Mateusz Jakubowski - kilka słów o mnie

TanieZwiedzanie.com > Redakcja > Mateusz Jakubowski
Mateusz Jakubowski

Bośnia (2019)


Pasją do podróżowania zaraził mnie mój tata. W czasach dzieciństwa przejechał ze mną i starszym bratem całą Polskę, potem odwiedziliśmy Niemcy i Słowację, a także odległy Egipt i Tunezję. Tata zawsze był ostrym rodzicem, w czasach późnoszkolnych powiedział, że jeżeli chcę dalej poznawać świat, muszę zarabiać i samemu sobie jeździć jak dorosnę. Od tego czasu byłem przekonany, że nie jestem w stanie uzbierać pieniędzy na wyjazd, myśląc, że każda, byle jaka podróż to wydatek wielu tysięcy złotych.

W turystycznej niewiedzy żyłem do 2011 roku, do czasu, aż mój ulubiony zespół muzyczny, amerykański The Smashing Pumpkins reaktywował się i ogłosił przyjazd do Europy na trasę koncertową. Największa część trasy miała odbyć się w Anglii. Wiedziałem, że muszę tam być. Miałem niecałe pół roku na zebranie pieniędzy na bilety koncertowe, samoloty, transport wewnątrz Anglii i noclegi. Przestałem chodzić na imprezy, odkładając zgromadzone pieniądze. Rzuciłem palenie, aby móc codziennie wrzucać do skarbonki pieniądze, które normalnie wydałbym na papierosy. Odkładałem każdą możliwą kwotę z wypłaty. No i udało się - pojechałem do Anglii (nie mogąc uwierzyć w cenę za loty - 120zł Ryanairem z Goleniowa do Londynu i z powrotem - nie wiedziałem, że tak można!) i, niczym psychofanka Justina Bibera, przejechałem za zespołem całą Anglię, zaliczając 5 koncertów.

Po powrocie z wyjazdu spotkałem się z dwoma rzeczami - znajomymi, którzy przekonani byli, że na wyjazd wydałem majątek, nie wierzącymi, że wydałem tak mało pieniędzy. Wiele osób nie wierzyło, że za 100zł można lecieć do innego kraju. I nie wierzyli również, że można wydać 30zł za nocleg w Londynie/Europie. Tłumaczyłem im i przekonywałem. Drugą rzeczą, na którą sam się naciąłem, był aspekt obniżenia kosztów wyjazdu na miejscu - nie zgłębiłem się w temat karty transportowej Oyster, której wyrobienie drastycznie obniża koszt transportu, nie wiedziałem, że do głównych muzeów można w Londynie wejść za darmo... A transport z lotniska do centrum kupiłem na lotnisku, trochę za niego przepłacając. Oczywiście dowiedziałem się o tym wszystkim po powrocie do Polski. Przeszukałem internet i stwierdziłem, że brakuje takiej strony. Strony, która, zamiast pokazywać promocje lotnicze, pokaże, jak najlepiej i najtaniej odnaleźć się w danym miejscu.

Od tego czasu ruszyły przygotowania do uruchomienia strony

Za dzieciaka interesowałem się tworzeniem stron internetowych - postanowiłem posiedzieć trochę i poprzypominać sobie wszystko. Nie spodziewałem się, że zajmie mi to wszystko tak wiele czasu. Myślałem, że stronę uruchomię w miesiąc, góra dwa, tymczasem... Prace nad TanieZwiedzanie.com trwały prawie rok czasu. Przez okrągły rok wracałem z pracy i siadałem do komputera, pracując nad stroną, przypominając sobie, czym jest CSS, a czym HTML, czytając i rozwijając się zarazem z tematyki budżetowego podróżowania.

11 grudnia 2012 roku TanieZwiedzanie.com oficjalnie ruszyło

Okazało się (co jest w sumie oczywiste, ale pracując nad stroną nawet o tym nie myślałem), że uruchomienie strony to dopiero początek. Po uruchomieniu rozpoczął się etap prac związanych z poprawieniem tego, co na stronie jest źle, co trzeba poprawić, a także, rozpoczął się okres powiększania bazy tekstów, co samo w sobie jest bardzo czasochłonne - opracowując przewodnik danego państwa, czy miasta, robię duży research, aby dane były prawdziwe i aktualne - przepytuje znajomych, którzy odwiedzili dane miejsce, wertuję internet, wysyłam wiele maili... Napisanie jednego poradnika zajmuje mi kilka dni! Nie będę jednak ukrywał - uzależniłem się od tego - buszowanie po internecie i pisanie przewodników traktuje jako przyjemność, rozmyślając przy każdym miejscu, kiedy osobiście tam pojadę.

Ostatnie lata to również czas osobistych podróży

Od czasu uruchomienia strony każdy urlop staram się spędzić na wyjeździe. Zwiedziłem większość Europy, Azji i znaczną część Ameryki Południowej, gdzie kilka miesięcy mieszkałem. Azja i Ameryka Południowa to moje ukochane miejsca. Wspaniali ludzie, przepiękne miejsca, cudowne podejście do życia - mógłbym tam zamieszkać na stałe. Jestem niestety jednak z tych, co nie będą Was przekonywać, że można wyjechać na stałe, a wystarczy się spakować i kupić bilet w jedną stronę, gdyż to tak nie działa. Przynajmniej nie u mnie - za dużo spraw trzyma mnie w moim Szczecinie i Kołbaskowie - miejscach, w których na przemian mieszkam.

Dziękuję, że odwiedzasz TanieZwiedzanie.com - to naprawdę dużo dla mnie znaczy. Jeżeli chcesz pomocy przy wyjeździe, szukasz odpowiedzi na temat podróżowania, albo chcesz po prostu się do mnie odezwać - pisz śmiało: mateusz (małpa) taniezwiedzanie.com.


Tagi: TanieZwiedzanie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ