Malaga - poradnik turystyczny

Typowa uliczka w Maladze

Malaga. Typowa, klimatyczna uliczka miasta.


Malaga - obok Sewilli drugie największe miasto regionu Andaluzja (558 tys. mieszkańców). Jedno z miast położonych w turystycznym rejonie Costa del Sol. Miejsce narodzin Pabla Picasso. Miasto, którym przez ponad 700 lat, aż do XV wieku, rządzili muzułmanie.

Malaga - informacje ogólne i notka historyczna

Dynamiczny rozwój Malagi, będącej dotychczas fenicką faktorią, nastąpił od 202 r.p.n.e., kiedy trafiła we władanie Rzymu. Miasto rozbudowało się, a pomnikiem tamtych czasów do dzisiaj pozostaje amfiteart w Maladze, jeden z najstarszych zabytków Hiszpanii. W 716 roku Malaga została zdobyta przez Maurów. Od tego czasu, aż do odbicia przez chrześcijan w 1487 roku, była we władaniu muzułmanów. Dla miasta był to złoty okres - Malaga była jednym z najważniejszych portów na Półwyspie Iberyjskim.

Dzisiaj Malaga jest zamieszkiwana przez niecałe 600 tysięcy mieszkańców i jest drugim, po Sewilli, największym miastem Andaluzji. Jest zarazem jedną z najpopularniejszych destynacji w regionie turystycznym Costa del Sol.

Jak najtaniej dolecieć do Malagi

Jak tanio dolecieć do Malagi?

Jak tanio dolecieć do Malagi?


Do Malagi dolecimy liniami Ryanair z Warszawy, Krakowa i Wrocławia (sezonowo). Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą pomyśleć o lotach z Berlina (Ryanair, EasyJet). Cena, jaką powinniśmy zapłacić za loty to 260-500 PLN. Wszystko co droższe, uważam za nieatrakcyjne (chyba, że chcemy lecieć w sezonie).

Malaga - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko Malaga International Airport

Lotnisko Malaga International Airport.


Malaga posiada jedno lotnisko - Malaga International Airport (AGP), które położone jest około 8km od centrum Malagi. Lotnisko posiada 3 terminale przeznaczone dla pasażerów. Najważniejszy jest nowy, otwarty w 2010 roku terminal 3, który podzielony jest na 3 części - pier B (loty poza Europę), pier C (europejskie loty poza strefę Schengen) i pier D (loty w strefie Schengen). Najstarszy, terminal 1 jest obecnie zamknięty, terminal 2 szedł na dalszy plan i nie wylatują z niego żadne samoloty (są tylko przyloty).

Lotnisko jest dobrze skomunikowane z Malagą. Sposoby na dojazd z lotniska do centrum Malagi:

Bus
Z lotniska do centrum dojedziemy busem nr A. Cena to 3 EUR za kurs w jedną stronę. Pełną trasę busa możemy zobaczyć pod adresem www.emtmalaga.es/emt-classic/home.html?lang=en (wybieramy z rozwijanej listy busa nr A).

Pociąg
Stacja znajduje się naprzeciwko terminala 3. Przejazd w jedną stronę kosztuje 1,7 EUR, trwa 11 minut. Pociągiem dojedziemy również do innych miasteczek położonych na Costa del Sol - trasa od lotniska ma około 20km i kończy się na miejscowości Fuengirola (kurs do niej kosztuje 3,55 EUR). Pociągi do Malagi kursują co 20 minut od 6:44 do 00:54. 

Taxi
Kurs taksówką z lotniska do centrum Malagi to koszt od 20 EUR.

Malaga - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Maladze

Malaga jest dobrze skomunikowana.


Będąc w Maladze mamy możliwość podróżowania trzema środkami komunikacji miejskiej - metrem, autobusami oraz koleją miejską.

Metro w Maladze

Malaga posiada 11 kilometrową sieć metra. Metro składa się z dwóch tras - czerwonej (El Perchel ↔ Andalucía Tech, 6,7 km, 11 stacji) i niebieskiej (El Perchel ↔ Palacio de los Deportes, 4,6 km, 7 stacji). W przyszłości metro ma zostać rozbudowane o kolejne 4 trasy, a istniejące 2 zostaną przedłużone.

Metro w Maladze - mapa

Metro jeździ co 7,5-10 min w pon-czw w godzinach 06:30-23:00 , w piątki 6:30-01:30, w sobotę 07:00-01:30, w niedzielę 07:00-23:00.

Autobusy

Malaga posiada rozbudowaną sieć autobusów (ponad 50 tras). Trasy wszystkich linii można zobaczyć na mapie na oficjalnej stronie przewoźnika: www.emtmalaga.es/emt-classic/home.html?lang=en

Kolej miejska

Kolej miejska w Maladze - mapa
Malaga posiada 2 linie kolei miejskiej - niebieską C1 (to ta linia, którą dojedziemy na lotnisko) i zieloną C2. Mapę obydwu linii można znaleźć tutaj: kolej miejska w Maladze - mapa. Koszt przejazdu jest zależny od ilości pokonywanych stacji, najdłuższy przejazd (z Malagi do Fuengiroli) kosztuje 3,55 EUR.

Bilety

Są 3 rodzaje biletów, wszystkie możemy kupić na dowolnej stacji metra:
- normalne (1,35 EUR za przejazd)
- Tarjeta Monedero Metro de Málaga - jest to karta którą zasilamy gotówką (minimum 5 EUR, maksymalnie 20 EUR) - z tą kartą każdy przejazd kosztuje 0,82 EUR
- Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes - taka sama karta jak powyżej, z tą różnicą, że można nią płacić również w autobusach i pociągu. Cena za przejazd to 0,82 EUR, a jeżeli z autobusu przesiadamy się do metra, koszt biletu spada do 0,66 EUR

Noclegi w Maladze

noclegi w Maladze

Tanie noclegi w Maladze.


Baza noclegowa w Maladze jest rozbudowana. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od 90 PLN. Niewiele tańszy jest nocleg w pokojach wieloosobowych w hostelach. Cena za wynajęcie łóżka na noc zaczyna się od 40 PLN za osobę. Taniej jest w kwaterach prywatnych. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za około 50 PLN za pokój dwuosobowy.

Booking.com

Korzystając z powyższych linków i wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Malagi

atrakcje Malagi

Sprawdź atrakcje miasta Malaga.


Alcazaba - wielkie ruiny fortu wybudowanego przez Maurów. Jedne z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii. Wstęp 2,1 EUR, nieczynne w poniedziałek, w niedzielę po 14:00 wstęp za darmo.

Rzymski Teatr - położony przy Alcazabie, wstęp darmowy.

Castillo de Gibralfaro - zamek położony niedaleko Alcazaby. Wstęp 2,1 EUR, w poniedziałki nieczynne, w niedziele po 14:00 wstęp darmowy.

Malaga Cathedral - katedra budowana ponad 200 lat (1528-1782)

Plaza de toros de La Malagueta - arena do walki z bykami. W 1874 odbyło się na niej pierwsze show.

La Conception Botanical & Historical Garden - ogród botaniczny oddalony kilka kilometrów od centrum. Przepiękne widoki na miasto. Wstęp 4 EUR. Czynne 09:30-21:30.

Malaga to miasto, w którym urodził się Pablo Picasso, nie dziwią więc miejsca z nim związane. Polecamy Muzeum Picasso (wstęp 8 EUR) i dom, w którym Picasso się urodził (Museo Casa Natal de Picasso, wstęp 2 EUR).

Prócz muzeów związanych z Picassem, Malaga posiada kilka innych, wartych odwiedzenia, jeżeli nas to interesuje: Museo del Vidrio y el Cristal, Museo Revello de Toro, Museo del Cister, Museo de Artes Populares, Museo del Vino.

Malaga na sportowo

Malaga jest siedzibą klubu piłkarskiego zmagającego się w słynnej Primera Division - Málaga CF. Zespół gra na stadionie Estadio La Rosaleda, w którym znajduje się muzeum klubu i który można zwiedzać. Cena biletu to 10 EUR (dorośli) i 5 EUR (młodzież). Oficjalna strona klubu: www.malagacf.com

Corrida w Maladze

Malaga to jedno ze świetnych miejsc na zobaczenie corridy. W samym sercu miasta znajduje się Plaza de toros de La Malagueta - legendarna arena do walki z bykami, która funkcjonuje już prawie 150 lat.

Malaga - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Maladze

Malaga - wskazówki praktyczne.


- Malaga wchodzi w skład tzw. Costa del Sol - Słonecznego Wybrzeża - bardzo popularnego, turystycznego regionu ciągnącego się na długości około 150km wzdłuż wybrzeży Andaluzji
- jeżeli mamy trochę więcej czasu, możemy zastanowić się nad odwiedzeniem położonych niedaleko  Sewilli (200km odległości) i Granady (124km). Do Sevilli można dojechać bezpośrednim  pociągiem z Malagi (bilety kupujemy na stronie www.renfe.com). Kosztuje to od ok. 23 EUR. Cena za bilety różni się, w zależności od dnia i godziny. Tańszą opcją jest skorzystanie z busów firmy ALSA – ok. 18€, a czas przejazdu to ok. 2 godz. 45 min. Z ALSĄ (www.alsa.es) dotrzemy tez bezpośrednio do Granady, cena to ok. 11 €, a czas podróży ok 1:45h.
- będąc w Maladze możemy pomyśleć o podróży do Gibraltaru. 
Z Malagi do Gibraltaru dojedziemy dzięki sieci Avanza Bus (www.venta.avanzabus.com). Koszt biletu w jedną stronę to 15,66 EUR. Bilety kupujemy na stronie internetowej przewoźnika (szukamy biletów z Malagi do miejscowości La Línea - to miasto położone na granicy z Gibraltarem (jego pełna nazwa to La Línea de la Concepción. Autobusy zatrzymują się kilkadziesiąt metrów od granicy. Więcej informacji w artykule "Gibraltar - zwiedzanie".

Malaga - przydatne linki

Przydatne strony o Maladze

Malaga - przydatne strony.


www.malagaturismo.com - oficjalna, turystyczna strona Malagi

Nasze artykuły o Maladze:
- Malaga - darmowe atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Malaga   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ