Monako - przewodnik turystyczny

Monako

Panorama Monako. Foto: Maurits Verbiest, flickr.com


Monako jest księstwem, miastem-państwem położonym na Francuskiej Riwierze. To obok Watykanu drugie najmniejsze państwo na świecie. Od 1297 roku księstwem rządzi dynastia Grimaldich, której udało się na przestrzeni wieków utrzymać niepodległość, która trwa do dzisiaj.

Monako - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 39 tysięcy
Stolica Monako
Strefa czasowa UTC/GMT +1
(12:00 w Polsce = 12:00 w Monako)
 
Waluta Euro (EUR)
1 EUR = 4,49 PLN

(12.10.2020)
Język francuski
Główne miasta Monte Carlo, La Condamine

Historia współczesnego Monako ma swój początek 10 czerwca 1215 roku, kiedy Republika Genui, do której tereny Monako należały od 1191 roku, rozpoczęła w tym miejscu budowę zamku. Pod koniec XIII wieku zamek zajął arystokratyczny ród Grimaldich, który uniezależnił okolice od Republiki Genui. Walka z Genuą o zachowanie niepodległości trwała ponad 200 lat. Dopiero w 1524 niepodległość Monako została oficjalnie uznana przez Papieża. Monako funkcjonowało pod protektoratem Hiszpanii, a od 1793 roku Francji.

W 1861 roku Francja przejęła od Księcia Monako część terytoriów, wypłacając mu w zamian odszkodowanie, budując do Monako linię kolejową oraz uznając pełną niepodległość księstwa. Książe Monako zainwestował uzyskane pieniądze w branżę hazadrową, która była w tym momencie zakazana w większości Europy. Liczył, że budowa kasyn w Monako sprowadzi do niego turystów z całej Europy. Nie mylił się. Monako błyskawicznie stało się jednym z najbardziej obleganych miejsc na kontynencie. Dobudowano luksusowe hotele, operę i tor wyścigowy - do Monako ściągali władcy i możni całego świata, czyniąc z tego małego księstwa ogromną potęgę, którą jest po dziś dzień.

Informacje praktyczne

- Mimo że Monako nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy do strefy Schengen

- nie zaleca się podróżowania po Monako wynajętym samochodem. Ilość miejsc do parkowania jest bardzo mała przez co przyjemność z posiadania własnego środka transportu będzie zerowa

Znajomość języka angielskiego

Monako jest wielonarodowym księstwem. Mimo że powszechnie używanym językiem jest język francuski, sporo osób mówi po angielsku. Nie powinniśmy mieć większego problemu z komunikacją w języku angielskim w Monako.

Jak dolecieć do Monako

loty

Jak dolecieć do Monako?


Najbliżej Monako położone jest lotnisko Nicea (niecałe 50 km). Dolecimy na nie liniami Wizzair z Warszawy (sezon letni), nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 89 PLN za lot w jedną stronę. Druga pod względem odległości jest Marsylia (niecałe 200 KM), do której z Polski tanimi liniami - Ryanair z Krakowa. Nie ma dużych problemów, żeby trafić na loty za łączną cenę 142 PLN.

Do Monako kursują autobusy z nicejskiego lotniska Nice Côte-d'Azur International. Przewoźnik nazywa się RCA, koszt przejazdu to 22 EUR lub 33 EUR przy zakupie biletu tam+powrót. Więcej informacji: http://www.rca.tm.fr/presentation/index.asp?rub_code=23&thm_id=304. Z Marsylii dojedziemy do Monako pociągiem (drożej) lub busami, z przesiadką w Nicei (www.ouibus.com) za cenę od około 9 EUR w jedną stronę.

Transport wewnątrz Monako

Monako można zwiedzić pieszo.


Najlepszy sposób na zwiedzenie Monako to pieszy spacer. Atrakcje można zwiedzić pieszo, nie ma dużych odległości między nimi. Należy mieć na uwadze, że Monako jest górzyste, przez co spacer, na przykład do Exotic Gardens, może być męczący. W kraju znajduje się 7 darmowych, ruchomych schodów oraz wind, które uproszczą nasz spacer.

Po Monako porusza się sieć 5 linii autobusowych firmy Compagnie des Autobus Monaco (www.cam.mc). Linie (1, 2, 4, 5, 6) posiadają łącznie 143 przystanki. Autobusy poruszają się w godzinach 6:00-21:00. W nocy (22:00-4:00) wokół Monako jeździ nocny autobus. Pojedynczy bilet kupowany w pojeździe kosztuje 2 EUR (w biletomacie na przystankach 1,5 EUR), istnieje możliwość zakupu biletu-paska oferującego 6 przejazdów (Carte 6 voyages,11 EUR) lub biletu 24-godzinnego (Pass 1 jour, 5,5 EUR). Bilet miesięczny (Abonnement mensuel) kosztuje 27 EUR.

W porcie można popłynąć z jednej strony na drugą promem (1 EUR). Prom jeździ co 20 minut.

Monako- ciekawostki

Jardin exotique de Monaco, ogród botaniczny w Monako założono już w 1933 roku.


- granica lądowa Monako (z Francją) ma 4,4 km długości. Długość wybrzeża to 4,1 km
- na przestrzeni wieków Monako było wchłaniane przez Republikę Genui, Księstwo Mediolanu oraz Francję
- Monako jest bardzo gęsto zabudowanym miastem, przez co, poza ogrodem botanicznym, nie ma w nim praktycznie w ogóle roślin ani zwierząt
- od samego początku Monako rządzone jest przez tą samą dynastię - Grimaldi

Monako - przydatne linki

Przydatne strony o Monako.


www.visitmonaco.com - oficjalna, turystyczna strona Monako

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020


Tagi: Monako  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ