Lotnisko Bruksela Charleroi - dojazd do centrum + informacje

Bruksela Charleroi (CRL) - główne informacje

Port lotniczy Bruksela Charleroi (CRL) położony jest 7 kilometrów od miejscowości Charleroi i 46 kilometrów od Brukseli. Łącznie z lotniska jest niecałe 60 kilometrów do centrum Brukseli. Pełna nazwa lotniska to Brussels South Charleroi Airport, jednak większość powszechnie używana jest skrócona nazwa lotniska: Charleroi Airport.

Mimo że lotnisko nie jest głównym lotniskiem Brukseli (jest nim Lotnisko Brussels Airport (BRU)), to lata do niego większość tras tanich linii lotniczych. Między innymi z tego powodu lotnisko Charleroi jest po BRU drugim największym i najczęściej odwiedzanym lotniskiem. Liczba pasażerów wyniosła w 2019 roku 8,2 miliona osób.

Lotnisko posiada dwa terminale: główny, terminal 1 oraz wybudowany niedawno terminal 2, który wspomaga lotnisko w sezonie, a który w przyszłości, gdy lotnisko przekroczy 10 milionów pasażerów rocznie, stanie się pełnoprawnym, w pełni wykorzystywanym terminalem.

Bruksela-Charleroi - najważniejsze dane:

  • Pełna nazwa po francusku: Aéroport de Charleroi Bruxelles Sud
  • Pełna nazwa po angielsku: Brussels South Charleroi Airport / Charleroi Airport / Gosselies Airport
  • Kod IATA: CRL
  • Adres: 6041 Charleroi, Belgia
  • Strona internetowa: www.brussels-charleroi-airport.com

Loty z Polski do Bruksela Charleroi

W chwili obecnej (sierpień 2023) wszystkie loty tanich linii lotniczych z Polski do Brukseli lądują na lotnisku Charleroi. Do Brukseli lata Ryanair (Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa-Chopin, Warszawa-Modlin, Wrocław) oraz Wizzair (Warszawa-Chopin). Bruksela jest jednym z kierunków, do których najłatwiej znaleźć tanie bilety lotnicze, za które zapłacimy maksymalnie kilkadziesiąt złotych (oczywiście przy szukaniu z wyprzedzeniem).

Przeczytaj również: Bruksela - przewodnik turystyczny

Jak dojechać z lotniska Charleroi do centrum Brukseli?

W chwili gdy pisaliśmy nową wersję tego artykułu (sierpień 2023), z lotniska Charleroi do centrum Brukseli możemy dojechać autokarem lub łączoną trasą autobus + pociąg. Obie te możliwości opisujemy poniżej.

Autokar Flibco

Do centrum Brukseli dojedziemy z lotniska autokarami Flibco, które jeszcze do niedawna mogliśmy znać pod nazwą Brussels City Shuttle. Autokar jedzie około 50 minut i zatrzymuje się na Dworcu Południowym (Brussel-Zuid/Midi). Najniższe ceny za przejazd zaczynają się od 15.99 EUR. Bilety można kupić na oficjalnej stronie przewoźnika: www.flibco.com. Bilet kupujemy nie na konkretną godzinę, ale na konkretny dzień - bilet jest ważny w dniu, na który go kupiliśmy (a pisząc dokładniej, do godziny 4:00 nad ranem, dnia następnego). Autobusy odjeżdżają co 20 minut (przystanek znajduje się przed wejściem na terminal) między godzinami 4:40-00:40.

Podsumowując:

Trasa: Lotnisko Charleroi - Brussel-Zuid
Czas przejazdu: około 50 minut
Godziny kursowania: codziennie co 20 minut w godzinach 4:40-00:40
Cena przejazdu: od 15,99 EUR
Zakup biletów: www.flibco.com

Autobus + pociąg

Drugim rozwiązaniem na dotarcie do Brukseli z lotniska Charleroi, podobnym cenowo, ale bardziej czasochłonnym (około 90 minut) jest skorzystanie z autobusu, który zawiezie nas na stację kolejową w nieodległym mieście Charleroi, skąd resztę trasy pokonamy pociągiem.

Jaki jest sens korzystania z tej, bardziej skomplikowanej możliwości dojazdu? Raczej nie wylądujemy na lotnisku w godzinach, w których nie jeżdżą bezpośrednie autokary do Brukseli (nocny okres od godziny 00:40 do 4:40). Ale, może się okazać, że bliżej do naszego miejsca noclegowego jest z innego dworca niż Brussel-Zuid, na który jeżdżą autokary. Korzystając z tego sposobu dojazdu, możemy wysiąść na innym, bardziej pasującym nam dworcu w Brukseli.

Spod wejścia na lotnisko odjeżdża autobus linii A (LINE A), który w 20 minut i za 6 EUR dowiezie nas na stację kolejową Charleroi-Sud. Bilety możemy kupić na przystanku w automacie biletowym lub na oficjalnej stronie kolei. Z dworca Charleroi możemy pojechać na wybrany przez nas dworzec w Brukseli. Bilety również kupimy na oficjalnej stronie kolei. Jeżeli w wyszukiwarce połączeń wybierzemy jako naszą początkową stację Brussel Charleroi Airport, a końcową jako dworzec w Brukseli, to system zaproponuje nam kupno biletu łączonego, zawierającego w sobie bilet na autobus + bilet na pociąg.

Podsumowując:

Trasa: Lotnisko Charleroi - wybrany przez nas dworzec w Brukseli
Czas przejazdu: około 90 minut
Cena przejazdu: od około 16 EUR
Zakup biletów:
www.belgiantrain.be

Inne kierunki

Charleroi jest punktem przesiadkowym otwartym na resztę Belgii, a nawet na niektóre, otaczające ją zagraniczne miasta. Z dworca Charleroi , co oczywiste, dojedziemy również do innych miast Brukseli. Podobnie jest z Flibco, której autokary jeżdżą spod lotniska również do innych miast. Ich listę znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Wszystkie podane informacje są aktualne na sierpień 2023. Mimo że staramy się być na bieżąco, warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły żadne zmiany w rozkładach i cennikach.

Przeczytaj również: Bruksela - przewodnik turystyczny


Tagi: Bruksela  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ