Tokio - przewodnik turystyczny

Panorama Tokio

Tokio to bardzo nowoczesne miasto.


Tokio to niesamowicie nowoczesne miasto, które chce zobaczyć praktycznie każdy podróżnik. Nie ma się co dziwić - stolica Japonii zaskakuje na każdym kroku. To największe miasto na świecie ma niezliczoną liczbę atrakcji, co powoduje, że można do niej wracać każdego roku, a i tak nie odkryjemy wszystkich tajemnic tego azjatyckiego kolosa.

Tokio - notka historyczna

Tokio (Edo) urosło w siłę kiedy za siedzibę obrał go ród Tokugawa (1603 - 1868). Miasto tak urosło na znaczeniu, że po obaleniu siogunatu Tokugawa nowy cesarz, Mutsuhito, przeniósł stolicę z Kioto do Edo, nadając mu nową nazwę - Tokio (Wschodnia Stolica). W 1923 roku miasto zniszczyło potężne trzęsienie ziemi. Mieszkańcy w błyskawicznym tempie odbudowali stolicę, jednak amerykanie podjęli w trakcie II WŚ decyzję, aby znowu ją zniszczyć - na początku 1945 roku USA dokonała największego w historii II WŚ bombardowania - amerykanie zrzucili bomby zapalające, co spowodowało, że praktycznie całe Tokio (drewniane budownictwo) stanęło w płomieniach. Żywcem spłonęło około 100-200 tysięcy mieszkańców (więcej niż w Hiroszimie i Nagasaki). Po wojnie nastąpił boom inwestycyjny, a miasto szybko odbudowano. Dzisiaj stolica Japonii jest niesamowicie nowoczesnym miejscem, które jest zarazem największym miastem na świecie.

Jak dolecieć do Tokio

Jak tanio dotrzeć do Tokio?


Do Tokio pojawiają się dość często podróże w atrakcyjnych cenach. W ostatnich latach kilka razy trafiły się promocje, kiedy z Polski można było polecieć do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni za około 1500 PLN. Polecam regularne przeglądanie stron agregujących promocje lotnicze.

W standardowej cenie polecimy do Tokio kilkoma liniami lotniczymi z Europy. Najciekawiej wygląda LOT z Warszawy (cena od 2459 PLN) i Aeroflot, m.in. z Berlina (za cenę od około 2500 PLN).

Tokio - dojazd do centrum z lotniska

Transport z lotniska do Tokio


Tokio obsługują dwa międzynarodowe lotniska: Haneda (na którym zatrzymują się głównie samoloty z Azji i USA) i Narita (obsługująca loty międzykontynentalne).

Lotnisko Narita Airport (NRT) położona jest około 70km od centrum Tokio. Do miasta dostaniemy się na wiele sposobów:

Autobus Airport limousine (www.limousinebus.co.jp) - linie autobusowe, jeżdżą często i do konkretnych dzielnic/hoteli/ważnych miejsc. Dla przykładu, dojazd do Tokyo City Air Terminal kosztuje 3100 JPY (około 100 PLN, dzieci płacą połowę stawki) i trwa około 85 minut (może się wydłużyć ze względu na korki).

Pociągi - dostępnych kilka możliwości:
- Skyliner - 41 min do stacji Ueno – 2400 JPY (około 70 PLN)
- Access Express - 41 min do stacji Ueno – 1200 jenów
- Keisei Main LINE - 41 min do stacji Ueno – 1000 jenów
- Narita Express (N’EX) – 53 min do stacji Tokio – 2940 JPY, możliwość zakupu biletów w dwie strony (round trip ticket) za cenę 4000 JPY (około 120 PLN): www.jreast.co.jp/e/pass/nex_round.html - we wszystkich powyższych przypadkach dzieci płacą połowę stawki

Haneda Airport (HND) - oficjalnie znane jako Tokio International Airport, to lotnisko, które w większości obsługuje loty wewnętrzne, azjatyckie i z USA. Sposoby dojazdu:
- Autobus Airport Limousine (www.limousinebus.co.jp) - do Tokyo City Air Terminal dojeżdża w około 20-50 minut, koszt 820 JPY.
- Tokyo Monorail - kurs do Hamamatsucho gdzie przesiadamy się do JR Yamanote Line do Tokio. Kurs niecałe 30 minut, koszt 620 JPY.

Jest jeszcze malutkie lotnisko Ibaraki Airport (IBR), na które lata budżetowy japoński przewoźnik, Skymark Airlines (http://www.res.skymark.co.jp). Lotnisko położone jest około 80 km od centrum Tokio. Do centrum dojedziemy busem (za 500 JPY), który możemy zarezerwować podczas kupowania biletów lotniczych.

Tokio - komunikacja miejska

Tokio jest znakomicie skomunikowane.


Tokio ma do zaoferowania gęstą sieć komunikacji. Mamy tutaj 13 linii metra, koleje naziemne, miejskie, podmiejskie, dojazdowe, państwowe, prywatne, do tego kilka firm obsługujących autobusy. Można się w tym naprawdę pogubić. Albo zasięgać informacji z naszej strony i wiedzieć co i jak!

Metro w Tokio

W Tokio są dwie firmy posiadające metro. Pierwsza z nich, Tokyo Metro, posiada 9 z 13 tokijskich linii metra. Będąc w Tokio spokojnie damy radę zwiedzić całe miasto wyłącznie przy użyciu Tokyo Metro, dlatego to na nim właśnie się skupimy. Jak wspomnieliśmy, Tokyo Metro posiada 9 linii:

Ginza Line - G
Marunouchi Line – Mm
Hibiya Line - H
Tozai Line - T
Chiyoda Line - C
Yurakucho Line - Y
Hanzomon Line - Z
Namboku Line - N
Fukutoshin Line – F

Każda z linii ma inny kolor oznakowania, co czyni metro w Tokio bardzo czytelne - prócz tego na każdej stacji znajdziemy napisy w j. angielskim, co pomoże nam w rozeznaniu.

Ceny biletów jednorazowych zależą od odległości jaką pokonujemy.

Dystans Cena biletu (dzieci 50% zniżki)
1 - 6 km 160 jenów
7 - 11 km 190 jenów
12 - 19 km 230 jenów
20 - 27 km 270 jenów
28 - 40 km 300 jenów

Można też kupić bilety sprzedawane w pakietach:

pakiet normalny – 11 biletów dla dorosłych i dzieci.

bilety poza szczytem – 12 biletów tylko dla dorosłych, można z nimi jeździć od poniedziałku do piątku 10.00-16.00, soboty, niedziele i święta, 30-31 grudnia i 2-3 stycznia.
bilety weekendowe – 14 biletów tylko dla dorosłych, można z nimi jeździć soboty, niedziele i święta, 30-31 grudnia i 2-3 stycznia.

Koszt takiego pakietu to cena podstawowa biletu x 10. Czyli wychodzi na to, że mamy od jednego (pakiet normalny) do czterech (bilety weekendowe) biletów gratis przy zakupie wyżej wymienionych pakietów.

Kolejne 4 linie obsługuje Toei Subway. Jak już wspomnieliśmy, linie Tokyo Metro całkowicie wystarczą nam do zwiedzenia całego Tokio, dlatego nie będziemy rozpisywać się na temat innych, marginalnych środków lokomocji, aby nie komplikować (i tak już skomplikowanego) systemu komunikacji miejskiej w Tokio.

Autobusy w Tokio

Są mniej popularne w mieście, jedynie w dzielnicach o mniejszym nasyceniu kolei widać większe zainteresowanie. Obsługiwane są przez liczne firmy prywatne. Będąc przez tydzień w Tokio nie skorzystaliśmy z autobusu (ani obecnego w Tokio tramwaju) ani razu - jest to całkowicie zbędne. Przypominamy - jeżeli wybieracie się do Tokio - skupcie się na liniach metra firmy Tokyo Metro.

Noclegi w Tokio

noclegi w Tokio

Gdzie tanio spać w Tokio?


Baza noclegowa w Tokio jest bardzo rozwinięta. Wśród tradycyjnych, znanych nam z całego świata sposobów na nocleg, Japonia posiada własne, tradycyjne, rodzinne zajazdy (Ryokan i Minshuku), które, dla rozeznania, bardziej należy kojarzyć z bad and brekfast niż z hotelem czy hostelem.

Pokój dwuosobowy kosztuje w Tokio od około 140 PLN za dobę, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym od około 45 PLN.

Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Tokio zalecam rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 35 PLN za dwuosobowy pokój.

Do wyszukiwania noclegów polecam poniższą porównywarkę cen:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Tokio spałem i które miejsca noclegowe polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł Tokio noclegi - polecane i odradzane.

Tokio - atrakcje

Sprawdź darmowe atrakcje Tokio.


Tokio jest miastem nowoczesnym z niewielką liczbą atrakcji wokół Pałacu Cesarskiego i kilku dobrych muzeów. Wielkim atutem są parki i ogrody będące celem spacerów Japończyków o każdej porze roku i bez względu na pogodę.

ZABYTKI/CIEKAWE MIEJSCA

Nippon Budokan – hala sportowa, w której często odbywają się koncerty rockowe.

Świątynia Yasukuni poświęcona pamięci 2,5 miliona żołnierzy umarłych od okresu Meiji do dziś za Japonię.

budynek Giełdy Tokijskiej – gratka dla miłośników ekonomii.

Nieliczne kamienne, przedwojenne domy pod torami kolejki w Hibiya, pamiątka po czarnym rynku.

Wieża Tokijska – wejście na 250 m kosztuje 600 jenów dorośli i 350 jenów dzieci.

Wzgórze Ueno z parkami, świątyniami skąpanymi w zieleni, Narodowym Muzeum Nauki, Zoo, Tokijskim Muzeum Narodowym.

Narodowa Hala Zawodów Sumo i tuż obok Muzeum Sumo – warto obejrzeć walkę narodowego sportu Japończyków.

Targ rybny Tsukiji – największy targ rybny na świecie, dostępny również dla turystów, gdzie codziennie są sprzedawane ryby dla odbiorców hurtowych oraz indywidualnych, czasami transakcje opiewają na wiele tysięcy dolarów.

W dzielnicach Asakusa, Akasaka, Kagurazaka, Shinbashi czy Mukojima można zjeść posiłek z prawdziwą gejszą. Słono się jednak za to płaci – dwugodzinna kolacja dla dwojga kosztuje w Tokio 20–23 tys. jenów.

Przy stacji Shinjuku znajduje się brązowawy budynek przypominający londyńskiego Big Bena. Znajdziemy jeszcze w Tokio imitacje Wenecji w Jiugaoce, mały Wersal w Akasace, wieżę wzorowaną na dziele Eiffla w Minato oraz Stautę Wolności na sztucznej wyspie Odaiba. Na tej wyspie są również kąpieliska mineralne - onsen, w których można moczyć się w niemal parzącej wodzie.

Dzielnica Harajaku jest pełna młodych poprzebieranych za gwiazdy anime, gier komputerowych i mangi, w tutejszym parku można się wyciszyć lub w niedzielę obejrzeć tradycyjny ślub.

W Asakusie znajduje się świątynia Sensoji, gdzie ponoć przechowywany jest złoty wizerunek Kannon, buddyjskiej bogini miłosierdzia. Podobno dym z wielkiej kadzielnicy stojącej u stóp Sensoji ma uzdrawiającą moc i trzeba wcierać go w twarz i ciało. W maju ma miejsce wielki festiwalureligijny Sanja Matsuri, kiedy to ulicami Asakusy ciągnie pochód w dawnych strojach i noszone są mikoshi (przenośne ołtarze).

MUZEA/ KULTURA/SZTUKA

Muzeum Edo/Tokio  - bilety 600 jenów dorośli, 300 jenów dzieci, 480 jenów studenci

Muzeum Sztuki Współczesnej – bilety 500 jenów dorośli, za darmo dzieci, 400 jenów studenci

Muzeum Fotografii – bilety w zależności od wystawy

Muzeum Sztuki Ludowej – bilety 1000 jenów dorośli, 200 jenów dzieci, 500 jenów studenci

Muzeum Sztuki Suntory – bilety w zależności od wystawy, dzieci za darmo

Teatr Kabuki – przedstawienia trwają trzy godziny, znane są z tradycyjnych rytów, niezmienionych od wieków

PARKI, OGRODY

Portal poświęcony parkom w Tokio: http://www.tokyo-park.or.jp/english/index.html

Tokio - jedzenie

Dowiedz się więcej o japońskiej kuchni.


Najbardziej znaną japońską potrawą jest bez wątpienia sushi – surowa lub wędzona ryba z ryżem, wodorostami i różnymi dodatkami. Ciekawym sposobem podania sushi jest tzw. body sushi w dwóch odmianach: nyotaimori, w którym sushi jest serwowane na ciele nagiej kobiety, oraz nantaimori, gdy za tacę służy roznegliżowany mężczyzna. Warto nie poprzestawać na sushi z tuńczyka, łososia, czy krewetki, ale spróbować również: małżę św. Jakuba, końską makrelę, kałamarnicę oraz natto, czyli sfermentowaną soję. Kaiseki ryori to kilkanaście małych porcji dań z młodych jarzyn, ryby podane z artystyczną finezją. Różne potrawy z makaronów w tym podstawowy ramen, czyli makaron w zupie. Tempura to potrawa z warzyw, grzybów, krewetek pokryta delikatnym, przejrzystym ciastem i zanurzona na krótko w gorącym oleju. Japonia jest również ojczyzną tofu. Warto spróbować różnych rodzajów od delikatnego niczym tiramisu po twarde jak bryłka białego sera. Można je jeść w każdej postaci: surowe, gotowane, smażone. Ciekawą kulinarną atrakcją jest okonomiyaki, tzw. japońska pizza  - placek z kapustą, krewetkami, jajkami i bekonem.

Polecane miejsca i restauracje

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Świetnym pomysłem są bary typu tabehodai i nomihodai, w których płacimy określoną kwotę i jemy i pijemy ile zdołamy. Są to bary z różnymi kuchniami: japońską, europejską, tajską, chińską. Kolejnymi nietypowymi lokalami są o budowie kontuarowej, w których siadamy praktycznie przy ulicy do lady i jemy obiad podany nam prosto pod nos.

Polecane lokale to:

Inakaya przy 5-3-4 Roppongi z kuchnią japońską. Więcej na: http://www.roppongiinakaya.jp/en/index.html

Topos przy 2-19-10 Nishiogi Minami, w którym zjemy za 800 jenów dobry japoński obiad. Więcej na: http://homepage3.nifty.com/cafe-topos/index.html

Można korzystać z tanich, całodobowych barów szybkiej obsługi (posiłek ryż z dodatkiem warzyw, mięsa - ok. 800 jenów), barów i restauracji japońskich, których jest bardzo dużo. Warto pamiętać, że w porze lunchu ceny za posiłek w barach i restauracjach są zazwyczaj niższe niż wieczorem. Są też bary typu fast food gdzie można znaleźć dość tanie jedzenie. Na ulicach jest dużo automatów z zimnymi i ciepłymi napojami.

W sklepach spożywczych, np. mijanych na każdym kroku 7-Eleven znajdziemy sporo tanich, dobrych przekąsek, którymi można się najeść (np. kawałki kurczaka, parówka w cieście i inne, za cenę od 100 JPY (około 3,5 PLN).

Tokio - wskazówki praktyczne

Wskazówki praktyczne dotyczące Tokio.


- w Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie - 100V prąd zmienny 50 Hz w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego. Nie warto zabierać ze sobą urządzeń elektrycznych, niedostosowanych do w/w parametrów.
- w dni świąteczne odradza się zwiedzanie muzeów ze względu na dużą liczbę odwiedzających. Ceny biletów są dosyć drogie, dzieci i studenci mają zniżkę po okazaniu legitymacji.

- w całym kraju woda z kranu nadaje się do picia.
- klimat kraju jest uciążliwy latem - wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Należy bronić się przed agresywnym słońcem stosując wysokie filtry UV.
- Japonia jest niezwykle bezpiecznym krajem. Należy jednak zachować ostrożność w nocy w mało uczęszczanych miejscach.
- kraj jest położony w strefie sejsmicznej. W wypadku wstrząsów nie powinno się wybiegać z budynków tylko ukryć pod stołem.
- pamiętajcie o zabraniu do Tokio środków na biegunkę! Bądźcie pewni, że jedząc prawdziwą azjatycką kuchnię Was dopadnie ta przykra przypadłość.
- jeżeli chcesz podróżować po Japonii z polskim przewodnikiem, albo chcesz zorganizować wyjazd biznesowy, to znam świetnego człowieka, który prowadzi firmę w Japonii i wszystkim się zajmie - po więcej informacji napisz do mnie maila

Tokio - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Tokio.


http://www.tourism.metro.tokyo.jp/english/index.html - oficjalna, turystyczna strona o Tokio (ENG)
http://www.metro.tokyo.jp/ENGLISH/ - oficjalny, turystyczny portal aglomeracji tokijskiej (ENG)

http://www.eok.jp/ - informacja turystyczna o Japonii w języku angielskim

Nasze artykuły o Tokio i Japonii:
Tokio - relacja z podróży

[BLOG] - Japończycy - uprzejmi pracoholicy o perwersyjnych zamiłowaniach
Japonia - przewodnik turystyczny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023r.


Tagi: Tokio   Japonia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ