Barcelona - przewodnik turystyczny

Piękny widok na Barcelonę

W Barcelonie ciężko się nie zakochać. Weekend w Barcelonie to świetny i niedrogi pomysł.


Barcelona to jedno z najpopularniejszych miast na świecie. Mało jest turystów, których stolica Katalonii nie zachwyca. Powodów do zakochania jest wiele - zabytki, piękny klimat, morze i plaże, FC Barcelona, architektoniczny dorobek Antonio Gaudiego. To tylko te najważniejsze punkty. W Barcelonie każdy znajdzie coś dla siebie!

Barcelona - informacje ogólne i notka historyczna

Barcelona powstała w III wieku p.n.e. jako kolonia rzymska, która szybko stała się jednym z najważniejszych portów ówczesnych czasów. Pozostałości rzymskich śladów znajdziemy w mieście do dzisiaj - starożytne mury miejskie odnajdziemy w dzielnicy gotyckiej. W 712 roku Barcelona została zdobyta przez Maurów. W 801 roku miasto zostało odbite przez króla Franków i stało się stolicą Marchii Hiszpańskiej, która stała się buforem między państwem Franków a państwem Maurów. Na początku X wieku od Marchii i państwa Franków uniezależniła się Katalonia. W 1137 Katalonia założyła unię z Aragonią (dawną Marchią Hiszpańską), która znacznie urosła w siłę. Unia była dla Barcelony złotymi czasami, podczas których Katalonia i Aragonia były znaczącymi potęgami.

Wraz z wypędzaniem Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, na jego terenie zaczęły tworzyć się nowe królestwa, które z czasem łączyły się ze sobą. Aragonia połączyła się z dużo silniejszą Kastylią. Znaczenie Aragonii, Barcelony i Katalonii słabło z dnia na dzień. Port w Barcelonie upadł. Gdy na przełomie XV i XVI wieku tworzyła się Hiszpania, Aragonię i Katalonię, które pierwotnie cieszyły się dużą niezależnością, stopniowo odbierano prawa do częściowego samostanowienia, m.in. zniesiono lokalne prawa, a język kataloński usunięto z urzędów i szkół. Katalończycy wywoływali powstania i walczyli z nową sytuacją. Dopiero w 1975 roku Katalonia uzyskała autonomię. Znaczna część społeczeństwa chce autonomii i ogłoszenia niepodległości. W przeprowadzonym w 2017 roku (nieuznanym przez Hiszpanię) referendum, 90% głosujących opowiedziało się za niepodległością.

Dzisiejsza Barcelona jest drugim (po Madrycie) największym miastem Hiszpanii. Mieszkają w niej niecałe 2 miliony osób. Jest jednym z najpopularniejszych turystycznie miejsc na świecie. Ponadto jest ważnym zagłębiem transportowym, posiada jedne z największych portów morskich i lotniczych w Europie.

Jak dolecieć do Barcelony

Jak tanio dotrzeć do Barcelony?


Do Barcelony dostaniemy się z Polski tanimi liniami Ryanair i Wizzair. Nie jest to najtańszy kierunek z siatki tanich przewoźników, jednak nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem (szukając z odpowiednim wyprzedzeniem) lotów za 250 PLN (oczywiście zdarzają się tańsze loty).

Barcelona posiada trzy lotniska - El Prat (główne, położone niedaleko miasta) i dwa lotniska oddalone kilkadziesiąt kilometrów od Barcelony - Barcelona Girona i Barcelona Reus.

W chwili pisania tego artykułu (17 lipiec 2018r.) do Barcelony mogliśmy dolecieć z polskich miast:

Barcelona El Prat
Kraków (Ryanair)
Warszawa-Modlin (Ryanair)
Warszawa-Chopin (Wizzair)
Gdańsk (Wizzair)
Katowice (Wizzair)
Poznań (Wizzair)

Barcelona Girona
Kraków (Ryanair)
Poznań (Ryanair)
Wrocław
(Ryanair)

Niektóre połączenia są zawieszane w czasie niskiego sezonu (jesień-zima). Dodatkową opcją, jaką powinny wziąć pod uwagę osoby z zachodniej części Polski jest lot z Berlina. Często EasyJet i Ryanair oferuje loty z Berlina w atrakcyjnych cenach.

Barcelona - dojazd do centrum z lotniska

Barcelona obsługiwana jest przez dwa lotniska - Barcelona El Prat (BCN) i Barcelona Girona (GRO). Najtańszy jest transport do centrum Barcelony z lotniska El Prat. Lotnisko Barcelona Girona położone jest prawie 100 kilometrów za Barceloną, co generuje dodatkowe koszty transportu. Przyjrzyjmy się jakie mamy możliwości transportu z lotniska do centrum Barcelony:

Barcelona El Prat (BCN)

Lotnisko Barcelona BCN

Główne lotnisko w Barcelonie to El Prat (BCN).


Barcelona El Prat to główne lotnisko Barcelony. Położone jest około 12 kilometrów od centrum Barcelony. To obok lotniska w Madrycie drugi największy port lotniczy Hiszpanii. Każdego roku korzysta z niego około 50 milionów pasażerów. Lotnisko ma dwa terminale - T1 i T2 (który dzieli się na części: 2A, 2B i 2C).

Z lotniska do centrum Barcelony dojedziemy na kilka sposobów:

Autobus

Do Barcelony dojedziemy autobusami AeroBus (www.aerobusbcn.com). Autobusy kursują każdego dnia w roku od 5:30 do 1:00, ruszając spod lotniska co 5-20 minut. Przejazd do centrum trwa około 30 minut. Spod lotniska kursują dwa autobusy, A1 (z terminala 1) i A2 (z terminala 2). Autobusy jadą do Plaça de Catalunya, zatrzymując się po drodze na przystankach: Plaça Espanya, Gran Via-Urgell, Plaça Universitat (w drodze z lotniska do centrum). W drodze z centrum do lotniska autobusy zatrzymują się na przystankach Sepúlveda-Urgell i Plaça Espanya. Bilety kupujemy u kierowcy, w automatach na lotnisku lub przez internet (na stronie przewoźnika). Koszt biletów to 5,9 EUR (w jedną stronę) lub 10,20 EUR (w dwie strony, przejazd powrotny należy wykonać w ciągu 15 dni).

Jeżeli na lotnisko przyjechaliśmy po 1:00, z lotniska do centrum Barcelony w nocy dojedziemy nocnymi autobusami, N17 (terminal 1) i N16 (terminal 2). Autobusy kursują co 20 minut w godzinach 22.00 - 05.00. Autobusy kursują do Plaça de Catalunya, przejazd trwa około 50 minut.

Najtańszym autobusem jest miejska linia 46 podjeżdżająca pod oba terminale. Jest to miejski autobus kursujący z lotniska na Plaça Espanya. Koszt biletu to 2 EUR.

Pociąg

Z lotniska do Barcelony dojedziemy pociągiem RENFE. Stacja połączona jest z terminalem T2 korytarzem prowadzącym sprzed budynku.  Do terminalu T1 jeździ ze stacji specjalny autobus. Pociąg zatrzymuje się przy stacjach Sants-Estaçio, Plaça Catalunya, Arc de Triomf i Clot-Aragó, które skomunikowane są z metrem. Odjazdy (od 6.00 do 23.30) są co około 30 minut. Podróż do ostatniej stacji trwa około 30 minut. Cena biletu to 4,1 EUR jednak można ją obniżyć, kupując na dworcu w automacie kartę T-10 (dziesięć przejazdów dowolnym środkiem komunikacji miejskiej Barcelony za 9,95 EUR).

Metro

Od 12 lutego 2016 roku na lotnisko El Prat jeździ metro (linia L9). Metro kursuje średnio co 7 minut, odjeżdża z terminala T1 i T2. Czas przejazdu do centrum trwa niecałe 30 minut. Metro zatrzymuje się m.in. na stacji Europa | Fira (łącznik z linią L8), Torrassa (łącznik z linią L1 i L10), kończąc trasę na stacji Zona Universitaria (łącznik z linią T 1, 2, 3 i L3). Jadąc z lotniska lub na lotnisko nie możemy skorzystać ze standardowych biletów na metro. Musimy kupić (na przykład w biletomatach) bilety na przejazd na lotnisko. Bilet kosztuje 5,15 EUR. Linią tą można również pojechać, jeżeli posiada się kartę Hola Barcelona lub bilet dzienny T-Dia.

Barcelona Girona (GRO)

Barcelona Girona (pełna nazwa: Girona–Costa Brava Airport) to drugie najbardziej oblegane lotnisko Barcelony. Położone jest niedaleko miejscowości Girona, około 90 kilometrów od Barcelony.

Autobus

Autobusy SAGALES kursują z lotniska Girona do Estacio d' Autobusos Barcelona Nord (niedaleko stacji znajduje się przystanek metra Arc De Triomf – Red Line L1). – 16 EUR kosztuje bilet w jedną stronę, 25 EUR w dwie. Czas podroży wynosi około 1h 15 min. Kursowanie autobusów uzależnione jest od przylotów - w domyśle niedługo po przylocie każdego samolotu następuje odjazd autobusu. Rozkład jazdy należy sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika: www.sagales.com

Pociąg

Jeżeli mamy trochę więcej czasu, możemy dojechać do Barcelony koleją z Girony. To ciekawy pomysł dający nam najpierw możliwość zwiedzenia Girony. Z lotniska do Girony kursują autobusy SAGALES za 2,75 EUR w jedną stronę. A ze stacji kolejowej Girona kurusją pociągi RENFE. Cena za kurs w jedną stronę zaczyna się od 7,5 EUR w jedną stronę. Oferty wyszukujemy na stronie: www.horarios.renfe.com/HIRRenfeWeb/buscar.do?O=79300&D=BARCE&AF=2015&ID=i&MF=12&DF=17&SF=4. Najtańsze są pociągi REGIONAL, nieco droższe MD. Najdrożej wychodzi podróż pociągami TALAGO oraz ENLACE INT.  Można rezerwować przez stronę. Czas przejazdu to od 40 min do dwóch godzin.

Barcelona - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Barcelonie

Autobusy w Barcelonie. Po Barcelonie najlepiej poruszać się metrem.


Barcelona jest znakomicie skomunikowanym miastem, posiadającym rozbudowaną i efektywną sieć połączeń. Bez większych problemów możemy szybko przemieszczać się w granicach miasta oraz terenów podmiejskich. Do dyspozycji mamy metro, busy, tramwaje, podmiejskie koleje i pociągi.

Metro w Barcelonie
Sieć metra w Barcelonie posiada 11 linii. Poruszanie się po Barcelonie prawdopodobnie będziemy mogli ograniczyć wyłącznie do metra. Sieć kursuje w godzinach 5:00-24:00 (pon-czw), 5:00-2:00 (pt i święta), 5:00-cała noc (sob) i 00:00-24:00 (niedziela). Oficjalna mapa metra w Barcelonie dostępna jest na oficjalnej stronie przewoźnika: mapa metro w Barcelonie.

Informacje na temat innych środków transportu znajdują się na: www.tmb.cat (busy), www.ambmobilitat.cat/Principales/BusquedaNitBus.aspx. (busy nocne), www.tram.cat (tramwaje).

Zasady i ceny biletów na komunikację miejską w Barcelonie
Barcelona i okolice podzielone są na strefy (zone). Pierwsza strefa obejmuje swoim zasięgiem praktycznie całe miasto, jeżeli nie chcemy z niego wyjeżdżać, interesują nas bilety wyłącznie na "Zone 1". Bilety obowiązują na wszystkie środki transportu w danej strefie. Pojedynczy bilet kosztuje 2,40 EUR (do 75 minut przejazdu, łącznie z przesiadkami), jednak jest sposób na znaczne obniżenie jego ceny. Możemy kupić karty na więcej przejazdów. Do końca 2019 roku najpopularniejszymi biletami były T-10 - zestaw 10 biletów sprzedawanych za niższą cenę. Bilety te zostały od 2020 roku wycofane, jednak na ich miejsce wprowadzono równie dobrą ofertę: bilety T-Casual, T-Familar oraz T-Grup.

T-Casual - 10 przejazdów komunikacją w strefie 1; koszt 11,35 EUR; możliwe przesiadki, czas przejazdu do 75 minut łącznego czasu trwania podróży; bilet wyłącznie dla jednej osoby

T-Familar - 8 przejazdów w strefie 1, które ważne są dla 1 lub większej ilości osób; osoba po skasowaniu biletu przekazuje go kolejnej osobie, która również go kasuje

T-Grup - 70 przejazdów, które muszą nastąpić w ciągu 30 dni od czasu skasowania biletu pierwszy raz; koszto to 79,45 EUR; biletu może używać jedna lub więcej osób

Należy pamiętać o jednej rzeczy - metro w Barcelonie podzielone jest między dwie firmy,  TMB (1,2,3,4,5,9,10 i 11) i FGC (6,7 i 8). Jeżeli posiadamy bilet jednorazowy i będziemy chcieli przesiąść się z trasy jednej firmy do trasy drugiej firmy, będziemy musieli wykupić drugi, jednorazowy bilet. Problem ten nie występuje w przypadku posiadania jednej z kart T, na której możemy przesiąść się wykorzystując tylko jeden bilet. Uwaga! Na kartach T-Casual, T-Familar i T-Grup nie można korzystać z metra na lotnisko El Prat - należy zakupić osobny bilet, który kosztuje 5,15 EUR.

Karta Hola BCN!

Dla niektórych podróżujących korzystnym rozwiązaniem będzie zakup karty Hola BCN!. Karta jest niczym innym, jak karnetem, który umożliwia nam w okresowym czasie bezpłatne poruszanie się całą komunikacją miejską Barcelony (z wyłączeniem nocnych autobusów) w strefie 1. Karta umożliwia również poruszanie się metrem na lotnisko El Prat (normalna cena biletu wynosi 5,15 EUR), przejazd turystycznym autokarem "hop on hop off" firmy Barcelona Bus Turístic, przejazd koleją linową Montjuic na zamek w Montjuic oraz przejazdy autokarem Catalunya Bus Turistic po nieodległych atrakcjach Katalonii.

Rodzaje kart Hola BCN!:

  • 2 dni (16,30 EUR)
  • 3 dni (27,30 EUR)
  • 4 dni (30,80 EUR)
  • 5 dni (38 EUR)

Kartę można zamówić online na oficjalnej stronie - www.holabarcelona.com. Kupując ją online, otrzymujemy 10% zniżki. Po zakupie na nasz adres e-mail przyjdzie kod, który wpisujemy w biletomacie, kiedy będziemy już w Barcelonie - automat wyda nam wtedy kartę. Karta rozpoczyna swoją ważność od momentu pierwszego jej użycia - od tego czasu zaczynają lecieć godziny. Czy warto kupować kartę Hola Barcelona? To zależy. Najlepiej będzie, jak policzysz, ile razy będziesz mniej więcej jeździć komunikacją miejską po Barcelonie. To pomoże Ci podjąć decyzję. W większości przypadków bardziej opłaca się jednak jeździć na biletach dziennych lub T-10.

Barcelona - karta miejska

Barcelona Card

Barcelona - karta miejska może być dobrą inwestycją.


Karta miejska w Barcelonie nazywa się "Barcelona Card". To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wydać w Barcelonie trochę więcej pieniędzy i pozwiedzać płatne atrakcje. Karta umożliwia nam bezpłatne podróżowanie wszelkimi środkami transportu w Barcelonie, dojazd pociągiem na lotnisko El Prat, darmowy (lub ze zniżką) wstęp do większości atrakcji, a także zniżki w restauracjach i sklepach. Dodatkowo otrzymamy przewodnik i drukowaną mapę metra w mieście. Pełen spis zniżek i uprawnień wynikających z posiadania karty dostępny jest pod adresem: http://bcnshop.barcelonaturisme.com/imgfiles/ecv/card/BarcelonaCard2015.pdf

Kartę najlepiej kupić w sklepie internetowym oficjalnej, turystycznej strony Barcelony - www.barcelonaturisme.com, na której dostępny jest 10% rabat na każdą kartę. Jeżeli wolimy kupić ją na miejscu, musimy odwiedzić jeden z punktów informacji turystycznej.

Cena i ważność karty (cena podana z 10% zniżką):
3 dni – 46 EUR
4 dni – 49,5 EUR
5 dni - 54 EUR

Karta zaczyna działać od czasu jej pierwszego użycia - wtedy dopiero zaczynają lecieć jej godziny.

Noclegi w Barcelonie

Gdzie tanio spać w Barcelonie?


Barcelona posiada jedną z największych baz noclegowych w Europie. Mimo to, noclegi są dość drogie, warto odnotować, że noclegi w Barcelonie są o około połowę droższe od noclegów w stolicy Hiszpanii, Madrycie. Przygotujmy się, że za dwuosobowy pokój zapłacimy od około 150 PLN, a za łóżko w pokoju wieloosobowym od około 45 PLN. Warto rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. W Barcelonie kwaterę prywatną znajdziemy już za 90 PLN za dwuosobowy pokój i 41 PLN za pokój jednoosobowy.

Jeżeli chcesz zobaczyć, w których miejscach w Barcelonie spaliśmy osobiście i które miejsca polecamy, a które nie, sprawdź nasz artykuł: Barcelona noclegi - polecane i odradzane.

Booking.com

Jeżeli skorzystałeś z powyższej wyszukiwarki, to dziękuję - za każdą rezerwację otrzymuję małą prowizję :)

Jeżeli jesteś zdecydowany na znalezienie dobrego noclegu w hotelu przed rezerwacją przeczytaj nasz poradnik "Noclegi - poradnik".

Jedzenie w Barcelonie

Dowiedz się więcej o hiszpańskiej kuchni.


Zanim przejdziemy do konkretnych miejsc, które warto odwiedzić w Barcelonie i opiszemy sposoby na to jak tanio zjeść i wypić w stolicy Katalonii, zaproponujemy Wam co warto spróbować będąc w Hiszpanii.

Hiszpańska kuchnia jest bardzo różnorodna. Popularne są owoce morza, ryby oraz narodowe potrawy takie jak paella (ryż zasmażany z szafranem, warzywami oraz mięsem), tortilla lub tapas (przekąski podawane na zimno lub ciepło). Innym smakołykiem jest szynka prowansalska z ziołami podawana w cieniutkich plasterkach. Nie powinien dziwić Was widok wina oraz wody mineralnej spożywanych do posiłku. Popularne jest także piwo.

Warto spróbować owoców, które w Hiszpanii smakują jak nigdzie indziej!

Polecane miejsca

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Z racji tego, że jedzenie w Hiszpanii jest stosunkowo tanie odradzamy stołowania się w Fast Foodach, a zachęcamy do próbowania lokalnych przysmaków.

Tanie jadłodajnie znajdujące się na terenie całego kraju to tzw. Comedores.

W Barcelonie szalenie popularne zarówno wśród miejscowych jak i odwiedzających są bary w stylu „All You can Eat”. Tam za 8-10 euro możemy zjeść tyle ile jesteśmy w stanie. Jest to bardzo opłacalna inwestycja, zwłaszcza w miejscach, gdzie klientów jest dużo, a  co za tym idzie jedzenie jest zawsze świeże. Najpopularniejsze restauracje tego typu to sieć FRESCO (znajdują się między innymi przy Rambli i w Centrum Handlowym w porcie). Inna siecią oferującą takie usługi jest LACTUCA 9 (m.in. przy Sagrada Familia).

Za około 10 euro powinniśmy bez problemu zjeść posiłek w jednej z licznych restauracji japońskich lub chińskich, które znajdziemy w każdej dzielnicy Barcelony.

Polecamy przyjemną restauracyjkę oferującą obiady w cenie 6-7 euro. Znajduje się ona w pobliżu stacji metra Lesepess w małej uliczce po prawej stronie (pierwsza lub druga w prawo od stacji metra)  w stronę Parku Guell oraz SNACK 55 na Passeig de Sant Joan 55 w pobliżu centrum Barcelony, w okolicy dworca autobusowego Barcelona Nord.

Odradzamy stołowania się na Rambli lub w okolicach portu i plaży. Ceny tam są bardzo wysokie. Najlepiej odjechać lub odejść kawałek od centrum i tam szukać posiłku. Większość restauracji oferuje menu dnia za mniej niż 10 euro.

Jeżeli planujemy zakupy w supermarkecie najtańszą siecią jest DIA.

Opisując jedzenie i napoje w Hiszpanii nie może zabraknąć słynnych targów. W Barcelonie jest to La Boqueria. Znajduje się on przy Rambli po prawej stronie, idąc w stronę portu. Znajdziemy tam świeże ryby, owoce morza, wędliny i mięso oraz kolorowe owoce i warzywa. Polecamy kolorowe soki  ze świeżych owoców. Warto odwiedzić choćby po to, aby poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca!

TIP – W Hiszpanii powszechną praktyką jest doliczanie opłaty za obsługę jednak mile widziane jest pozostawienie napiwku w wysokości 5-10% całego rachunku.

Atrakcje Barcelony

Co warto zobaczyć w Barcelonie

Sprawdź darmowe atrakcje Barcelony.


Co warto zaznaczyć Barcelona ma wiele atrakcji, za których zobaczenie nie musimy nic płacić. Wspomnijmy tu między innymi popularną La Ramblę, piękną dzielnicę portową oraz plażę, wzgórze Montjuic, Stadion Olimpijski, Park Guell i wiele wiele innych. Tak na dobrą sprawę, jeżeli nie interesuje nas zwiedzanie muzeów i nie jesteśmy tak wielkimi fanami Barcelony, aby zdecydować się na tour po stadionie Camp Nou możemy zwiedzać stolicę Katalonii praktycznie za darmo. Wiele budowli robi duże wrażenie z zewnątrz, także czasem warto przemyśleć stanie w kolejce do Sagrady Familii lub wejście na dach Casa Milla. Zwłaszcza jeżeli wyjazd jest typowo budżetowy.

Przeczytaj także: Darmowe atrakcje Barcelony

Tak jak w większości miast w Europie i na świecie liczne muzea i atrakcje turystyczne, za których wstęp musimy zazwyczaj płacić, posiadają minimum jeden dzień w miesiącu, w którym odwiedzić możemy je zupełnie za darmo! Oto najważniejsze z nich:

Muzeum Picassa – darmowy wstęp w pierwszą niedzielę miesiąca (ogromne kolejki, także warto przyjść wcześnie rano), a także dla osób poniżej 16 i  dla grup studentów ( w środowe popołudnia)

Museu Nacional D'Art de Catalunya – darmowy wstęp dla osób poniżej 15 i powyżej 65 roku życia oraz w każda pierwszą niedzielę miesiąca

Muzeum Sztuki Współczesnej Metronom

Centre de Cultura Contemporània de Barcelona – darmowy wstęp w pierwszą środę miesiąca

W Barcelonie ponadto za darmo odwiedzić możemy m.in.:

- świątynię Sagrada Familia z zewnątrz
- ulicę La Rambla 
- bazar La Boqueria
- barcelońska plaża i port
- piesza wspinaczka na wzgórze Montjuic lub Tibidabo – absolutnie konieczny punkt każdej wycieczki, dodatkowo płatne wjazdy kolejką linową. Imponujący jest zwłaszcza widok z Tibidabo
- zamek Montjuic
- stadion Olimpijski przy wzgórzu Montjuic
- Magic Fountain – niesamowity pokaz przy Plaza Espana odbywający się wieczorami w sezonie turystycznym
- Mirador de Colón - kolumna wzniesiona na cześć Kolumba znajdująca się w okolicach portu
- Barrio Gótico – gotycka dzielnica rozciągająca się wokół katedry, niedaleko portu
- kościół Najświętszego Serca na Tibidabo
- bazylika La Merce
- Hospital de Sant Pau
- park de la Ciutadella

Zapewniamy, że możemy zakochać się w Barcelonie na wydając na bilety wstępów do atrakcji turystycznych ani złotówki!

Jak zwiedzać Barcelonę?

Na zwiedzenie wszystkich atrakcji Barcelony potrzebujesz około 4 dni intensywnego zwiedzania. Najlepiej zwiedzać Barcelonę pieszo. Atrakcje są porozrzucane po Barcelonie, przez co nie da się w stu procentach zrezygnować z komunikacji miejskiej. Można ją jednak ograniczyć, dojeżdżając w konkretne miejsce i odwiedzając nieodległe atrakcje. Dzięki temu można poczuć magię tego miasta i wczuć się w jego wyjątkowy klimat. Planując zwiedzanie Barcelony pogrupuj sobie atrakcje tak, aby jak najwięcej z nich znajdowało się w niedużej, możliwej do przejścia odległości. W ten sposób możesz zmniejszyć konieczność poruszania się autobusem do minimum.

Barcelona na sportowo

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała nigdy o FC Barcelona. Rokrocznie dziesiątki tysięcy osób z całego świata przyjeżdża do Barcelony po to, aby obejrzeć mecz swojej ulubionej drużyny. Zwiedzenie stadionu i pójście na mecz Barcelony nie jest wcale dużym problemem.

Stadion piłkarski Camp Nou położony jest niedaleko centrum miasta. Najłatwiej dojechać tam zieloną linią metra (L3) - wysiadamy na stacji Les Cortes, skąd do stadionu będzie tylko kilka minut spaceru. Tereny wokół Camp Nou możemy za darmo obejść, bez problemu uda się nam zobaczyć trybuny i murawę stadionu (przez kraty, ale bez opłat). Dodatkowo, przy stadionie znajduje się dwupoziomowy sklep z oficjalnymi produktami FCB.

Jeżeli jednak chcemy wydać trochę więcej pieniędzy i zobaczyć stadion od środka, warto zastanowić się nad kupnem biletu "Camp Nou Experience". W cenie biletu zawarta jest wycieczka po stadionie (m.in. trybuny i szatnie) oraz muzeum FC Barcelony. Bilet kosztuje 25 EUR (dorośli) i 20 EUR (studenci, rodziny, emeryci). Dzieci do 5-go roku życia wstęp darmowy, zniżki dla grup powyżej 20 osób. Bilety kupujemy w kasach przy stadionie lub online na oficjalnej stronie FC Barcelony. Więcej informacji: www.fcbarcelona.com/camp-nou/camp-nou-experience/detail/card/prices-for-camp-nou-experience

Równie dobrze możemy wybrać się na mecz Barcelony. Nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Camp Nou jest największym stadionem w Europie, jego pojemność to ponad 90 000 miejsc, dzięki czemu, pomijając kluczowe mecze (Liga Mistrzów, klasowe zespoły z Primera División), rzadko zapełnia się do ostatniego miejsca. Bilety kupujemy z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie, http://www.fcbarcelona.com/info-tickets/next-matches-football. Cena biletu jest zależna od miejsca na stadionie i klasy przeciwnika, waha się od około 25 do ponad 300 EUR. Bilety (o ile nie zostaną wyprzedane) można również kupić w kasie przy stadionie.

Barcelona - wskazówki praktyczne

co warto wiedzieć jadąc do Barcelony

Barcelonę najlepiej odwiedzić wiosną.


- Barcelony nie da się zwiedzać pieszo. Główne atrakcje stolicy Katalonii rozsiane są po całym mieście, ciężko będzie dotrzeć do nich wszystkich na piechotę
- warto poświęcić trochę czasu i zobaczyć panoramę Barcelony. Najlepsze punkty widokowe to m.in. kolumna Kolumba na Rambli, Sagrada Familia, Park Guell oraz wzgórza Tibidabo i Montjuic
- jeżeli chcesz kupić coś na La Boqueria (bazar) lub np. zjeść obiad, porównaj najpierw ceny w kilku miejscach (stawki potrafią się mocno różnić)
- należy pamiętać, że podobnie jak w Polsce, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane
- Barcelona to jedno z ulubionych miejsc kieszonkowców i oszustów - są tu ich setki. Uważaj!

Barcelona - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Barcelonie.


www.barcelonaturisme.com - oficjalna strona turystyczna Barcelony

www.barcelona.com - ciekawy przewodnik po Barcelonie w języku angielskim

www.tmb.cat/en - komunikacja miejska, rozkłady jazdy, bilety itd.

Nasza relacja z Barcelony

artykuł darmowe atrakcje Barcelony

 

Przeczytaj także: Darmowe atrakcje Barcelony

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021


Tagi: Barcelona   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ