Tanie Zwiedzanie Brukseli - relacja - Bruksela w 48 godzin

Bruksela

Bruksela, stolica Belgii.


Zobacz jak tanio zwiedzić Brukselę i dowiedz się jakie są nasze propozycje na spędzenie 48 godzin w belgijskiej stolicy.

Bruksela jest francuskojęzyczną wyspą we flamandzkiej części Belgii. Co trzeci jej mieszkaniec to obcokrajowiec. Wszystko dzięki temu, że ponad 50 organizacji międzynarodowych wybrało ją za swoją siedzibę w tym Unia Europejska i NATO. Za nimi podążają liczne stowarzyszenia czy wielkie koncerny, które zakładają tu swoje filie. Jak Nowy Jork uważa się nieoficjalną stolicą świata, tak Bruksela z powodzeniem może pretendować do tytułu stolicy Europy. Znajdują się tu, bowiem Parlament Europejski, Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i wiele innych ciał wspólnotowych. Bruksela to miasto nowoczesne i wielokulturowe, jednak między szklanymi molochami kryją się architektoniczne perełki przypominające, że jest to również miasto o bogatej historii. Trzeba tylko chcieć te miejsca znaleźć.

Bruksela Dolna to zespół miejskich zabudowań z XVII wieku, a także średniowieczny rynek z ratuszem. Grand Place uważany jest za jeden z najładniejszych rynków w Europie, a prowadzą do niego wąskie uliczki otoczone klasycznymi domami mieszczańskimi. Co dwa lata w sierpniu na placu pojawia się kwietny kobierzec. Z kolei przy placu Rogier można znaleźć tu słynną dzielnicę domów z czerwonymi latarniami.

Bruksela Górna to tzw. dzielnica bogactwa. Znajduje się tu większość miejskich zamków, pałaców, parków, przepięknych ogrodów luksusowych, hoteli oraz placówek dyplomatycznych. Aleje są szerokie, wygodne, otacza je bogata roślinność. Znajduje się tu między innymi siedziba parlamentu Belgii, rządowe budynki oraz wiele bardzo eleganckich sklepów.

Komunikacja miejska:

Przedsiębiorstwo STIB oferuje nam 4 linie metra, tramwaje podziemne i naziemne, autobusy. Stacje metra oznaczone są niebieskimi literami M na białym tle, przystanki autobusowe znakiem czerwono-białym, a tramwajowe niebiesko-białym.

Ceny biletów wyglądają następująco:
pojedynczy bilet 1,80 €
pojedynczy bilet z możliwością przesiadki 2 € (zakupiony na przystanku), 2,50 € (zakupiony w pojeździe)
5 przejazdów 7,50 €
10 przejazdów 11,80 € lub szersza wersja 13 €
24-godzinny 6 €
48-godzinny 10 €
72-godzinny 13 €

Karta miejska:

Stolica Belgi ma do zaoferowania turystom Brussels Card, dzięki której mamy darmowy wstęp do ponad 30 muzeów, darmowe przejazdy komunikacją miejską i zniżki w niektórych lokalach gastronomicznych, sklepach.

Ceny i rodzaje kart:

24 godziny – 24 €
48 godzin – 34 €
72 godziny – 40 €

Hostele:

Polecane są szczególnie schroniska młodzieżowe Génération Europe przy Rue de l'Eléphant 4, 15 min od atrakcji w centrum miasta i Jacques Brel przy Rue de la Sablonnière 30, w centrum miasta między stacjami metra Madou i Botanique Kruidtuin. W cenie noclegów wliczone są śniadania i ręczniki. Łóżko w ośmioosobowej sali kosztuje 20, 30 € za noc. Więcej na: www.lesaubergesdejeunesse.be/Nos-Auberges-de-Jeunesse?lang=en

Jedzenie:

 • Polecam LES BRASSINS przy Rue Keyenveld 36. Oferuje m.in. słynnego zająca w piwie wiśniowym za 13 €, do tego wiele gatunków win. Więcej na:  www.lesbrassins.com/en/presentation
 • Frytki znajdziemy na każdym kroku w ulicznych stoiskach. Najlepsze podobno są na Placu Jourdan, gdzie w rozbudowanym kiosku sprzedaje je już trzecie pokolenie rodziny Antoine Desmeta. Wokół placu są liczne knajpki, gdzie też znajdziemy dobre jedzenie.
 • W okolicy Placu Św. Katarzyny ulokowane są najlepsze w Brukseli restauracje oferujące dania z owoców morza, zobaczyć tu można również pozostałości średniowiecznych murów (tzw. Czarna Wieża).
 • Paradiso, rue Duquesnoy 34, tel. 5125232 - restauracja mieści się blisko Grand Place i Gare Central - podaje dania kuchni włoskiej włącznie z doskonałymi potrawami z makaronu i pizzą. Oferuje duży wybór win włoskich.
 • Le Falstaff, rue Henri-Maus 23-25 tel. 5119877, przy stacji metra Bourse - tawerna w stylu art nouveau z dekoracją malarską a la Breughel nawiązującą do Falstaffa Shakespeare''a. Dania podają kelnerzy i kelnerki w strojach z epoki. Lokal oferuje tradycyjne dania belgijskie, m.in. melle Beulemans - czyli kurczak z cykorią

Przeczytaj także: Relacja z Taniego Zwiedzania Tokio

I dzień:

W pierwszy dzień najlepiej zwiedzić serce stolicy – Okolice Grand Place i Parlamentu Europejskiego.

 • Budynki Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajdują się w tzw. europejskiej dzielnicy przy ulicy Wiertz 60, w sąsiedztwie placu Luksemburskiego. W pobliżu znajdują się inne instytucje Unii Europejskiej między innymi: Komisja Europejska, Rada Europejska i Komitet Regionów. Parlament Europejski – wstęp wolny ale należy mieć ze sobą dowód, paszport lub prawo jazdy. Zwiedzanie indywidualne Możliwe jest od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 15.00 lub w piątek o godzinie 10.00. Nie jest wymagana rezerwacja, wystarczy pojawić się 15 minut wcześniej. Wewnątrz budynku znajdują się szatnie oraz sklep z pamiątkami i barek. Ponadto Parlament Europejski organizuje zwiedzanie we wszystkich 23 urzędowych językach UE. Wewnątrz wolno robić zdjęcia, ale należy wyłączyć Lampe błyskową. Zwiedzanie Parlamentu Europejskiego zajmuje ok. 1, 5 – 2 godziny. European Parliament, Rue Wiertz 60
 • Centralnym punktem miasta jest Grand Place, czyli rynek brukselski. Zajmuje on środek Dolnego Miasta. Określany jest przez niektórych, jako najpiękniejszy plac Europy. Dominuje nad nim gotycki Hotel de Ville, czyli ratusz. Pozostałe pierzeje placu zdobią natomiast złocone i bogato zdobione renesansowe kamienice kupieckie. Warto przyjść na plac wieczorami, gdy ratusz jest oświetlany reflektorami w rytm muzyki
 • Szczególnie znanym miejscem Brukseli jest mała figurka siusiającego chłopczyka przy rue de l''Etuve, w pobliżu Grand Place, czyli Manneken Pis. Obecna pochodzi z XIX wieku, chociaż wiadomo, że w obecnym miejscu stoi od XV wieku
 • Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra, czyli Cathédrale des Sts Michel et Gudule. Victor Hugo określił ją jako “najczystszy przykład kwitnącego gotyku". Jej budowę rozpoczęto, w 1226 r. ale oficjalny status katedry otrzymała dopiero w 1961 r. Budowla dominuje ponad Górnym Miastem, które w odróżnieniu od kupieckiego Dolnego Miasta było siedzibą księcia. Znajduje się na wzgórzu Treurenberg. Dojdziemy tu przyjemnym spacerkiem z Grand Place, a podziwiać należy przede wszystkim wspaniałe, sławne na całą Europę witraże.
 • Do placu możemy wrócić Pasażem Świętego Huberta - znajdziemy w nim luksusowe sklepy i kawiarnie, jednak warto poza wystawami popatrzeć w górę ? Na cudowne sklepienie. Pasaż Świętego Huberta w 2008 roku został zgłoszony na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
 • Niedaleko wznosi się Pałac Królewski (Palais Royal) mieszczący biura królewskie, używany do oficjalnych państwowych uroczystości. Dość skromna fasada pochodzi z 1906 r., choć sam budynek jest nieco starszy.
 • Niedaleko wznosi się Pałac Królewski (Palais Royal) mieszczący biura królewskie, używany do oficjalnych państwowych uroczystości. Dość skromna fasada pochodzi z 1906 r., choć sam budynek jest nieco starszy.
 • Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych (Musee Royaux des Beaux Arts) - najbogatsze w dzieła sztuki muzeum belgijskie. Składa się z dwóch części. W Muzeum Sztuk Dawnych można oglądać kolekcję malarstwa Piotra Breugla ze słynnym Upadkiem Ikara. Międzynarodową sławę muzeum zawdzięcza bogatej kolekcji dzieł Rubensa. W Muzeum Sztuk Nowoczesnych wyróżniają się dzieła surrealistów m.in. Paula Delvaux.
 • Muzeum Strojów (Musée du Costume et de la Dentelle), rue de la Violette 6, w pobliżu Grand Place - mieści przede wszystkim bogatą kolekcję słynnych brukselskich koronek oraz strojów od XVI do XIX wieku.
 • Muzeum Czekolady: http://www.mucc.be/EN/index_en.htm

Przeczytaj także: Inne Relacje Taniego Zwiedzania najciekawszych miast świata

II dzień:

Można zwiedzić nieco oddalone od centrum atrakcje – symbole Brukseli – Atonium, Mini Europę, Miasto ze Szkła a pod wieczór podjechać metrem do eksperymentarium lub do Muzeum Horta.

 • Atomium – jest symbolem miasta. Ten olbrzymi model molekuły został zbudowany z okazji wystawy EXPO w 1958 r. Znajduje się na przedmieściach, w Laeken, przy stacji metra Heysel. Model ma 110 m wysokości, wewnątrz kul mieści się muzeum i restauracja. Z najwyższej z nich można obejrzeć rozległą panoramę okolicy. Pomimo, ze znajduje się kawał drogi od innych atrakcji wypada tam pojechać. Parke de Laeken.
 • Warto odwiedzić dzielnice Ixelles i St Gilles, w których znajduje się najwięcej budynków projektowanych przez najbardziej znanego architekta belgijskiego - Victora Hortę - mistrza kierunku Art Nouveau, znanego u nas, jako secesja. Warto odwiedzić dom architekta, obecnie muzeum, przy rue American, z interesująco rozwiązanymi wnętrzami.
 • Oprócz tego warto zajrzeć do Miasta ze szkła i Mini-Europy. Miasto ze szkła to pełne rzadkich i pięknych roślin ogrody botaniczne i szklarnie przy pałacu władców w Laeken (północna dzielnica Brukseli) tworzą cudowną atmosferę, której dodatkową atrakcję stanowi przedziwne Atomium. Z kolei Mini-Europę tworzy kompleks z przeszło 350 miniaturami słynnych budowli państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje gdański Dwór Artusa i posąg Neptuna. W parku są też miniaturowe rzeki, koleje i drzemiący Wezuwiusz. 
 • Experymentarium: otwarte od 9.00 do 23.00, bilet tylko 3 €, wszystkie wycieczki z przewodnikiem http://www.brusselsmuseums.be/en/museum/25-experimentarium-physics-ulb-museums
 • Centre Belge de la Bande Dessinée – muzeum komiksu, zwane potocznie cébébédé, jest hołdem złożonym belgijskiemu umiłowaniu komiksów, czyli bandes dessinées, oraz wielu słynnym artystom z Belgii i zagranicy. Zbiory prezentowane są na trzech poziomach w secesyjnym budynku zaprojektowanym przez Victora Hortę. Jedną z najbardziej popularnych stałych wystaw jest ta poświęcona wielkim bohaterom komiksów od Tintina po Smerfy, stworzonym przez artystów belgijskich.

Autor: Kamila Dudzińska


Tagi: Belgia   Bruksela  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ