Paryż - loty, noclegi, atrakcje - przewodnik turystyczny

Paryż

Paryż to przepiękne miasto wypełnione zabytkami.


Paryż, stolica Francji i zakochanych. Jedno z najpopularniejszych miast świata. Co roku przyjeżdża tu prawie 20 milionów obcokrajowców chcących zobaczyć Wieżę Eiffla, Luwr, zjeść ślimaka i żabie udka, czy wypić prawdziwego szampana na Polach Elizejskich. Wymienione przeze mnie miejsca to tylko przedsmak tego co te magiczne miasto może nam zaoferować. Paryż jest miejscem które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Jak najtaniej dolecieć do Paryża

jak tanio dotrzeć do Paryża?

Jak tanio dotrzeć do Paryża?


Paryż jest niezwykle popularną destynacją. W raporcie najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, przygotowanym przez Global Destination Cities Index 2017 na zlecenie Mastercard, Paryż, z szacowanymi 16,1 milionami turystów, którzy mają odwiedzić stolicę Francji w 2017 roku zajął trzecie miejsce na liście, zaraz za Bangkokiem (szacowane 20,2 milionów turystów) i Londynem (20 milionów). Dzięki temu loty do Paryża są bardzo popularne i tanie loty do Paryża są ogólnodostępne. W chwili pisania tego artykułu (26.10.2018) do Paryża można było polecieć z Polski liniami:

Ryanair (Kraków, Warszawa-Modlin, Wrocław) - loty na lotnisko Paris Beauvais
Wizzair (Gdańsk, Poznań) - loty na lotnisko Paris Beauvais
Norwegian (Warszawa)
Easyjet (Kraków)

Są to stałe trasy, dodatkowo w sezonie letnim przewoźnicy dokładają loty do Paryża z innych Polskich miast.

Nie ma problemów ze znalezieniem lotów w atrakcyjnych cenach. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem cen za mniej niż 150 PLN za loty. Jeżeli nie znajdziemy takich cen, to warto sprawdzić tradycyjnych przewoźników, np. AirFrance oraz LOT, które również potrafią mieć dobre ceny, zwłaszcza LOT w promocji Szalone Środy.

Dojazd z lotniska do centrum Paryża

Paryż lotnisko Orly

W Paryżu są aż 3 lotniska! Na zdjęciu lotnisko Orly w Paryżu.


W Paryżu są aż 3 lotniska. Główne z nich to Roissy - Charles de Gaulle (CDG), które jest zarazem głównym portem lotniczym Francji. Drugim lotniskiem jest Orly (ORY). Podobnie jak na CDG, lądują tutaj tradycyjne linie lotnicze. Nas, budżetowych podróżników najbardziej interesuje lotnisko Paris Beauvais (BVA), na którym lądują tanie linie lotnicze.

Paris Roissy - Charles de Gaulle (CDG)

Główne lotnisko Paryża i Francji. Położone około 25km od centrum Paryża, w sąsiadującym ze stolicą miasteczku Roissy-en-France. Ogromne, posiada 3 terminale (I, II, III), z czego Terminal II jest de facto kompleksem kilku osobnych budynków, z których nie wiedzieć dlaczego, każdy nie został nazwany osobnym terminalem. Część tego terminala jest od siebie oddalona (2G) i wymaga dojazdu bezpłatnym busem, który odjeżdża co 20 minut (czas przejazdu 10-15 minut).

Aby dostać się z lotniska do centrum Paryża, mamy do wyboru 3 możliwości, komunikację miejską, kolej, lub prywatnych przewoźników. Najtańszy sposób to komunikacja miejska. Autobusy do centrum Paryża: linia 350 kursuje spod lotniska do przystanku Paris-Gare (czas podróży około 60 minut), a linia 351 kursuje spod lotniska do przystanku Paris-Nation (czas podróży około 80 minut). Cena za przejazd wynosi 5,1 EUR (3 bilety T+ Ticket) lub 5,7 EUR, jeżeli bilety kupimy u kierowcy. Jeżeli wylądowaliśmy w nocy, to możemy skorzystać z przejazdu linii nocnych: N140 i N143, które jadą z lotniska do przystanku Paris-Gare del’Est. Czas przejazdu to około 80 minut, bilety (8 EUR) kupujemy u kierowcy.

Paris Orly

Lotnisko Paris Orly położone jest około 13km od centrum Paryża. Posiada 2 terminale - zachodni (Orly Ouest) oraz południowy (Orly Sud). Z lotniska Orly dojedziemy do centrum Paryża Kolejkami RER B i RER C oraz komunikacją miejską (w cenie 2 EUR za przejazd):

Linia 183 jedzie z lotniska do przystanku Porte de Choisy (stacja metra), czas przejazdu około 40 minut.

Linia 285 jedzie z lotniska do przystanku Villejuif - Louis Aragon station, czas przejazdu około 15 minut.

Linia 292 jedzie z lotniska do przystanku Savigny-sur-Orge RER C, czas przejazdu około 30 minut.

Linia 91.10 jedzie z lotniska na stację TGV Massy, czas przejazdu około 30 minut.

Dla osób podróżujących nocą zostały przygotowane autobusy nocne. N31 I N131. N31 jedzie z lotniska Orly do stacji Gare de Lyon. (czas przejazdu około 60 minut), a N131 jedzie z lotniska Orly do stacji Gare de Lyon (czas przejazdu około 25 minut).

OrlyBUS: Jeżeli zależy nam na wygodzie i komforcie, to co 10 minut odjeżdża z lotniska autobus firmy OrlyBUS. Autobusy odjeżdżają z terminalu Orly Sud (mając pierwszy przystanek na Orly Ouest). Za 7,7 EUR dojedziemy w ten sposób do  przystanku Paris - Denfert-Rochereau (czas przejazdu 30 minut).

Paris Beauvais

Lotnisko Beauvais-Tille położone jest w miejscowości Tille, około 84 kilometry od centrum Paryża. Mimo że jest najmniejszy z paryskich lotnisk, to jest dla nas najbardziej interesujący. Wyłączając Norwegian, który lecąc z Polski ląduje na Roissy - Charles de Gaulle, na Beauvais lądują wszystkie samoloty tanich linii lotniczych. Z lotniska Beauvais do centrum Paryża dojedziemy autokarami. Ich rozkład jazdy jest ułożony pod przyloty i wyloty samolotów. Autokar odjeżdża 20 minut po wylądowaniu każdego samolotu. Za podróż zapłacimy 17 EUR lub 15,90 EUR jeżeli bilet kupimy online na stronie lotniska: www.aeroportparisbeauvais.com/en/access-parking/reach-the-airport-by-shuttle-bus-or-train. Czas przejazdu z lotniska do centrum Paryża to około 75 minut. Autobusy kursują na parking samochodowy Pershing zlokalizowany przy Boulevard Pershing, zaraz obok RER (linia C) oraz linii 1 metro (stacja Porte Maillot). Z tego samego przystanku przy parkingu odbywają się kursy na lotnisko.

Paryż - komunikacja miejska

Jak na turystyczne miasto przystało, Paryż ma bardzo porządnie rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. To przede wszystkim 14 linii metra, miejska sieć kolejowa RER, tramwaje i autobusy. Oprócz konwencjonalnych środków transportu publicznego w Paryżu mamy do dyspozycji również Batobus, czyli autobus wodny pływający po Sekwanie i przemierzający ją w obie strony. Dodatkowo dla turystów funkcjonują: Archi – BUS, Montmartrobus, czy też Balabus, które zostały opisane poniżej. Oprócz dobrze rozwiązanej komunikacji, zadbano również o dodatkowy wachlarz zniżek i biletów stworzonych specjalnie pod turystów. Zanim zapoznacie się z poniższym cennikiem warto pamiętać, że Paryż podzielony jest na 5 stref. Jeżeli nie znajdziesz jakiejś poszukiwanej przez siebie informacji dotyczącej komunikacji miejskiej w Paryżu, zajrzyj na obszerną stronę firmy odpowiedzialną za transport publiczny w Paryżu: www.ratp.fr.

Najpopularniejsze bilety na komunikację miejską w Paryżu:

Billets à l'unité – czyli bilety pojedyncze:

1 Bilet t+ - Czyli najprostszy pojedynczy bilet. Upoważnia podróżnych do podróży środkiem transportu w obrębie stref 1-2. Jeżeli chcemy wyjechać dalej, wjeżdżając do każdej strefy musimy dokupić dodatkowy bilet t+. Możemy na nim jeździć praktycznie wszystkim, tzn. autobusami (dziennymi i nocnymi), tramwajami, metrem i kolejką RER. Cena biletu wynosi 1,70 EUR. W ramach biletu możemy przesiadać się pomiędzy autobusami i tramwajami, ale nie możemy przesiadać się pomiędzy w/w środkami transportu, a metrem, koleją i kolejką RER. Przesiadać nie wolno się również pomiędzy autobusami nocnymi. Bilet ważny jest 1,5 godziny od momentu skasowania.

Carnets de billets - czyli 10-cio przejazdówki z rabatem 20%.

1. Karnety t+ - Jeżeli podczas swojego pobytu w Paryżu planujecie podróżować komunikacją miejską, ale z różnych względów nie opłaca Wam się kupować biletów całodziennych, to Karnet biletów t+ jest właśnie dla Was. Jest to zbiór 10 biletów t+ w promocyjnej cenie 12,50 EUR.

Mobilis – Są to bilety całodniowe. Upoważniają nas do podróży dowolnymi środkami transportu, dowolna liczbę razy w ramach stref: 1-2, 1-3, 1-4, 1-5. Ceny, odpowiednio do stref wynoszą: 6,40 EUR, 8,55 EUR, 10,55 EUR, 14,20 EUR.

Navigo Semaine - jest to tygodniowy bilet ważny od poniedziałku do niedzieli. Bilety dostępne są w zależności od strefy w której chcemy się poruszać.

Cennik:

Strefa

1-2

1-3

1-4

1-5

2-3

2-4

2-5

3-4

3-5

Cena

19,15 EUR

24,85 EUR

30,25 EUR

33,90 EUR

18,15 EUR

23,05 EUR

26,65 EUR

17,65 EUR

21,25 EUR

Ticket Jeunes - Bilet skierowany do osób poniżej 26. Roku życia. Podobnie jak Mobilis jest to bilet całodzienny (ważny tylko w weekendy). Obowiązuje na strefę: 1-3, 1-5, 3-5 i kosztuje odpowiednio: 3,55 EUR, 7,60 ERU, 4,45 EUR.


Archi-Bus – skierowany do turystów fascynujących się Paryżem i jego architekturą. Trasy poszczególnych linii są tak dobrane, że turyści mogą podziwiać piękną architekturę miasta. Na połączenia obowiązują bilety t+.

Montmartrobus - autobus, który obwiezie nas wokół wszystkich najważniejszych miejsc na Montmartre. Odjazd z Placu Pigalle co 12 minut. Na Montmartrobus obowiązują bilety komunikacji miejskiej.

Balabus - Działa od kwietnia do września w niedzielne popołudnia i święta narodowe. Balobus zabiera turystów w podróż po najważniejszych miejscach znajdujących się pomiędzy Gare de Lyon, a La Defense. Na autobus obowiązują bilety komunikacji miejskiej, w tym t+. Więcej na: http://www.ratp.fr/en/ratp/c_22257/balabus/

Batobus - wodny autobus, pływający po Sekwanie. Zatrzymuje się na ośmiu stacjach w tym przy Wieży Eifella i Katedrze Notr-Dame. Bilety, czyli specjalne Batobus Pass do kupienia na każdym przystanku. Są one ważne na minimum jeden dzień i w ramach tego dnia możemy pływać Batobusem ile tylko chcemy. Bilet na jeden dzień kosztuje 15 EUR, na dwa dni 18 EUR, a na pięć dni 21 EUR. Więcej informacji na: www.batobus.com/Batobus-navettes-promenade-paris-seine-tarifs.htm.

Paryż - karta miejska

karta miejska w Paryżu

Paris Visite to miejskia karta Paryża. Sprawdź, jakie są korzyści z posiadania karta miejska Paryż.


W Paryżu występuje kilka kart turystycznych, z których najbardziej atrakcyjne dla turysty są:

Paris Visite – Jest to nic innego jak bilet cało lub kilkudniowy na wszelką komunikację miejską w Paryżu, wraz z masą zniżek dla turystów. Paris Visite dostępny na 1, 2, 3 lub 5 dni i obowiązuje albo na strefy 1-3, albo 1-5. Bilet kupimy w automatach na każdej stacji metra bądź na odpowiednim stoisku na lotnisku. Na zakupionym bilecie musimy wpisać swoje dane osobowe, w przeciwnym przypadku, w razie kontroli, karta zostanie uznana jako nieważna. Więcej informacji o karcie Paris Visite: www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/paris-visite-travel-pass

Cennik:

Strefa

1-dniowy

2-dniowy

3-dniowy

5-dniowy

1 – 3

12 EUR

19,50 EUR

26,65 EUR

38,35 EUR

1 – 5

25,25 EUR

38,35 EUR

53,75 EUR

65,80 EUR

Dzieci w wieku 4 do 11 lat obowiązuje zniżka wynosząca 50%.

Paris Museum Pass - o zakupie tej karty powinien pomyśleć każdy, kto zamierza aktywnie zwiedzać Paryż, wliczając w to muzea. Karta oferuje bezpłatny dostęp do najbardziej popularnych miejsc w Paryżu. Z tą kartą zwiedzimy bez opłat przeszło 60 najpopularniejszych miejsc Paryża, wliczając w to m.in. Luwr czy Pałac Wersalski (a wyłączając Wieżę Eiffla).

Cena za kartę to 48 EUR (2 dni), 62 EUR (4 dni) i 74 EUR (6 dni). Kartę możemy kupić w większości paryskich muzeów. Spis atrakcji oraz zakup karty online: http://en.parismuseumpass.com.

Noclegi w Paryżu

Paryż posiada ogromną bazę noclegową. Mamy do wyboru nocleg w najróżniejszych wariantach, od wieloosobowych pokoi po luksusowe hotele w samym sercu miasta. Najtańszy nocleg, kupiony z odpowiednim wyprzedzeniem, to koszt około 70 PLN (łóżko w pokoju wieloosobowym) lub 170 PLN (dwuosobowy pokój). W Paryżu warto rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. W Paryżu można znaleźć prywatne kwatery już za 110 PLN za dwuosobowy pokój niedaleko centrum miasta.

Paryż - hotele

Godnym polecenia jest hotel Apollinaire przy Rue Delambre 39., czyli w centrum Paryża (350 metrów od wieży Montparnasse). Do przystanku metra i kolei Montparnasse dzieli nas 5 minut. Cena za noc w pokoju dwuosobowym wynosi 185 PLN za osobę. W pokojach oczywiście klimatyzacja, mini bar i telewizja kablowa.

Kolejna propozycja to hotel Quality Paris Orleans mieszczący się przy Boulevard Brune 185-187. Hotel oddalony jest 6 przystanków metra od Porte de Versailles. W cenie pokoju mamy bezpłatny dostęp do siłowni i Internetu. W pokojach natomiast standardem jest telewizja satelitarna, klimatyzacja i mini bar. Z okien roztacza się przepiękny widok, a to wszystko już za około 175 PLN od osoby za noc w dwuosobowym pokoju.

Jak widać, nocleg w Paryżu nie musi być wcale wstrząsem dla naszego portfela.  Przy odrobinie wysiłku i Ty znajdziesz tani hotel, który spełni Twoje oczekiwania. Aby zarezerwować hotel i nie przepłacić, polecamy korzystać z internetowych porównywarek cen.

Paryż - hostele

Pierwszy z Hosteli, Hotel de la Terrasse znajduje się na Montmartre przy przystanku metra Porte de Clignancourt i jest świetną bazą do zwiedzania stolicy Francji. Cena za noc waha się w granicach 100 – 130 PLN za osobę. Hotel wypróbowany oraz polecany przez naszą redakcję.

Kolejny Hostel nosi nazwę Bastille Apartment i mieści się przy Passage Courtois 17. Jest to praktycznie centrum Paryża. Niedaleko kwatery znajduje się przystanek metra Philipe Auguste. Cena za noc w 5-osobowym pokoju to wydatek rzędu 80 PLN.

Ostatnie z wybranych przez nas miejsc do Hostel Le Village. Wybraliśmy go ze względu na to, że został najlepiej oceniony przez turystów spośród wszystkich paryskich hosteli, jest świetnie zlokalizowany, a cena za miejsce w wieloosobowym pokoju mieści się w granicach normy. Hostel położony jest przy ulicy Rue d’Orsel 20, zaraz przy przystanku metra Anvers. Łóżko w pokoju 8-osobowym będzie nas kosztować 109 PLN, ale w cenę wliczone jest śniadanie.

Paryż - sposoby na tanie noclegi

Wielu forumowiczów oraz również naszych czytelników poleca pokoje u pewnego pana mówiącego po Polsku. Za cenę 15 EUR za noc oferuje on pokój, z dostępem do kuchni, Internetu i łazienki. Co ciekawe, właściciel posiada dużą wiedzę o różnych ciekawych miejscach w Paryżu, które nie są ujęte w sztampowych przewodnikach. Kwatera znajduje się w okolicy stacji metra Crimee (linia 7), skąd dojedziemy do centrum bez przesiadek. Więcej informacji pod adresem: sirap75019@gmail.com.

Ciekawie prezentuje się też oferta stowarzyszenia polonijnego Cosmopolite Village. Znajdziemy tam parę ofert pokojów do wynajęcia dla turystów. Oczywiście nie wszystkie propozycje są tam bardzo tanie, ale zdarzają się i pokoje, których cena wynosi 20 EUR za noc, za osobę. Co ważne, każdy kto szukał w ten sposób noclegu jest zazwyczaj zadowolony i takie rozwiązanie poleca innym podróżnikom wybierającym się do Paryża. Dokładne informacje znajdują się na stronie: cosmoville.eu.

Kolejne opcja to wynajęcie kwatery w Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Co ważne, PAN ma świetną lokalizację, tzn. położna jest przy samym Łuku Triumfalnym!

Paryż - gdzie szukać noclegów?

Wyszukiwarką, którą szczerze polecam i z której sam korzystam, jest legendarne booking.com. Znajdź najtańsze noclegi w Paryżu:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Paryżu spałem i które miejsca polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł Paryż - noclegi - polecane i odradzane.

Jedzenie w Paryżu

co warto zjeść w Paryżu

Paryż - polecane lokale i restauracje - sprawdź jakie lokale w Paryżu polecamy.


Zawsze zachęcamy naszych czytelników do tego, aby próbowali regionalnych przysmaków. Oczywiście nie znaczy to, że namawiamy tu do obżerania się ślimakami w najdroższych paryskich knajpach. Jednak, jeżeli regionalne dania są stosunkowo droższe od najtańszych obiadów w mieście, warto chociaż raz zrobić sobie atrakcję i poświęcić parę złotych na spróbowanie czegoś nowego. Jeżeli macie ochotę spróbować dobrej francuskiej kuchni, polecamy restaurację Chez Leon, 8 minut metrem od Moulin Rouge. Główne danie z przystawką (albo z deserem) będzie nas kosztować w przedziale 28, a 34 EUR.

Przeglądając jadłospisy poszczególnych knajpek/restauracji warto szukać pozycji prix fixe menu. Jest to zestaw składający się zazwyczaj z przystawki, dania głównego, deseru, a często także wina. Co ważne cena takiego posiłku jest niższa i konkurencyjna względem innych pozycji w menu.

Jeżeli nie chcemy sami przygotowywać sobie posiłków, a chcemy zaoszczędzić na jedzeniu w Paryżu, stołujmy się w restauracjach Flunch. Jest to restauracja z bufetem, gdzie najemy się do syta już za 9,95 EUR (dwudaniowy posiłek i napój). W centrum miasta znajdziemy kilka restauracji Flunch, więcej informacji możemy znaleźć na oficjalnej stronie internetowej sieci: www.flunch.fr.

Jeżeli w planach nie mamy obiadu, ale śniadanie bądź przekąskę, to świetnym wyborem będzie znana, francuska sieć lokali Le Brioche Doree (www.briochedoree.fr), gdzie za około 5,5 EUR otrzymamy zestaw sandwicha, sałatkę lub kawałek ciasta z napojem. Jest to popularna we Francji sieć, która w samym Paryżu ma prawie 20 lokali.

Jeżeli lubimy kombinować, a najlepiej, jeżeli mamy do tego kartę ISIC (może się udać bez niej) to możemy próbować stołować się w kantynach studenckich, w których można trafić obiad już za 4 EUR. Jest to opcja, która jest wprawdzie skierowana do studentów Sorbony (Uniwersytet Paryski), ale karta ISIC lub przekonywanie, że jest się studentem z programu Erasmus może się udać i tani obiad zostanie nam sprzedany. Takie stołówki znajdują się np. przy Rue Saints Pères 45, Rue Citeaux 4, Rue Mabillon 3 czy przy Avenue Georges Bernanos 39. Więcej na oficjalnej stronie kantyn: www.crous-paris.fr.

Jeżeli w naszej kwaterze mamy dostęp do kuchni, warto rozważyć jedzenie w miejscu zamieszkania. Wtedy naprawdę możemy mówić o budżetowym wyjeździe. Warto pamiętać, że we Francji najtańszy asortyment francuskich hipermarketów (marki własne) są jakościowo lepsze niż w Polsce. Warto to również wziąć pod uwagę przy planowaniu śniadań i kolacji. O ile z obiadem dla paru osób jest trochę roboty, o tyle śniadanie to chwila moment, a różnica w cenie pomiędzy zjedzeniem posiłku w domu, a na mieście jest ogromna.

W Paryżu możemy również trafić na miejsca, które o pewnych porach roku i dnia, oferują darmowe jedzenie. Nie są to porcje ogromne, więc radzimy nie opierać na tym całej swojej dziennej diety, ale uważamy że warto w takie miejsce się wybrać, nie tylko pod kątem samego jedzenia bo jest to często związane z różnego rodzaju event’ami i wydarzeniami:

Le Grenier - W każdą sobotę od 19.00 od września do kwietnia zupełnie za darmo serwowana jest tutaj kasza kuskus.

Le Tribal Cafe - W środy i czwartki można tu dostać darmową porcję małży z frytkami, a w piątki i soboty kurczaka z kaszą Kuskus.

Le Chope du Chateau Rouge - W każdy piątek i sobotę od 19.00 możemy rozkoszować się darmową porcją kaszy kuskus.

Les Trois Frefes - To miejsce od 20 już lat popularne jest dzięki świetnej (darmowej) kaszy Kuskus w czwartki oraz orientalnej zupie serwowanej w niedziele.

Le Tais - Oferuje darmową porcję kaszy kuskus w piątkowe i sobotnie wieczory.

Abbey Bookshop - W okolicach Sorbony możemy wybrać się na darmową filiżankę kawy lub herbaty z dodatkiem syropu klonowego.

Specjalne wieczory oferują L'Atelier du Plateau oraz L'Abracadabar, gdzie goście mogą wypić darmowego drinka słuchając poezji. Podobną atrakcję oferuje L'Entrepôt w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Atrakcje Paryża

Paryż jest idealnym miastem dla osób, które uwielbiają zwiedzać. Niestety stolica Francji nie należy do najtańszych miast, ale wiemy jak zobaczyć tam jak najwięcej nie wydając prawie nic!

Przede wszystkim za darmo zobaczycie od poniedziałku do soboty Ogrody Wersalu. Latem w Parc de la Villette organizowane jest letnie kino pod chmurką. Wstęp oczywiście za darmo. Również latem można opalać się na specjalnie zorganizowanej Paryskiej Plaży nad Sekwaną. Jeżeli pojedziecie do Paryża w zimie, będziecie mogli pojeździć na łyżwach na większości miejskich lodowisk. Sprzęt można wynająć przy każdym z nich za przysłowiowy grosz. W każdy piątek od marca do grudnia galeria La Fayette organizuje darmowy pokaz mody na siódmym piętrze. Poza tym możecie wejść na Taras widokowy La Smaritane. Z bardziej tradycyjnych miejsc nie zapomnijcie o katedrze Notre Dame (zupełnie za darmo) oraz Wieży Eiffla. Wejście wprawdzie kosztuje, ale już piknik i szampan pod jest darmowy. Wieża Eiffla jest zresztą jednym z niewielu miejsc za które warto zapłacić. Najlepiej jest wejść schodami na drugie piętro – widok jest najlepszy, a koszt to tylko 4 EUR.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani free walking tour w Paryżu, to sprawdźmy ofertę Paris Greeters Tours. Jest to zrzeszenie mieszkańców, którzy za darmo oprowadzą i opowiedzą nam o najważniejszych miejscach Paryża. Wycieczki trzeba wcześniej ustalać. Więcej informacji pod adresem: www.greeters.paris

Paryż - muzea i pozostałe atrakcje

W Paryżu jest bardzo wiele muzeów oraz innych atrakcji, które możecie zobaczyć za darmo. Poniżej przedstawiamy Wam ich skróconą listę:

- Hotel de Ville – paryski ratusz. Oczywiście zwiedzanie zupełnie za darmo

- Pantheon – W pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca wejście za darmo.

- Sainte-Chapelle – W pierwszą niedzielę miesiąca od października do marca wejście za darmo. Osoby do 18. roku życia wchodzą za darmo.

- Muzeum perfum Fragonard  - wejście, jak również przewodnik są tutaj kompletnie za darmo.

- Dom Victor’a Hugo – Mieszkanie wybitnego pisarza, gdzie dodatkowo wystawione są jego pierwsze działa. Oczywiście za darmo.

- Muzeum Curie – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w jej laboratorium. Wystawa obejmuje również nagrodę nobla, którą Polka otrzymała za swoje osiągnięcia.

- Dom Balzac’a – Wstęp do domu wielkiego artysty nie wiąże się oczywiście z żadną opłatą. Z okien roztacza się piękny widok na wieżę Eiffla

- Muzeum Carnavalet – Muzeum historii Paryża. Wstęp za darmo

- Muzeum prefektury policji – Muzeum paryskiej policji. Za darmo

- Luwr – W pierwszą niedzielę miesiąca oraz 14 lipca wejście do Luwru jest darmowe. Płacić nie muszą również osoby do 26 roku życia w piątkowe wieczory od 18.00 do 19.45

- Muzeum Orsay – W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest za darmo. Osoby do 18 roku życia mogą zwiedzać muzeum za darmo.

- Centre Pompidou W pierwszą niedzielę miesiąca wejście za darmo. Do 18 roku wstęp jest również darmowy. Wjazd na samą górę także za darmo

- Muzeum Rodin – W pierwszą niedzielę miesiąca wejście za darmo

- Muzeum Narodowe Wieków Średnich – W pierwszą niedzielę miesiąca wejście za darmo. Osoby do 18 roku życia włącznie wchodzą za darmo

Paryż - wskazówki praktyczne

- targuj się ze sprzedawcami pamiątek, ich ceny potrafią być bardzo mocno zawyżone
- uważaj na kieszonkowców, Paryż to jedno z ulubionych miast dla kieszonkowców
- nie warto nastawiać się na piesze zwiedzanie, odległości między poszczególnymi atrakcjami są naprawdę duże. Zaprawieni w spacerowaniu nie będą jednak zawiedzeni - Paryż posiada dziesiątki pięknych uliczek, po których aż chce się spacerować
- planując wyjazd do Paryża, jeżeli chcemy naprawdę dokładnie zwiedzić miasto i jego muzea, potrzebujemy średnio około 4 dni

Paryż - przydatne linki

www.discoverfrance.net – strona poświęcona wszystkiemu co dzieje się w Paryżu!

www.aeroportsdeparis.fr – strona lotnisk Charles de Gaulle i Paris Orly

www.transilien.com – strona komunikacji miejskiej w Paryżu

www.aeroportbeauvais.com – strona lotniska Paris Beauvais

www.ratp.fr – strona paryskiego metra

Nasze artykuły na temat Paryża:
Paryż - relacja z podróży
Paryż - pomysł na wyjazd
Paryż - noclegi - polecane i odradzane

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023


Tagi: Paryż   Francja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ