Uplisciche w Gruzji - historia, zwiedzanie oraz ważne informacje

Uplisciche

Uplisciche to skalne miasto w Gruzji. Góruje nad nim XII wieczna cerkiew.


Uplisciche to starożytne, skalne miasto położone w Gruzji. Jego początki sięgają epoki bronzu i czasów, kiedy na terenach tych znajdowało się państwo Iberia. Dzisiaj jest to jeden z największych historycznych skarbów Gruzji. Miasto było jednym z najpotężniejszych i najsłynniejszych osad ludzkich na Kaukazie. Mimo wielu przeciwności rozrastało się i umacniało swoją potęgę, nie dając się podbić żadnym najeźdźcom. W końcu jednak upadło i postanowiono je porzucić. Dzisiaj, przy niedużym wysiłku, możemy dojachać do Uplisciche, aby zobaczyć je na własne oczy.


Osoby wybierające się do Gruzji często decydują się na wybranie i wycieczkę wyłącznie na jedno ze skalnych miast Gruzji. Zadają sobie pytanie: Uplisciche czy Wardzia? Należy jednak pamiętać, że wbrew pozorom są to zupełnie inne zabytki. Wardzia jest średniowiecznym miastem, którego budowa ruszyła w XII wieku, natomiast początki Uplisciche sięgają epoki bronzu. Z tego powodu oba miasta są od siebie zupełnie inne. Mając czas warto zobaczyć je oba. Mówiąc w skrócie - Uplisciche to historia człowieka na Kaukazie, Wardzia to historia Gruzji.

Uplisciche - historia

Początki Uplisciche sięgają V wieku p.n.e - jest to jedna z najstarszych osad ludzkich na Kaukazie. Wykuto ją na skalistych zboczach rzeki Mtkvari (Kura). Miasto składa się z sieci jaskiń, wykutych w skale struktur i komór połączonych wąskimi uliczkami i schodami. Założono je w strategicznym punkcie, wzdłuż starożytnego szlaku handlowego nazywanego Jedwabnym Szlakiem. Ze względu na lokalizacje Uplisciche szybko stało się ważnym miastem i rosło w siłę. Rozwijało się, łącząc się z otaczającą rzeczywistością. Wewnątrz jaskiń łączą się wpływy Anatolii, pogaństwa oraz chrześcijaństwa. Daje to niezwykłe świadectwo rozwijającego się świata. Spacerując wykutymi komorami możemy poczuć historię człowieka.

Uplisciche

Uplisciche to setki wydrążonych w skale pomieszczeń. Od mieszkań, po świątynie, winiarnię czy teatr!


Mimo że Uplisciche było najeżdżane przez wrogie armie, ani razu nie dało się podbić. Niezależnie jednak od tego, od VI wieku miasto zaczęło tracić na znaczeniu. Wszystko z powodu dynamicznie rozwijających się ośrodków chrześcijańskich - Mcchety (pierwsza stolica Gruzji), a następnie Tbilisi. W okolicach VIII i X wieku Uplisciche ponownie stało się jednym z najważniejszych miast Kaukazu. Po podboju arabskim i zajęciu Tbilisi przez muzułmanów, skalne miasto stało się jednym z bastionów, w którym chronili się chrześcijanie. Miasto obroniło się i nie zostało podbite. W końcu jednak nadszedł na nie czas. Po najeździe Mongołów w XIV wieku mieszkańcy miasta podjęli decyzje o opuszczeniu Uplisciche. Miasto zostało porzucone, a jego mieszkańcy zasiedlili okoliczne miasta.

Największe zniszczenia miasta nie były dziełem ręki człowieka. Uplisciche ucierpiało podczas ogromnego trzęsienia ziemi w 1920 roku. Wstrząsy bezpowrotnie zniszczyły znaczną część zabudowy miasta.

Dzisiaj Uplisciche jest terenem zamkniętym, które, za opłatą, możemy zwiedzać. Znajduje się w nim wiele struktur, które służyły najróżniejszym celom. Obejmują one mieszkania, magazyny, świątynie, piwnice na wino, teatr, a nawet aptekę. Złożony układ architektoniczny i zaawansowane techniki inżynieryjne zastosowane w jego budowie podkreślają pomysłowość starożytnych mieszkańców, a nam dają niesamowity ogląd na to, jak wraz z kolejnymi wiekami, człowiek rozwijał się jako budowniczy.

Zwiedzanie Uplisciche - informacje praktyczne

Uplisciche otwarte jest przez cały rok. Pisząc obrazowo, jest to góra położona na płaskim stepie, przez co to, co zazwyczaj spotkamy w skalnym mieście, to duże ilości wiatru! Latem z kolei dochodzi do tego gorąc - pomijając wnętrza jaskiń, zwiedzamy wszystko spacerując pod gołym niebem. Z tego powodu ważne jest, abyśmy przygotowali się na zwiedzania skalnego miasta. Pamiętajmy o tym, aby jesienią lub zimą ubrać się ciepło, a wiosną i latem zadbać o czapkę przeciwsłoneczną.

Najgorsza pora na zwiedzanie Uplisciche to... poranek! Grupy turystyczne mają tendencję do zwiedzania Uplisciche od momentu otwarcia, czyli od 10:00. Z tego powodu najmniej turystów powinno być po godzinie 12:00.

Warto wiedzieć, że całe Uplisciche nie ma wytyczonej trasy zwiedzania. Wchodzimy na teren miasta i... droga wolna! Możemy spacerować do woli. Jeżeli jednak wolimy mieć przy sobie kogoś obeznanego z Uplisciche, to za 50 GEL możemy wynająć przewodnika mówiącego po angielsku. Możemy również za 15 GEL wynająć przewodnik audio po angielsku.

Tym, czego nie powinniśmy ominąć, jest budynek muzealny, w którym znajdziemy sporo przedmiotów wykopanych i znalezionych w Uplisciche. Jest również starożytny tunel, którym możemy na koniec wydostać się z kompleksu i wyjść nad brzegiem Kury.

Uplisciche - jak dojechać

Uplisciche znajduje się 15 kilometrów od Gori. Warto zostać w tym mieście na jedną noc, aby na spokojnie zwiedzić atrakcje miasta oraz Uplisciche. Jeżeli jednak nie mamy czasu, to skalne miasto, muzeum Stalina oraz centrum Gori jesteśmy w stanie zrobić w jeden, intensywny dzień, zakończony np. powrotem do Tbilisi. Do Gori dojedziemy bez problemu z Kutaisi oraz z Tbilisi - tutaj piszemy o tym, jak dojechać do Gori.

Dojazd z Gori do Uplisciche

Aby dojechać z Gori do Uplisciche mamy dwie możliwości - marszrutka lub taksówka. Przejazd taksówką jest dużo droższy, ale dużo bardziej komfortowy i szybszy - marszrutki zatrzymują się po drodze, co oznacza, że jadąc taksówką zaoszczędzimy około 30 minut na samym dojeździe. Jeżeli mamy na zwiedzanie mało czasu i chcemy wracać z Gori tego samego dnia, którego przyjechaliśmy, w grę wchodzi wyłącznie przejazd taksówką. Jeżeli mamy więcej czasu, korzystajmy z marszrutki.

Marszrutka

Marszrutki z Gori do Uplisciche wyruszają z dworca głównego Gori (mapa). Przejazd kosztuje 2 GEL i trwa około godziny (pojazdy zatrzymują się po drodze). Powrotną marszrutkę złapiemy w miejscu, w którym kończy się kurs do Uplisciche.

Taksówka

Jeżeli decydujemy się na taksówkę, to najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się z taksówkarzem, że zabierze nas na miejsce, poczeka na nas dwie godziny i na końcu odwiezie nas do wskazanego w Gori miejsca. To najpopularniejsze rozwiązanie, każdy taksówkarz będzie wiedział, o co chodzi. Pamiętajmy jednak, żeby uzgodnić z nim wszystkie szczegóły i nie płacić mu za przejazd z góry.

Uplisciche - bilety wstępu

Cena wstępu na Uplisciche wynosi 15 GEL. Dzieci do szóstego roku życia wchodzą za darmo.

Godziny otwarcia Uplisciche

Uplisciche otwarte jest przez cały rok, codziennie. Różnią się jedynie godziny otwarcia. Godziny otwarcia Uplisciche:

  • 16 kwietnia - 30 września: od 10:00 do 19:00
  • 1 października - 1 listopada: od 10:00 do 18:00
  • 2 listopada - 15 kwietnia: od 10:00 do 17:00

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Uplisciche?

Jeżeli szalejemy na punkcie historii i mamy zamiar wejść w każdy zakątek Uplisciche (które ma około 8 hektarów, czyli mniej więcej tyle, co 10 boisk piłkarskich), to spokojnie możemy spędzić tu cały dzień. Na szybkości, odwiedzając jedynie główne atrakcje miasta, spędzimy tu około godziny. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak przykazd taksówką z Gori i dwie godziny zwiedzania, podczas których kierowca będzie na nas czekał. W dwie godziny zdążymy na spokojnie poznać Uplisciche.

Tagi: Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ