Antwerpia - przewodnik turystyczny

Antwerpia

Antwerpia to klimatyczne miasto. Foto:  Krzysztof Belczyński, flickr.com


Czasy świetności Antwerpii, patrząc na jej znaczenie w przeszłości, minęły. Kiedyś miasto uchodziło za jedne z najbogatszych miast na świecie (handel) i jedno z najważniejszych miast na świecie. Poza centrum handlu, Antwerpia była również zagłębiem sztuki - to tutaj tworzył m.in. Rubens. W 1585 roku Antwerpia została zdobyta przez Habsburgów, którzy zamknęli port, doprowadzając tym samym do upadku miasta. Po rewolucji Belgijskiej (1830 rok) miasto znów zaczęło rosnąć w siłę. Dzisiaj jest największym miastem Belgii (ponad 500 tysięcy mieszkańców).

Antwerpia - informacje ogólne i notka historyczna

Antwerpia była zamieszkana już w czasach starożytnych. W VII wieku nastąpiła jej chrystianizacja, a w IX wieku stała się częścią Lotaryngii. Ze względu na port i korzystne położenie, znaczenie miasta rosło z roku na rok. Złote czasy Antwerpii rozpoczynają się w XV wieku. Miasto staje się najważniejszym i najbogatszym miastem Europy. Ślady potęgi widać do dzisiaj, Mimo że miasto straciło już trochę na znaczeniu dalej jest jednym z największych portów Europy, a jego gospodarka opiera się między innymi na przetwórstwie diamentów - Antwerpia jest największym na świecie ośrodkiem szlifowania diamentów.

Jak dotrzeć do Antwerpii

Jak tanio dotrzeć do Antwerpii?


Antwerpia położona jest niecałe 55 km od Brukseli. Bez problemu dojedziemy do niej autokarem z brukselskich lotnisk, co oznacza, że najlepiej i najtaniej będzie nam polecieć do Brukseli i stamtąd pojechać busem z lotniska do miasta. O tym, jak najtaniej dolecieć do Brukseli przeczytasz w artykule Bruksela - przewodnik turystyczny. Z Brussels Airport (BRU) autokarem do Antwerpii dojedziesz w 45 minut za cenę 10 EUR (młodzież 5 EUR). Więcej informacji i rozkład jazdy:  https://www.brusselsairport.be/en/passngr/to-from-brussels-airport/bus. Z Brussels South Charleroi Airport (CRL) do Antwerpii dojedziemy w 2h pociągiem (z przesiadką w Brukseli): www.belgianrail.be. Koszt przejazdu zaczyna się od 62 PLN.

Antwerpia - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Antwerpii

Komunikacja miejska w Antwerpii.


Komunikacja publiczna w Antwerpii zarządzana jest przez spółkę De Lijn (www.delijn.be). Na stronie jest dostępny planner podróży oraz mapy i aktualny cennik. Antwerpia posiada metro, sieć autobusów i tramwajów. Jeden bilet (60 minut przejazdu) kosztuje 3 EUR. Od niedawna Antwerpia zlikwidowała strefy, dzięki czemu bilet ważny jest na całe miasto. Jeżeli mamy zamiar dużo podróżować, kupmy kartę Lijn Card za 15 EUR. Karta upoważnia do 10 przejazdów 60 minutowych, czyli za jedną podróż zapłacimy 1,5 EUR. Dostępne są również bilety dzienne (1 dzień - 6 EUR, 3 dni - 12 EUR, 5 dni - 17 EUR).

Antwerpia - karta miejska

Karta miejska w Antwerpii - Antwerp City Card.


Karta miejska w Antwerpii nazywa się Antwerp City Card. Można zakupić ją online. Karta upoważnia do poruszania się bez opłat komunikacją miejską oraz oferuje wstęp do większości atrakcji miasta. Ponadto karta posiada w swojej ofercie sporo zniżek, m.in. 10% na wynajem roweru czy 25% na wizytę w ZOO).

Rodzaje karty:
24 godzinna: 27 EUR
48 godzinna: 35 EUR
72 godzinna: 40 EUR

Jeżeli mamy zamiar mocno zwiedzać, karta może nam się opłacić. Więcej informacji na oficjalnej stronie, https://www.visitantwerpen.be/en/citycard.

Noclegi w Antwerpii

noclegi w Antwerpii

Gdzie tanio spać w Antwerpii?


Antwerpia posiada rozbudowaną i drogą bazę noclegową. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 200 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 80 PLN.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Antwerpii

co warto zobaczyć w Antwerpii

Sprawdź darmowe atrakcje Antwerpii.


Sercem miasta, znanym ze zdjęć, jest Grote Markt, czyli Rynek Główny, który otoczony jest dziesiątkami kamienic z XV i XVI wieku. , a poza nimi znajduje się tu Studhuis (ratusz), Katedra Najświętszej Marii Panny (www.dekathedraal.be, wybudowana w 1351 roku, jedna z największych budowli sakralnych na świecie), Vleeshuis (dom cechu rzeźników) oraz fontanna.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest najstarszy budynek miasta, zamek Het Steen. Zamek położony jest nad Skaldą. Niedaleko zamku znajduje się tu Nationaal Scheepvaartmuseum , czyli Muzeum Morskie, w którym można zobaczyć modele statków z różnych okresów historycznych.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Antwerpii jest dom Rubensa (Rubenshuis, www.rubenshuis.be). Ponadto Antwerpia jest znanym w świecie zagłębiem diamentowym - odbywa się tutaj około 70-80% handlu diamentami. Najwięcej zakładów jubilerskich jest przy Dworcu Kolejowym, kolo Pelikaanstraat.

Antwerpia - wskazówki praktyczne

Wskazówki praktyczne dotyczące Antwerpii.


- Dworzec Centralny w Antwerpii to ulubione miejsce lokalnych kieszonkowców. Policja ostrzega przed złodziejami i dziećmi, które są "zatrudnione" przez kieszonkowców do odwracania uwagi turystów

Przydatne strony

Antwerpia - przydatne strony.


www.visitantwerpen.be - oficjalna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Londynu:
Antwerpia - relacja z podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Antwerpia   Belgia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ