Francja - loty, noclegi, atrakcje - przewodnik turystyczny

Francja, Paryż

Zwiedzanie Francji nie rozczaruje nikogo! Paryż to piękne miasto z wieloma zabytkami.


Francja jest najbardziej popularnym turystycznie państwem na świecie - w 2019 roku odwiedziło ją 90 milionów turystów. Na pozycji lidera utrzymuje się od wielu lat. I nie wygląda na to, żeby miało się to w najbliższych latach zmienić. Napływ turystów nie załamał się nawet po zamachach terrorystycznych w Paryżu, które miały miejsce w 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że na popularność Francji nie miała również wpływu epidemia COVID-19. Bo niezależnie od okoliczności, prawda jest taka, że ciężko nie znaleźć we Francji czegoś, co nas w sobie rozkocha. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie czy jest miłośnikiem wielkich metropolii, czy malowniczcych wsi, woli narciarstwo, czy wylegiwanie na plaży, czy interesuje się historią lub architekturą.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
GwadelupaLyonMarsyliaMonakoParyżTuluza

Francja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 67 milionów
Stolica Paryż
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 we Francji)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,39 PLN
(30.08.2020)
Język francuski
Główne miasta Paryż, Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Nantes, Strasburg, Montpellier, Bordeaux, Lille, Rennes, Le Havre, Reims, Saint-Étienne, Toulon, Grenoble, Angers, Dijon, Brest, Le Mans

Dzisiejsze granice Francji pokrywają się praktycznie w całości z terenami dawnej Galii, którą zamieszkiwali Celtowie. Po podbiciu przez Rzym (I wiek n.e.) Galowie przejęli po najeźdzcach język oraz kulturę, a niedługo później religię. W IV wieku Galię podbiły germańskie plemiona (między innymi Frankowie, od których państwo wzięło swoją nazwę), które następnie, przez lata toczyły zażarte boje z Rzymem. Cesarstwo Rzymskie upada w 476 roku, a na jego zgliszczach, na terenie większości Zachodniej Europy powstaje Państwo Frankijskie. Za datę powstania Francji uważa się 843 rok, kiedy po śmierci króla Franków, Karola Wielkiego, Państwo Frankijskie zostaje podzielone między jego synów na podstawie traktatu zawartego w 843 roku w Verdun.

Informacje praktyczne

- Francja jako kraj UE ma granice otwarte dla Polaków. Obywatele RP mogą wjechać do kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego i przebywać na terenie Francji bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu
- po ostatnich atakach terrorystycznych we Francji wprowadzono najwyższy stan zagrożenia terrorystycznego. Mimo że ten został już zniesiony, na ulicach miast, w środkach komunikacji miejskiej i strategicznym miejscach m.in. turystycznych możemy spotkać duże ilości patroli służb mundurowych, możliwe jest przeszukanie i legitymowanie losowo wybranych osób. Dodatkowo, polskie MSZ nadało Francji 2 poziom zagrożenia ("ostrzegamy przed podróżą"), które obowiązuje do teraz
- we Francji parter oznaczony jest jako „rez de chaussée”
- napiwki są wliczone w cenę zamówienia w barze/kawiarni/restauracji. W dobrym stylu jest natomiast pozostawienie napiwku dla taksówkarza

Jak dotrzeć do Francji

Najtańsze loty do Francji.


Francja jest znakomicie skomunikowana z Polską. Poza normalnymi liniami, do Francji dolecimy z Polski wieloma trasami tanich linii lotniczych. Do Paryża (lotnisko Beauvais) dolecimy z Polski liniami Wizzair (www.wizzair.com) z Gdańska, Poznania, Warszawy i Katowic, a także liniami Ryanair (Warszawa, Kraków, Wrocław) - bez problemu można znaleźć cenę poniżej 150 PLN. Za podobną cenę do Paryża lata jeszcze EasyJet (www.easyjet.com) z Krakowa.

Do Grenoble można polecieć liniami Wizzair z Gdańska i Warszawy (normalna cena z Warszawy od 520 PLN, z Gdańska od 260 PLN), a W sezonie zimowym do Tuluzy lata Ryanair z Warszawy (za cenę od 240 PLN).

Osoby mieszkające na północnym wschodzie Polski mogą myśleć o lotach Wizzair z Wilna do Nicei.

Trasy tanich linii lotniczych zmieniają się bardzo często, dlatego przed wyjazdem do Francji sprawdź samodzielnie, z których miast do Francji latają tanie linie lotnicze.

Transport wewnątrz Francji

Transport na terenie Francji jest pod każdym względem dobrze rozwinięty. Zarówno drogi, samoloty jak i kolej stoją na wysokim poziomie i tak naprawdę wszystko jest godne polecenia, tym bardziej że zarówno rezerwując pociągi jak i samoloty można „upolować” promocyjne, tanie bilety.

Loty wewnątrz Francji

Francja posiada rozbudowaną sieć połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Po Francji latają trzy linie: Air France (narodowe linie, www.airfrance.com), Air Corsica (łącząca w większości wyspę Korsykę z kontynentalną częścią Francji, www.aircorsica.com) i tanie linie Ryanair (www.ryanair.com).

Niestety, ale w ostatnim czasie nastąpiło spore cięcie ilości połączeń wykonywanych przez Ryanair. Loty Ryanair wewnątrz Francji (stan na 1 sierpień 2016): Brest - Marsylia, Béziers - Paryż, Figari - Paryż, Lille - Marsylia, Marsylia - Brest, Marsylia - Lille, Marsylia - Nantes, Marsylia - Poitiers, Marsylia - Tours

W poniższej tabeli przedstawiam przykładowe połączenia. podane ceny są orientacyjne - zależą one od wielu różnych czynników (wyprzedzenie, aktualna oferta), więc przykłady i ceny nie zawsze muszą pokrywać się idealnie z aktualną ofertą przewoźników, są jednak dobrym punktem odniesienia dzięki któremu będziesz wiedział, jakiego rzędu wydatki ewentualnie planować.

LOTY WEWNĄTRZ FRANCJI - TRASY I CENY
Trasa Air France Ryanair Air Corsica
Paryż - Marsylia

229 PLN

- -
Paryż - Lyon 227 PLN - -
Paryż - Tuluza 235 PLN - -
Marsylia - Lyon 228 PLN - -
Marsylia - Nantes 229 PLN 22 EUR
(96 PLN)
-
Marsylia - Lille 227 PLN 22 EUR
(96 PLN)
-
Paryż - Ajaccio 422 PLN - 111 EUR
(484 PLN)
Paryż - Bastia 340 PLN - 73 EUR
(318 PLN)
Lyon - Bastia 340 PLN - 68 EUR
(296 PLN)
Marsylia - Ajaccio 658 PLN - 81 EUR
(353 PLN)

Ceny nie są wybitnie wysokie, widać jednak, że Ryanair jest zdecydowanie najtańszy.

Drogi we Francji

stan dróg we Francji

Francuskie drogi są świetnej jakości, a drogówka surowa.


Francja posiada rozbudowaną i dobrą jakościową sieć dróg. Największe francuskie miasta są ze sobą świetnie połączone dość gęstą siecią autostrad. Płatnych (na drogach są bramki, płatność gotówką lub kartą kredytową). Przykładowe ceny za samochód osobowy: A1 Paryż – Lille (213 km) - 14,6 EUR, A2/A1 Valenciennes – Paryż - 13 EUR, A6 Paryż - Lyon (456 Km) - 30,9 EUR, A10 Paryż – Tours - 22,8 EUR, A10 Tours – Bordeaux - 30,1 EUR. Więcej informacji: www.autoroutes.fr.

Ograniczenia prędkości: 50 km/h na terenach zabudowanych, 90km/h tereny niezabudowane, 130km/h autostrady (w czasie deszczu dopuszczalna prędkość spada do 110 km/h). Przekroczenie prędkości o 30km wiąże się z natychmiastowym odebraniem prawa jazdy. Należy jechać zgodnie z przepisami, mandaty są bardzo wysokie i trzeba opłacić je na miejscu.

Poziom przestępczości we Francji stale rośnie. Niestety, ale w kraju istnieją szajki napadające na podróżujących samochodami. Należy zachować szczególną ostrożność przy "postojach" (także w nocy przy hostelach/zajazdach przy autostradach).

Kolej we Francji

Kolej francuska należy do jednych z najlepszych i najszybszych na świecie. A kolej szybkiej prędkości TGV, osiągająca prędkość do 320km/h, znana i podziwiana jest na całym świecie. Narodowym przewoźnikiem jest SNCF (www.sncf.com) - Société nationale des chemins de fer français, tłumaczone jako Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich. Klasy pociągów, jakimi będziemy się poruszać to TGV (kolej szybkiej prędkości), Intercites (kolej tradycyjna) i TER (kolej regionalna).

Cena biletów jest uzależniona m.in. od tego z jakim wyprzedzeniem czasowym kupujemy bilet, czy podróżujemy w albo poza godzinami szczytu, jak również przez to, czy podróż odbywa się w dni robocze czy w dni wolne od pracy.

KOLEJ WE FRANCJI - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu TGV II klasa Intercities
Paryż - Marsylia

3:19h

25 EUR
(109 PLN)
-
Paryż - Lyon 1:58h 25 EUR
(109 PLN)
 
Paryż - Tuluza 6:26h
5:31h dla TGV
30 EUR
(131 PLN)
15 EUR
(65 PLN)
Paryż - Nicea 5:36 47 EUR
(205 PLN)
 
Paryż - Nantes 2:19h 20 EUR
(87 PLN)
 
Marsylia - Lyon 3:30h
1:46h dla TGV
20 EUR
(87 PLN)
10 EUR
(47 PLN)
Marsylia - Tuluza 3:49h - 20 EUR
(87 PLN)
Marsylia - Nicea 2:35h 23 EUR
(100 PLN)
 
Marsylia - Nantes 6:04h 39 EUR
(170 PLN)
 
Lyon - Tuluza 4:08h 25 EUR
(109 PLN)
-
Lyon - Nicea 4:32h 26 EUR
(113 PLN)
 
Lyon - Nantes 4:32h 25 EUR
(109 PLN)
 

Jeżeli szukamy biletów wyłącznie na TGV, skorzystajmy z wyszukiwarki idtgv.com, gdzie możemy trafić na bilety tańsze o kilka EUR od cen podanych w powyższej tabeli.

Koleje francuskie oferują kilka zniżek i promocji, m.in. kartę dla osób poniżej 27 roku życia (za 50 EUR zniżka 25% przez cały rok na każdy bilet), czy zniżkę grupową (przy zakupie 4 biletów płacimy tylko za 3). Jest również możliwość zakupienia biletów w taryfie "Last Minute" (zakup na mniej niż 24h przed planowanym odjazdem). Cena za taki bilet to 50% ceny normalnej. W praktyce jednak bardzo ciężko znaleźć bilety w tej cenie, która jest de facto i tak wyższa od ceny biletu kupionego z wyprzedzeniem.

Autokary we Francji

podróż autokarem we Francji

Najpopularniejsze autokary we Francji to Ouibus.


Mimo, że podróżowanie we Francji zdominowane jest przez kolej, po kraju można podróżować również autokarem. Sieć nie jest wybitnie rozbudowana, ale nie sprawia problemów podróżowanie między miastami. Najwięksi przewoźnicy w kraju to Ouibus (www.ouibus.com), Flixbus (flixbus.com) i Eurolines (www.eurolines.fr). Ceny bywają czasem zbliżone do cen kolei, chociaż zdarzają się trasy z biletami tańszymi o połowę od tych kolejowych. Rzuca się oczy długość przejazdów - autobusem możemy jechać kilka razy dłużej niż pociągiem - dla przykładu, przejazd z Paryża do Marsylii autokarem trwa 12:55h, a pociągiem 3:19h.

AUTOKARY WE FRANCJI - TRASY I CENY
Trasa czas przejazdu Ouibus
Paryż - Marsylia

12:55h

24 EUR
(105 PLN)
Paryż - Lyon 5:55h 15 EUR
(65 PLN)
Paryż - Tuluza 8:55h 19 EUR
(83 PLN)
Paryż - Nicea 15:55h 34 EUR
(148 PLN)
Paryż - Nantes 5:15h 15 EUR
(65 PLN)
Marsylia - Lyon 4:10h 9 EUR
(39 PLN)
Marsylia - Tuluza 6:50h 15 EUR
(65 PLN)
Marsylia - Nicea 3:15h 9 EUR
(39 PLN)
Marsylia - Nantes - -
Lyon - Tuluza 12:55h 24 EUR
(105 PLN)
Lyon - Nicea 7:30h 19 EUR
(83 PLN)
Lyon - Nantes 14:00h 30 EUR
(131 PLN)

Najtańszy jest zazwyczaj Ouibus, Flixbus i Eurolines są droższe.

Kuchnia francuska

Nie ma chyba osoby, która nie byłaby w stanie powiedzieć czegokolwiek o kuchni francuskiej. Bagietki, wino, żabie udka, ślimaki czy sery to w wyobrażeniach większości ulubione potrawy stereotypowego Francuza. Co warto zjeść będąc we Francji?

Standardowe śniadanie we Francji to nie tylko bagietka czy croissant z kawą lub sokiem pomarańczowym. Popularne są również naleśniki (crêpes - we Francji spotkasz się z lokalami pod nazwą crêperie - to odpowiednik polskich naleśnikarni) oraz placek lotaryński (quiche lorraine) - słona tarta z nadzieniem, klasycznie ze śmietaną, cebulą i boczkiem. Miłośnicy jaj mogą skosztować wywodzących się z Francji omletów, które tutaj podawane są w najróżniejszych wariantach, z których najbardziej klasyczne to omlette du fromage (ser) i omlette du jambon (szynka).

A co zjeść we Francji w późniejszych godzinach? Francuzi dużą uwagę przywiązują do przystawek, dzięki czemu znajdziemy tu ich naprawdę sporo. Klasyką są sery, które przeważnie je się tutaj na sam koniec. Inne znane przystawki to  pasztet strasburski (foie gras) i ślimaki (escargots).

Zupa cebulowa (soupe à l’oignon) jest narodową zupą we Francji, kraju, w którym zupy jadane są bardzo rzadko. Ciężka, sycąca i podana z klasą, zazwyczaj przykryta pieczywem i zapieczonym serem jest czymś, co koniecznie powinniśmy spróbować. Na drugie danie możemy zjeść małże (mule), które podawane są w najróżniejszych wariantach, ostrygi, żabie udka oraz ratatuj (ratatouille).

Na deser możemy skosztować słynne creme brulee (chrupiący, waniliowy krem), makaroniki i eklerki.

Francja - ciekawostki

ciekawostki o Francji

Paryż to jedna z najdroższych stolic świata.


- Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata. Co ciekawe, sytuacja ta nie zmieniła się nawet po ostatnich zamachach terrorystycznych - w 2015 roku Francję odwiedziło 84,5 mln turystów, o 0,9% więcej niż w 2014 roku
- Francja posiada liczne terytoria zamorskie m.in. na Oceanie Spokojnym, Oceanie Indyjskim, w Ameryce Środkowej, Południowej czy nawet na Antarktydzie
- układ ulic i zabudowa śródmieścia polskiego Szczecina zostało zaprojektowane na wzór Paryża widząc obydwa miasta można to bez problemu zauważyć
- nazwa państwa powstała od germańskiego plemienia Franków, które zamieszkiwało tereny Francji w przeszłości

Przydatne strony

Przydatne strony o Francji

Dowiedz się więcej o Francji.


www.france.fr - oficjalna, turystyczna strona Francji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020


Tagi: Francja   Paryż  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ