Lyon - przewodnik turystyczny

Lyon

Lyon to jedno z największych francuskich miast.


Lyon posiada niesamowitą, wiekową historię. Założony ponad 2000 lat temu przez Rzymian, pełnił rolę stolicy Galii. W średniowieczu wyrósł na wpływowe, handlowe miasto. Mimo, że nie jest głównym celem turystów pojawiających się we Francji, warto do niej zajrzeć. Cała historyczna część Lyonu znajduje się na liście UNESCO.

Lyon - informacje ogólne i notka historyczna

Lyon został założony w 43 roku przez Cesarstwo Rzymskie (pod nazwą Lugdunum). Dzisiaj Lyon jest trzecim największym miastem Francji, wyprzedza go jedynie Paryż i Marsylia. Cała aglomeracja miasta liczy pół miliona osób. Lyon zasłynął w świecie dzięki braciom, Augustowi Marie Louis i Louis Jean, którzy wymyślili kinematograf i nakręcili w Lyonie 1895 roku pierwszy film, dając tym samym początek historii kina.

Jak dotrzeć do Lyonu

Jak tanio dotrzeć do Lyonu?


Do Lyonu lata Wizzair z Warszawy, może być jednak problem z trafieniem tanich lotów. Do Lyonu najtaniej będzie zazwyczaj koleją albo autokarem z Francji. Nie ma większych problemów ze znalezieniem biletów z Polski do Francji za mniej niż 150 zł. Z Paryża dojedziemy do Lyonu koleją za cenę około 25 EUR (2h jazdy) lub autokarem 15 EUR (5:55h jazdy). Warto również rozejrzeć się za lotami do Grenoble, które położone jest niedaleko Lyonu. Więcej informacji w artykule Francja - przewodnik turystyczny.

Lyon - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Lyonu.


Lotniskiem obsługującym Lyon jest Saint-Exupery Airport (LYS). Lotnisko położone jest około 25 kilometrów od centrum miasta. Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest linia Rhonexpress (www.rhonexpress.com), która do centrum Lyonu (główny dworzec, Lyon Part-Dieu) dojeżdża w 30 minut. Wielkim minusem jest jednak cena - 15,90 EUR za przejazd w jedną stronę, 27,50 EUR za bilet tam+powrót - cenę można obniżyć o 1 lub 2 EUR kupując bilety online.

Lyon - komunikacja miejska

Lyon można zwiedzać pieszo.


System transportu miejskiego Lyonu, TCL (www.tcl.fr), uważany jest za jeden z najbardziej wydajnych w kraju.

Lyon posiada 4 linie metra (A, B, C i D), które powinny być głównym środkiem naszego transportu po mieście. Stacje metra znane są z tego, że są położone niedaleko siebie. W centrum z jednej stacji na drugą dojdziemy w około 10 minut. Standardowo metro funkcjonuje od godziny 5:00 do północy. Prócz metra w Lyonie znajdują się tramwaje (5 linii, raczej nieprzydatne dla turysty) oraz rozbudowana, licząca ponad 100 linii, sieć autobusowa). Koszt biletu (do kupienia na stacjach i w kioskach) to 1,8 EUR (lub 2 EUR przy zakupie od kierowcy tramwaju lub autobusu). Bilet upoważnia do podróżowania przez 60 minut od skasowania (z nieograniczoną ilością przesiadek). Jeżeli chcemy dokonać kilku przejazdów w ciągu dnia, powinniśmy kupić bilet dzienny za 5,5 EUR.

W Lyonie działa rozbudowany system rowerów miejskich (velov.grandlyon.com). Za 1,5 EUR możemy wykupić dzienny dostęp do systemu (wymagana karta kredytowa).

Lyon - karta miejska ONLYLYON

karta miejska

Karta miejska w Lyonie - ONLYLION City Card.


Karta miejska w Lyonie, ONLYLYON City Card (www.lyoncitycard.com)

Karta dostępna jest w wariancie 1 (21,90 EUR),2 (29,90 EUR),3 (37,90 EUR) lub 4-dniowym (49,90 EUR). Karta oferuje bezpłatny, nielimitowany transport wszelkimi środkami transportu publicznego w mieście oraz wstęp bez kosztów do większości muzeów (ich pełna lista dostępna jest na stronie internetowej).

Noclegi w Lyonie

Gdzie tanio spać w Lyonie?


Lyon posiada drogą bazę noclegową. Nocleg w dwuosobowym pokoju to koszt od około 180 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 90 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Lyonu

Lyon nie należy do miast słynących z zabytków, posiada jednak fantastyczne stare miasto (Vieux Lyon), które w całości wpisane jest na listę UNESCO. Na spacer po starówce spokojnie można poświęcić cały dzień.

Lyon - przydatne linki

Lyon - przydatne strony.


www.ee.france.fr/en/discover/lyon-4 - zakładka o Lyonie na oficjalnej turystycznej stronie Francji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023


Tagi: Lyon   Francja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ