Lotnisko Brussels Airport (Zaventem) - dojazd do centrum + informacje

Brussels Airport (BRL) - główne informacje

Port lotniczy Brussels Airport (BRU) to główne lotnisko Brukseli oraz całej Belgii. Znajduje się w mieście Zaventem, około 12 kilometrów od Brukseli. Mimo że oficjalna nazwa lotniska to Brussels Airport, powszechnie używa się nazwy Zaventem.

Z lotniska korzysta każdego roku prawie 30 milionów turystów. To ogromna liczba powodująca, że na lotnisku jest tłoczno! I to w zasadzie o każdej porze. Byliśmy na nim wielokrotnie, zarówno o świcie, jak i późnym wieczorem - pomijając bramki wewnątrz lotniska, zawsze ciężko było znaleźć miejsce siedzące. Aby rozładować ruch na lotnisku, oprócz Brussels Airport istnieje drugie lotnisko wykorzystywane przez belgijską stolicę: Bruksela Charleroi (CRL).

Port Lotniczy Bruksela wybudowany jest w koncepcji jednego, potężnego budynku. Nie ma podziału na terminale, jest podział na piętra:

  • poziom -1: stacja kolejowa
  • poziom 0: autobusy i taksówki
  • poziom 2: przyloty
  • poziom 3: odloty

Lotnisko jest jednym z najbardziej tłocznych w lotnisk w Europie, dlatego zalecamy przybycie na lotnisko trochę wcześniej.

Brussels Airport - najważniejsze dane:

  • Pełna nazwa po francusku:  Aéroport de Bruxelles-National
  • Pełna nazwa po angielsku:  Brussels Airport / Zaventem / Brussels National
  • Kod IATA: BRL
  • Adres:  Leopoldlaan, 1930 Zaventem
  • Strona internetowa: www.brusselsairport.be

Historia Brussels Airport jest dość oryginalna. Lotnisko założyli Niemcy, którzy w 1940 roku okupowali Belgię i potrzebowali lotniska, aby operować w powietrzu. Po upadku III Rzeszy lotniska używała brytyjska armia, rozbudowując je i nadając mu kształt.

Loty z Polski do Brussels Airport

Obecnie (sierpień 2023) wszystkie loty tanich linii lotniczych z Polski do Brukseli lądują na lotnisku Bruksela Charleroi. Na lotnisko Brussels Airport lata z Polski jedynie LOT oraz Brussels Airlines (oba z lotniska Warszawa-Chopin).

Jak dojechać z lotniska Brussels Airport do centrum Brukseli?

Mamy kilka sposobów na dotarcie z lotniska w Zaventem do Brukseli. Najlepszy i najtańszy sposób to dojechanie do centrum Brukseli autobusami.

Autobus De Lijn

Najszybsze i praktycznie najtańsze rozwiązanie. Autobusy przedsiębiorstwa De Lijn (nr 272 i 471) kursują co 30-60 min do Brussels' North Station (stacja autobusowa położona niedaleko centrum). Nocny bus 620 zatrzymuje się przy stacji metro Yser/IJzer. Kurs kosztuje 3 EUR u kierowcy. Kierowca wydaje resztę. Busy odjeżdżają z poziomu 0 lotniska - wyjście na tym poziomie prowadzi wprost na dworzec autobusowy lotniska.

Autobus STIB-MIVB (komunikacja miejska)

Do centrum z lotniska Brukseli dojedziemy autobusem STIB-MIVB, czyli operatora komunikacji miejskiej w Brukseli. Do centrum kursuje ekspresowy bus nr 12. Autobus zatrzymują się m.in. na przystanku Schuman gdzie możemy przesiąść się do metra linii 1 i 5. Przejazd do tej stacji trwa około 30 minut. Busy ruszają z poziomu 0 lotniska.

Autobusy nr 12 kursują codziennie, łącznie ze świętami i weekendami. Trasa przejazdu to: BRUSSELS AIRPORT - BOURGET FUSEE - DA VINCI - GENEVE - MEISER - SCHUMAN - LUXEMBOURG - TRONE. Autobus jeździ co 12-30 minut od 5:08 (pierwszy autobus) do 00:30 (ostatni autobus).

Bilety kupimy w automacie biletowym na przystanku. Cena w automacie to 4,50 EUR. Możemy również nie kupować biletu i zapłacić za przejazd w pojeździe, płacąc kartą w biletomacie. W tym jednak przypadku, koszt przejazdu to 6 EUR.

Kolej

Do centrum Brukseli możemy również dojechać koleją. Stacja kolei znajduje się na poziomie -1 lotniska, pociągi odjeżdżają co 15 minut i dojeżdżają do centrum (na trzy główne dworce Brukseli) w 15-20 minut. Najniższa cena za kurs (2 klasa) to 8,50 EUR (łączony bilet powrotny 14,60 EUR, podróż pierwszą klasą 10,30 EUR.

Jeżeli mamy małe bagaże i nie boimy się dwukilometrowego spaceru, to możemy przejść się ścieżką (zaczynającą się na końcu poziomu 0 lotniska) do miasta Zaventem. Stamtąd (za 2,90 EUR w jedną stronę) bez problemu dojedziemy na wybrany dworzec w Brukseli.

Przeczytaj również: Bruksela - przewodnik turystyczny

Wszystkie podane informacje są aktualne na sierpień 2023. Mimo że staramy się być na bieżąco, warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły żadne zmiany w rozkładach i cennikach.


Tagi: Belgia   Bruksela  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ