Costa Brava - przewodnik turystyczny

Jedna z plaż na Costa Brava

Costa Brava to prawdziwa Mekka plażowiczów. Foto: Jacob Garcia, flickr.com


Costa Brava (hiszp. dzikie wybrzeże) to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji na świecie. Miliony turystów rokrocznie odwiedzają ten turystyczny region położony w Katalonii, obejmujący wybrzeże śródziemnomorskie rozciągający się od miejscowości Blanes aż do granicy z Francją. Jeżeli pod pojęciem odpoczynku rozumiecie wygrzewanie się na plaży, błękitną wodę oraz wybuchowe, nocne życie, to na Costa Brava będziecie wniebowzięci!

Costa Brava - informacje ogólne i notka historyczna

Costa Brava to turystyczny region położony w Katalonii, ciągnący się od granicy z Francją, przez 214 kilometrowy pas wybrzeża Morza Śródziemnego.

Costa Brava - najpopularniejsze miasta

Najpopularniejsze miasta na Costa Brava?


Większość miejscowości na Costa Brava jest do siebie bardzo podobna. Wynika to z historycznej genezy powstania tego regionu. W latach 50 ubiegłego wieku hiszpański rząd przyjął strategię mającą na celu utworzenie w Katalonii turystycznego zagłębia, które napędzi hiszpańską gospodarkę. W tym czasie, równolegle do siebie rozbudowywano miasta Costa Brava, tworząc całą turystyczną infrastrukturę. Wizja ówczesnych rządzących okazała się strzałem w dziesiątkę - w ekspresowym tempie Dzikie Wybrzeże stało się mekką spragnionych słońca i zabawy turystów.

Do najpopularniejszych miast Costa Brava zalicza się:

Lloret de Mar - najbardziej roztańczone i głośne miasto na Costa Brava. To tutaj kręcone były "Pamiętniki z Wakacji" emitowane w Polsacie. Miasto przepełnione Polakami, którzy stanowią jedną z najliczniejszych nacji odwiedzających to miasto. Prócz tego, Lloret de Mar posiada wiele zabytkowych budowli z czasów średniowiecza.

Blanes - jedno z najstarszych i najbardziej rozrywkowych miast na Costa Brava. Posiada jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu. Atrakcje stanowi 4 kilometrowa promenada przy której znajdziemy dziesiątki barów, restauracji oraz klubów.


Tossa de Mar - trochę spokojniejsze miasto na roztańczonej mapie Costa Brava, z bardzo dobrze zachowaną, jedną z najpiękniejszych w całej Hiszpanii, średniowieczną starówką - Vila Vella oraz szeregiem XII-wiecznych zabudowań fortecznych

Begur - spokojniejsze, liczące niecałe 5 tysięcy osób miasteczko, powolniejsze i mniej tłoczne od pozostałych. Posiada piękne, wąskie uliczki i ruiny średniowiecznego zamku.

Calella - miasto liczące 20 tysięcy mieszkańców i około 15 tysięcy miejsc noclegowych. Nastawione na turystykę, odwiedzane rocznie przez około 250 tysięcy turystów. Posiada kilka plaż, latarnie morską, starówkę oraz śliczną promenadę.

Pals - atrakcyjna plaża i piękna, średniowieczna starówka.

Pozostałe, mniej popularne miasta Costa Brava to m.in. Begur, Palamós czy Calella de Palafrugell. Położone są bardziej na północ wybrzeża - są zdecydowanie mniej tłoczne, a co za tym idzie - dużo spokojniejsze.

Jak najtaniej dolecieć do Costa Brava

Jak dolecieć na Costa Brava?

Jak dolecieć do Costa Brava?


Na Costa Brava najłatwiej będzie się dostać lecąc tanimi liniami do Barcelony, a stamtąd drogą lądową.

Barcelona posiada trzy lotniska: El Prat (główne) oraz dwa znajdujące się w stosunkowo bliskiej odległości, Barcelona Girona oraz Barcelona Reus. Z Polski jednak dolecimy tylko na El Prat lub do oddalonej o około 90 kilometrów Girony. Na Costa Brava najłatwiej dostaniemy się z lotniska Girona, które jest głównym lotniskiem obsługującym Costa Brava.

Na chwilę pisania tego artykułu (18 czerwiec 2018) do Barcelony dostaniemy się tanimi liniami z Polski:

Barcelona El Prat
Z Poznania – Wizzair
Z Gdańska –Wizzair
Z Warszawy Modlin – Ryanair, Wizzair
Z Katowic - Wizzair
Z Krakowa - Ryanair

Barcelona Girona
Z Poznania – Ryanair

Z Wrocławia – Ryanair
Z Krakowa – Ryanair

Barcelona Reus
Z Gdańska (Ryanair)

Niestety niektóre z tych połączeń jest zawieszana w czasie niskiego sezonu (jesień-zima). Dodatkową opcją, zwłaszcza dla mieszkańców Polski zachodniej są loty Ryanair lub EasyJet z Berlina. Na trasie Berlin – Barcelona możemy znaleźć bardzo atrakcyjne ceny biletów.

Costa Brava - dojazd do miast z lotniska

Lotnisko

Jak z lotniska dojechać do Costa Brava.


Jak już wspominaliśmy, najłatwiej i najtaniej jest dostać się na Costa Brava z Girony. Nie jest to jednak jedyny wariant. Przyjrzyjmy się jakie mamy możliwości.

Dojazd z lotniska Girona do Costa Brava

Lotnisko w Gironie sąsiaduje z rejonem Costa Brava. Nie powinno więc dziwić, że pełna nazwa lotniska to "Aeroport de Girona-Costa Brava". Transport stąd jest prosty i szybki. Możliwości dojazdu:

Autobus: do Costa Brava najłatwiej jest dostać się autokarem, korzystając z linii 605 "Barcelona Bus". Od rana do wieczora, średnio co godzinę kursuje w tym kierunku wyżej wskazany bus. Dojedziemy nim do Lloret de Mar (w 35 minut), Tossa de Mar (55 minut) i Blanes (55 minut). Koszt to około 10 EUR w jedną stronę. Od poniedziałku do piątku do Lloret de Mar i Tossa de Mar kursuje autobus Sarfa (przemianowany na Moventis). Bilet w jedną stronę kosztuje 9 EUR. Dedykowana strona poświęcona przejazdom z lotniska do Costa Brava: https://compras.moventis.es/es/trayectos-girona.html. Do Costa Brava przejazdy oferuje jeszcze Shuttledirect. Koszt transferu z lotniska na Costa Brava to koszt około 10 EUR w jedną stronę. Transport przeważnie będzie wykonywany przez lokalnego przewoźnika - firmę Pujol. Na lotnisku Girona Airport, na poziomie przylotów, na zewnątrz hali przylotów znajduje się również przystanek autobusowy firmy SAGALÉS (rozkład jazdy). Za kilka/kilkanaście EUR dojedziemy nimi m.in. do Barcelony, Girony, Lloret de Mar oraz Tossa de Mar.

Wynajem auta: Chcąc zwiedzić Costa Brava, jeżeli wybieracie się w większym gronie, dobrym pomysłem może być wypożyczenie samochodu. Wypożyczenie auta na tydzień to wydatek rozpoczynający się w okolicach 300 złotych. Co warte odnotowania, wzdłuż Costa Brava ciągnie się nadmorska autostrada łącząca wszystkie miejscowości (od Blanes do Begur).

Dojazd z lotniska Barcelona El Prat do Costa Brava

Z El Prat do Costa Brava również dojedziemy bez większych problemów.

Autobus: Codziennie z lotniska El Prat do Costa Brava odjeżdżają autobusy hiszpańskiego przewoźnika Sarfa (przemianowanego na Moventis). Cennik, rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów online: https://compras.moventis.es/ca/trayectos-barcelona.html. Dojedziemy również autobusami Shuttledirect. Bezpośrednio z lotniska dojedziemy do wybranej przez nas lokacji. Koszt transferu z lotniska El Prat na Costa Brava to koszt około 13 EUR w jedną stronę. Transport przeważnie będzie wykonywany przez lokalnego przewoźnika - firmę Pujol.

Wynajem auta: Podobnie jak w przypadku lotniska w Gironie, jeżeli chcecie zwiedzić Costa Brava i wybieracie się w kilka osób, wypożyczenie samochodu może być dobrym pomysłem. Wypożyczenie auta na tydzień to wydatek rozpoczynający się w okolicach 300 złotych. Przypominamy, że wzdłuż Costa Brava ciągnie się nadmorska autostrada łącząca wszystkie miejscowości (od Blanes do Begur).

Noclegi w Costa Brava

Noclegi w Costa Brava

Gdzie tanio spać w Costa Brava?


Za sezon na Costa Brava uznaje się okres od maja do października. W tym czasie noclegi są dużo droższe od reszty roku. Przy pewnej dozie szczęścia można jednak znaleźć dobrą ofertę! Poniżej prezentujemy kilka przykładów cenowych, abyś miał rozeznanie co do cen.

Tossa de Mar:
Mana Mana Hostel - schludny, położony 40 metrów od plaży hostel. Cena za nocleg w sezonie (łóżko w pokoju 6-cio osobowym) od 20 EUR.
Marina Tossa * - nie mamy pojęcia dlaczego oficjalnie ośrodek ten ma jedynie jedną gwiazdkę. Bardzo dobre warunki, położony w centrum nieopodal plaży, ze śniadaniem wliczonym w cenę - cena za nocleg w sezonie już od 30 EUR.

Lloret de Mar:
Hostal Mas  - Hostel położony w centrum Lloret de Mar, oferujący zakwaterowanie w rozsądnych cenach. Noclegi w sezonie w pokoju jednoosobowym już od 20 EUR!
Hotel Ridomar*** – położony lekko na obrzeżach, w spokojniejszej części Lloret de Mar. 750 metrów od plaży, 5 minut drogi od centrum. Bardzo dobre warunki. Od 30 EUR za noc.

Blanes:
Hostal Regina  - ekskluzywny hostel, oferujący noclegi w sezonie już od 30 EUR.

Do wyszukania najtańszego noclegu polecam naszą wyszukiwarkę. Korzystając z niej wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Booking.com

Warto sprawdzić kwatery prywatne - więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

Costa Brava - jedzenie

Dowiedz się więcej o hiszpański kuchni.


Pamiętajmy, że Costa Brava, prócz turystycznych kurortów to w większości miasteczka rybackie. Grzechem byłoby nie spróbować więc świeżych ryb. Kolejna rzecz, którą obowiązkowo musimy spróbować będąc na Dzikim Wybrzeżu, to znakomite, hiszpańskie wino! Podobnie jak w pozostałych częściach Hiszpanii, na Costa Brava popularne są owoce morza, ryby oraz narodowe potrawy takie jak paella (ryż zasmażany z szafranem, warzywami oraz mięsem), tortilla lub tapas (przekąski podawane na zimno lub ciepło). Innym smakołykiem jest szynka prowansalska z ziołami podawana w cieniutkich plasterkach.

Atrakcje Costa Brava

Sprawdź darmowe atrakcje Costa Brava.


Costa Brava znana jest w całym świecie z charakterystycznego, zalesionego brzegu, skalistych urwisk oraz czystej, błękitnej wody. Co jeszcze warto zobaczyć?

Będąc w Lloret de Mar koniecznie musimy zobaczyć symbol miasta - pomnik "Żony rybaka", odsłonięty w 1966 roku z okazji tysiąclecia miasta. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Castel d'en Plaja - położony na stromym urwisku zamek z XI wieku, mający za zadanie chronić miasto przed atakami od strony morza.

Blanes słynie z dwóch ogrodów botanicznych: De Mar i Murtra oraz Pinya de Rosa, posiadającymi łącznie 11 tysięcy gatunków  roślin.

Tossa de Mar to miejsce przepełnione historią - obowiązkowym punktem jest jedna z najpiękniejszych starówek w Hiszpanii, Vila Vella, szpital z XVIII wieku czy ruiny starożytnego, rzymskiego miasta Ametllers.

Costa Brava - wskazówki praktyczne

Co warto wiedzieć o Costa Brava.


- Im dalej na północ wybrzeża, tym mniej turystów
- Jeżeli wybierasz się w kilka osób, zastanów się nad wynajęciem samochodu. Costa Brava to wiele położonych blisko siebie miasteczek, objechanie ich będzie z pewnością niesamowitą przygodą - najłatwiej zrobić to poruszając się wynajętym autem
- sezon na Costa Brava uznaje się okres od maja do października. Spodziewaj się w tym czasie wyższych cen
- nie licz na ciszę i spokój! Najpopularniejsze miasta Costa Brava słyną z masy turystów, dyskotek i imprezowego klimatu!

Costa Brava - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Costa Brava.


www.costabrava.org - oficjalna, turystyczna strona o Costa Brava

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023


Tagi: Costa Brava   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ