Lotnisko w Kutaisi - poradnik, przewodnik, informacje

12.11.2020   |   Gruzja > Gruzja - lotnisko Kutaisi
Gruzja lotnisko kutaisi

Lotnisko w Kutaisi - widok lotniska z zewnątrz. Poznaj z nami lotnisko w Kutaisi!


Lotnisko w Kutaisi od kilku lat stanowi wśród Polaków jedno z najpopularniejszych lotnisk. Wszystko dzięki węgierskim linią lotniczym Wizzair, które uruchomiły połączenia między Kutaisi a Warszawą, Gdańskiem, Katowicami, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem. a gruzińskim miastem. Ciężko znaleźć w internecie aktualne informacje zebrane w jednym miejscu, dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was osobny tekst o lotnisku w Kutaisi.

W Gruzji byliśmy już trzy razy, za każdym razem korzystając z promocji Wizzaira na loty do Gruzji. Jedną z naszych relacji przeczytasz tutaj: Relacja z Gruzji

Lotnisko Kutaisi - podstawowe informacje

Pełna nazwa lotniska w Kutaisi to po angielsku David the Builder Kutaisi International Airport (KUT). W rzeczywistości lotnisko znane jest pod nazwą Kopitnari Airport - wszystko z powodu tego, że lotnisko nie leży w Kutaisi, a w położonym 24 kilometry od Kutaisi mieście Kopitnari. Szukając marszrutki na lotnisko szukajmy przejazdów do Kopitnari bo tak w większości są opisane pojazdy.

Lotnisko funkcjonuje od lat, jednak na początku tego tysiąclecia Gruzja podjęła decyzję o zaintestowaniu w turystykę, dzięki czemu lotnisko zostało gruntownie przebudowane (praktycznie wybudowane od podstaw) i sprawia w chwili obecnej wrażenie nowoczesnego, malutkiego lotniska z jednym terminalem. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w 2012 roku. Inwestycje opłaciły się, od 2013 roku na Gruzję panuje prawdziwy boom, zwłaszcza wśród Polaków, którzy są narodem najczęściej odwiedzającym Gruzję. W 2012 na lotnisku w Kutaisi wylądowało 12 tysięcy turystów. W 2013 roku aż 190 tysięcy, a w 2019 roku 874 tysiące. Turystyka stała się jedną z głównych gałęzi gruzińskiej gospodarki, a lotnisko zaczęło mieć problemy z obsługą tak dużej ilości turystów. Przepustowość lotniska to 300 osób na godzinę, co powoduje, że w sezonie wakacyjnym lotnisko jest bardzo zatłoczone. Z tego powodu w 2017 roku ruszyła budowa drugiego terminalu, dzięki któremu przepustowość lotniska wzrośnie do 1200 osób na godzinę. Jego otwarcie planowane jest na koniec 2020 roku, jednak ze względu na obecną sytuację na świecie, opóźnienie jest pewne.

Lotnisko jest w większości miejscem lądowania dla tanich linii lotniczych. Państwowe, pełnoprawne linie lotnicze, np. LOT, ląduje na lotnisku w Tbilisi. W Kutaisi ląduje Wizzair, który lata z polski do Gruzji z Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia. W Kutaisi ląduje również Ryanair, jednak w chwili pisania tych słów (listopad 2020) linia ta latała do Gruzji jedynie z Bolonii i Marsylii, a oba loty zostały tymczasowo zawieszone z powodu koronawirusa.

Sklepy i usługi na lotnisku

Gruzja lotnisko kutaisi

Lotnisko w Kutaisi - widok lotniska wewnątrz.


Na terenie lotniska znajduje się kantor. Od kilku lat kantor jest bankowym stanowiskiem Liberty Bank, które oferuje uczciwy, niewiele gorszy przelicznik od przelicznika w centrum. To duża zmiana, będąc pierwszy raz w Gruzji kantor był prowadzony przez osobę prywatną i oferował bardzo słaby przelicznik. Na lotnisku znajdziemy również dwie kawiarnie. Na opuszczających Gruzję czeka jeden sklep wolnocłowy, jednak ceny w nim są bardzo wysokie, poczujecie się, jakbyście byli na zachodzie, ceny kilka razy wyższe niż w gruzińskich sklepach. Nie opłaca się tam nic kupować. Więcej sklepów i usług na lotnisku powstanie po otwarciu drugiego terminala, który obecnie jest w budowie.

Lotnisko Kutaisi - transport do centrum

Lądując na lotnisku w Kutaisi nie będziesz mieć problemu z transportem do Kutaisi i kilku innych miast. Podróżować możesz marszrutką lub autokarem. Osoby, którym nie jest szkoda pieniędzy, mogą pojechać do Kutaisi taksówką.

Marszrutki

Spod lotniska bez problemu złapiemy marszrutki do: Batumi, Kutaisi i Tibilisi. Jeżeli chcemy jechać do Batumi lub Tibilisi możemy od razu złapać marszrutkę do danego miasta. Przed lotniskiem marszrutki czekają na turystów. Każdy przylot samolotu obstawiony jest przez pojazdy, które czekają na zabranie ze sobą podróżników. Spodziewaj się nachalności kierowców, którzy za wszelką cenę będą chcieli, abyś pojechał z nimi. Po wyjściu z lotniska spodziewaj się chaosu :) W tym momencie może się zdarzyć, że przewoźnik będzie chciał na nas zarobić i zaoferuje dużo wyższą cenę za przejazd, niż powinien. Warto wobec tego orientować się, ile powinniśmy zapłacić za przejazd marszrutką z lotniska w Kutaisi.

Ceny za marszrutkę z lotniska w Kutaisi

  • Kutaisi: 7 GEL spod lotniska (około 10 PLN)
  • Tibilisi: 10 USD / 10 EUR / 20 GEL
  • Batumi: 10 USD / 10 EUR / 20 GEL
  • Mesti: 20 EUR / 25 USD / 40 GEL (pojawiają się nieregularnie, głównie w sezonie)

Jak widać, cena różni się w zależności od waluty, okazuje się, że na lotnisku w Kutaisi najlepiej jest zapłacić za marszrutkę lokalną walutą. W Tbilisi marszrutki zatrzymują się na Didube Bus Terminal, natomiast w Kutaisi zatrzymują się przy McDonald's na Tbilisi Street 1. Jeżeli mamy problem z odpędzeniem się od kierowców, nie zwracajmy na nich uwagi. Wyjdźmy z lotniska i skierujmy się do stojących przed nim marszrutek (małych busików), są na nich napisane nazwy miejscowości, do których się udają. Tam ustalmy cenę (mając na uwadze powyższe ceny) i jedźmy do celu.

Jak zaoszczędzić na marszrutkach z lotniska?

Dużo taniej wyjdzie nas łapanie marszrutki z drogi. Lotnisko jest usytuowane przy głównej drodze krajowej która prowadzi od Batumi aż do Tibilisi (przez Kutaisi). Najtaniej więc wyjdzie wyjście z lotniska, podejście na drogę i złapanie stamtąd marszrutki (można i warto się targować). Mając za plecami lotnisko, jadąc w prawą stronę dostaniemy się do Kutaisi i Tbilisi, w lewą stronę dostaniemy się do Batumi. Ceny mogą być niższe nawet o 50%.

Zaoszczędzić możemy również najpierw dojeżdżając marszrutką z lotniska do Kutaisi. Stamtąd, już po lokalnych, nie lotniskowych cenach możemy się dostać w każdy zakątek Gruzji (oczywiście nie zawsze bezpośrednio).

Autokary

W 2016 roku na lotnisku w Kutaisi pojawiła się profesjonalna firma przewozowa - Georgian Bus (georgianbus.com). Firma powstała kilka lat wcześniej, i obsługuje również inne przewozy na Kaukazie. Firma oferuje nową jakość w obsłudze, zamiast marszrutki możemy pojechać nowym autokarem, który standardem kojarzy się nie z Kaukazem, ale Europą Zachodnią. Bilety można kupić na stronie internetowej (dostępna polska wersja językowa) lub na stoisku handlowym na lotnisku. Dużo wygodniej zrobić to jednak online. Kupując bilet na stronie internetowej wskazujemy lot, którym przylecimy do Gruzji. W ten sposób kierowca będzie na nas czekać nawet w przypadku opóźnienia lotu i nie odjedzie dopóki w autokarze nie znajdą się wszyscy pasażerowie.

Ceny za autokar z lotniska Kutaisi

Taksówki

Z lotniska Kutaisi do centrum miasta kursują taksówki. Na lotnisku dostępny jest całodobowy postój taksówek. Dobra cena za przejazd do wskazanego w Kutaisi miejsca to 20 GEL. Można również pojechać dalej - kurs do Batumi to koszt około 75 GEL.

Autostop

Autostop można łapać na drodze, z której jest zjazd na lotnisko. Ani razu nie próbowaliśmy tego robić, jednak byli ludzie, którzy tak robili, Gruzja jest krajem, w którym o autostop dość łatwo. Jeżeli łapałeś autostop na lotnisku w Kutaisi, napisz w komentarzu o swoich doświadczeniach.

Dojazd na lotnisko w nocy/ nad ranem

Jeżeli będziemy chcieli dojechać na lotnisko w nocy lub nad ranem wystarczy złapać marszrutkę która jedzie np. w stronę Batumi (z Kutaisi lub Tbilisi) lub z wybrzeża do Tbilisi. Musi ona przejeżdżać koło lotniska i kierowca najzwyczajniej wypuści nas w jego okolicy. Pamiętajcie, że samo lotnisko nie leży w Kutaisi, a w Kopitnari i trzeba zawsze pytać kierowców o to miejsce. Z Kutaisi możemy jechać taksówką, nam raz zdarzyło się jechać na lotnisko późną nocą, zapłaciliśmy za to 25 GEL.

Noc na lotnisku Kutaisi

Nie ma problemów ze spaniem na lotnisku w Kutaisi. Są wygodne i miękkie miejsca do spania, ludzi jest bardzo mało, sporo jest za to pracowników. Generalnie jest bardzo bezpiecznie, wygodnie i co najważniejsze, za darmo! Pytanie tylko, czy opłaca się oszczędzać pieniądze, kiedy nocleg w Gruzji jest taki tani? ;)

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące lotniska w Kutaisi lub chcielibyście dodać coś do tego co napisałem zachęcam do dyskusji w komentarzach.


Tagi: Kutaisi   Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ