Belgia - przewodnik turystyczny

Belgia - centrum Brukseli

Belgia to małe i piękne państwo.


Belgia to ciekawy przypadek na Europejskiej mapie. Ten położony w Niderlandach kraj, graniczący z Holandią, Francją i Luksemburgiem, jest jednym z państw założycielskich Unii Europejskiej. W chwili obecnej traktowany jest jako stolica Europy, głównie ze względu na lokalizację unijnych instytucji. To zarazem państwo, które podzielone jest na dwa rejony, Walonię i Flamandię, wiecznie ze sobą skłócone. Pomijając aspekty polityczne, Belgia jest pięknym państwem, słynącym w świecie z doskonałych frytek, czekolady i piwa oraz Brukseli ze słynną, przepiękną starówką.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
AntwerpiaBelgia

INFORMACJE OGÓLNE

BELGIA (Królestwo Belgii)

Populacja

11 mln

Stolica

Bruksela

Strefa czasowa

UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Belgii)

Waluta

Euro
1 EUR = 4,18 PLN
(27.05.2017)

Język

francuski, niderlandzki, niemiecki

Główne miasta

Antwerpia, Ghent (Gandawa), Charleroi, Liège, Bruksela, Brugia, Schaerbeek, Namur, Anderlecht, Leuven, Mons

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje praktyczne dotyczące Belgii

W Belgii używa się francuskiego i niderlandzkiego.


- Do Belgii możemy wjechać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym i pozostawać bez rejestracji do 90-ciu dni po dacie wjazdu
- po atakach terrorystycznych we Francji i na lotnisku w Brukseli, w Belgii panuje napięta atmosfera. Dopiero w marcu 2016 roku Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) obniżyło ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całego kraju z czwartego poziomu (najwyższego) do poziomu trzeciego. W kraju wciąż widać, że nie jest normalnie - strzeżone są stacje metra i ważne budynki, po miastach porusza się dużo wojskowych. Zaleca się ostrożność
- w Belgii oficjalnie używa się trzech języków – francuskiego, niderlandzkiego i niemieckiego, kraj można podzielić wyraźnie na północ (posługująca się językiem niderlandzkim Flandria) i południe (francuskojęzyczna Walonia)

JAK DOTRZEĆ DO BELGII

Jak najtaniej dolecieć do Belgii?


Belgia jest doskonale skomunikowana z Polską. Wszystkie loty tanich linii lotniczych prowadzą do Brukseli (Bruksela - przewodnik), skąd bez problemu dolecimy tanio z największych miast Polski.

Z Polski można dolecieć do Belgii z:
- Warszawy (Ryanair, Wizzair)
- Gdańska (Wizzair)
- Krakowa (Ryanair)
- Lublina (Wizzair)

Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za 100-200 PLN. Co więcej, zdarzają się promocje, kiedy za jeden lot możemy zapłacić jedynie 9 PLN

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Belgii

Dominującą formą transportu w Belgii są pociągi i samochody.


Belgia jest małym krajem, jej powierzchnia jest mniejsza od województwa mazowieckiego. Dominującą formą transportu w kraju są pociągi, autokary i samochody. Belgia, mimo posiadania kilku lotnisk międzynarodowych, nie ma połączeń lotniczych wewnątrz kraju.

                    Drogi

drogi w Belgii

Belgijskie autostrady jako jedyne w Europie są w pełni oświetlone.


Sieć drogowa w Belgii należy do dobrze rozwiniętych. Kraj posiada rozwiniętą sieć bezpłatnych autostrad. Bolączką dla Polaków może być zasada prawej ręki - w Belgii wszędzie ustępujemy pojazdom znajdującym się po naszej prawej stronie (chyba, że znaki mówią inaczej). Inną bolączką mogą być różne nazwy miast, w zależności od języka - w Brukseli nazwy są dwujęzyczne, ta zasada nie odnosi się jednak do reszty kraju, przez co, bez przygotowania, możemy zabłądzić. Dla przykładu, Antwerpia to po holendersku Antwerpen, a po francusku Anvers. 

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Dopuszczalna ilość stężenia alkoholu we krwi kierowcy w Belgii to 0,5 promila.

Ograniczenia prędkości: 120 km/h na autostradach, 90km/h na drogach szybkiego ruchu, 70km/h na pozostałych drogach na terenach niezabudowanych i 50 km/h na obszarach zabudowanych.

Cena benzyny w Belgii, w chwili pisania tego artykułu, wynosiła 1,38 EUR (E95), 1,45 EUR (E98) i 1,21 EUR (diesel).

                    Kolej w Belgii

kolej w Belgii

Sieć kolejowa w Belgii jest najgęstsza w całej Europie.


Kolej w Belgii to jedna z najgęstszych sieci na świecie. Przejazdy są częste, a pociągiem można dotrzeć praktycznie w każdy zakamarek kraju. Koleją zarządza państwowa firma SNCB (lub NMBS po niderlandzku, www.belgianrail.be). Podstawowe ceny nie należą do najwyższych, są jednak wyższe niż ceny za przejazd autokarami. Są za to fantastyczne zniżki i promocje, umożliwiające tanie podróżowanie po Belgii.

Najciekawszą ofertą kolei jest karta "Go Pass 10" - karta kosztuje 51 EUR i umożliwia 10 przejazdów na dowolnych trasach w Belgii, co oznacza, że jedna podróż kosztuje zaledwie 5,1 EUR. Kartę mogą kupić osoby poniżej 26 roku życia. Osoby starsze mogą zakupić kartę "Rail Pass" - zasady są identyczne, a karta kosztuje 76 EUR (7,60 EUR za przejazd). Od piątku do niedzieli wszystkie bilety dostępne są w taryfie "Weekend Ticket" (50% tańsze od standardowej stawki).

Dla przykładu, koszt normalnego biletu na trasie Bruksela - Antwerpia wynosi 7,40 EUR (druga klasa) i trwa około 45 minut.

                    Autokary / Autobusy

busy i autokary w Belgii

Autobusy nie są w Belgii tak popularne jak kolej.


Pociąg to najlepszy sposób poruszania się po Belgii. Po kraju można oczywiście podróżować również autobusami. Jest to sprawa dość skomplikowana, po regionie Flamandzkim (północ, włączając w to Region Stołeczny Bruksela) poruszają się autokary firmy De Lijn (www.delijn.be), natomiast po regionie Walońskim (południe) firma TEC (www.infotec.be). Obydwie firmy nie uznają wzajemnie swoich biletów, a w dodatku na stronie TEC notorycznie nie działa angielska wersja językowa.

Po wybrzeżu Belgii można poruszać się specjalnym tramwajem "Coastal Tram/Kusttram" obsługiwanym przez De Lijn. Tramwaj jeździ od De Panne (przy granicy z Francją) do Knokke (przy granicy z Holandią). Przejazd trwa ponad 2 godziny. Więcej informacji oraz rozpiska biletów: www.delijn.be/en/kusttram/vervoerbewijzen/

BELGIA - JEDZENIE

Jedzenie w Brukseli

Kuchnia belgijska.


Belgia jest stolicą frytek. Je się je tutaj z majonezem, a budki serwujące frytki można znaleźć na każdym kroku. Belgowie gustują też w owocach morza, zwłaszcza w małżach. Połączeniem tych dwóch są mule z frytkami (moules et fritest). Należy też wspomnieć choćby o takich daniach jak zając w piwie (lapin a la biere), czy gulasz wołowy (carbonnade). Oczywiście nie może obejść się bez czekolady. Tysiące rodzajów tego smakołyku kusi z witryn licznych sklepów tylko z tym asortymentem. I to praktycznie w każdej uliczce Brukseli. Warto wejść i choćby popatrzeć na istne czekoladowe dzieła sztuki. Jeżeli nie będziemy chcieli wydawać kroci na czekoladę, możemy uraczyć się tańszym miejscowym smakołykiem – goframi! Jeśli chodzi o trunki to belgijską specjalnością są piwa. Warzy się tu wiele rodzajów tego napoju. Od piw orzeźwiających, białych, przez różne piwa smakowe z dodatkiem owoców, po słynne piwa trapistów i opackie.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki dotyczące Belgii

Belgia jest stolicą frytek.


- Antwerpia jest światową stolicą diamentów. To największy na świecie ośrodek szlifierstwa diamentów
- w Belgii funkcjonuje najwięcej na świecie browarów, a na rynku dostępnych jest ponad 1000 rodzajów piwa
- Belgia znana jest ze swojej kuchni, narodowe przysmaki to m.in. frytki, gofry i słynna belgijska czekolada. Belgia znana jest również z piwowarstwa, napijemy się tutaj wielu odmian piw
- w Belgii odbywają się jedne z najstarszych karnawałów na świecie - karnawał w Binche oraz karnawał w Aalst. Obydwa odbywają się przez 3 ostatnie dni karnawału i wpisane są na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Belgii i Brukseli.


visitbelgium.com - oficjalna, turystyczna strona Belgii

Nasze artykuły:

Bruksela - relacja (2014),

Bruksela - relacja (2015),

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Belgia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ