Lotnisko w Kutaisi - poradnik, przewodnik, informacje

Krzysztof Szymański   |   24.10.2013   |   15:48   |   TanieZwiedzanie.com
Gruzja lotnisko

Garść przydatnych informacji dotyczących lotniska w Kutaisi.


Lotnisko w Kutaisi stało się ostatnio bardzo popularne wśród Polaków. Wszystko to za sprawą węgierskich linii lotniczych Wizzair, które uruchomiły połączenie pomiędzy Warszawą/Katowicami a gruzińskim miastem. W Internecie niewiele jest rzetelnych informacji na temat lotniska, więc te przekażemy Wam tutaj.

Do Gruzji wybraliśmy się kilka miesięcy temu, korzystając oczywiście z promocyjnych cen Wizzaira. Relację z naszej wyprawy przeczytasz tutaj: Relacja z Gruzji

Przylot

Samo lotnisko jest naprawdę małe, ale co warto dodać na początku dość nowoczesne. Obsługuje póki co zaledwie kilka lotów i czasem przez kilka/kilkanaście godzin nic się tu nie dzieje. Przylot bez żadnych niespodzianek, wszystko zgodnie z planem. Kiedy część osób cierpliwie czekała na swoje bagaże, my skierowaliśmy się do wyjścia. Tu zaczęła się zabawa.

Kierowcy

Na każdy przylatujący samolot czeka spora grupa kierowców, którzy dosłownie atakują wychodzących turystów. Można się tam nieźle przejechać, ponieważ wielu z nich po prostu swoim samochodem za zaporowe ceny transportuje przyjezdnych. Nasza rada jest prosta: Nie wdawać się w dyskusję, wyjść z lotniska i skierować się do stojących przed nim marszrutek (małych busików) z napisanymi nazwami miejscowości, do których się udają.

Drugą opcją dla większej ilości osób jest wynajęcie całego samochodu, warto jednak znać ceny marszrutki i porównać. My za taką samą cenę 10 USD mogliśmy jechać marszrutką do Batumi co samochodem (4 osoby), a że zależało nam na czasie zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję. Trzeba jednak uważać, bo kierowcy często chcą nas zawieść do podstawionego hotelu lub obwozić nas każdego dnia, co nie jest potrzebne.

Ceny

Spod lotniska bez problemu złapiemy marszrutki do: Batumi, Kutaisi i Tibilisi. Jeżeli chcemy jechać do Batumi lub Tibilisi możemy od razu złapać marszrutkę do danego miasta. Kosztują one odpowiednio:

Kutaisi: 7 lari spod lotniska
Tibilisi: 10 USD/10 EUR/ 20 lari
Batumi: 10 USD/ 10 EUR/ 20 lari


Czasem znajdziemy tam także marszrutkę do Mesti (20 EUR/ 25 USD/ 40 lari)

Warto więc mieć więc ze sobą dolary, bo wychodzi wtedy najtaniej.

Dużo taniej wyjdzie nas łapanie marszrutki z drogi. Lotnisko jest usytuowane przy głównej drodze krajowej która prowadzi od Batumi aż do Tibilisi (przez Kutaisi). Najtaniej więc wyjdzie podejście na drogę i złapanie marszrutki stamtąd (można i warto się targować). W prawą stronę stojąc przed lotniskiem dostaniemy się na wybrzeże, w lewą do Kutaisi i Tibilisi. Ceny mogą być ok. 50% niższe!

Zaoszczędzić możemy także najpierw dojeżdżając marszrutką z lotniska do Kutaisi i stamtąd już po lokalnych cenach możemy się dostać w każdy zakątek Gruzji (oczywiście nie zawsze bezpośrednio).

Autostop

Stopa łapać można na tej samej drodze. Chcieliśmy to wypróbować, ale padał deszcz, a nam zależało na czasie więc zdecydowaliśmy się na samochód.

Waluta

W Polsce nie dostaniemy gruzińskich lari, ale to nie problem. Na lotnisku nie było ani kantora ani bankomatu (może to się już zmieniło?). Jednak kierowcy chętnie przyjmą zarówno euro jak i dolary (najlepiej zabrać ze sobą dolary, bo przelicznik jest wtedy najkorzystniejszy).

Sklep

W chwili obecnej na lotnisku funkcjonują dwie kawiarnie oraz jeden sklep wolnocłowy. Ceny są naprawdę wysokie, radzę nie nastawiać się na kupno pamiątek na lotnisku.

Dojazd w nocy/ nad ranem

Jeżeli będziemy chcieli dojechać na lotnisko w nocy lub nad ranem wystarczy złapać marszrutkę która jedzie np. w stronę Batumi (z Kutaisi lub Tibilisi) lub z wybrzeża do Tibilisi. Musi ona przejeżdżać koło lotniska i kierowca najzwyczajniej wypuści nas w jego okolicy.

Samo lotnisko nie leży w Kutaisi, a w Kopitnari i zawsze to o to miejsce trzeba się pytać kierowców!

Noc na lotnisku

Spokojnie można też zaplanować noc na lotnisku. Są wygodne i miękkie miejsca do spania, ludzi jest bardzo mało, sporo pracowników. Generalnie bardzo bezpiecznie, wygodnie i co najważniejsze za darmo :)

Odprawa

Warto zaznaczyć, że lotnisko w Kopitnari (Kutaisi) obsługuje bardzo mało lotów, a z niewiadomych przyczyn pracuje tam bardzo dużo osób, tak więc kontrole i wszystkie czynności przeprowadzane są bardzo wolno i starannie. Jeszcze na żadnym lotnisku nikt tak dokładnie nie przeglądał mojego bagażu podręcznego. Po raz pierwszy (i póki co ostatni) kazano mi także wyrzucić noże od maszynki do golenia. Wszystko to wygląda trochę komicznie, a zwłaszcza przygotowania do lądowania samolotu. To co zazwyczaj na lotnisku robią 2-3 osoby tu obsługuje z 10! Strasznie pilnują też aby nie robić zdjęć, nie filmować itd. Generalnie są bardzo przejęci tym lotniskiem, ale wydaje mi się, że z czasem to minie. 

Nie ma się jednak czego bać, lotnisko jest nowe, całodobowe, a mając wiedzę, którą się z Wami podzieliłem nic złego nie powinno nam się przytrafić.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące lotniska w Kutaisi lub chcielibyście dodać coś do tego co napisałem zachęcam do dyskusji w komentarzach.


comments powered by Disqus
Tagi: Kutaisi   Gruzja  
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ