Gruzja - przewodnik turystyczny

Kutaisi, Gruzja

Gruzja to miejsce, do którego możemy się dostać naprawdę tanio.


Gruzja to z pewnością jedna z najbardziej popularnych destynacji ostatnich kilku lat. Co najważniejsze możemy tam tanio dolecieć dzięki węgierskim liniom lotniczym Wizzair, które oferują loty do Kutaisi z Katowic i Warszawy. Jak można tanio zwiedzać Gruzję? Przekonajcie się sami!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
BatumiKutaisi przewodnikStepantsminda KazbegiTbilisi

INFORMACJE OGÓLNE

GRUZJA

Populacja

ok. 4,5 mln

Stolica

Tbilisi

Strefa czasowa

UTC/GMT +4
(12:00 w Warszawie = 14:00 w Gruzji)

Waluta

Lari (GEL)
1 GEL = 1,42 PLN
1 EUR = 3,03 GEL
1 USD = 2,79 EUR
(25.02.2020)

Język

gruziński, rosyjski

Główne miasta

Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustavi, Zugdidi, Gori, Poti, Samtredia, Khashuri, Senaki

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Gruzji

Wybierając się do Gruzji nie potrzebujemy wizy.


- nie polecamy rezerwowania noclegu z Polski. Będzie to dużo droższe! W Gruzji bez jakichkolwiek problemów znajdziemy tanią kwaterę. Najlepiej ustalić sobie maksymalną cenę jaką jesteśmy w stanie zapłacić i poniżej jej nie schodzić. W naszym przypadku to działało. Rozsądna cena w turystycznych miejscach to 15-25 GEL za osobę na noc. Poza sezonem w całej Gruzji uda się nam wynegocjować fantastyczne stawki za nocleg. W niektórych miesiącach turystów jest jak na lekarstwo (w listopadzie i grudniu w wielu miejscach byliśmy jedynymi klientami w hotelu czy hostelu). Dzięki temu cenę za nocleg można wynegocjować fantastyczną, dużo niższą od normalnej stawki. Gruzini i tak przyjmą nas z wielką gościnnością, zdając sobie sprawę z dużej bazy noclegowej i braku turystów
- jadąc do Gruzji warto podszkolić się trochę w języku rosyjskim - często będzie to jedyny język w którym będziemy mogli się porozumieć (zwłaszcza w małych miejscowościach). Pamiętajmy, że Gruzin nieznający angielskiego może mieć nawet problem ze zrozumieniem i wskazaniem nam kierunku do "bus station" (trzeba pytać po rosyjsku, o "Avtovokzal")
- Gruzini są bardzo pozytywnie nastawieni do Polaków. Nie psujmy tego
- Do Gruzji najlepiej jest wziąć ze sobą euro lub amerykańskie dolary i wymieniać je na miejscu na lokalną walutę. Kursy potrafią się mocno różnić, dlatego warto przed wymianą odwiedzić kilka miejscówek. Zdarzają się również punkty wymiany, w których euro i dolar traktowane jest po takim samym kursie
- Gruzińscy kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie i w większości przypadków nie zwracają żadnej uwagi na innych kierowców. Duża część kierowców jedzie na długich światłach, a wieczorem robi to większość, przez co jazda po zmroku jest trudna. Normą jest, że wieczorem gruzińscy kierowcy mijając samochód na długich światłach nic nie widzą, dlatego na chwilę się zatrzymują
- Z Tbilisi można bez problemu dostać się do Baku - stolicy Azerbejdżanu. Kursuje tam (jeżdżący codziennie) nocny pociąg (15h jazdy), bilety kosztują około 120 zł (2 klasa - przedział z 4-ma łóżkami) lub 220zł (1 klasa, przedział z dwoma łóżkami). Wizę możemy wyrobić w ambasadzie Azerbejdżanu w Tbilisi (więcej informacji: przewodnik po Azerbejdżanie). Równie łatwo możemy dojechać do Armenii, marszrutką lub pociągiem (przewodnik po Armenii)
- Gruzja posiada oficjalną aplikację turystyczną na telefon - TravelGIS (www.travelgis.ge) - aplikacja posiada opisy największych atrakcji, mapę dojazdów do nich oraz masę informacji

WIZA DO GRUZJI

Wiza do Gruzji

Wiza do Gruzji nie jest wymagana.


Obywatele polscy (oraz wszyscy obywatele państw członkowskich UE) posiadają prawo swobodnego wjazdu na terytorium Gruzji oraz pobytu do 360 dni. Aby przekroczyć granice kraju wystarczy nam dowód osobisty.

JAK DOTRZEĆ DO GRUZJI

Do Gruzji można tanio dojechać.


Do Gruzji dolecimy z wielu polskich lotnisk liniami Wizzair. Osoby mieszkające na zachodzie Polski mogą się zastanowić nad lotem z Berlina (również Wizzair). Najniższa cena, za jaką możemy kupić loty to przeważnie 156 PLN (cena za lot w dwie strony).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

W Gruzji najpopularniejsze są marszrutki. Na zdjęciu dworzec autokarowy w Tbilisi.


Transport w Gruzji ogranicza się w zasadzie tylko do kolei, taksówek i marszrutek. Poruszając się drogą nie radzimy jednak planować podróży co do minuty, czy nawet godziny. Wszystkiego szukamy bezpośrednio na miejscu wybierając środek, który na daną chwilę jest najtańszy i najefektywniejszy. Ciekawą alternatywą dla marszrutek czy taksówek może okazać się pociąg, który jest tańszy, a bilety można kupić online już z 40 dniowym wyprzedzeniem.

                    Loty

Loty w Gruzji

Gruzja posiada 2 lotniska.


Obecnie w Gruzji działają dwa międzynarodowe porty lotnicze: w Kutaisi i Tbilisi, jednak żaden przewoźnik nie ma jak dotąd w swojej ofercie połączeń pomiędzy tymi dwoma lotniskami.

                    Drogi

Drogi w Gruzji

Warunki drogowe odbiegają od znanych nam standardów.


Stan, infrastruktura oraz to, co dzieje się na drogach w Gruzji diametralnie odbiega od standardów znanych i norm przestrzeganych w Europie Zachodniej, czy nawet na Wschodzie. Wszyscy jeżdżą tutaj jak chcą, pierwszeństwo na drodze ma zazwyczaj szybszy i silniejszy, a jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia.  Jeżeli planujecie podróżować po Gruzji drogami polecamy korzystać z marszrutek (busów), których zawsze pełno w miejscach obleganych przez turystów, albo z taksówek, które nawet w przypadku dalszych wypraw nie są horrendalnie drogie.

Polskie prawo jazdy jest uznawane, a własnym pojazdem możemy podróżować po Gruzji przez okres maksymalnie 90-ciu dni. Po tym czasie musimy opuścić kraj, albo tymczasowo zarejestrować auto w gruzińskiej Agencji Obsługi MSW (ulokowanej w Rustavi). Co ważne, jeżeli chcemy udać się do Gruzji autem, które nie należy do nas, musimy posiadać notarialnie poświadczony dokument upoważniający do kierowania autem (np. umowa użyczenia).

                    Kolej w Gruzji

kolej w Gruzji

Kolej w Gruzji to tania alternatywa dla busów i taksówek.


Pociągi są bardzo ciekawą alternatywą dla marszrutek, szczególnie w przypadku dalszych podróży, np. z Tbilisi nad Morze Czarne. Bilety kolejowe można kupować online do 40 dni przed rozpoczęciem podróży. Podróż pociągiem trwa dłużej niż autem czy marszrutką, jest jednak wygodniejsza i tańsza.

KOLEJ W GRUZJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Odległość: Długość jazdy: Cena za bilet:
Tbilisi - Kutaisi 221km 5:23h 7,5 GEL
(12 PLN)
Tbilisi - Batumi 343 km 5:20h 17,5 GEL
(29 PLN)
Tbilisi - Gori 76 km 1:17h 6,5 GEL
(10 PLN)

Strona gruzińskich kolei: www.tickets.railway.ge, wyszukiwarka połączeń: www.railway.ge/samg/searchTrains.aspx?lang=en-US. Strony nie są bardzo zaawansowane technicznie, są jednak bardzo czytelne.

                    Marszrutki / autobusy / autokary i taksówki

autobusy, autokary i taksówki w Gruzji

Poruszanie się wewnątrz Gruzji autobusem, marszrutką i innymi.


Oprócz pociągów i marszrutek w Gruzji możemy podróżować również taksówkami. Ich zaletą jest całkowita niezależność czasowa i stosunkowo przystępna cena, jednak ażeby przemieszczanie się między miastami taksówką w Gruzji można było nazwać budżetowym, należy podróżować w cztery osoby.  Nam zdarzyło się jechać taksówka w Gruzji tylko raz. Kurs z lotniska do Batumi kosztował 40 $, jednak udało nam się znaleźć jeszcze dwóch turysów, którzy postanowili pojechać z nami. W takim wypadku każdy z nas zapłacił po 10 $, czyli tyle samo ile wyniosłaby nas podróż marszrutką.

Podstawową formą transportu w Gruzji są marszrutki i minibusy. Dojedziemy nimi praktycznie w każdy zakątek kraju. Ceny nie są wygórowane, ale TRZEBA JE ZNAĆ - w 90% przypadków Gruzini będą próbowali wziąć od nas większą ilość pieniędzy za przejazd, niż normalnie się bierze. Mówmy, że znamy cenę i podajmy ją, działa praktycznie zawsze.

Transport w Gruzji, przykładowe ceny:
Tbilisi - Kutaisi
Tbilisi - Gori
Tbilisi - Stepancminda (Kazbegi) - 10 GEL
Tbilisi - Batumi
Kutaisi - Batumi

Powszechne jest również podróżowanie współdzielonymi taksówkami. Jeżeli zapełnimy wszystkie miejsca, wychodzi niewiele drożej niż podróż marszrutką. Jeżeli chcemy podróżować marszrutką lub minibusem, weźmy pod uwagę, że możemy potrzebować więcej czasu. Zazwyczaj będzie tak, że kierowca będzie zwlekał z odjazdem, licząc, że trafi się jeszcze jakiś dodatkowy klient.

Transport z lotniska Kopitnari (Kutaisi)

Dla Polaków i większości turystów lądujących w Gruzji, oknem na kraj jest lotnisko Kopitnari (miasto niedaleko Kutaisi). Po wylądowaniu, jeżeli nam się nie śpieszy, nie warto brać taksówek spod lotniska, ani od nikogo kto zaoferuje nam to w środku lotniska. Najlepiej wyjść z budynku i przejść się uliczką skręcającą lekko w lewo. Po jakichś 200 metrach dojdziemy do ulicy. Mając za plecami lotnisko, w prawą stronę jadą auta do Kutaisi, w lewo jadą auta do Batumi. Na lotnisku działa mafia taksówkowo-marszrutkowa - tylko wybrane taksówki mają prawo wjazdu pod lotnisko. Oczywiście wszystkie te taksówki są dużo droższe od pozostałych.

Ceny za przejazd z lotniska Kutaisi: przejazd z lotniska do Batumi kosztuje: 15 GEL, do Tbilisi:, do Kutaisi (a dokładnie to do Kutaisi Bus Station II, położonego obok stacji kolejowej Kutaisi II) 5 GEL. Jeżeli wsiądziemy w taksówkę pod lotniskiem, możemy liczyć, że za przejazd zapłacimy około 2 razy więcej.

Więcej informacji w naszym artykule: lotnisko w Kutaisi - poradnik.

KUCHNIA GRUZIŃSKA

kuchnia gruzińska

Kuchnia gruzińska - przewodnik.


Kuchnia gruzińska jest niezwykła. Oryginalna, prosta i pyszna. Nie wydaje mi się, żeby znalazła się osoba, której nie zasmakował żaden z gruzińskich smakołyków. Gruzińska Narodowa Agencja Turystyki reklamuje kuchnie gruzińską słowami wielkiego poety, Aleksandra Puszkina: "Każde gruzińskie danie to poemat".

Kuchnia gruzińska słynie z serów. Mamy ich do wyboru naprawdę wiele. Podobnie jest z daniami mącznymi - wypieki i ser to podstawa w wielu potrawach i zazwyczaj ulubione smaki dla odwiedzających Gruzję turystów. Najsłynniejsze jest khachapuri, będące po prostu serowym, okrągłym (zazwyczaj) chlebem. Podobne wypieki to m.in. lobiani (chlebek, a właściwie placek nadziewany fasolą), ispanakhi (wypiek ze szpinakiem i orzechami) czy proste, ale przepyszne placuszki mchadi. Najpopularniejsze z dań głównych to khinkali, narodowa potrawa Gruzinów - duże, oryginalnie składane pierogi wypełnione rosołem i mięsem lub warzywami. Innymi potrawami są m.in. satsivi - orzechowa, gęsta pasta, w której np. podawany jest kurczak lub indyk lub mtsvadi - gruzińskie barbecue.

Zupy nie są ulubionym daniem Gruzinów. Najpopularniejsze to khashi (flaki) i kharcho, gęsta zupa z kurczaka. Popularniejsze są za to sosy, dodawane w dużych ilościach do potraw. Najpopularniejszy sos to śliwkowy, mocno przyprawiony, tkemali, ostra ajika i orzechowy baje.

Kuchnia gruzińska posiada również niesamowite smakołyki. Oprócz popularnych konfitur, powideł i najzwyklejszych owoców, prym wiedzie churchkhela, czyli przeplecione przez sznurek orzechy, zamoczone w wywarze z owoców winogron i mąki i wystawione na słońce do wysuszenia.

Gruzja to raj dla miłośników wina. Niedawne badania wykazały, że tereny Gruzji to pierwsze miejsce na świecie, gdzie zaczęto produkować wino. Najstarsze znaleziska mają prawie 5 tysięcy lat! W całym kraju będziemy mogli kupić tanie i pyszne wino.

CIEKAWOSTKI

Ciekawostki dotyczące Gruzji

Gruzini słyną z gościnności.


- według najnowszych badań, stolicą i kolebką wina jest Gruzja, gdzie winogrona hodowano już 8000 lat temu
- miejscowym, narodowym alkoholem Gruzinów jest cza-cza, palący, zawierający 40-60% alkoholu trunek produkowany z wytłoków winogronowych

- W Gruzji jest najgłębsza znana jaskinia na świecie - Krubera Cave (2191 m)

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Gruzji

Przydatne strony o Gruzji.


www.odkryjgruzje.pl - rozbudowana, oficjalna turystyczna strona Gruzji

www.apa.gov.ge/en - Strona Agencji Stref Chronionych, dużo informacji o parkach i rezerwatach w Gruzji (ENG)

Nasze strony na temat Gruzji:
Relacja z Gruzji (2013)
Lotnisko w Kutaisi - poradnik
 

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Gruzja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ