Kutaisi - przewodnik turystyczny

Katedra Bagrati w Kutaisi

Katedra Bagrati w Kutaisi.


Jeszcze do niedawna Kutaisi było mocno zaniedbanym miastem. Wszystko zmieniło się od czasu modernizacji lotniska i otworzenia go dla tanich linii lotniczych. Kutaisi stało się tanią i ciekawą destynacją, otwierającą turyście możliwoś poznania Gruzji oraz państw sąsiednich. Wraz z turystami pojawiły się pieniądze, przeznaczane na upiększenie miasta. Kutaisi z każdym rokiem staje się coraz piękniejsze.

Kutaisi - informacje ogólne i notka historyczna

Historia Kutaisi siąga VI wieku p.n.e. Już dwa tysiące lat temu było to ważne miasto, najpierw w Imperium Abchaskim (Kutaisi było jego stolicą od 806 roku), później, po wyzwoleniu się spod panowania tureckiego (rok 1122), zasiadali tu gruzińscy władcy. Po przyłączeniu do Rosji w 1810 roku Kutaisi stało się stolicą guberni kaukaskiej, w której Rosjanie przeprowadzili kilka inwestycji, dzięki którym powstały zakłady produkcyjne. Po II wojnie światowej do budowy nowych fabryk Rosjanie skierowali Polaków, których wciąż więzili w gułagach.

Od kilkudziesięciu lat miasto podupadało, mimo że jest trzecim największym miastem Gruzji (po Tbilisi i Batumi, obecna populacja Kutaisi to około 150 tysięcy mieszkańców), zeszło trochę na ubocze. Wszystko zmieniło się w 2013 roku, kiedy do użytku oddano wyremontowane lotnisko, a Gruzja podjęła się projektu mającego na celu otwarcie na turystów. Lotnisko w Kutaisi szybko stało się motorem napędowym całego miasta, które z roku na rok pięknieje i jest w chwili obecnej jednym z motorów napędowych gruzińskiej gospodarki.

Jak dolecieć do Kutaisi

jak dolecieć do Kutaisi

Jak tanio dolecieć do Kutaisi?


Loty do Kutaisi to nie problem, wszystko dzięki Wizzair (www.wizzair.com) i niesamowitej popularności, jaką Gruzja cieszy się wśród Polaków. Z Polski do Gruzji Wizzair lata z Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia. W Kutaisi ląduje również Ryanair, w chwili pisania tych słów (listopad 2020) linia latała jedynie z Bolonii i Marsylii. Poza sezonem wakacyjnym loty do Kutaisi znajdziemy za cenę około 200 PLN. Możemy mieć szczęście i kupić bilety jeszcze taniej - nam udało się kupić je za 148 PLN.

Transport z lotniska do Kutaisi

dojazd do centrum Kutaisi z lotniska

Lotnisko w Kutaisi. Jak dojechać do centrum Kutaisi?


Lotnisko w Kutaisi, David the Builder Kutaisi International Airport, znajduje się w Kopitnari (i to o tą miejscowość należy pytać, jeżeli chcemy się dostać na lotnisko). Kopitnari to miejscowość położona 24 kilometry od centrum Kutaisi.

Do Kutaisi dojedziemy marszrutką złapaną przed lotniskiem, za cenę 7 lari. Będzie taniej, jeżeli podejdziemy do ulicy przy lotnisku (jest to główna ulica Tbilisi - Batumi) i tam złapiemy marszrutkę. Stojąc do lotniska tyłem i łapiąc samochody jadące w prawo dojedziemy do Kutaisi. Łapiąc samochody jadące w lewo pojedziemy do Batumi. Od 2016 roku z lotniska do centrum Kutaisi można również dojechać autokarami za cenę 5 GEL. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na nasz osobny, wyczerpujący temat tekst: lotnisko w Kutaisi.

Noclegi w Kutaisi

noclegi w Kutaisi

Gdzie tanio spać w Kutaisi?


W Kutaisi cena za nocleg nie jest wysoka. Łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu znajdziemy już za 25 PLN, natomiast pokój dwuosobowy w hotelu w Kutaisi to koszt od około 44 PLN.

Do wyszukiwania najtańszego noclegu polecam poniższą wyszukiwarkę.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję!

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Kutaisi spałem i które miejsca noclegowe polecam, sprawdź artykuł noclegi w Kutaisi - polecane i odradzane.

Kutaisi - komunikacja miejska

Po Kutaisi można podróżować busami miejskimi lub marszrutkami. Marszrutki kursują po całym mieście i kosztują niewiele, zazwyczaj mniej niż 1 lari (standardową ceną jest 50 GEL). Trasa marszrutki napisana jest za przednią szybą (przeważnie wyłącznie w języku gruzińskim, co oznacza, że warto przed wyjazdem zapoznać się z alfabetem, albo trzeba pytać o pomoc miejscowych). Marszrutka wysadzi nas dokładnie tam, gdzie chcemy, wystarczy krzyknąć "gacheret", aby kierowca zatrzymał się i nas wypuścił. W mieście kursują niezbyt drogie taksówki. Pamiętajmy, aby cenę za przejazd ustalać na początku podróży. Najlepszą informacją będzie obsługa miejska w którym śpimy - powiedzmy im, gdzie chcemy jechać, a oni wskażą nam odpowiedni przystanek i numer pojazdu.

Jedzenie w Kutaisi

W Kutaisi znajdziemy kilka restauracji oraz piekarni, w których będziemy mogli najeść się za niewygórowaną stawkę. W centrum znajduje się również bazar, na którym kupimy tanie lokalne produkty. Z kolei idealnym miejscem na posiłek są piekarnie z salą dla gości. Można w nich już za 2-3 GEL (2,50-4 PLN) kupić chaczapuri lub inne gruzińskie pyszności! Na temat jedzenia w Gruzji przygotowaliśmy osobny artykuł: jedzenie w Gruzji.

Atrakcje Kutaisi

warte odwiedzenia w Kutaisi

Atrakcje Kutaisi warte odwiedzenia.


Będąc w Kutaisi koniecznie trzeba zobaczyć Monastyr Galati - powstały na początku XII wieku, jeden z dwóch, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytków oraz Katedrę Bagrati - drugi zabytek z listy UNESCO. Okazała katedra wybudowana w 1003 roku.

Warto również skupić się na nowych atrakcjach miasta i obejrzeć budynek parlamentu - piękny, nowoczesny budynek o bardzo ciekawej bryle, a także, Plac główny - świeżo odrestaurowany, z monumentalną fontanną pośrodku.

Niesamowite miejsca znajdują się w okolicach Kutaisi. Warto zobaczyć, położoną około 20 km od Kutaisi, Jaskinie Prometeusza (Prometheus Caves, znane również jako Kumistavi Cave). To przepiękne, odkryte zaledwie 30 lat temu, wielkie podziemne jaskinie, które można zwiedzać dwoma trasami - pieszo (6 lari), lub łodzią (przepłynięcie przez podziemną rzekę) za 7 lari. Do jaskini dojedziemy, biorąc spod Kutaisi central bus terminal marszrutkę do Tskaltubo (წყალტუბო) - małej, uzdrowiskowej miejscowości (1 lari za przejazd). Stamtąd do jaskini dojedziemy marszrutką (nr 42, do Kumistavi, gdzie znajduje się powyższa jaskinia, cena transportu 2 lari) lub taksówką. Ważne - jaskinia jest zamknięta w poniedziałki. Godziny otwarcia - 10:00 - 17:00 (w miesiącach listopad - kwiecień), 10:00 - 18:00 (maj - sierpień) i 10:00 - 17:30 (wrzesień - październik).

Około 10 km od miasta znajduje się rezerwat Sataplia, w którym znajdziemy przepiękne lasy, oraz kolejne, fantastyczne jaskinie, wśród których znajdziemy jaskinię nazywaną Sataplia Cave, w której będziemy mogli zobaczyć odbite w ziemi i skamieniałe ślady dinozaurów. Wstęp do rezerwatu kosztuje 6 GEL. Ważne - rezerwat jest zamknięty we wtorki.

Niedaleko Kutaisi znajduje się jeszcze Klasztor Motsameta - położony około 6 km od Kutaisi, warto pojechać do niego marszrutką lub taksówką.

Kolejnym, wartym zobaczenia miejscem, jest Gachedili - malutka miejscowość, położona około 50 km od Kutaisi. Znajdziemy w niej przepiękny, wyrzeźbiony w skale wąwóz, przez który miejscowi organizują przepływy pontonem. Jadąc w to miejsce będziemy przejeżdżać przez Martvili, małą miejscowość w której warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć stary, VII wieczny klasztor.

Wskazówki praktyczne

- Jadąc do Gruzji warto nauczyć się podstawowych zwrotów w języku rosyjskim
- mając zamiar zwiedzić atrakcje położone poza miastem, pobyt w Kutaisi powinien wynieść minimum dwa dni. Jeżeli nie chcemy ruszać się poza miasto, w jeden dzień spokojnie uda się nam zobaczyć główne atrakcje miasta
- ze względu na swoje położenie, w Kutaisi praktycznie nie występują ujemne temperatury; powoduje to, że w mieście spotkasz rosnące palmy

Przydatne linki

przydatne strony o Kutaisi

Przydatne strony o Kutaisi.


www.kutaisi.gov.ge/eng - oficjalna strona Kutaisi (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023


Tagi: Kutaisi   Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ