Sewilla - poradnik turystyczny

Sewilla. Foto: Fran Silva, flickr.com


Sewilla to największe miasto regionu Andaluzja (ponad 700 tys. mieszkańców). Niezwykle ważne miejsce w historii świata - to tutaj zapadały decyzje o wysłaniu ekspedycji m.in. Krzysztofa Kolumba i Ferdynanda Magellana. W czasach odkrywania Nowego Świata jedno z najpotężniejszych miast na świecie.

Sewilla - informacje ogólne i notka historyczna

Miasto zostało założone w II wieku p.n.e., a w 45 r.p.n.e. zostało zdobyte przez Cezara. W 712 roku utracone na rzecz Maurów. W XI wieku miasto stało się siedzibą dynastii, dzięki czemu nastąpił jej intensywny rozwój. W 1248 miasto zostało zdobyte przez chrześcijan. Na przełomie XV i XVI wieku miasto staje się centrum handlu z zamorskimi koloniami, dzięki czemu staje się jednym z najważniejszych miast na świecie. Było centrum handlu, nauki, kultury i sztuki. Potęga miasta zaczęła słabnąć po epidemii dżumy w 1649 roku. Za względu na zamulenie portu w 1717 roku miasto utraciło wyłącznąść na handel z koloniami. Od tego czasu miasto znacząco straciło na znaczeniu.

Dzisiejsza Sewilla liczy 700 tysięcy mieszkańców i jest czwartym (po Madrycie, Barcelonie i Walencji) największym miastem Hiszpanii.

Jak dotrzeć do Sewilli

Jak tanio dolecieć do Sewilli?

Jak tanio dolecieć do Sewilli?


Do Sewilli nie ma tanich lotów z Polski, wobec czego, najtańszym rozwiązaniem jest lot do Malagi (oddalonej od Sewilli o 200km) i stamtąd kurs pociągiem lub autokarem do Sewilli.

Do Malagi dolecimy liniami Ryanair z Warszawy, Krakowa i Wrocławia (sezonowo). Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą pomyśleć o lotach z Berlina (Ryanair, EasyJet). Cena, jaką powinniśmy zapłacić za loty to 260-500 PLN. Wszystko co droższe, uważam za nieatrakcyjne (chyba, że chcemy lecieć w sezonie).

Z Malagi do Sevilli można dojechać autokarem (busy ALSA - www.alsa.es) – ok. 18 EUR, czas przejazdu to ok. 2:45h) lub pociągiem - bilety kupujemy na stronie www.renfe.com. Koszt biletu od ok. 23 EUR. Cena za bilety różni się, w zależności od dnia i godziny.

Sewilla - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko

Sewilla posiada jedno lotnisko. W chwili obecnej nie ma na nie tanich lotów.


Sewilla posiada jedno lotnisko - Sevilla International Airport (SVQ). Mimo, że nie ma do niego lotów, które mogłyby zainteresować Polaka, postanowiłem opisać sposób transportu z lotniska do centrum Sewilli. Lotnisko położone jest około 10km od centrum Sewilli. Do miasta dojedziemy dzięki busom "Especial Aeropuerto (EA)", które startują spod hali przylotów co około 30 minut. Kurs kosztuje 4 EUR lub 6 EUR za kurs tam+powrót.

Lista przystanków i rozkład jazdy: www.tussam.es/uploads/pdf/LINEA_AEROPUERTO_160914.pdf

Sewilla - komunikacja miejska

komunikacja miejska

Sewilla - komunikacja miejska.


Sewilla posiada metro, sieć połączeń autobusowych oraz jedną, krótką, linię tramwajową. Zarówno metro jak i sieć tramwajowa jest obecnie w fazie rozbudowy.

Metro w Sewilli

Metro w Sewilli (Metro de Sevilla) składa sie obecnie z jednej, zielonej, 18 kilometrowej linii posiadające 22 przystanki. W budowie są kolejne 3 linie, które mają zostać częściowo otwarte w 2017 roku. Metro kursuje od 6:30 do 23:00, w piątek i sobotę do 2 w nocy.
metro w Sewilli - mapa

Metro podzielone jest na 3 strefy, co rzutuje na cenę biletów.

Bilety na metro

1,35 EUR (podróż w jednej strefie), 1,60 EUR (podróż w dwóch strefach), 1,8 EUR (podróż w trzech strefach). Bilet 24-godzinny kosztuje 4,5 EUR. Istnieje również możliwość wyrobienia karty, którą zasilamy gotówką (w kwocie 10-50EUR). Z kartą przejazdy są tańsze i wynoszą, odpowiednio do ilości przejeżdżanych stref: 0,82 EUR, 1,17 EUR, 1,37 EUR. Oficjalna strona internetowa: www.metro-sevilla.es

Autobusy w Sewilli

Sewilla posiada sieć około 50 linii autobusów. Pełna lista autobusów i tras znajduje się na oficjalnej stronie przewoźnika: www.tussam.es Cena za jeden przejazd to 1,4 EUR. Można kupić kartę turystyczną na 1 dzień (5 EUR) lub 3 dni (10 EUR).

Tramwaj w Sewilli

W Sewilli znajduje się tylko jedna linia tramwajowa. Nazywa się "Metrocentro", mimo, że z metrem nie ma nic wspólnego. System ma być rozbudowywany. W chwili obecnej, jedyna linia, kursująca w centrum po trasie 1,4km, porusza się między pięcioma przystankami: Plaza Nueva, Archivo de Indias, Puerta de Jerez, Prado de San Sebastián i San Bernardo. Koszt jednego przejazdu 1,2 EUR.

Podróżowanie rowerem po Sewilli

Osoby lubiące jazdę na rowerze będą zadowolone - Sewilla ma rozbudowaną bazę rowerów miejskich. Rejestracja w systemie na tydzień czasu kosztuje 13,33 EUR. Po rejestracji możemy przez tydzień podróżować rowerami miejskimi. Przejażdżka poniżej 30 minut jest darmowa. Więcej informacji: www.sevici.es

Sewilla - karta miejska

Sewilla - karta miejska

Sewilla - karta miejska - SevillaCard. Foto: SevillaCard


Sewilla posiada kartę miejską, SevillaCard. Karta upoważnia nas do odwiedzenia, prawdopodobnie wszystkich atrakcji Sewilli - muzeów, zabytków, bez ponoszenia opłat. Prócz tego, karta oferuje zniżki do kilku restauracji i sklepów oraz zniżkę 15% na naukę flamenco. Dodatkowo, do każdej kupionej karty dostaniemy drukowany, obszerny przewodnik po mieście.

Karta niestety nie upoważnia nas do podróżowania bez opłat komunikacją miejską. Umożliwia za to podróżowanie bez opłat dwoma turystycznymi busami i oferuje przepłynięcie statkiem. Kartę opłaca się kupić, jeżeli będziemy chceli zwiedzać muzea i płatne atrakcje miasta.

Kartę można kupić w trzech wariantach ważności:
24h - 30 EUR
48h - 48 EUR
72h - 60 EUR

Kartę kupujemy w kilku miejscach w mieście (m.in. na lotnisku, dworcach) lub kupujemy online z wysyłką (płatną dodatkowo) do domu. Oficjalna strona internetowa z pełnym opisem wszystkich miejsc, które można odwiedzić z kartą miejską Sewilli: www.sevillacard.es

Noclegi w Sewilli

noclegi w Sewilli

Tanie noclegi w Sewilli.


Baza noclegowa w Sewilli jest rozbudowana. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 90 PLN. Niewiele tańszy jest nocleg w pokojach wieloosobowych w hostelach - cena za wynajęcie łóżka na noc zaczyna się od około 40 PLN za osobę. Minimalnie tańszekwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum Sewilli za niecałe 80 PLN za dwuosobowy pokój i 60 PLN za pokój jednoosobowy.

Do wyszukania noclegów polecam wyszukiwarkę Booking, z którą współpracujemy:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i linków wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Sewilli

atrakcje Sewilli

Sewilla - warte odwiedzenia.


Alcazar - pałac królewski z XI wieku. Dziesiątki sal wypełnionych historią, piękne ogrody, wspaniała architektura. Wstęp 9 EUR, studenci poniżej 25 roku życia 2 EUR. Raczej numer jeden na liście rzeczy do zobaczenia w Sewilli.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) - jedna z największych (a według niektórych źródeł największa) gotyckich świątyń na świecie. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba. Przy katedrze znajduje się Giralda, jeden z symboli miasta (za darmo można wejść na nią w niedzielę). To stary Minaret przerobiony na dzwonnicę katedry. Wstęp 8 EUR.

Plac Hiszpański (Plaza de Espańa) - reprezentacyjny plac Sewilli.

Real Torre del Oro (Złota Wieża) - wieża obronna wybudowana w 13 wieku.

Główne Archiwum Indii (General Archive of the Indies) - utworzone w 1785 roku archiwum posiadającym całość dokumentacji dotyczącej zamorskiej ekspansji Hiszpanii. Archiwum posiada archiwa w ilości ponad 80 milionów stron, w tym osobiste zapiski Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, Ferdynanda Cortesa i innych.

Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla - najstarsza w Hiszpanii arena walki byków. W jej środku znajduje się muzeum corridy. Wstęp 7 EUR, darmowy wstęp w poniedziałki w godz. 15:00-19:00.

Szpital Miłosierdzia (Hospital de la Caridad) - utworzony w XVII wieku, pełniący swoją funkcje po dziś dzień. Na jego terenie znajdziemy piękny, gotycki kościół, a zaraz obok, Reales Atarazanas - wiekowe doki portowe.

Miłośnicy muzeów znajdą w Sewilli dwa uznane muzea - Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli (Museo de Bellas Artes) i Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico De Sevilla).

Sporo atrakcji w Sewilli jest darmowych - aby zobaczyć listę sprawdź nasz artykuł: Sewilla - darmowe atrakcje.

Sewilla na sportowo

W Sewilli grają dwa kluby z grona znakomitej Primera Division - Sevilla FC i Real Betis. Stadion Sevilla FC (Estadio Ramón Sánchez Pizjuán) znajduje się niedaleko centrum, przy stacji metra Gran Plaza. Stadion można zwiedzać za 12 EUR. Stadion Realu Betis (Estadio Benito Villamarín) można zwiedzać za 15 EUR. Więcej informacji: www.realbetisbalompie.es/en/betis-tour

Sewilla - corrida

Sewilla jest sercem corridy. Znajdująca się tutaj arena walk byków, Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla, to najstarsza arena w Hiszpanii, wybudowano ją w 1745 roku. Wewnątrz budynku znajduje się muzeum corridy, które można odwiedzić.

Najpopularniejsza impreza, jaka odbywa się tu od lat, to Feria de Abril, festiwal walk byków organizowany rokrocznie dwa tygodnie po Wielkanocy.

Oficjalna strona: www.realmaestranza.com.

Sewilla - wskazówki praktyczne

praktyczne informacje o Sewilli

Sewilla - wskazówki praktyczne.


- Sewilla ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć rowerów miejskich. Jeżeli nie straszny Ci rower, taki sposób podróżowania po mieście pozwoli Ci zaoszczędzić kilka euro
- jednym z największych wydarzeń w Sewilli jest Wielki Tydzień (Semana Santa de Sevilla) - tydzień przed Wielkanocą. Po mieście przechodzą wtedy m.in. pochody z wielkimi platformami ukazującymi sceny z męki Pańskiej
- jeżeli mamy trochę więcej czasu, możemy zastanowić się nad odwiedzeniem położonych niedaleko - Malagi (200km odległości) i Granady (124km). Do Malagi można dojechać bezpośrednim  pociągiem z Sewilli (bilety kupujemy na stronie www.renfe.com). Kosztuje to od ok. 23 EUR. Cena za bilety różni się, w zależności od dnia i godziny. Tańszą opcją jest skorzystanie z busów firmy ALSA – ok. 18€, a czas przejazdu to ok. 2 godz. 45 min. Z ALSĄ (www.alsa.es) dotrzemy tez bezpośrednio do Granady, cena to ok. 11 €, a czas podróży ok 1:45h.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Sewilla   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ