Belgia - loty, zwiedzanie, atrakcje - przewodnik turystyczny

Belgia - centrum Brukseli

Belgia to małe i piękne państwo.


Belgia to ciekawy przypadek na Europejskiej mapie. Ten położony w Niderlandach kraj, graniczący z Holandią, Francją i Luksemburgiem, jest jednym z państw założycielskich Unii Europejskiej. W chwili obecnej traktowany jest jako stolica Europy, głównie ze względu na lokalizację unijnych instytucji. To zarazem państwo, które podzielone jest na dwa rejony, Walonię i Flamandię, wiecznie ze sobą skłócone. Pomijając aspekty polityczne, Belgia jest pięknym państwem, słynącym w świecie z doskonałych frytek, czekolady i piwa oraz Brukseli ze słynną, przepiękną starówką.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
AntwerpiaBelgia

Belgia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 11,5 miliona
Stolica Bruksela
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 w Belgii)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,40 PLN
(01.09.2020)
Język francuski, niderlandzki, niemiecki
Główne miasta Antwerpia, Ghent (Gandawa), Charleroi, Liège, Bruksela, Brugia, Schaerbeek, Namur, Anderlecht, Leuven, Mons

Dzisiejsze problemy tożsamościowe Belgii są wypadkową jej historii. W 843 roku, po podpisaniu traktatu w Verdun, który rozbijał Państwo frankijskie na mniejsze królestwa, Belgia została rozdzielona między powstającą wtedy Francję i państwo Lotara. Na przestrzeni wieków utworzone w ten sposób królestwo przechodziło z rąk do rąk, władali nim na przemian Francuzi, Austriacy i Hiszpanie. W następnej kolejności Belgia wraz z Holandią utworzyła w 1814 roku wspólne państwo - Królestwo Niderlandów. W tym czasie jednak Belgowie zaczęli odczuwać swoją tożsamość narodową. W 1830 roku Belgia, podzielona wewnętrznie między Flandrię na północy (posługującą się językiem niderlandzkim) i Walonię (język francuski) ogłosiła niepodległość. Mimo niepodległości kryzys tożsamościowy Belgii trwa do dzisiaj. Kraj podzielony jest na na trzy regiony z bardzo dużą autonomią: Flandrię, Walonię oraz Region Stołeczny Brukseli. Mimo że Belgia jest rozwiniętym i wpływowym krajem na świecie, nie wiadomo, jak jej historia potoczy się dalej. Wiadomo natomiast, że każdy region Belgii jest piękny i wart odwiedzenia, a ze względu na małe rozmiary Państwa, każdy z regionów jest na wyciągnięcie ręki.

Informacje praktyczne

Warunki wjazdu do Belgii

Do Belgii możemy wjechać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym i pozostawać bez rejestracji do 90-ciu dni po dacie wjazdu

Znajomość języka angielskiego

W Belgii używa się oficjalnie trzech języków – niederlandzkiego (około 56-60% populacji używa go na co dzień), francuskiego (40-44%) i niemieckiego (około 1%). Kraj można podzielić wyraźnie na północ (posługująca się językiem niderlandzkim Flandria) i południe (francuskojęzyczna Walonia). Język angielski jest średnio znany. Nawet w Brukseli zdarzy Ci się, że sprzedawca czy osoba stojąca w informacji turystycznej będzie miała problem z mówieniem w języku angielskim. Według rzadowych badań, w samej Brukseli jedynie 30% osób potrafi mówić dobrze po angielsku.

Bezpieczeństwo w Belgii

Po atakach terrorystycznych we Francji i na lotnisku w Brukseli w 2015 roku, w Belgii panuje napięta atmosfera. Dopiero w marcu 2016 roku Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) obniżyło ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całego kraju z czwartego poziomu (najwyższego) do poziomu trzeciego. W styczniu 2018 roku obniżono ocenę na poziom drugi, z zastrzeżeniem, że część lokalizacji (nie podano które) wciąż są na poziomie trzecim). W chwili obecnej sytuacja wydaje się być spokojna, mimo to polski MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

W chwili obecnej największym zagrożeniem dla turysty, zwłaszcza w Brukseli i pozostałych dużych miastach, są kieszonkowcy.

Jak dotrzeć do Belgii

Jak najtaniej dolecieć do Belgii?


Belgia jest doskonale skomunikowana z Polską. Wszystkie loty tanich linii lotniczych prowadzą do Brukseli (Bruksela - przewodnik), skąd bez problemu dolecimy tanio z największych miast Polski.

Z Polski można dolecieć do Belgii z:
- Warszawy (Ryanair, Wizzair)
- Gdańska (Wizzair)
- Krakowa (Ryanair)
- Lublina (Wizzair)

Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 100-200 PLN. Co więcej, zdarzają się promocje, kiedy za jeden lot możemy zapłacić jedynie 9 PLN

Transport wewnątrz Belgii

Belgia jest małym krajem, jej powierzchnia jest mniejsza od województwa mazowieckiego. Dominującą formą transportu w kraju są pociągi, autokary i samochody. Belgia, mimo posiadania kilku lotnisk międzynarodowych, nie ma połączeń lotniczych wewnątrz kraju.

Drogi w Belgii

drogi w Belgii

Belgijskie autostrady jako jedyne w Europie są w pełni oświetlone.


Sieć drogowa w Belgii należy do dobrze rozwiniętych. Kraj posiada rozwiniętą sieć bezpłatnych autostrad. Bolączką dla Polaków może być zasada prawej ręki - w Belgii wszędzie ustępujemy pojazdom znajdującym się po naszej prawej stronie (chyba, że znaki mówią inaczej). Inną bolączką mogą być różne nazwy miast, w zależności od języka - w Brukseli nazwy są dwujęzyczne, ta zasada nie odnosi się jednak do reszty kraju, przez co, bez przygotowania, możemy zabłądzić. Dla przykładu, Antwerpia to po holendersku Antwerpen, a po francusku Anvers. 

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Dopuszczalna ilość stężenia alkoholu we krwi kierowcy w Belgii to 0,5 promila.

Ograniczenia prędkości: 120 km/h na autostradach, 90km/h na drogach szybkiego ruchu, 70km/h na pozostałych drogach na terenach niezabudowanych i 50 km/h na obszarach zabudowanych.

Cena benzyny w Belgii, w chwili pisania tego artykułu, wynosiła 1,38 EUR (E95), 1,45 EUR (E98) i 1,21 EUR (diesel).

Kolej w Belgii

Kolej w Belgii to jedna z najgęstszych sieci na świecie. Przejazdy są częste, a pociągiem można dotrzeć praktycznie w każdy zakamarek kraju. Tabór kolejowy jest nowy i bardzo schludny. Dostępne są dwie klasy: I klasa i II klasa, różniące się ilością miejsca. Koleją zarządza państwowa firma SNCB (lub NMBS po niderlandzku, www.belgianrail.be). Podstawowe ceny nie należą do najwyższych, są jednak wyższe niż ceny za przejazd autokarami. Są za to fantastyczne zniżki i promocje, umożliwiające tanie podróżowanie po Belgii.

Najciekawszą ofertą kolei belgijskie jest karnet Rail Pass, który umożliwia dokonanie 10 przejazdów na dowolnych trasach. Kupując kartę koszt jednego przejazdu wynosi 8,30 EUR. Jeszcze lepiej mają młodzi ludzie, którzy mają mniej niż 26 lat. Dla nich przygotowano kartę Go-Pass 10, która umożliwia to samo, co Rail Pass, ale za niższą cenę - koszt karty Go-Pass 10 to 53 EUR, co równia się 5,30 EUR za jeden przejazd koleją w Belgii.

Z innych ciekawych promocji warto rzucić okiem na bilety "Weekend Ticket". Od piątku (od godziny 19:00) do niedzieli (odjazd do północy), każdy kupiony przez nas bilet w dwie strony (tam+powrót, np. Bruksela - Antwerpia - Bruksela) można kupić z 50% rabatem.

Bilety możesz kupić online na oficjalnej stronie przewoźnika, www.belgianrail.be, albo na każdym dworcu w Belgii - zarówno w kasach biletowych jak i w biletomatach. Bilety możesz również kupić w piąciągu u konduktora, ale nawet o tym nie myśl - wtedy do biletu doliczane jest 7 EUR opłaty za wystawienie biletu w pociągu.

Kolej w Belgii - przykładowe ceny

Poniższe przykładowe ceny za kolej w Belgii dotyczą normalnych biletów na II klasę.

Bruksela - Antwerpia 7,50 EUR, przejazd trwa około 50 minut

Bruksela - Gent (Gandawa) - 9,10 EUR, 35 minut

Bruksela - Brugia - 14,30 EUR, 60 minut

Autokary i autobusy w Belgii

busy i autokary w Belgii

Autobusy nie są w Belgii tak popularne jak kolej.


Pociąg to najlepszy sposób poruszania się po Belgii. Po kraju można oczywiście podróżować również autobusami. Jest to sprawa dość skomplikowana, po regionie Flamandzkim (północ, włączając w to Region Stołeczny Bruksela) poruszają się autokary firmy De Lijn (www.delijn.be), natomiast po regionie Walońskim (południe) firma TEC (www.infotec.be). Obydwie firmy nie uznają wzajemnie swoich biletów, a w dodatku na stronie TEC notorycznie nie działa angielska wersja językowa.

Po wybrzeżu Belgii można poruszać się specjalnym tramwajem "Coastal Tram/Kusttram" obsługiwanym przez De Lijn. Tramwaj jeździ od De Panne (przy granicy z Francją) do Knokke (przy granicy z Holandią). Przejazd trwa ponad 2 godziny. Więcej informacji oraz rozpiska biletów: www.delijn.be/en/kusttram/vervoerbewijzen/

Jedzenie w Belgii

Belgia jest stolicą frytek. Je się je tutaj z majonezem, a budki serwujące frytki można znaleźć na każdym kroku. Belgowie gustują też w owocach morza, zwłaszcza w małżach. Połączeniem tych dwóch są mule z frytkami (moules et fritest). Należy też wspomnieć choćby o takich daniach jak zając w piwie (lapin a la biere), czy gulasz wołowy (carbonnade). Oczywiście nie może obejść się bez czekolady. Tysiące rodzajów tego smakołyku kusi z witryn licznych sklepów tylko z tym asortymentem. I to praktycznie w każdej uliczce Brukseli. Warto wejść i choćby popatrzeć na istne czekoladowe dzieła sztuki. Jeżeli nie będziemy chcieli wydawać kroci na czekoladę, możemy uraczyć się tańszym miejscowym smakołykiem – goframi! Jeśli chodzi o trunki to belgijską specjalnością są piwa. Warzy się tu wiele rodzajów tego napoju. Od piw orzeźwiających, białych, przez różne piwa smakowe z dodatkiem owoców, po słynne piwa trapistów i opackie.

Ciekawostki

ciekawostki dotyczące Belgii

Belgia jest stolicą frytek.


- Antwerpia jest światową stolicą diamentów. To największy na świecie ośrodek szlifierstwa diamentów
- w Belgii funkcjonuje najwięcej na świecie browarów, a na rynku dostępnych jest ponad 1000 rodzajów piwa
- Belgia znana jest ze swojej kuchni, narodowe przysmaki to m.in. frytki, gofry i słynna belgijska czekolada. Belgia znana jest również z piwowarstwa, napijemy się tutaj wielu odmian piw
- w Belgii odbywają się jedne z najstarszych karnawałów na świecie - karnawał w Binche oraz karnawał w Aalst. Obydwa odbywają się przez 3 ostatnie dni karnawału i wpisane są na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Przydatne strony

Dowiedz się więcej o Belgii i Brukseli.


visitbelgium.com - oficjalna, turystyczna strona Belgii

Nasze artykuły:

Bruksela - relacja (2014),

Bruksela - relacja (2015),

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020


Tagi: Belgia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ