Hiszpania - przewodnik turystyczny

Malaga

Jedna z typowych, Hiszpańskich uliczek.


Hiszpania to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie. To kraj w którym, zaraz obok Włoch, znajduje się najwięcej miejsc umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Leżąca na Półwyspie Iberyjskim Hiszpania przyciąga turystów piękną pogodą, uśmiechniętymi i przyjaznymi ludźmi, cudownymi plażami i pięknymi miastami. Dzięki temu Hiszpania jest turystycznym gigantem - tylko Francję odwiedza w skali roku większa ilość osób.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
BarcelonaCosta BravaMadrytMajorkaMalagaSewilla - przewodnik zwiedzania

Spis treści:

Hiszpania - informacje ogólne

Hiszpania - Informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Hiszpanii

Transport wewnątrz kraju

Loty wewnątrz Hiszpanii

Drogi w Hiszpanii

Kolej w Hiszpanii

Autokarem po Hiszpanii

Hiszpania - ciekawostki

Hiszpania - przydatne strony

Hiszpania - informacje ogólne

HISZPANIA (Królestwo Hiszpanii)

Populacja

ok. 47 mln

Stolica

Madryt

Strefa czasowa

UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 w Hiszpanii)

Waluta

euro (EUR)
1 EUR = 4,29 PLN
(18.07.2018)

Język

hiszpański, stosunkowo słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Madryt, Barcelona, Valencia, Sewilla, Saragossa, Malaga, Murcia, Palma, Las Palmas de Gran Canaria, Bilbao, Alicante, Kordoba

Hiszpania - informacje praktyczne

informacje praktyczne dotyczące Hiszpanii

Hiszpania posiada ponad 8000 kilometrów plaż.


-  obywatele RP mogą wjechać do Hiszpanii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i przebywać w kraju bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu
- istnieje kilka dialektów języka hiszpańskiego, w zależności od rejonu np. kataloński, baskijski oraz galicyjski
- Hiszpania jest najbardziej gorącym krajem Unii Europejskiej. Posiada ponad 8000km plaż i prawie 5000km wybrzeży. W granicach hiszpańskich znajdują się popularne wyspy, m.in. Majorka, Ibiza, Teneryfa i Wyspy Kanaryjskie
- większość sklepów w Hiszpanii jest zamknięta w środku dnia od 13.00 do 16.00 ze względu na hiszpańską sjestę
- Będąc w Hiszpanii należy uważać na kieszonkowców!

Jak dotrzeć do Hiszpanii

Jak tanio dolecieć do Hiszpanii?


Hiszpania jest doskonale skomunikowana z Polską. Poza normalnymi liniami, bez problemu dolecimy do Hiszpanii z Polski tanimi liniami. Tanich lotów liniami Ryanair i Wizzair są z Polski dziesiątki, praktycznie z większości dużych Polskich miast, loty są m.in. do Barcelony, Madrytu, Alicante, Gran Canaria, Malagi, Walencji i innych. Loty można znaleźć już za 250 PLN za lot w dwie strony. Oczywiście może się również trafić promocja i loty mogą być jeszcze tańsze.

Transport wewnątrz kraju

transport w Hiszpanii

Po Hiszpanii najlepiej przemieszczać się samolotem lub pociągami.


Hiszpania jest dużym państwem (jest prawie dwa razy większa od Polski) przez co odległości między miastami są często całkiem spore. Najszybciej jest podróżować po państwie samolotem, sieć połączeń jest bardzo rozbudowana i jest doża możliwość "trafienia" tanich biletów. Hiszpania posiada bardzo rozbudowaną sieć kolejową, która jest niestety droga. Najtańsze jest podróżowanie autokarem.

Loty wewnątrz Hiszpanii

loty wewnątrz Hiszpanii

Podróż samolotem po Hiszpanii to dobry i wcale nie aż tak drogi pomysł.


Hiszpania posiada rozbudowaną sieć połączeń lotniczych. Po wielu trasach poruszają się tanie linie lotnicze. Nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem interesującego nas lotu w dobrej cenie. Lot samolotem to także najlepszy sposób na dotarcie na Hiszpańskie wyspy, m.in. Majorkę lub Ibizę.

Siatka połączeń oraz linie lotnicze w Hiszpanii:

Ryanair (www.ryanair.com) - irlandzkie przewoźnik oferuje liczne loty wewnątrz Hiszpanii. Sieć połączeń jest naprawdę duża, najwięcej samolotów lata z Madrytu (Fuerteventura, Lazarotte,  Santiago Di Comp, Santander, Majorka, Minorka, Ibiza, Teneryfa i Wyspy Kanaryjskie) i Barcelony (Fuerteventura, Jerez, Lanzarote, Malaga, Santander, Santiago Di Comp, Sewilla, Valladoid, Vigo, Teneryfa, Ibiza, Majorka, Minorka i Wyspy Kanaryjskie). Jest również sporo lotów z innych miast Hiszpanii.

Przykładowe ceny:

Madryt – Majorka – 16 EUR
Madryt – Ibiza – 17 EUR
Madryt – Teneryfa – 23 EUR
Madryt - Fuerteventura - 23 EUR

Barcelona – Majorka – 17 EUR
Barcelona - Vigo - 15 EUR
Barcelona - Ibiza - 17 EUR
Barcelona - Malaga - 20 EUR
Barcelona - Sevilla - 20 EUR
Barcelona - Teneryfa - 22 EUR

Iberia (www.iberia.com) – narodowe, hiszpańskie linie lotnicze. Mimo, że nie są to tanie linie, bardzo często posiadają atrakcyjne cenowo bilety. W chwili pisania tego artykułu bez problemu można było znaleźć loty z Madrytu do Barcelony za 32 EUR, z Madrytu do Sewilli za 29 EUR lub z Barcelony na Majorkę za 30 EUR.

Vueling (www.vueling.com) - hiszpańskie tanie linie lotnicze. Zazwyczaj droższe od Ryanaira, jednak warto przejrzeć ich ofertę, jeżeli szukamy lotów wewnątrz Hiszpanii. Może zdarzyć się, że trafimy na promocję. Podobnie jest z Air Europa (www.aireuropa.com), pierwszym prywatnym przewoźnikiem w Hiszpanii. Loty tą siecią również są droższe od lotów Ryanair, warto jednak spojrzeć na stronę i sprawdzić, czy nie ma akurat żadnej promocji.

Drogi w Hiszpanii

drogi w Hiszpanii

Hiszpanie mają bardzo dobre drogi.


Hiszpania posiada dobrą sieć dróg i autostrad. Po kraju można podróżować bez większych problemów. Są płatne odcinki autostrad jednakże możemy tak ustalić trasę przejazdu, że je ominiemy.

Polskie prawo jazdy jest uznawane. Dozwolona prędkość na autostradach to 120 km/h. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0,5‰. W chwili pisania tego artykułu (13.12.2015) cena paliwa w Hiszpanii wynosiła około 1,32 EUR (E95) i 1,19 EUR (diesel).

Kolej w Hiszpanii

kolej w Hiszpanii

Kolej w Hiszpanii - RENFE to odpowiednik polskiego PKP.


Kolej w Hiszpanii obsługiwana jest przez państwową spółkę RENFE (www.renfe.com). Cała kontynentalna część kraju jest bardzo dobrze skomunikowana. Pociągi są zadbane, klimatyzowane i szybkie. Dodatkowo, od 1992 roku Hiszpania rozbudowuje sieć szybkich połączeń kolejowych (AVE, co w tłumaczeniu oznacza "Hiszpańska Wysoka Prędkość). Sieć kolejowa AVE porusza się z prędkością do 320km/h, dzięki czemu, przykładowo, odległość z Madrytu do Sevilli (prawie 500km) pokonują w zaledwie 2,5h.

Siecią szybkich pociągów AVE pojedziemy z Madrytu m.in. do Sewilli, Malagi, Alicante, Walencji, Barcelony i Saragossy. Dostępna jest również międzynarodowa trasa Barcelona-Paryż, którą przejedziemy w niecałe 7 godzin. Sieć jest intensywnie rozbudowywana, z czasem dojdą kolejne trasy.

Koleje RENFE posiadają trzy rodzaje pociągów. Są to:

Cercanias - podmiejskie, kursują na terenie i w okolicach dużych miast Hiszpanii
Regionales - to zwykle pociągi międzymiastowe
Largo recorrido -to pociągi ekspresowe, kursujące na najdłuższych trasach

Nie ma sensu kupować biletów na ostatnią chwilę oraz w pociągu. Cena biletu u konduktora będzie wyższa niż w przypadku zakupu w kasie lub w biurach podróży oznaczonych znakiem RENFE. Bilety sprzedają się bardzo szybko, możemy mieć problem z ich kupnem na dworcu. Dużo lepiej (i taniej) będzie kupić je z wyprzedzeniem na www.renfe.com.

Zniżki przysługują osobom powyżej 60 roku życia, niepełnosprawnym, dzieciom do 11 roku życia oraz grupom powyżej 10 osób. Co warto zaznaczyć, mamy także prawo do zniżek jeżeli kupujemy bilety w dwie strony. Odpowiednio 10% w pociągach "regionales" (ważna przez 15 dni) i 20% zniżka w pociągach "largo recorrido" (ważna przez 60 dni).
Jeżeli planujemy więcej podróży po Hiszpanii lub Europie warto rozważyć kupno karnetów wieloprzejazdowych np. InterRail i Eurail.

Podróżowanie koleją po Hiszpanii jest drogie. Przejazd pociągiem w Hiszpanii jest dużo droższy niż przejazd identyczną trasą autokarem.

Autokarem po Hiszpanii

podróż busem po Hiszpanii

Autokary to ciekawa alternatywa podróżowania po Hiszpanii.


Przejazd busem po Hiszpanii to jeden z najlepszych sposobów na poznanie kraju. Sieć połączeń autokarowych w Hiszpanii jest rozbudowana, stan dróg i autobusów jest wysoki, a ceny za przejazd autokarem w Hiszpanii są zazwyczaj niższe od cen pociągów i samolotów.

Hiszpania jest bardzo popularnym turystycznie krajem, dlatego zalecam kupowanie biletów z wyprzedzeniem. Aby zaoszczędzić trochę gotówki, najlepiej wykupić od razu bilet w dwie strony.

Największym przewoźnikiem w kraju jest firma ALSA, posiadająca rozbudowaną sieć połączeń na cały kraj. Drugim, dużym przewoźnikiem w kraju (posiadającym rozbudowaną sieć połączeń z Madrytu) jest AVANZA GRUPO (www.avanzabus.com). Prócz tego po kraju porusza się wielu małych przewoźników. Wszystkie firmy przewozowe znajdziemy na darmowej porównywarce cen, www.movelia.es.

AUTOKARY W HISZPANII - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (sprawdzane na 3 miesiące przed odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: ALSA
Madryt - Barcelona 8h 5 EUR
(21,8 PLN)
Madryt - Bilbao 4,5h 13 EUR
(56,7 PLN)
Madryt - Granada 5h 12 EUR
(52,3 PLN)
Barcelona - Sevilla 15h 29 EUR
(126,4 PLN)
Barcelona - Bilbao 8,5h 15 EUR
(65,4 PLN)
Barcelona - Saragossa 3,5h 5 EUR
(21,8 PLN)

Jeżeli mamy ochotę wybrać się do Hiszpanii na objazdowe wakacje, powinniśmy zastanowić się nad kupnem karty ALSAPASS. Jest to karta oferowana przez przewoźnika ALSA, umożliwiająca poruszanie się po Hiszpanii pojazdami tej sieci przez 15 dni (za 125 EUR) lub 30 dni (195 EUR). Więcej informacji: https://www.alsa.es/en/travel-plans/alsapass/alsapass-terms-and-conditions

Z Hiszpanii bez problemu pojedziemy autokarem do sąsiadującej Portugalii.

Hiszpania - ciekawostki

ciekawostki o Hiszpanii

Hiszpanie uwielbiają wino, śpiew i dobrą zabawę!


- Hiszpanie uwielbiają spotykać się i spędzać wieczory w knajpach. Są miłośnikami sportu. Oczywiście najpopularniejsza jest piłka nożna, choć nie brakuje innych sportów, takich jak np. Formuła1 (Fernando Alonso), tenis (Rafael Nadal), czy (oczywiście) corrida
- W VII wieku Półwysep Iberyjski i tereny dzisiejszej Hiszpanii zostały zajęte przez afrykańskich muzułmanów, którzy aż do XV wieku władali nim i posiadali na jego terenie swoje królestwa. Wielowiekowe wpływy muzułmańskie widać w Hiszpanii do dzisiaj, jest to kraj bardzo podobny do krajów Afryki Północnej
- Hiszpania to także ojczyzna niecodziennych wydarzeń i zwyczajów, z czego najbardziej znane to m.in. bitwa na pomidory (La Tomatina, obywająca się zawsze w ostatnią środę sierpnia w miejscowości Buñol), ucieczka przez miasto przed bykami (Pampeluna), czy Castell - pochodzący z Katalonii zwyczaj budowania wież z ludzi
- Hiszpania to Monarchia Parlamentarna, aktualnym królem jest Filip VI Burbon

Hiszpania - przydatne strony

przydatne strony o Hiszpanii

Gdzie szukać przydatnych informacji?


www.vueling.com - hiszpańskie tanie linie lotnicze

www.aireuropa.com – hiszpańskie linie lotnicze


www.renfe.com – hiszpańskie koleje

www.alsa.es – autokary w Hiszpanii

www.hiszpania.org.es – polskie forum o Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Hiszpania  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ