Malaga - darmowe atrakcje

Malaga - panorama miasta.


Malaga to drugie pod względem wielkości miasto Andaluzji. Znajduje się między Górami Betyckimi, a Morzem Śródziemnym, a jego historia sięga IX wieku. Słynie z pięknych, piaszczystych plaż, dobrego wina, specyficznej architektury i wspaniałych zabytków. To także miejsce narodzin najsłynniejszego kubisty –Pabla Picassa oraz niemniej słynnego aktora – Antonio Banderasa.  To także miejsce gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku i gdzie można spędzić wymarzone wakacje. Chociaż topowe atrakcje jak twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro czy Muzeum Picassa są płatne (o ile nie masz kart <26 lub nie jesteś studentem;-) o tyle jest jeszcze kilka miejsc gdzie możemy wybrać się zupełnie za darmo.

Plaza de la Constitucion

to XVI wieczny skwer, kulturalne centrum miasta. Do 1869 roku mieścił się tu ratusz, a plac nosił nazwę rynku głównego. Obecnie odbywają się tu koncerty, wystawy, przedstawienia grup teatralnych, muzycznych itd.

La Merced

To jeden z największych placów (skwerów) w Maladze, wokół którego znajduje się całe mnóstwo barów, restauracji, oraz kafejek. Plaza de la Merced leży w starej części miasta. Na środku skweru znajduje się pomnik Josá Maríi Torrijosa,  powstańca, który został rozstrzelany w 1831 przez żołnierzy króla Ferdynanda VII. Pomnik wykonano z kamienia i brązu, a jego autorem jest Rafael Mitjana. Przy placu znajduje się też dom Pabla Picassa – jednego z najsłynniejszych malarzy na świecie, twórcy kubizmu. Dom Pabla Picassa, to obecnie Muzeum (Museo Casa Natal), które można zwiedzać (bilet tylko 1 €). Na parterze znajduje się pracownia, a na wyższych kondygnacjach wszelkie publikacje na temat twórczości słynnego artysty.

Parque de Málaga (Parque de la Alameda)

Znajduje się, w centrum Malagi. U podnóża zamku Gibralfaro. Park rozciąga się wzdłuż głównej ulicy od Plaza de la Marina. Powstał w XIX wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Pomimo swego centralnego położenia, nie słychać w nim hałasu, zamiast tego mamy tu a ciszę, szum drzew i śpiew ptaków. W Ogrodzie występują liczne gatunki różnorodnej roślinności (ok. 2000 gatunków kwiatów i drzew), a pomiędzy alejkami znajdują się rzeźby słynnych Hiszpanów, nimf i nawet postaci literackich – osiołka z książki Juana Ramona Jimeneza „Platero y yo”.

Katedra la Manquita

Swój przydomek katedra zawdzięcza tylko brakowi symetrii - druga wieża nie została nigdy wybudowana.  Pieniądze przeznaczone na dobudowę wschodniej wieży przeznaczono na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Mobile w Stanach Zjednoczonych. La Manquita znaczy tyle, co "jednoręka kobieta". Oficjalna nazwa to katedra Inkarnacji. Zbudowana została pomiędzy XVI a XVIII wiekiem i  reprezentuje styl renesansowo – barokowy. W katedrze znajduje się 40 drewnianych statuetek świętych., kilka kapliczek i wiele obrazów słynnych, hiszpańskich artystów – Alonsa Cano i Caludia Coella.

Atranazas Market

Główny  rynek w Maladze, można zakupić tam świeże produkty w niskich cenach (zwłaszcza owoce), Nazwa Atranazas sięga czasów panowania Maurów w Hiszpanii i tłumaczona dosłownie z języka arabskiego znaczy „ miejsce gdzie statki są naprawiane”. Kilka wieków temu poziom morza był wyższy i tam gdzie dziś znajduje się rynek istniał port. Fasadę budynku charakteryzuje 7 podków, z których do czasów współczesnych pozostała tylko jedna. W XV wieku budynek został przekształcony na zakon, następnie w baraki wojskowe, szpital i szkołę by ponownie stać się halą targową. Zamknięty w 2008 roku z powodu reformy i otwarty w kwietniu 2010 roku. Działa codziennie od 8.00 do 14.00. Znajduje się w centrum miasta, w połowie drogi z El Corter Ingles do Calle Larios.

Calle Marqués De Larios

Główny deptak handlowy Malagi. Jeśli planujecie shopping w Maladze, to właśnie tutaj Ulica nazwana na cześć Manuela Domingo Lariosa, przemysłowca i arystokraty. Jedno z 50 najdroższych miejsc w Europie.

CAC Málaga

CAC Málaga, czyli Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze (Centre for Contemporary Art in Malaga) - otwarte od wtorku do niedzieli od 10.00-20.00 (nieprzerwanie) w sezonie zimowym (od 2 września do 26 czerwca) i od 10.00-14.00 i następnie od 17.00-21.00 w okresie letnim (od 26 czerwca do 2 września). Centrum działa od 2003 roku, powstało z inicjatywy władz miasta. Poza wystawami znajduje się tu także księgarnia i kawiarnia. Prezentowane sa tu dzieła artystów takich jak: Anish Kapoor, Gerhard Richter, Louise Bourgeois, Miguel Barceló, Jake i Dinos Chapman, Jaume Plensa, Neo Rauch.

La malagueta

La malagueta, czyli najsłynniejsza plaża w Maladze. Ma długość 2,5 km długości, znajduje się tuż przy samym centrum  - dojdziemy do niej promenada Pabla Picassa, wzdłuż której znajdują się liczne kawiarenki, sklepiki i bary. Plaża jest zadbana, zaopatrzona w różne udogodnienie i tzw. Chiringitos czyli kioski z jedzeniem i napojami. Inne plaże idealne do wakacyjnego lenistwa to: Playa de la Misericordia i Playa de la Acacia.

Najstarszy bar w Maladze nazywa się "Antiqua de la Guardia" i znajduje się n Alameda Principal, 18. To wyjątkowe miejsce, w którym lista win jest dłuższa niż menu (głównie różnego rodzaju  tapas - niewielkie przekąski – krewetki, chlebki z szynką, oliwki). Specjalnością lokalu jest lokalne wino malaga o słodkim smaku. Obecnie istnieją różne rodzaje Malagi m.in. Moscatel (z silnym aromatem rodzynek), Dulce Color ( z koncentratem  Arrope) czy Seco ( o jasnym kolorze).

Zobacz także: Hiszpania - przewodnik turystyczny

Poza Malagą, warto odwiedzić także Sevillę i Grenadę. Do Sevilli można dojechać bezpośrednim  pociągiem z Malagi. Kosztuje to ok. 23 € (pociąg osobowy) I OK. 40 € (pospieszny). Różnica w czasie to 40 minut, za to w portfelu ok. 20€. Bilety można kupić na stronie http://www.renfe.com/index.html  Należy zwrócić uwagę, że w zależności od dnia i godziny ceny biletów różnią się miedzy sobą. Tańszą opcją jest skorzystanie z busów firmy ALSA – ok. 18€, a czas przejazdu to ok. 2 godz. 45 min. Z ALSĄ (https://www.alsa.es/portal/site/Alsa/) dotrzemy tez bezpośrednio do Granady, cena to ok. 11 €, a czas podróży od 1 godz. 45 min.

Malaga to hiszpański kurort, pełen hoteli, restauracji, atrakcji i turystów. To także miejsce mające do zaoferowania  długą historię, tradycję, i wiele zabytków… Przyjeżdżając tu na pewno się nie zawiedziesz ;)

Przeczytaj również: Malaga - przewodnik Taniego Zwiedzania

Autor: Kamila Dudzińska


Tagi: Malaga   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ