sameba górujący nad miastem. Dojechać tu wcale nie jest tak ciężko, nawet jeżeli w Gruzji spędzamy mało czasu.
STEPANTSMINDA - SPIS TREŚCI
Kazbegi - informacje ogólne i notka historyczna
Stepantsminda jest liczącą niespełna półtorej tysiąca mieszkańców miasteczkiem, które położone jest w strategicznym punkcie, między górami Kaukazu, na terenach przez które przebiega Gruzińska Droga Wojenna. To wąwóz, który pozwala przejść góry Kaukazu. Znany był już w starożytności, to właśnie przez to miejsce przechodziły armie Perskie, Mongolskie czy całe ludy podczas Wielkiej Wędrówki Ludów. Gdy w X wieku Gruzja zjednoczyła się, na terenach Stepantsmindy wybudowano punkt poboru opłat za przejście drogą. Niedługo później Stepantsminda stała się wsią. W XIV wieku wybudowano w niej Cminda Sameba - cerkiew, która położona jest na wysokości 2170 m.n.p.m. i stanowi jedną z największych atrakcji Gruzji. Gdy w XIX wieku Gruzja była pod rosyjskim protektoratem, Rosjanie zmienili w 1925 roku nazwę miasta na Kazbegi - na cześć Gabriela Kazbegiego, lokalnego przywódcy, który tłumił powstanie antyrosyjskie. Do nazwy Stepantsminda oficjalnie powrócono w 2006 roku. Wciąż większość mieszkańców używa jednak nazwy Kazbegi.
Jak dotrzeć do Kazbegi
Jak tanio dotrzeć do Kazbegi?
Do Stepantsminda (dawniej Kazbegi) kursują minibusy i marszrutki z Tbilisi. Za 10 GEL dojedziemy do Kazbegi z dworca Didube (dojedziemy do niego metrem, czerwoną linią, stacja DIDUBE). Dworzec jest duży, trzeba pytać miejscowych (nazwa Kazbegi używana jest do dzisiaj), zaznaczając, że interesuje nas wyłącznie marszrutka lub minibus za 10 GEL. Trzeba być pewnym siebie, będą próby oszukiwania i wciśnięcia np. w taksówkę. W grudniu 2019 roku ostatni bus do Stepantsminda odjeżdżał o 17:00. Identycznie w Kazbegi - ostatni bus do Tbilisi odjeżdżał o 17:00.
Aby przeczytać, jak najtaniej dostać się do Gruzji, przeczytaj nasz przewodnik po Gruzji.
Kazbegi - komunikacja miejska
Stepantsminda to malutkie miasto zamieszkałe przez niecałe 2000 osób. Sercem miasta jest placyk przy głównej ulicy (E117). Możemy znaleźć tam taksówki, które obwiozą nas po okolicy oraz marszrutki, którymi będziemy mogli wrócić do Tbilisi.
Noclegi w Stepantsminda
Gdzie tanio spać w Stepantsminda?
Kiedy dojedziecie do Stepantsmindy, natychmiast po wyjściu z pojazdu będziecie zaczepiani przez babuszki, które będą oferować nocleg. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie ceny i wybranie się z jedną z takich osób. Spokojnie można się targować, aczkolwiek w trakcie sezonu całkiem możliwe, że nikt nie zejdzie z ceny. Ja byłem poza sezonem, bez żadnych ostrych targów otrzymałem cenę 20 GEL (40 PLN) za pokój dwuosobowy w domu jednej z babuszek.
Cena za nocleg w Stepantsminda nie jest wysoka. Spodziewajmy się stawek od 50 PLN za osobę, które poza sezonem można spokojnie zbić o połowę.
Jeżeli wolimy być mniej spontaniczni i zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, polecamy wyszukiwarkę Booking:
Booking.com !-->Pamiętajmy jednak, że najlepiej będzie znaleźć tam nocleg samodzielnie. Jeżeli jednak skorzystasz z powyższej wyszukiwarki, to wielkie dzięki! Za każdą rezerwację otrzymuję małą prowizję.
Jedzenie
Szkmeruli - jedna z najpopularniejszych potraw gruzińskich.
Jedzenie w Kazbegi jest drogie! Średnio dwukrotnie droższe niż w Tbilisi czy Kutaisi. Zalecam kupno jedzenia na zapas w Tbilisi i zabranie go ze sobą w podróż. Cena za artykuły spożywcze i gotowe jedzenie jest około dwukrotnie wyższa niż w Tbilisi.
Nie polecam stołowania się w sercu miasteczka, czyli otaczających dworzec budynkach. Bardzo drogo i bardzo małe porcje (całkowite przeciwieństwo Gruzji).
O kuchni gruzińskiej przeczytasz w naszym artykule: Gruzja - jedzenie.
Atrakcje Kazbegi
Atrakcje Stepantsmindy.
Mimo, że miasteczko jest małe, znajdziemy w nim (i w okolicach) niejedną atrakcję. Atrakcje Stepantsmindy:
Cminda Sameba (Gergeti Trinity Church) - wybudowany w XIV wieku klasztor, górujący nad miastem. Popularna jego nazwa to Tsminda Sameba ("Święta Trójca"). Kościół położony jest nad miastem, na wzgórzu (2170 m n.p.m.). Dojść można do niego na trzy sposoby - wynajmując podwózkę (drogo, szkoda pieniędzy i widoków) oraz dwoma szlakami, z czego jeden jest stromy i szybki (godzina w jedną stronę) ale nie posiada żadnych widoków (pod górę przez las), a drugi szlak jest dłuższy (2h w jedną stronę), ale przepiękny. Od 2018 roku do klasztoru prowadzi nowa, asfaltowa droga, którą można pokonać taksówką, złapiemy je bez problemu na placu, na którym zatrzymaliśmy się jadąc z Tbilisi.
Stepantsminda Historic Museum - muzeum położone w rodzinnej rezydencji Alexandra Kazbegi, gruzińskiego pisarza (1848-1890). Wstęp 3 GEL. Wewnątrz sporo informacji o pisarzu i rodzinie (90% ekspozycji wyłącznie po gruzińsku), a także skromne, archeologiczne zbiory oraz tradycyjne, gruzińskie stroje i salon stylizowany na XVIII wiek.
Wodospad Gveleti - położony około 7 km od miasta, niedaleko wioski Gveleti
Wokół miasta jest wiele ścieżek hikingowych, m.in. do lodowca Devdoraki lub miasteczek, np. Sno lub Juta.
Wskazówki praktyczne
- jadąc do Kazbegi, kup jedzenie na zapas w Tbilisi i zabierz je ze sobą w drogę. Cena jedzenia w Kazbegi jest około dwukrotnie wyższa niż w Tbilisi. Bardzo drogo jest w restauracjach
- przed wyruszeniem do Kazbegi spróbuj przekonać swoich współpasażerów do przystanku w Ananuri. To piękna twierdza z końca XVI wieku, położona po drodze do Kazbegi, niecałe 60km od Tbilisi. Jeżeli współpasażerowie wyrażą zgodę, poproś kierowcę o to, żeby zjechał na trasie do Ananuri i dał kilka chwil na zwiedzanie. Za kilka GEL nie będzie żadnego problemu ze zrobieniem przystanku
Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023