Bruksela - przewodnik - tanie loty, noclegi, zwiedzanie

Stare miasto w Brukseli

Bruksela jest stolicą Unii Europejskiej. Na zdjęciu centrum Brukseli.


Bruksela - miasto uznawane za stolicę Europy. Duże i kosmopolityczne miasto, w którym co trzeci mieszkaniec to obcokrajowiec. To bogate miejsce o bardzo ciekawej historii. Miejsce, w którym swoją siedzibę ma nie tylko Unia Europejska i podległe jej instytucje (jak Parlament Europejski czy Komisja Europejska), ale i NATO, Euroatom czy Benelux. Bruksela to świetne miejsce na weekendowy, tani wypad z Polski. 

Jak dotrzeć do Brukseli

Jak najlepiej dojechać do Brukseli?

Jak tanio dotrzeć do Brukseli? Szczęśliwie do Brukseli możemy dolecieć tanio z Polski.


O Brukseli mówi się, że to stolica Europy. Dzięki temu nie ma żadnego problemu, żeby do niej dotrzeć. Do Brukseli najszybciej i najtaniej jest polecieć samolotem. Z największych miast Polski latają tanie linie lotnicze do Brukseli.

Z Polski do Brukseli można dolecieć z:

Kraków (Ryanair)
Łódź (Ryanair)
Poznań (Ryanair)
Warszawa-Chopin (Ryanair, Wizzair)
Warszawa-Modlin (Ryanair)
Wrocław (Ryanair)

(stan na 15.08.2023)

Przeciętna cena, za którą można kupić bilety, to 100-200 PLN, chociaż zdarzają się promocje, kiedy za jeden lot możemy zapłacić jedynie 16 PLN. Bruksela to jeden z łatwiejszych kierunków, do których możemy znaleźć świetną promocje.

Miasto obsługują dwa porty lotnicze: Brussel Airport i Charleroi. Wszystkie loty z Polski są obecnie kierowane na lotnisko Bruksela-Charleroi. Oznacza to, że samoloty zarówno Ryanair jak i Wizzair z Polski dolatują na lotnisko Bruksela-Charleroi. To niedobra informacja, ponieważ dużo korzystniejsze dla turystów jest położone w mieście lotnisko Brussel Airport. Z tego powodu mieszkańcy Polski zachodniej mogą pomyśleć nad lotem z Berlina, skąd Ryanair lata właśnie na bliższe lotnisko w Brukseli - Brussel Airport.

Transport z lotniska do centrum Brukseli

W Brukseli znajdują się dwa lotniska. Zlokalizowany niedaleko centrum, główny port lotniczy miasta - Brussels Airport (BRU, zdarza się, że używana jest jeszcze dawna nazwa lotniska - Zaventem) oraz oddalone około 50 kilometrów od centrum lotnisko Bruksela - Charleroi (CRL). Aby dowiedzieć się, jak dojechać z lotniska do centrum Brukseli, kliknij na powyższe odnośniki - poprowadzą Cię one do osobnych artykułow na temat dojazdu z lotniska do centrum Brukseli.

Komunikacja miejska w Brukseli

Komunikacja miejska w Brukseli zarządzana jest przez przedsiębiorstwo STIB-MIVB. W Brukseli znajdziemy 4 linie metra, tramwaje i autobusy.

Metro w Brukseli - mapa

Metro w Brukseli, kliknij na zdjęcie aby powiększyć. Foto: STIB-MIVB


Metro w Brukseli to 4 linie - 1, 2, 5 i 6. Numeracja nie jest ciągła z powodu przebudowy i rozwoju sieci komunikacji miejskiej. Do systemu metro zaliczają się jeszcze 3 trasy szybkich tramwajów (nazwanych "Chromo") - linie 3, 4 i 7.

Autobusy i tramwaje kursują po całym mieście, nie ma większych problemów z poruszaniem się po stolicy Belgii. Sieć tramwajowa liczy 19 linii i prawie 140km - to jedna z największych sieci tramwajowych na świecie.

Ceny biletów:
pojedynczy bilet (nazywany jump 1) - 2,1 EUR w automacie, 2,5 EUR u kierowcy (busa lub tramwaju, bilet na metro kupimy wyłącznie w automacie).
Jump 5 - 5 przejazdów, 8 EUR
Jump 10 - 10 przejazdów, 14 EUR
Jump 24, 48 i 72h - kolejno 7,5 EUR, 14 EUR, 18 EUR. Bilet upoważnia do nielimitowanego poruszania się wszystkimi środkami transportu. Ważny również dla linii 12 i 21 (lotnisko).

Więcej informacji oraz duże mapy każdego ze środków transportu w Brukseli dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika - www.stib-mivb.be.

Bruksela - rower miejski

W Brukseli działa rower miejski. Zarządza nim spółka villo (www.villo.be). System posiada 2500 rowerów i ponad 200 stacji w całym mieście. Dzienny bilet kosztuje 1,6 EUR (nieograniczona ilość przejazdów, darmowe każde 30 minut od wynajęcia roweru, kolejne 30 minut 0,5 EUR), a bilet tygodniowy 8,2 EUR (polityka przejazdów taka sama jak przy bilecie jednodniowym).

Bruksela - karta miejska

Karta miejska w Brukseli - Brussels Card

Karta miejsca w Brukseli nosi nazwę Brussels Card. Foto: visit.brussels


Karta miejska w Brukseli nazywa się "Brussels Card". Posiadając kartę mamy możliwość wejścia bez dodatkowych opłat do prawie 40 największych, płatnych atrakcji miasta oraz otrzymamy zniżki do niektórych sklepów i restauracji. Niestety, ale karta miejska Brukseli zmieniła niedawno ofertę i nie jest już tak atrakcyjna, jak wcześniej, kiedy posiadając kartę można było podróżować "w cenie" komunikacją miejską miasta. Teraz, aby móc korzystać z komunikacji miejskiej w cenie karty, musimy dokupić kartę z pakietem "STIB", co podnosi łączną cenę za kartę i sprawia, że nie jest ona opłacalna, jeżeli nie mamy zamiaru intensywnie zwiedzać.

Ceny i rodzaje kart (w nawiasie cena za kartę powiększoną o "STIB"):
24 godziny – 28 EUR (35,5 EUR)
48 godzin – 36 EUR (50 EUR)
72 godziny – 44 EUR (62 EUR)

Kartę można kupić w największych muzeach oraz niektórych punktach w mieście. Można również kupić ją w internecie (https://shop.brusselscard.be). Więcej informacji, w tym spis miejsc, które będziemy mogli odwiedzić bez dodatkowych opłat, znajduje się na oficjalnej stronie karty: https://visit.brussels/en/article/brussels-card-how-does-it-work.

Noclegi w Brukseli

Bruksela posiada rozbudowaną bazę noclegową. Nie oznacza to jednak, że hotele i hostele są w stolicy Belgii tanie. Najtańszy nocleg to około 70 PLN (łóżko w wieloosobowym dormie) lub około 200 PLN za dwuosobowy pokój. Warto rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. W Brukseli kwaterę prywatną znajdziemy już za 110 PLN za dwuosobowy pokój i 90 PLN za pokój jednoosobowy.

W Brukseli przeważają hotele i hostele o średnim i wysokim standardzie. Należy pamiętać o jak najszybszym wykupieniu noclegu. Im bliżej wyjazdu będziemy rezerwować, tym droższy będzie nocleg.

Jeżeli chcesz zobaczyć gdzie spaliśmy w Brukseli i które miejsce polecamy, a które odradzamy, sprawdź artykuł: Noclegi Bruksela - polecane i odradzane.

Do wyszukiwania noclegów w Brukseli polecam poniższą wyszukiwarkę.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wspierasz pracę nad stroną. Dziękuję!

Jeżeli jesteś zdecydowany na znalezienie dobrego noclegu w hotelu przed rezerwacją przeczytaj nasz poradnik "Noclegi - poradnik".

Jedzenie w Brukseli

Mówi się, że kuchnia belgijska należy do najwykwintniejszych w Europie i ustępuje tylko kuchni francuskiej. Kraj ten uchodzi za ojczyznę frytek, które je się tutaj z majonezem. Belgowie gustują też w owocach morza, zwłaszcza w małżach. Połączeniem tych dwóch są mule z frytkami (moules et fritest). Należy też wspomnieć choćby o takich daniach jak zając w piwie (lapin a la biere), czy gulasz wołowy (carbonnade). Oczywiście nie może obejść się bez czekolady. Tysiące rodzajów tego smakołyku kusi z witryn licznych sklepów tylko z tym asortymentem. I to praktycznie w każdej uliczce Brukseli. Warto wejść i choćby popatrzeć na istne czekoladowe dzieła sztuki. Jeżeli nie będziemy chcieli wydawać kroci na czekoladę, możemy uraczyć się tańszym miejscowym smakołykiem – goframi! Jeśli chodzi o trunki to belgijską specjalnością są piwa. Warzy się tu wiele rodzajów tego napoju. Od piw orzeźwiających, białych, przez różne piwa smakowe z dodatkiem owoców, po słynne piwa trapistów i opackie.

Bruksela - polecane tanie restauracje

polecane miejsca w Brukseli

Sprawdź jakie lokale w Brukseli polecamy.


Polecamy LES BRASSINS przy Rue Keyenveld 36. Oferuje m.in. słynnego zająca w piwie wiśniowym za 16 EUR, do tego wiele gatunków win. Więcej na: www.lesbrassins.com

Frytki znajdziemy na każdym kroku w ulicznych stoiskach. Najlepsze podobno są na Placu Jourdan, gdzie w rozbudowanym kiosku sprzedaje je już trzecie pokolenie rodziny Antoine Desmeta. Wokół placu są liczne knajpki, gdzie też znajdziemy dobre jedzenie.

Bruksela - atrakcje

Bruksela to miasto pełne kontrastów. Znajdziemy tutaj ekskluzywne kwartały sąsiadujące z enklawami artystów, dzielnice biurowo-handlowe obok skupisk ludności afrykańskiej. Stolica dzieli się na Górne Miasto skupione wokół Place Royale, frankofilską dzielnicę oraz Dolne Miasto wokół Grand Place handlowe, zabytkowe centrum. Na każdym kroku zobaczymy ciekawe zabytki, tłumy różnokolorowych mieszkańców, stare kamienice i nowoczesne biurowce. Jest tutaj wiele miejsc, które zobaczymy za darmo.

Na początku maja w czasie Festiwalu Europejskiego unijne instytucje otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Można wstąpić w progi Parlamentu (zwiedzanie cały rok od poniedziałku do czwartku o 10.00 i 15.00 oraz w piątki o 10.00), Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Komitetu Regionów.

Z kolei od marca do października (oprócz niedziel) odbywa się na Grand-Place barwny i pachnący niewielki targ kwiatowy. W grudniu zastępuje go jarmark bożonarodzeniowy z pięknymi ozdobami, upominkami, wyrobami rękodzielniczymi oraz ciepłą strawą i napojami. Warto również wybrać się do Le Falstaff. Jest to wspaniały przykład belgijskiej secesji, a także dawna mekka intelektualistów i artystów. Można z niej podziwiać fasadę giełdy towarów wartościowych ozdobioną amorkami.

Oprócz tego warto przyjść wieczorem również na Petite Rue des Bouchers. Jest to „uliczka rzeźników” nazwa nawiązuje do sklepów mięsnych działających tutaj w czasach średniowiecza, dziś znajdują się tu głównie eleganckie galerie. W porze kolacji poczujemy tu kosmopolityczną naturę Belgii.

W Brukseli znajduje się również wiele innych muzeów oraz miejsc wartych odwiedzenia, gdzie za wstęp nie zapłacimy nic, albo w najgorszym wypadku niewiele. Poniżej przedstawiamy Wam skróconą listę:

Muzeum medycyny i farmacji – wstęp wolny
Centrum Badań i Studiów Sztuk plastycznych – wstęp wolny
Eksperymentarium fizyczne – wstęp wolny dla turystów indywidualnych w środy 14.00-17.00
Ogród botaniczny Jean Massart – wstęp wolny
Muzeum – biblioteka Michel de Ghelderode – wstęp wolny
Sala Salvadora Allende – wstęp wolny
Muzeum Zoologiczne i Antropologiczne – wstęp wolny
Muzeum Banku Narodowego Belgii – wstęp wolny w weekendy oraz w lipcu i sierpniu
Królewskie Muzea Sztuki i Historii – wstęp wolny w pierwszą środę miesiąca od 13.00
Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych – wstęp wolny w pierwszą środę miesiąca od 13.00
Królewskie Muzeum Wojska i Militariów – wstęp wolny
Muzeum Policji – wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji
Wiels Contemporary Art Centre – wstęp wolny w pierwszą środę miesiąca
Muzeum Żydowskie w Belgii – wstęp wolny w pierwszą niedzielę miesiąca

Oprócz tego warto zajrzeć do Miasta ze szkła i Mini-Europy. Miasto ze szkła to pełne rzadkich i pięknych roślin ogrody botaniczne i szklarnie przy pałacu władców w Laeken (północna dzielnica Brukseli) tworzą cudowną atmosferę, której dodatkową atrakcję stanowi przedziwne Atomium. Z kolei Mini-Europę tworzy kompleks z przeszło 350 miniaturami słynnych budowli państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje gdański Dwór Artusa i posąg Neptuna. W parku są też miniaturowe rzeki, koleje i drzemiący Wezuwiusz.

Bruksela - wskazówki praktyczne

- Belgia ma dobrze rozwinięty system dróg i bezpłatnych, oświetlonych autostrad oraz gęstą sieć tanich połączeń kolejowych

- warto wziąć ze sobą rower (Belgia jest niewielka i można wiele miejsc zwiedzić jeżdżąc na dwóch kółkach)

- latem nie można tu liczyć na zbyt wiele upalnych i słonecznych dni. Niebo jest często zachmurzone, opadów jest półtorakrotnie więcej niż w Polsce. Dość często zdarzają się intensywne, nawałnicowe opady. Średnia temperatura stycznia wynosi 18°C

- zakupy w Belgii ze spokojem można robić między 10:00 a 18:00, a w piątki nawet i dłużej. Obsługa w banku trwa między 9:00 a 16:00 (należy pamiętać jednak, że gdzieniegdzie obowiązuje ok. godzinna przerwa na lunch)

- częstym zwyczajem jest zostawianie 0,5 - 1 Euro napiwku bileterkom w teatrach czy kinach. Nawet w bezpłatnych publicznych toaletach zostawia się 0,3 - 0,5 napiwku dla pani, która tego pilnuje

Bruksela - przydatne strony

https://be.brussels – oficjalny portal Brukseli w językach angielskim, francuskim, flamandzkim

www.visitbrussels.be – oficjalna, turystyczna strona Brukseli

www.brusselsmuseums.be – 100 muzeów na jednej stronie w językach angielskim, francuskim, flamandzkim

www.stib.be – strona internetowa przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Brukseli

www.charleroi-airport.com - strona lotniska Charleroi

- nasza relacja z Brukseli (2013)

- relacja z Brukseli (2015)

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023


Tagi: Bruksela   Belgia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ