Marsylia - przewodnik turystyczny

Marsylia

Marsylia to gwarne i zatłoczone miasto.


Marsylia jest drugim (po Paryżu) największym miastem Francji. Miasto założone przez Greków ponad 2500 lat temu, posiadający prawie milion mieszkańców. To miasto, które na swoje centrum życiowe wybiera znaczna część imigrantów arabskich, przez co szacuje się, że Marsylia będzie pierwszym nowym miastem w Europie, które zostanie zdominowane przez Islam.

Marsylia - informacje ogólne i notka historyczna

Marsylię założyli Grecy około 600 roku p.n.e. Dzisiejsza Marsylia jest drugim (po Paryżu) największym miastem Francji. Z powodu imigracji arabskiej następuje bardzo szybki wzrost ludności. W 2013 roku oficjalne statystyki mówiły o 855 tysiącach mieszkańców. W 2020 roku szacunki mówią o 1,6 miliona mieszkańców. Niedługo Marsylia stanie się pierwszym w Europie Zachodniej miastem, w którym głównym wyznaniem będzie Islam.

Jak dotrzeć do Marsylii

Jak tanio dotrzeć do Marsylii?


Do Marsylii dolecimy z Polski tanimi liniami - Ryanair z Krakowa. Nie ma dużych problemów, żeby trafić na loty za 142 PLN.

Marsylia - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Marsylii.


Lotniskiem, które obsługuje Marsylię jest Marseille-Provence International Airport (MRS). Lotnisko położone jest około 30 km od centrum miasta. Z lotniska do centrum Marsylii kursują autobusy (bezpośrednio na dworzec główny) za 8,40 EUR w jedną stronę (lub 13 EUR za bilet tam+powrót).

Marsylia - komunikacja miejska

Marsylia posiada rozbudowany transport publiczny.


Za komunikację publiczną w Marsylii odpowiada RTM (www.rtm.fr). W mieście znajdują się 2 linie metra, 2 linie tramwajowe oraz 74 linie autobusowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletów "carte libertés', czyli 10 biletów za 13.60 EUR. Jeden bilet upoważnia do poruszania się przez 60 minut (z nieograniczoną ilością przesiadek). Cena za jeden bilet to 1,5 EUR. Bilet jednodniowy kosztuje 5,2 EUR.

Marsylia - karta miejska

Karta miejska

Karta miejska w Marsylii.


Marsylia posiada kartę miejską, która dostępna jest w trzech wariantach: 24H (26 EUR), 48H (33 EUR) lub 72H (41 EUR). Karta oferuje bezpłatne poruszanie się komunikacją publiczną oraz wstęp do płatnych muzeów i atrakcji. Więcej informacji oraz możliwość zamówienia karty: www.resa.marseille-tourisme.com/en/to-do/a628602/city-pass/showdetails.

Noclegi w Marsylii

Gdzie tanio spać w Marsylii?


Marsylia posiada rozbudowaną bazę noclegową. Za nocleg w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 110 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 65 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Marsylii

co warto zobaczyć w Londynie

Atrakcje Marsylii - sprawdź darmowe atrakcje miasta Marsylia.


Najciekawszą strefą w mieście jest stary port (Vieux Port), przy którym znajduje się stare miasto (Le Panier). Jednym z najważniejszych zabytków tego obszaru jest Katedra La Major - jedna z największych we Francji. Przy porcie znajduje się wyspa If, na której położony jest XVI-wieczny zamek d'If. Na temat okolicy istnieje osobna, rozbudowana strona internetowa: www.lepanierdemarseille.com.

Jednym z najbardziej znanych budynków miasta jest MuCEM - Muzeum Europejskich i Śródziemnomorskich Cywilizacji.

Noailles to interesująca dzielnica nieopodal starego miasta. Wypełniona jest małymi kramikami i sklepikami, przez co wygląda bardziej jak jakiś odległy, afrykański lub azjatycki bazar, niż część europejskiego miasta.

Pięknym miejscem do przespacerowania jest bulwar Longchamp, który kończy się Pałacem Longchamp.

Interesujący się piłką nożną powinni odwiedzić Stade Velodrome, stadion, na którym mecze rozgrywa lokalny Olympique de Marseille.

Marsylia - wskazówki praktyczne

Marsylia - wskazówki praktyczne.


- obrzeża miasta uznane są za dość niebezpieczne i odradza się je turystom

Marsylia - przydatne linki

Marsylia - przydatne strony.


www.marseille-tourisme.com - oficjalna, turystyczna strona Marsylii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023


Tagi: Marsylia   Francja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ