Sewilla - darmowe atrakcje

Sewilla. Foto: Fran Silva, flickr.com


Stolica Andaluzji i jedno z najpiękniejszych miast południowej Hiszpanii zaskakuje mnogością zabytków i atrakcji. Wieloma z nich możemy cieszyć się zupełnie za darmo. Jeśli więc marzy się nam wakacyjny wyjazd do słonecznego miejsca połączony z aktywnym zwiedzaniem to powinniśmy zastanowić się nad Sevillą.

Plaza de Espańa

Plac Hiszpański powstał w Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa) w 1928 roku z okazji Wystawy Ibero –Amerykańskiej (1929). Projekt Plaza de Espańa stworzył francuski architekt krajobrazu Jean-Claude Nicolas Forestier. Kompleks budynków wybudowano na planie pólelips symbolizujących ramiona obejmujące Hiszpanię i jej dawne kolonie. Plaza de Espańa ma  zatem kształt półokręgu, w centrum którego znajduje się fontanna. Plac otoczony jest płytkami, tzw. zwanymi azulejos,  przedstawiającymi wszystkie prowincje Hiszpanii.  Są one ręcznie malowane i stanowią element charakterystyczny dla architektury w Andaluzji.

Przeczytaj również: Sewilla - przewodnik Taniego Zwiedzania.

Wokół placu znajdują się budynki, pawilony tematyczne zaprojektowane w stylu neomauretańskim, charakteryzującym się dekoracyjnością (głownie motywy roślinne).  Plaza de Espańa to moim zdaniem najpiękniejszy plac miejski jaki widziałam. Ciekawostką może być fakt, że kręcono tu także epizody Gwiezdnych Wojen.

Park Marii Luizy

Park Marii Luizy to wspaniałe miejsce na chwile odpoczynku w czasie zwiedzania. Rozciąga się wzdłuż rzeki Guadalkiwir i obejmuje ok. 100 akrów terenów zielonych. Powstał w XIX wieku z dotacji Marii Luizy Fernandy. Park ma kształt trapezu z trzema głównymi alejami,  a w jego  granicach znajdują się liczne zabytki, rzeźby, monumenty, fontanny. Najsłynniejsze są pomniki Gustava Adolfa Becquera i Miguela Cervantesa, autora słynnej powieści  „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy. Na uwagę zasługuje tez Fuente de los Leones, czyli Fontanna Lwów. W parku można zobaczyć także zielone papugi i łabędzie.  Wiele spacerowych ścieżek, liczne oczka wodne i sadzawki, w tym piękny Staw Lotosów tylko dodaje uroku temu miejscu. Ponadto park uznawany jest tez za ogród botaniczny, obfitujący w wiele gatunków bujna i różnorodna roślinność. W Parki Marii Luziy znajdują się także dwa muzea, które jako obywatele UE możemy odwiedzić bezpłatnie – Archeologiczne Muzeum Sevilli oraz Muzeum Sztuki i Tradycji Sevilli.

Muzeum Nietolerancji w Zamku San Jorge

Tak naprawdę spotkałam się z dwoma nazwami tego Muzeum – Muzeum Nietolerancji i Muzeum Inkwizycji. Obie nawiązują do ciemnej strony Katolickiego Kościoła i czasów, kiedy to setki osób straciły głowę w imię religii. W wiekach XIV – XVIII zamek służył jako siedziba świętej inkwizycji, której celem była „obrona wiary katolickiej”. Losy skazanych oraz sposoby nadużycia władzy prezentują multimedialne prezentacje i audioprzewodniki. Muzeum to znajduje się w Trianie, na Plaza del Altozano i …łatwo je pominąć. Wejście znajduje się tuż przy rynku. Muzeum Inkwizycji jest otwarte codziennie, od 11.30 -18.00 od poniedziałku do piątku i od 10.00-15.00 w soboty i niedziele.

Flamenco

Będąc w Hiszpanii nie można zapomnieć o popularnym, hiszpańskim tańcu jakim jest flamenco. Ma on swoje korzenie w religijnych tańcach orientalnych. Taniec ten ukazujący emocje! Popularność flamenco zdobyło w latach 60-ych XX-go wieku.   Z reguły występy są płatne, jednak i tutaj można znaleźć bezpłatne pokazy. Takie oferuje Casa Anselma, bar znajdujący się na Calle Pagés del Coro, 49. Odbywają się one każdego dnia (z wyjątkiem poniedziałku) ok. godziny 23.00.

Archiwum Indyjskie (Głowne Archiwum Indii w Sevilli)

Znajduje się na Avenida Constitución i można je zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Posiada jedną z największych na świecie kolekcji dotyczących podbojów Nowego Świata i Wielkich Odkryć Geograficznych. Utworzono je w XVIII wieku  miejscu dawnej giełdy handlowej. Renesansowy budynek znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w swoich murach skrywa ryciny, mapy, dokumenty, dzienniki podróży… łącznie ok. 80 milinów stron dokumentacji dotyczących posiadłości zamorskich Hiszpanii.

Torre del Oro

Złota Wieża, jeden z symboli Sevilli, można odwiedzić bezpłatnie we wtorek.  Ta strażnicza wieża, usytuowana nad Gwadalkiwirem pełniła funkcję obronną już od XIII-go wieku. Początkowo zbudowana przez Maurów, następnie rozbudowana przez Sebastiana Vander Borchta stała się symbolem walki i przetrwania. W ciągu wieków pełniła funkcję kaplicy, magazynu i także więzienia, a obecnie znajduje się tu Muzeum Marynarki Wojennej. W kolekcji znajdują się  serie modeli, kompasy, mapy nawigacyjne i stare dokumenty morskie.

Giralda

Giralda to także jeden z symboli Sevilli, a bezpłatnie zwiedzimy go tylko w niedzielę. Jest to wieża katedralna Najświętszej Marii Panny. Dawniej był to minaret, czyli wieża boczna meczetu. Uważana za jeden z najpiękniejszych minaretów zbudowanych przez Almohadów. Po wypędzeniu Maurów z Hiszpanii, dobudowano tu dzwonnicę, w której znajdował się słynny wiatromież  "El Giraldillo".

Przeczytaj również: Hiszpania - przewodnik turystyczny

Wieża ma 98 metrów wysokości i stanowi wspaniały punkt widokowy. Jej cechą charakterystyczną jest tzw. „gra cieni”  ażurowej plecionki wykonanej z cegły. Budowla ta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Museo de Bellas Artes

Muzeum Sztuk Pięknych, otwarte w 1841roku w dawnym budynku klasztornym la Mercem, to jedna z najwspanialszych galerii sztuki w Hiszpanii. Bogate zbiory obejmują dzieła powstałe od czasów średniowiecza, aż do dziś. Jedną z najsłynniejszych rzeźb jest „Lamentacja nad ciałem Chrystusa” dłuta Pedro Millana. Muzeum zawiera 14 sal, w których działa segregowane są chronologiczni. Można zatem obejrzeć  obrazy takich twórców jak np.: Diega Velazquez, Bartolomé Estéban Murillo, Juan de Valdés Leal czy Francisco Zurburán.

Hospital de la Caridad i Reales Atarazanas

Znajduje się nieopodal Torre del Oro (Złotej Wieży). Powstanie datowane jest na XVII wiek, kiedy to zona bogacza Miguela de Manery wydała polecenie na wybudowanie Szpital Miłosierdzia. Do dnia dzisiejszego budynek funkcjonuje jako przytułek.  Obok znajduje się kościół, który jest idealnym przedstawicielem sztuki barokowej, charakteryzującej się przepychem i dekoracyjnością. W środku świątyni znajduje się bogata kolekcja malarstwa hiszpańskiego, w tym  dwa ważne dzieła pędzla Juana de Valdes Leal i Pedro Roldana. Doki portowe Reales Atarazanas leżą blisko kościoła i Szpitala Miłosierdzia. Warto je odwiedzić przy okazji wizyty  w Hospitad de la Caridad. Kiedyś były przechowalnią amunicji i artylerii marynarki wojennej. Dzisiaj organizowane są tam czasowe wystawy malarstwa i sztuki.

Semana Santa

Wybierając się do Sevilli  podczas Semana Santa, czyli w tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne, należy liczyć się z wyższymi cenami i zatłoczeniem, ale.... można wówczas uczestniczyć w jednym z najważniejszych dla miasta świąt. Na ulicach odbywają się barwne procesje, w których zobaczymy „zakapturzonych mnichów” . Udział w takiej procesji to duże wyróżnienie, warte nawet tego by iść boso... Całe to wydarzenie wymagałoby jednak osobnego artykułu, dlatego wspomnę tylko o jeszcze jednej ważnej rzeczy: Podczas Semana Santa sklepy zazwyczaj są pozamykane, ale już knajpki, bary i restauracje nie. I nie powinno to dziwić, bowiem w czasie przed i wielkanocnym perłę Andaluzji odwiedza wiele turystów. Ponadto zgodnie z hiszpańską kulturą święta, czy to religijne czy świeckie to dobra okazja do spotkania się w gronie rodziny i przyjaciół.

Prezentowane atrakcje to nie koniec darmowej listy miejsc wartych odwiedzenia w Sevilli. Należy wspomnieć tu także o przepięknych ogrodach Murillo, Bazylice La Macarena, Italice – miejscu narodzin cesarzów Hadriana i Trajana (a dziś amfiteatr) czy gotyckiej Katedrze, jednym z zabytków listy światowego dziedzictwa UNESCO (bezpłatnie w każdą niedzielę od 14.30-18.00). Z płatnych atrakcji koniecznie należy zobaczyć Alkazar – dawny pałac królewski i perła mauretańskiego stylu...

Autor - Kamila Dudzińska


Tagi: Sewilla   Hiszpania  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ