Kutaisi - przewodnik turystyczny

Katedra Bagrati w Kutaisi

Katedra Bagrati w Kutaisi.


Jeszcze do niedawna Kutaisi było mocno zaniedbanym miastem. Wszystko zmieniło się od czasu modernizacji lotniska i otworzenia go dla tanich linii lotniczych. Kutaisi stało się tanim i ciekawym celem, otwierającym turyście możliwości na poznanie Gruzji oraz państw sąsiednich. Wraz z turystami pojawiły się pieniądze, przeznaczane na upiększenie miasta. Kutaisi z każdym rokiem staje się coraz piękniejsze.

JAK DOTRZEĆ DO KUTAISI

jak dolecieć do Kutaisi

Jak tanio dotrzeć do Kutaisi?


Loty do Kutaisi to nie problem, wszystko dzięki Wizzair (www.wizzair.com), które do Kutaisi lata niedrogo z Warszawy lub Katowic. Poza sezonem wakacyjnym loty do Kutaisi znajdziemy za cenę około 200 PLN (lub jeszcze taniej).

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM  

dojazd do centrum Kutaisi z lotniska

Lotnisko w Kutaisi.


Lotnisko w Kutaisi, David the Builder Kutaisi International Airport, znajduje się w Kopitnari (i to o tą miejscowość należy pytać, jeżeli chcemy się dostać na lotnisko), 14 km od miasta.

Do Kutaisi dojedziemy marszrutką złapaną przed lotniskiem, za cenę 7 lari. Będzie taniej, jeżeli podejdziemy do ulicy przy lotnisku (jest to główna ulica Tbilisi - Batumi) i tam złapiemy marszrutkę (stojąc do lotniska tyłem - łapiąc samochody jadące w prawo - jadące w lewo jadą do Batumi)

Więcej o lotnisku w Kutaisi znajdziesz w naszym tekście "lotnisko w Kutaisi".

KOMUNIKACJA MIEJSKA W KUTAISI

komunikacja miejska w Kutaisi

Komunikacja miejska w Kutaisi. Dworzec autokarowy.


Po Kutaisi można podróżować busami miejskimi lub marszrutkami. Marszrutki kursują po całym mieście i kosztują niewiele, zazwyczaj mniej niż 1 lari. Trasa marszrutki napisana jest za przednią szybą (przeważnie wyłącznie w języku gruzińskim, co oznacza, że warto przed wyjazdem zapoznać się z alfabetem, albo trzeba pytać o pomoc miejscowych). Marszrutka wysadzi nas dokładnie tam, gdzie chcemy, wystarczy krzyknąć "gacheret", aby kierowca zatrzymał się i nas wypuścił. W mieście kursują niezbyt drogie taksówki. Pamiętajmy, aby cenę za przejazd ustalać na początku podróży.

NOCLEGI W KUTAISI

noclegi w Kutaisi

Gdzie tanio spać w Kutaisi?


W Kutaisi cena za nocleg nie jest wysoka. Łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu znajdziemy już za 25 PLN, natomiast pokój dwuosobowy w hotelu w Kutaisi to koszt od około 44 PLN.

Do wyszukiwania najtańszego noclegu polecam poniższą multiwyszukiwarkę. Działa na tej zasadzie, że sprawdza ceny na większości znanych wyszukiwarek i podaje najniższe ceny, jakie znalazła.

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Kutaisi spałem i które miejsca noclegowe polecam, sprawdź artykuł noclegi w Kutaisi - polecane i odradzane.

WINE & DINE

co warto zjeść w Kutaisi

Dowiedz się więcej o kuchni w Kutaisi.


O kuchni gruzińskiej przeczytasz w naszym przewodniku po Gruzji.

WARTE ODWIEDZENIA

warte odwiedzenia w Kutaisi

Atrakcje Kutaisi warte odwiedzenia.


Będąc w Kutaisi koniecznie trzeba zobaczyć Monastyr Galati - powstały na początku XII wieku, jeden z dwóch, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytków oraz Katedrę Bagrati - drugi zabytek z listy UNESCO. Okazała katedra wybudowana w 1003 roku.

Warto również skupić się na nowych atrakcjach miasta i obejrzeć budynek parlamentu - piękny, nowoczesny budynek o bardzo ciekawej bryle, a także, Plac główny - świeżo odrestaurowany, z monumentalną fontanną pośrodku.

Niesamowite miejsca znajdują się w okolicach Kutaisi. Warto zobaczyć, położoną około 20 km od Kutaisi, Jaskinie Prometeusza (Prometheus Caves, znane również jako Kumistavi Cave). To przepiękne, odkryte zaledwie 30 lat temu, wielkie podziemne jaskinie, które można zwiedzać dwoma trasami - pieszo (6 lari), lub łodzią (przepłynięcie przez podziemną rzekę) za 7 lari. Do jaskini dojedziemy, biorąc spod Kutaisi central bus terminal marszrutkę do Tskaltubo (წყალტუბო) - małej, uzdrowiskowej miejscowości (1 lari za przejazd). Stamtąd do jaskini dojedziemy marszrutką (nr 42, do Kumistavi, gdzie znajduje się powyższa jaskinia, cena transportu 2 lari) lub taksówką. Ważne - jaskinia jest zamknięta w poniedziałki. Godziny otwarcia - 10:00 - 17:00 (w miesiącach listopad - kwiecień), 10:00 - 18:00 (maj - sierpień) i 10:00 - 17:30 (wrzesień - październik).

Około 10 km od miasta znajduje się rezerwat Sataplia, w którym znajdziemy przepiękne lasy, oraz kolejne, fantastyczne jaskinie, wśród których znajdziemy jaskinię nazywaną Sataplia Cave, w której będziemy mogli zobaczyć odbite w ziemi i skamieniałe ślady dinozaurów. Wstęp do rezerwatu kosztuje 6 GEL. Ważne - rezerwat jest zamknięty we wtorki.

Niedaleko Kutaisi znajduje się jeszcze Klasztor Motsameta - położony około 6 km od Kutaisi, warto pojechać do niego marszrutką lub taksówką.

Kolejnym, wartym zobaczenia miejscem, jest Gachedili - malutka miejscowość, położona około 50 km od Kutaisi. Znajdziemy w niej przepiękny, wyrzeźbiony w skale wąwóz, przez który miejscowi organizują przepływy pontonem. Jadąc w to miejsce będziemy przejeżdżać przez Martvili, małą miejscowość w której warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć stary, VII wieczny klasztor.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

praktyczne wskazówki o Kutaisi

Jadąc do Kutaisi warto nauczyć się podstawowych zwrotów w jęz. rosyjskim.


- mając zamiar zwiedzić atrakcje położone poza miastem, pobyt w Kutaisi powinien wynieść minimum dwa dni. Jeżeli nie chcemy ruszać się poza miasto, w jeden dzień spokojnie uda się nam zobaczyć główne atrakcje miasta 

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Kutaisi

Przydatne strony o Kutaisi.


www.kutaisi.gov.ge/eng - oficjalna strona Kutaisi (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Kutaisi   Gruzja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ