Rail Pass - tanie podróżowanie pociągiem po Belgii

Belgia, podobnie jak reszta krajów Zachodniej Europy, jest droga. Na nasze szczęście jest jednak sposób na tanie poruszanie się po Belgii - bilet ogólny Rail Pass. Dzięki niemu będziemy mogli podróżować koleją w Belgii za jedyne 8,30 EUR za przejazd międzymiastowy.  Z odpowiednim przygotowaniem się przed wyjazdem uda nam się polecieć do Belgii i zjechać ją tanio pociągiem.

Rail Pass - informacje ogólne

Rail Pass jest karnetem na 10 przejazdów, które można wykonać we wszystkich pociągach regionalnych w Belgii. Karnet znany jest również pod drugą nazwą: Standard Multi, której używa się jako synonimu. Rail Pass może używać więcej niż jedna osoba. Oznacza to, że możesz dla przykładu polecieć do Belgii z bliską osobą, kupić Rail Pass i używać go wspólnie - wtedy każdy z Was będzie mieć po 5 przejazdów. Karta ważna jest przez rok czasu od daty pierwszego przejazdu. Może z niej skorzystać każdy - nie ma ograniczeń wiekowych. Osoby poniżej 26 roku życia zamiast Rail Pass, powinny kupić kartę Go-Pass 1 lub Go-Pass 10, o której piszemy poniżej.

Rail Pass - cena

Karta Rail Pass dostępna jest w dwóch wariantach:

10 przejazdów w II klasie - 83 EUR

10 przejazdów w I klasie - 128 EUR

Oznacza to, że posiadając kartę Rail Pass za każdy przejazd zapłacimy 8,30 EUR (II klasa) lub 12,80 EUR (I klasa).

Rail Pass - gdzie kupić

Bilety Rail Pass kupimy na wszystkich belgijskich dworcach - na kasach i w automatach biletowych.

Rail Pass - instrukcja obsługi

Jak używać Rail Pass i jak wypełniać bilet? Bilet wypełniamy chronologicznie, wpisując po kolei każdy kolejny nasz przejazd. Dla jednego przejazdu wypełniamy 4 pozycje: DAG (dzień tygodnia), DATUM (data) oraz VAN (z) i NAAR (do) - wpisujemy tu stacje początkową (czyli tę, na której wsiadamy do pociągu) i stację końcową (na której wysiadamy z pociągu). Jeżeli podróżujemy w więcej, na przykład w dwie osoby, to jeden przejazd wpisujemy dwukrotnie do biletu. Jeżeli nasz przejazd zawiera przesiadkę, nie wpisujemy jej - zapisujemy jedynie stację początkową oraz końcową.

Bilet należy wypełniać bardzo uważnie - nie jest na nim dozwolone skreślanie i poprawianie tego, co się wpisało - wszelkie przekreślenia i poprawienia wpisu powodują, że wiersz, w którym naniesiono poprawek jest nieważny.

Rail Pass - dojazd do centrum Brukseli z lotniska Brussels Airport (BRU)

Z lotniska Brussels Airport do centrum Brukseli (dawna nazwa lotniska: Zaventem) kursuje dedykowana kolej. Aby móc pojechać z lotniska do centrum Brukseli z kartą Rail Pass, musimy w biletomacie dokupić dodatek Brussels Airport Supplement (Diabolo), którego cena wynosi 5,5 EUR. Dlaczego musimy dopłacać? Właścicielem linii (nazwanej Diabolo z powodu jej kształtu) jest Bruksela, która wybudowała linię w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że linię wybudowała prywatna firma, która w zamian za wybudowanie może przez określoną liczbę lat pobierać opłatę za przejazd. W przypadku kolei z lotniska Brussels Airport dodatkowa cena to właśnie 5,5 EUR. Po wykupieniu dodatku otrzymamy bilet, na którym znajduje się kod kreskowy, którym będziemy mogli otworzyć bramki na lotnisku. Suplementu nie muszą kupować osoby, które z lotniska będą jechały na bilecie Go-Pass 1

Warto dodać, że istnieją tańsze sposoby na dojazd z lotniska do centrum Brukseli. Wszystkie sposoby poznasz w artykule Bruksela - loty, noclegi, atrakcje - przewodnik turystyczny.

Podróżowanie na Rail Pass - ważne wskazówki

- wiersz przejazdu na bilecie wypełnij najpóźniej od razu po wejściu do pociągu - niewypełniony wiersz przejazdu = brak ważnego biletu
- na niektórych trasach nie ma I klasy. Jeżeli kupiliśmy kartę Rail Pass na I klasę, to za każdy przejazd zrealizowany klasę niżej otrzymamy w kasach obsługowych zwrot różnicy. Aby go dostać, musimy poprosić w pociągu o zaświadczenie, że jedziemy II klasą

Rail Pass to sposób na najtańsze bilety kolejowe w Belgii. No, chyba, że masz mniej niż 26 lat życia na karku, wtedy najbardziej będzie się opłacał zakup karty Go-Pass 10.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, napisz komentarz. Dodatkowych odpowiedzi możesz szukać na oficjalnej stronie przewoźnika: www.belgiantrain.be.


Tagi: Belgia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ