Antwerpia - przewodnik turystyczny

Antwerpia

Antwerpia to klimatyczne miasto. Foto:  Krzysztof Belczyński, flickr.com


Czasy świetności Antwerpii, patrząc na jej znaczenie w przeszłości, minęły. Kiedyś miasto uchodziło za jedne z najbogatszych miast na świecie (handel) i jedno z najważniejszych miast na świecie. Poza centrum handlu, Antwerpia była również zagłębiem sztuki - to tutaj tworzył m.in. Rubens. W 1585 roku Antwerpia została zdobyta przez Habsburgów, którzy zamknęli port, doprowadzając tym samym do upadku miasta. Po rewolucji Belgijskiej (1830 rok) miasto znów zaczęło rosnąć w siłę. Dzisiaj jest największym miastem Belgii (ponad 500 tysięcy mieszkańców).

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO ANTWERPII

Jak tanio dotrzeć do Antwerpii?


Antwerpia położona jest niecałe 55 km od Brukseli. Bez problemu dojedziemy do niej autokarem z brukselskich lotnisk, co oznacza, że najlepiej i najtaniej będzie nam polecieć do Brukseli i stamtąd pojechać busem z lotniska do miasta. O tym, jak najtaniej dolecieć do Brukseli przeczytasz w artykule Bruksela - przewodnik turystyczny. Z Brussels Airport (BRU) autokarem do Antwerpii dojedziesz w 45 minut za cenę 10 EUR (młodzież 5 EUR). Więcej informacji i rozkład jazdy:  https://www.brusselsairport.be/en/passngr/to-from-brussels-airport/bus. Z Brussels South Charleroi Airport (CRL) do Antwerpii dojedziemy w 2h pociągiem (z przesiadką w Brukseli): www.belgianrail.be. Koszt przejazdu zaczyna się od 62 PLN.

TRANSPORT Z LOTNISKA DO CENTRUM ANTWERPII

Dojazd z lotniska do Antwerpii.


Jak już napisałem powyżej, do Antwerpii dojedziemy z brukselskich lotnisk.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W ANTWERPII

komunikacja miejska w Antwerpii

Komunikacja miejska w Antwerpii.


Komunikacja publiczna w Antwerpii zarządzana jest przez spółkę De Lijn (www.delijn.be). Na stronie jest dostępny planner podróży oraz mapy i aktualny cennik. Antwerpia posiada metro, sieć autobusów i tramwajów. Jeden bilet (60 minut przejazdu) kosztuje 3 EUR. Od niedawna Antwerpia zlikwidowała strefy, dzięki czemu bilet ważny jest na całe miasto. Jeżeli mamy zamiar dużo podróżować, kupmy kartę Lijn Card za 15 EUR. Karta upoważnia do 10 przejazdów 60 minutowych, czyli za jedną podróż zapłacimy 1,5 EUR. Dostępne są również bilety dzienne (1 dzień - 6 EUR, 3 dni - 12 EUR, 5 dni - 17 EUR).

KARTA MIEJSKA - Antwerp City Card

Karta miejska w Antwerpii - Antwerp City Card.


Karta miejska w Antwerpii nazywa się Antwerp City Card. Można zakupić ją online. Karta upoważnia do poruszania się bez opłat komunikacją miejską oraz oferuje wstęp do większości atrakcji miasta. Ponadto karta posiada w swojej ofercie sporo zniżek, m.in. 10% na wynajem roweru czy 25% na wizytę w ZOO).

Rodzaje karty:
24 godzinna: 27 EUR
48 godzinna: 35 EUR
72 godzinna: 40 EUR

Jeżeli mamy zamiar mocno zwiedzać, karta może nam się opłacić. Więcej informacji na oficjalnej stronie, https://www.visitantwerpen.be/en/citycard.

NOCLEGI W ANTWERPII

noclegi w Antwerpii

Gdzie tanio spać w Antwerpii?


Antwerpia posiada rozbudowaną i drogą bazę noclegową. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 200 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 80 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.