Tuluza - przewodnik turystyczny

Tuluza we Francji

Tuluza to miasto, do którego dolecimy tanimi liniami lotniczymi. Foto: Ramón Ojeda, flickr.com


Tuluza jest jednym z największych miast Francji (niecałe 500 tysięcy mieszkańców). To duże zagłębie studenckie wypełnione zabytkowymi budowlami. Miasto od wielu set lat było ważnym miejscem na mapie Europe - w przeszłości było stolicą Państwa Wizygotów, następnie została zdobyta przez Franków i stała się z czasem stolicą hrabstwa Tuluza.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO TULUZY

Jak tanio dotrzeć do Tuluzy?


Tanie loty z Polski do Tuluzy są dostępne. W chwili pisania tego artykułu (20.07.2017) do Tuluzy latał Ryanair z Warszawy i . Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 170 PLN.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM - Tuluza Blagnac Airport (TLS)

Dojazd z lotniska do Tuluzy.


Tuluzę obsługuje lotnisko Tuluza Blagnac Airport (TLS, www.toulouse.aeroport.fr). Lotnisko nie należy do dużych, położone jest 10 km od miasta. Z lotniska do centrum Tuluzy dojedziemy autobusem (www.tisseo.fr/en/airport-shuttle) za cenę 8 EUR (przy zakupieniu biletu tam+powrót otrzymamy 1 EUR zniżki). Busy z lotniska kursują co 20 minut codziennie między 5:20 - 00:15, a z miasta (z Toulouse Matabiau station, po drodze jest kilka przystanków w mieście) codziennie między 5:00 a 21:20.

Taniej będzie jednak skorzystać z tramwaju T2, którym dojedziemy do miasta, gdzie będziemy mogli przesiąść się na metro. Koszt przejazdu tramwajem to 1,6 EUR.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W TULUZIE

Największe atrakcje Tuluzy możemy odwiedzić pieszo.


Komunikacja publiczna w Tuluzie opiera się na metrze, autobusach i tramwajach. Systemem zarządza spółka Tisseo (www.tisseo.fr). Metro posiada 2 linie, tak samo jak tramwaj. I jedno i drugie jest w chwili obecnej przedłużane. Bilety na przejazd kosztują 1,6 EUR (w autobusie można kupić bilet u kierowcy za 2 EUR. Dostępne są bilety 10-cio przejazdowe (13,40 EUR), 1-dniowe (6 EUR) i 3 dniowe (12 EUR).   

KARTA MIEJSKA - Toulouse Pass tourisme

Karta miejska w Tuluzie.


Karta miejska w Tuluzie umożliwia nam bezpłatne poruszanie się komunikacją miejską (w skład wchodzi również transport z lotniska) oraz wstęp do większości płatnych atrakcji w mieście. Dodatkowo jest możliwość zakupy karty premium, która umożliwia darmową wycieczkę wodną oraz podróż turystycznym pociągiem.

Rodzaje karty:
24 godzinna: 15 EUR / 20 EUR za kartę premium
48 godzinna: 22 EUR / 29 EUR za kartę premium
72 godzinna: 29 EUR / 35 EUR za kartę premium

Więcej informacji na stronie http://www.toulouse-visit.com/All-events/Pass-tourisme2.

NOCLEGI W TULUZIE

noclegi w Londynie

Gdzie tanio spać w Tuluzie?


Baza noclegowa w Tuluzie nie należy do rozbudowanych ani tanich. Za noc w dwuosobowym pokoju w Tuluzie zapłacimy od około 150 PLN, natomiast za łóżko w pokoju wieloosobowym zapłacimy od 90 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne w Tuluzie

Polecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

TULUZA - WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Place Du Capitole - reprezentacyjny, główny plac miasta. Znajduje się przy nim masa wiekowych budynków oraz Capitole - ogromny ratusz. Mniej atrakcyjny, ale ładny i położony obok jest plac Jardin Pierre Goudouli (znajduje się na nim fontanna Fontaine de Wilson).

Basilique Saint-Sernin de Toulouse - słynna, XI-wieczna bazylika

Hôtel d'Assézat - pałac z XVI wieku, najbardziej okazały budynek w Tuluzie.

Katedra Saint-Étienne (Świętego Szczepana)

Musée des Augustins (Muzeum Augustynianów)

Georges Labit Museum - muzeum założone w XIX wieku przez Labita, pasjonata-amatora, który podróżował po świecie w poszukiwaniu artefaktów.

Ancienne Prison Saint-Michel - stare, XVIII wieczne więzienie.

Grand Rond i Jardin des Plantes - główne, zielone tereny Tuluzy, położone w centrum miasta.

Cité de l’Espace (kosmiczne miasto, www.cite-espace.com) - Tuluza jest francuskim centrum badań kosmicznych, dzięki czemu w mieście funkcjonuje kosmiczny park tematyczny, w którym możemy zobaczyć m.in. sondę, rakietę i małe planetarium.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Tuluza - wskazówki praktyczne.


- w odległości niecałych 50 km od miasta znajdują się 2, przepiękne, średniowieczne miasta które znajdują się na liście UNESCO - Carcassonne i Albi - każde z nich warte jest zrobienia całodniowej wycieczki. Do obu miejsc dojedziemy pociągiem za niecałe 15 EUR

PRZYDATNE STRONY

Tuluza - przydatne strony.


www.toulouse-visit.com - oficjalna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Tuluzy:
brak

 

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Tuluza   Francja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ