Gwadelupa - przewodnik turystyczny

Gwadelupa plaża plage de l'autre bord

Plaże Gwadelupy są piękne. Na zdjęciu plaża plage de l'autre bord.


Gwadelupa może wydawać się pięknym, ale problematycznym kierunkiem - drogim i ze skąpym dostępem do komunikacji publicznej. Jeżeli jednak dobrze przygotujesz się do wyjazdu, problemy te można rozwiązać i przekonać się, że Gwadelupa jest wspaniałym miejscem, z rajskimi plażami, pięknymi widokami i cudowną pogodą. Zapraszam do lektury przewodnika po Gwadelupie.

Gwadelupa - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 400 tysięcy
Stolica Basse-Terre
Strefa czasowa UTC -4
(12:00 w Polsce = 6:00 na Gwadelupie)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,49 PLN
(09.11.2020)
Język francuski, bardzo słaba znajomość języka angielskiego
Główne miasta Les Abymes, Baie-Mahault, Le Gosier, Sainte-Anne, Le Moule, Petit-Bourg, Sainte-Rose, Capesterre-Belle-Eau, Pointe-à-Pitre, Morne-à-l'Eau, Lamentin, Saint-Francois, Basse-Terre, Saint-Claude, Trois-Rivières

Gwadelupę odkrył w 1493 Krzysztof Kolumb. W swoim dzienniku pokładowym opisał jedną z największych atrakcji wyspy - wodospady Carbet (Les Chutes du Carbet), które widział ze statku. Żadne państwo nie śpieszyło się z kolonizacją. W XVII wieku na wyspie zamieszkali piraci. W 1674 Gwadelupa stała się francuską kolonią. W XVIII i XIX wyspę zajmowała Wielka Brytania, a później Szwecja, jednak Francji za każdym razem udawało się Gwadelupę odzyskać.

Po II wojnie światowej coraz więcej mieszkańców popierało niepodległość. Pchnęło to Francję do nadania Gwadelupie większych uprawnień i przekazanie jej znacznych pieniędzy na poprawienie warunków na Gwadelupie. Działania Francji okazały się niezwykle skuteczne. Gwadelupa jest dobrym miejscem do życia, a w przeprowadzonym w 2003 roku referendum niepodległościowym 73% głosujących opowiedziało się za pozostaniem zamorskim departamentem Francji.

Informacje praktyczne

- Gwadelupa należy oficjalnie do Francji, obowiązującą tu walutą jest euro; Gwadelupa traktowana jest jako część Unii Europejskiej; Polacy mogą przebywać na terytorium Gwadelupy na podstawie ważnego dowodu osobistego. W praktyce jednak często tego dowodu nie można podać jako dokumentu przy kupnie biletów lotniczych, co wymusza na nas posiadanie paszportu (więcej o tym w zakładce "wiza na Gwadelupę")

- na Gwadelupie za każdą noc musimy zapłacić podatek turystyczny - 0,80 EUR za osobę. Przeważnie podatek ten jest naliczany przy rezerwacji noclegu, aczkolwiek zdarzają się próby oszukania i wymuszenia podatku na miejscu - będąc na Gwadelupie w trzech miejscach noclegowych w jednym z nich próbowano nas zmusić do jego zapłaty, mimo, że w rezerwacji mieliśmy wyraźnie wyszczególnione w opłatach dodatkowych, że podatek doliczony jest do ceny rezerwacji; czytając relacje w internecie okazuje się, że próby oszukania zdarzały się również innym

- Gwadelupa jest drogim miejscem, przygotowałem na ten temat osobny tekst: ceny na Gwadelupie

- Gwadelupa ma masę miejsc wartych odwiedzenia. O tym, co można robić na Gwadelupie napisaliśmy w dwóch większych, osobnych wpisach: najlepsze plaże Gwadelupy oraz lista atrakcji na Gwadelupie.

Wiza do Gwadelupy

Wiza

Wiza na Gwadelupę - czy jest potrzebna?


Polacy oraz wszyscy obywatele Unii Europejskiej wjadą do Gwadelupy na dowodzie osobistym, nie potrzebując paszportu. Tak przynajmniej wygląda to oficjalnie. W praktyce, przy kupnie biletów na stronie linii lotniczych może się okazać, że wymagane jest podanie danych z paszportu. W moim przypadku tak to wyglądało, rezerwując bilet nie miałem możliwości wyboru innego dokumentu, niż paszport. Aby uniknąć stresów radzę posiadać paszport, lub, jeżeli chcemy koniecznie lecieć na dowód osobisty, kontaktować się z linią lotniczą.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym Gwadelupy jest francuski. Wszyscy mieszkańcy mówią po francusku. Po angielsku nie mówi praktycznie nikt. Turysta będzie mieć problem ze znalezieniem osób mówiących po angielsku. Nie znajdzie ich ani w większości hoteli i pensjonatów, ani w sklepach, czy atrakcjach turystycznych. W niektórych z atrakcji turystycznych dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem mówiącym po angielsku. W niektórych miejscach to bardzo ważne, na przykład w Muzeum Kakao przewodnik tłumaczy dokładnie cały proces powstawania kakao, szkoda to przegapić z powodu nie udania się na zwiedzanie z anglojęzycznym przewodnikiem.

Gotówka i bankomaty

Walutą Gwadelupy jest euro. Bankomaty powszechnie dostępne, podobnie jak płatność kartą. Nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut na Gwadelupie działa bez problemów. Większość bankomatów nie pobiera prowizji.

Bezpieczeństwo na Gwadelupie

Bezpieczeństwo

Czy na Gwadelupie jest bezpiecznie?


Poziom bezpieczeństwa na Gwadelupie jest podobny do bezpieczeństwa w tym rejonie świata. Część dróg jest bardzo kręta dlatego zaleca się ostrożną jazdę. Tym bardziej, że lokalni mieszkańcy jeżdżą szybciej, a na krętych drogach mają zwyczaj jazdy środkiem drogi i zjazdu na swój pas dopiero w chwili, kiedy zauważą zbliżający się z drugiej strony pojazd. Należy uważać na zwierzęta. My dwukrotnie widzieliśmy skolopendrę, raz na otwartej powierzchni, raz na tarasie miejsca, w którym spaliśmy. W wodzie można stanąć na jeżowca (na szczęście te w większości znajdują się na kamiennej powierzchni, na której raczej nie będziemy stawać) lub spotkać niebezpieczne zwierzęta. Z niebezpiecznych ryb spotkaliśmy podczas snorkowania barakudę, rybę rozdymkowatą oraz murenowatą. Pamiętajmy, że takie ryby potrafią zaatakować prawie wyłącznie w sytuacji, kiedy je do tego sprowokujemy.

Gniazdka elektryczne w Gwadelupie

Na Gwadelupie występują wtyczki elektryczne C i E o napięciu 230 V, czyli identyczne, jak te występujące w Polsce. Oznacza to, że wybierając się na Gwadelupę, nie będziemy potrzebowali żadnych przejściówek.

Telefon na Gwadelupie

telefon na Gwadelupie

Telefon na Gwadelupie - czy na Gwadelupie jest roaming?


Gwadelupa jest oficjalnie częścią Francji, przez co większość polskich operatorów deklaruje, że traktuje nasz pobyt na Gwadelupie jak pobyt we Francji i rozliczają nasze korzystanie z abonamentu/karty jako roaming Unii Europejskiej. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy na Gwadelupie rozmawiamy i korzystamy z internetu jak w Unii Europejskiej? Ja mam kartę Orange, moja kobieta ma abonament w sieci Play. I jedno i drugie na Gwadelupie... nie działało w ramach roamingu Unii Europejskiej. Mój Orange wprost poinformował mnie w smsie, że Gwadelupa jest krajem "nienależącym do 1 Strefy UE" i przesłał cennik - 4,94 PLN za minutę połączenia, 31,76 PLN za 1MB danych komórkowych. Z kolei karta PLAY po prostu nie działała. W sklepach w Gwadelupie możemy kupić prepaidową kartę SIM za około 15 EUR.

Jak dolecieć na Gwadelupe

Jak dolecieć na Gwadelupę?


Tanie loty na Gwadelupę są z Polski nieosiągalne. Jeżeli chcemy lecieć tanio na Gwadelupę musimy pomyśleć nad lotem z innego państwa. W tej chwili najlepszą możliwością na lot do Gwadelupy jest Paryż. Z Paryża na Gwadelupę dolecimy liniami LEVEL Airlines (www.flylevel.com), loty od 100 EUR w jedną stronę oraz liniami Air Caraibes (www.aircaraibes.com), nie ma większych problemów ze znalezieniem terminów lotów za 150 EUR w jedną stronę. Więcej informacji dostępne jest w mojej książce, Encyklopedia Taniego Zwiedzania.

Gwadelupa - transport publiczny

Transport publiczny

Transport publiczny na Gwadelupie.


Transport na Gwadelupie jest problematyczny. Nie jest szczególnie rozwinięty. Główna część Gwadelupy składa się z dwóch wysp, które połączone są ze sobą mostami - wyspą Grande Terre (prawa wyspa) i wyspą Basse Terre (lewa). Z powodu bardzo bliskiego położenia wyspy wyglądają na mapach jak jedna duża wyspa. Grande Terre uznawana jest za turystyczną część wyspy. To na niej znajdują się główne turystyczne ośrodki - Gosier, Sainte-Anne, Moule oraz ekonomiczne centrum Gwadelupy i największe jej miasto, Pointe-à-Pitre. Po tej części wyspy porusza się komunikacja publiczna - autokary i busy firmy KARU'LIS. Jeżeli lecąc na Gwadelupę mamy zamiar nie wynajmować samochodu, pilnie zalecam najpierw zapoznanie się z trasami linii autobusowych na Gwadelupie i wybranie noclegu w miejscu, do którego jeżdżą autobusy. Trasy przejazdów, godziny kursowania oraz pełen cennik znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika: www.karulis.com.

Cena za bilety autobusowe na Gwadelupie

Transport publiczny na Gwadelupie - Karulis mapa przejazdów

Transport publiczny na Gwadelupie. Mapa przejazdów KARU'LIS oraz podział na strefy.


Gwadelupa podzielona jest na strefy. Koszt przejazdu uzależniony jest od tego, ile przejedziemy stref. Przejazd w 1 strefie kosztuje 1,2 EUR, w dwóch strefach 1,8 EUR, trzech 3 EUR, a przejazd przez cztery strefy kosztuje 4 EUR. Jeżeli będziemy podróżować autobusami częściej, kupmy karty 10-cio przejazdowe (les pass 10 voyages). Ich cena to od 9,60 EUR (1 strefa, wychodzi 0,96 EUR za przejazd) do 32 EUR (4 strefy, wychodzi 3,20 EUR za przejazd).

Problemy z korzystaniem z komunikacji miejskiej na Gwadelupie

Jakie są problemy z komunikacją miejską na Gwadelupie? Pierwszym problemem jest ich częstotliwość. Busy kursują co 30-60 minut i mają tendencje do spóźniania się. Jeżdżą przeważnie mniej więcej w godzinach 5:00 - 19:00. Dla przykładu, o 18:50 odjeżdża ostatni autobus z lotniska (numer AE3, z lotniska, przez Pointe-à-Pitre do Gosier) i od tej godziny nie ma z lotniska transportu publicznego. Kolejnym problemem jest brak pokrycia komunikacją większości lewej wyspy, Basse Terre. KARU'LIS jeździ tylko po małym jej fragmencie. To problem, ponieważ w nieobsługiwanej części wyspy są m.in. wodospady Carbet, zoo na Gwadelupie,  muzeum kawy, muzeum kakao, ogród botaniczny oraz wulkan na Gwadelupie - La Soufriere.

Prywatne firmy przewozowe

Do atrakcji na Basse Terre dojedziemy busami prywatnych firm przewozowych lub jitney'ami, czyli łączonymi taksówkami, małymi vanami przystosowanymi do przewożenia ludzi. Na zachodnią wyspę pojedziemy z Pointe-à-Pitre ze stacji autobusowej Bergevin (link do mapy Google). Na dworcu znajdziemy rozkład jazdy oraz cennik (około 6 EUR za kurs do Basse-Terre). Dworcem w Pointe-à-Pitre, z którego ruszają autobusy poruszające się po Grande Terre jest Darboussier Terminal (link do mapy Google). Trochę bardziej skomplikowanie będzie jeździć między konkretnymi miejscami na Basse Terre. Nie ma żadnych rozpisek, pozostaje stanąć na przystanku i pytać ludzi lub czekać na pojazd. Jakość przewoźników bardzo różna, raczej dobra, rozkład jazdy niedostępny. Często kierowcy czekają, aż pojazd w pełni zapełni się ludźmi. Na stronie www.guadeloupe.net/voyage/bus znajdziesz rozpiskę tras z poszczególnych miejscowości położonych na lewej wyspie.

Gwadelupa - taksówki

Korzystanie z taksówek jest bardzo drogie, należy liczyć się z opłatą 20-40 EUR za przejazd - w zależności od kierunku. Takiej samej ceny spodziewaj się za transport taksówką z lotniska. Jeżeli lądujesz na Gwadelupie po 19:00 (wtedy nie jeździ już transport publiczny) i masz wykupione miejsce noclegowe, napisz tam z pytaniem o transport z lotniska - jest szansa, że pokierują Cię do osoby, której zapłacisz za transport z lotniska trochę mniej.

Autostop na Gwadelupie

Autostop na Gwadelupie jest bardzo powszechny - dużo ludzi nie ma samochodów i korzysta z uprzejmości innych mieszkańców. Podwożenie jest tutaj standardem, będziesz mijać masę osób stojących przy drodze i łapiących autostop. Widać to szczególnie przy szkołach. Masa uczniów po zakończonych lekcjach stoi przy drodze i łapie stopa.

Uwaga! Zarówno do jeżdżenia komunikacją miejską jak i do autostopu zalecana chociaż minimalna znajomość języka francuskiego lub posiadanie mapy, aby pokazać, gdzie chcemy jechać.

Wynajem samochodu na Gwadelupie

Najwygodniejszą formą podróżowania po Gwadelupie jest wynajem samochodu. Będąc na Gwadelupie na koniec 2019 roku wynająłem samochód, którym zjechaliśmy wszystkie atrakcje i znaczną część plaż. Szczegółowe wyliczenia oraz informację przygotowałem w osobnym wpisie: Gwadelupa - wynajęcie samochodu.

Drogi na Gwadelupie

Drogi na Gwadelupie

Boczna droga na Gwadelupie. Główne drogi są wysokiej, europejskiej jakości.


Drogi na Gwadelupie są dobrej jakości. Główne trasy są w standardzie europejskim. Boczne uliczki wyglądają tak, jak na zdjęciu powyżej. Drogi przecinające wyspy Gwadelupy potrafią być bardzo kręte. Radzę uważać na zakrętach, kręte drogi są wąskie, a dużo osób ma w zwyczaju jechać środkiem, aby zmniejszać kąt skręcania i wraca na swój pas dopiero po zobaczeniu nadjeżdżającego z przeciwnej strony auta.Cena paliwa w Gwadelupie jest niewiele wyższa od tej w Polsce.

Promy na Gwadelupie

promy na Gwadelupie

Promy na Gwadelupie - skąd można popłynąć z Gwadelupy?


Na wyspy sąsiadujące z Gwadelupą (Les Saintes, Marie-Galante) możemy popłynąć promami Express des Iles (www.express-des-iles.fr) za około 20 EUR w jedną stronę. Możemy również popłynąć do sąsiednich krajów - na Dominikę, Martynikę (kolonia francuska) i Saint Lucia za cenę od 39 EUR za kurs w jedną stronę.

Kuchnia Gwadelupy

jedzenie na Gwadelupie

Bokit - fast food Gwadelupy.


Nie będę Was przekonywać, że kuchnia Gwadelupska jest wybitną, niesamowitą mieszanką różnych smaków i tak dalej. Nie jest. To jedna ze słabszych kuchni, jaką dane mi było poznać w tych okolicach świata.

Niestety, ale jedzenie na Gwadelupie jest drogie. Jedząc w restauracjach spodziewaj się wydatku około 15-20 EUR na osobę (i to w mniej turystycznych miejscach). Taniej wyjdzie kupno lokalnego fast fooda - bokit. To sprzedawane na ulicach (budek wcale nie jest tak dużo) nadziewane bułki wrzucane do głębokiego oleju. Ich koszt, w zależności od miejsca i farszu, to 2,50 - 5 EUR Jakie jest rozwiązanie na jedzenie na Gwadelupie? Przygotowywanie jedzenia samodzielnie. Zakupy na Gwadelupie możemy zrobić w kilku sieciach - Leader Price, Carrefour, Casino i Super U. Najdroższe jest Super U (omijaj), tańsze i w podobnych cenach są pozostałe 3. W Leader Price dostępne są wyłącznie marki własne, wybór jest mniejszy niż w Casino i Carrefour. Kupując identyczne produkty w Casino i Carrefour Casino okazuje się trochę tańsze. Na Gwadelupie nie bój się kupować gotowych potraw - ich jakość jest dużo wyższa niż tych kupowanych w Polsce. Co więcej wybór gotowych dań na Gwadelupie jest naprawdę duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz sposób na jedzenie na Gwadelupie wyglądał tak - na śniadanie bagietki, zazwyczaj jeszcze gorące, do tego sery, szynki, dżemy, lokalne owoce, jajka, potem cały dzień zwiedzania, a po powrocie do hotelu duży posiłek, w zależności na co mieliśmy ochotę. W wielu miejscach noclegowych dostępne są miejsca na grilla, przez co niejeden wieczór kończyliśmy grillując. W osobnym artykule przygotowałem listę najpopularniejszych potraw na Gwadelupie.

Gwadelupa - ciekawostki

ciekawostki o Gwadelupie

Ciekawostki o Gwadelupie


- w 1813 Gwadelupę zajęli Szwedzi i odebrali ją Francji. Szwecja nie nacieszyła się nią jednak długo - Gwadelupa była szwedzką kolonią zaledwie przez 15 miesięcy
- do 22 lutego 2007 roku w skład Gwadelupy wchodziło Saint-Barthélemy oraz Saint-Martin, które po tej dacie stały się osobnymi terytoriami zależnymi Francji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020


Tagi: Gwadelupa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ