Muzem Vasa w Sztokholmie - historia, zwiedzanie oraz ważne informacje

Muzeum Vasa (Vasa Museum) to muzeum morskie znajdujące się w Sztokholmie. Będąc w stolicy Szwecji powinniśmy umieścić to muzeum na pierwszym miejscu, do którego chcemy się udać. Nie bez powodu jest to najpopularniejsze muzeum nie tylko Szwecji, ale całej Skandynawii i każdego roku odwiedza je ponad milion turystów.


W pierwszej kolejności chciałbym napisać kilka słów o tym, co jest główną atrakcją Muzeum Vasa. Dzięki temu zrozumiesz, że jest to miejsce unikatowe w skali świata.

Muzeum Vasa - historia

Nazwa muzeum pochodzi od jego największej atrakcji - okrętu Vasa. Był to ogromny, wojenny galeon, który król Szwecji, Gustaw Adolf nakazał wybudować na potrzeby wojny z Polską. Król żądał potężnego statku, który będzie największym galleonem ówczesnych czasów i stanie się symbolem potęgi Szwecji.

Projektanci stanęli na wysokości zadania, tworząc w ciągu dwóch lat (1626-1628) olbrzyma, który był ówczesnym cudem techniki i największym galeonem na świecie. Wyposażona w 64 działa Vasa była gotowa do wypłynięcia do Polski. Statek był bardzo bogato zdobiony. Czuwał nad tym sam król. Jednym z głównych zdobień statku, były wizerunki polskich szlachciców, kulących się pod stołami.

Okazało się jednak, że statek posiadał wiele wad konstrukcyjnych. Tempo prac spowodowało, że przy budowie statku popełniono wiele błędów, z czego najbardziej tragiczny był fakt użycia dwóch różnych miar podczas budowy, przez co statek był asymetryczny, a jego masa była źle rozłożona.

10 sierpnia 1628 Vasa oficjalnie wypłynęła z portu. Wydarzenie obserwowały z brzegu tysiące mieszkańców. Po wypłynięciu z portu i przepłynięciu niecałej mili morskiej, dały o sobie znać błędy projekcyjne. Źle obciążony statek przechylił się na lewą burtę, nabrał wody i zatonął, zaledwie kilka minut po wypłynięciu. Sytuacja ta była wielkim szokiem dla Szwecji, jednak nikt nie poniósł za nią konsekwencji. Oficjalnie o zatopienie oskarżono Polaków, ogłaszając, że błędy w projekcie wprowadzili Polscy agenci.

Statek spoczywał na dnie (na głębokości 32 metrów) przez następne wieki. W 1956 roku odnalazł go nurek-amator. Badania wykazały, że statek jest w dobrym stanie. Duża w tym zasługa Morza Bałtyckiego, w którym nie występują gatunki mięczaków żywiące się drewnem. Rząd Szwecji powołał specjalną komisję, mającą na celu wydobycie statku z dna Bałtyku. W 1961 roku, po 333 latach, Vasa została wydobyta na powierzchnię.

Droga do publicznego wystawienia Vasy była bardzo długa. Przez 17 lat, do 1979 roku statek był opryskiwany roztworem, który miał za zadanie zakonserwować statek. Po zakończeniu tego procesu, zaczęto remontować statek, używając wyłowionych z Batyku, oryginalnych części. Dzięki temu statek jest w ponad 95% złożony z oryginalnych części. Jego mozolna i powolna rekonstrukcja trwa do dzisiaj.

W 1990 roku Vasa została oficjalnie zaprezentowana światu. W tym celu, na wyspie Djurgården w Sztokholmie otwarto Vasa Museum. Potężny budynek, wyglądający jak stocznia, wybudowano specjalnie po to, by mógł pomieścić w swoim wnętrzu cały statek. Wewnątrz placówki znajdziemy również wystawę poświęconą statkowi, oryginalne wyposażenie wydobyte z Bałtyku oraz małą replikę statku, ukazującą jej pierwotny kolor oraz wygląd. Informacji dodają standy z opisem kontekstu historycznego tamtych czasów.

Zwiedzanie Muzeum Vasa - informacje praktyczne

Budynku muzeum nie da się przegapić. Jest stylizowany na budynek stoczniowy. Wystają z niego trzy maszty, które odpowiadają wysokości galeona Vasa. Prócz samego statku, muzem posiada wystawy poświęcone mu oraz dotyczące czasów, w których powstawał.

Vasa Museum to nowoczesna placówka. Zwiedzając muzeum zajrzyj pod ten adres na oficjalnej stronie muzeum - znajdziesz tam darmowy audioprzewodnik w języku polskim. Co więcej, co 20 minut w sali kinowej muzeum odtwarzany jest krótki, 17 minutowy film o historii statku i jego wydobycia. O godzinie 11:20 i 16:40 film odtwarzany jest z polskimi napisami.

Pamiętaj, że wrak statku, ze względu na swoją wrażliwość, musi być przechowyway w stałych, bezpiecznych warunkach. Z tego powodu we wnętrzu muzeum utrzymywana jest temperatura wynosząca 18-20°C. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą coś cieplejszego do założenia.

Muzeum Vasa - jak dojechać

Muzeum Vasa znajduje się na wyspie Djurgården, w samym środku miasta. Na wyspie znajduje się również wiele innych atrakcji, dzięki czemu do Vasa Museum dojedziemy bez problemu poprzez komunikację miejską w Sztokholmie. Muzeum znajduje się pod adresem: Galärvarvsvägen 14. Na przystanek obok muzem, Nordiska museet/Vasamuseet, dojeżdża autobus 67 oraz tramwaj 7.

Muzeum Vasa - bilety wstępu

Osoby do 18 roku życia mogą wejść do muzeum bez opłat. Pozostali:

Sezon letni (od maja do września): 190 SEK
Sezon zimowy (od października do kwietnia): 170 SEK

Płatność za bilet wyłącznie kartą płatniczą. Muzeum Vasa oferuje jeszcze dodatkowe bilety - pozwalające wejść do Muzeum Vasa i oddalonej 200 metrów od Muzeum kolejnej placówki - Muzeum Wraków (Vrak Museum). Cena wspólnego biletu to 310 SEK. Normalna cena wstępu do muzeum wraków to 185 SEK. Oznacza to, że kupując wspólny bilet, zaoszczędzisz 65 SEK (sezon letni) lub 45 SEK (sezon zimowy).

Jeżeli masz zamiar zwiedzać muzea w Sztokholmie, to może się okazać, że zaoszczędzisz pieniądze kupując GoCity Stockholm (Stockholm Card) - kartę miejską Sztokholmu.

Daty i godziny otwarcia Muzeum Vasa

Godziny otwarcia Vasa Museum:

Okres wrzesień - maj
czwartek - wtorek: 10:00-17:00
środa: 10:00 - 20:00

Okres czerwiec - sierpień
codziennie: 08:30 - 18:30

Wyjątki i dni zamknięcia
24 grudnia: zamknięte
25 grudnia: zamknięte
31 grudnia otwarte od 10:00 - 15:00

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Muzeum Vasa?

Całe muzem powinniśmy zwiedzić spokojnym tempem w około 90 minut. Jeżeli w planie mamy obejrzenie filmu i skorzystanie z audioprzewodnika, liczmy się z tym, że możemy spędzić w muzeum do 120 minut.

Tagi: Szwecja   Sztokholm  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ