Ceny w Gruzji (2023)

Ceny w Gruzji bardzo urosły w ostatnich latach. Bez wątpienia należy uznać ten kraj za największą ofiarę tanich linii lotniczych. Loty do Gruzji, które w 2012 roku rozpoczął Wizzair wywindowały Gruzję do rangi atrakcji turystycznej. Każdego roku odwiedzają ją miliony podróżników. Pomijając czasy pandemii, Gruzję odwiedza każdego roku około 10 milionów turystów - dwa razy więcej osób, niż liczy populacja tego kraju. Nic dziwnego, że popularność Gruzji spowodowała, że kraj przestawił się na turystykę, a ceny poszybowały do góry.

W chwili pisania tych słów (styczeń 2023), kurs gruzińskiego lari wynosił 1,63 PLN za 1 GEL.

Czy Gruzja jest droga?

W pierwszej wersji naszego tekstu, który napisaliśmy w 2013 roku, informowaliśmy, że Gruzja jest tanim krajem. Ależ to były piękne czasy! Gruzja, praktycznie pod każdym względem, była dużo tańsza od Polski. Dzisiaj wygląda to inaczej. Gigantyczny rozwój kraju, spowodowany w głównej mierze przez turystykę spowodował, że ceny poszybowały do góry. Nie pomaga również złotówka, która w ostatnich lata się osłabiła. Jeszcze niedawno można było zaokrąglić przelicznik i liczyć na miejscu 1 GEL jako 1 PLN. Dzisiaj, na początku 2023 roku 1 GEL = 1,63 PLN.

Ze względu na powyższe, dzisiaj należy uznać, że ceny w Gruzji są niewiele niższe od tych w Polsce.

Ceny w Gruzji - różnice regionalne

Należy pamiętać, że ceny w Gruzji potrafią mocno się od siebie różnić. O ile nie ma zbyt wielkiej różnicy między Kutaisi, Tbilisi, Gori czy Batumi, o tyle trudniej dostępne miejsca, do których produkty trzeba sprowadzać z miast, posiadają wyższe ceny. Turysta zauważy to zwłaszcza w Kazbegi (Stepancminda), która położona jest u stóp Kazbeku, na wysokości 1750 m.n.p.m. Ceny za produkty spożywcze są tu około dwukrotnie wyższe niż w Kutaisi i innych, głównych miastach Gruzji!

Ceny produktów spożywczych

Gruzja nie została jeszcze zdominowana przez centra handlowe. W kraju usiane są setki sklepów spożywczych, dużych i małych, przeważnie średniej wielkości. Nie szukaj dużych sklepów, rozejrzyj się po okolicy i rób zakupy w dostępnych miejscach. Na prowincji sklepów nie będzie wcale tak dużo. Dla przykładu, w Kazbegi były podczas naszej wizyty zaledwie dwa sklepy spożywcze, z czego jeden miał niesamowitą nazwę: Google (i wielkie logo znanej nam wyszukiwarki nad wejściem). Sytuacja ta jednak szybko się zmienia. Do Gruzji wkraczają powoli duże, zagraniczne sieci handlowe. W większych miastach bez problemu znajdziemy sklepy francuskiej sieci Carrefour.

Napoje

woda 1,5l - od 1,2 GEL
oranżada - 1,5 GEL
Coca Cola 2l - 2 GEL
jogurt - od 1 GEL

Alkohole

lokalne wino 1 litr - od 10 GEL
lokalna wódka 1 litr - od 15 GEL
chacha 1l - od 20 GEL (za kilka lari mniej można kupić chache własnej produkcji w knajpach)
lokalne piwo 0,5l - 1,50-2,50 GEL
lokalne piwo 2,5l (na wschodzie powszechne są piwa nalewane do plastikowych butelek 1,5 lub 2,5,l) - 5,5 GEL

Słodycze i przekąski

Czurczchela - 6 GEL
Bake Rolls - 1,4 GEL
batonik Picnic - 1,5 GEL
Pringels - 5,5 GEL

Pozostałe produkty

magnes na lodówkę - 1-3 GEL
chusteczki - 0,80 GEL
papierosy - od 2,5 GEL

Ceny w piekarniach

Piekarnie znajdziemy w Gruzji na każdym kroku. Wiele z nich posiada wewnątrz miejsca siedzące, zakupione produkty można zjeść na miejscu i napić się kawy. Większość naszych poranków zaczynaliśmy właśnie w takich kawiarniach.

chaczapuri - 2,5 GEL
megruli - 2 GEL
lobiani - 1,5 GEL
chinkali 1szt - 0,6 GEL
kawa - 1,2 GEL - z kawą w Gruzji wiąże się ciekawa historia. Normą jest, że kawa sprzedawana jest w kioskach. Takich samych, jakie znajdziemy w Polsce. U nas ich ubywa, w Gruzji są na każdym kroku. Za około 1-,1,50 GEL można wypić kawę. Jest to jednorazowa saszetka kawy zalewana wrzątkiem. Taki sposób na kawę jest w Gruzji najpopularniejszy, przez co nie ma tu zbyt wielu kawiarni.

W piekarniach są również dostępne są różne wariacje z użyciem ciasta, np. mini pizze (3 GEL) czy hot dogi (1,50 GEL)

Ceny w restauracjach

piwo 0,5l - 3-4 GEL
chachapuri - 7-10 GEL
chinkali - 0,60-0,90 GEL
inne dania - 10-20 GEL

Cena noclegu

Noclegi należą do bardzo tanich, liczmy się z tym, że najtańsze noclegi za pokój dwoosobowy rozpoczyna się od 20 GEL. Wszystko zależy od miasta i formy noclegu. Zdarzało nam się spać w Tbilisi w hostelu w pokoju dwuosobowym w dobrych warunkach za 40 GEL, spaliśmy również w Kazbegi u babuszki za 20 GEL.

Cena transportu

marszrutka z lotniska Kutaisi do centrum - 5 GEL
taksówka z Kutaisi na lotnisko - 20-25 GEL
marszrutka Kutaisi - Tbilisi - 20 GEL
marszrutka Kutaisi - Batumi - 20 GEL
marszrutka Batumi - Poti - 6 GEL
marszrutka Tbilisi - Kazbegi - 10 GEL
marszrutka Tbilisi - Gori - 3 GEL
taksówka z Gori do Uplisciche (taksówkarz zawozi nas do Uplisciche, czeka na nas godzine i odwozi z powrotem do Gori) - 30 GEL
metro w Tbilisi - 0,5 GEL/przejazd + zakup karty przedpłaconej Metromoney 2 GEL (zwrotne, jeżeli oddamy kartę na koniec naszego pobytu w Gruzji)

Wstęp na atrakcje Gruzji

jaskinie Prometeusza w Tskaltubo: 23 GEL (5,50 GEL osoby w wieku 6-18 lat, młodsi za darmo)
rezerwat Sataplia: 17,25 GEL (5,50 GEL osoby w wieku 6-18 lat, młodsi za darmo)
skalne miasto Uplisciche: 15 GEL
skalne miasto Wardzia: 15 GEL
kanion Okatse: 17,25 GEL (5,50 GEL osoby w wieku 6-18 lat, młodsi za darmo)
Kanion Martvili: 15 GEL
muzeum Stalina w Gori: 15 GEL
muzeum w Kazbegi: 3 GEL
łaźnie siarkowe w Tbilisi: 2 GEL


Tagi: Gruzja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ