GoCity Stockholm (Stockholm Card) - recenzja karty turystycznej i poradnik
GoCity Stockholm (Stockholm Card) to karta miejska Sztokholmu. Czy warto kupić kartę miejską w Sztokholmie?
Sztokholm jest dużym miastem, wypełnionym zabytkami i muzeami. Problemem są jednak ceny w Szwecji - Sztokholm jest drogi, a wstęp do muzeów potrafi kosztować krocie. Jeżeli będąc w Sztokholmie planujemy zwiedzać muzea, koniecznie musimy zastanowić się i policzyć, czy opłaca się nam zakup GoCity Stockholm. Jest duża szansa, że posiadając kartę i odwiedzając muzea, oszczędzimy trochę pieniędzy.
GOCITY STOCKHOLM - SPIS TREŚCI
Czym jest GoCity Stockholm (Stockholm Card)
Czym jest GoCity Stockholm (Stockholm Card) i czy warto kupić tę kartę? GoCity jest kartą miejską Sztokholmu. Większość dużych miast posiada swoją kartę turystyczną. Przeważnie kupując ją, możemy bez opłat (lub z rabatami) odwiedzać lokalne muzea i atrakcje oraz poruszać się za darmo komunikacją miejską. Karta miejska Sztokholmu od kilku lat nie oferuje już podróżowania komunikacją miejską w cenie, skupiając się wyłącznie na atrakcjach turystycznych. Nie oznacza to jednak, że zakup karty jest zbędny. Z GoCity Stockholm możemy bez opłat wejść do około 40 muzeów i atrakcji Sztokholmu - planując wakacje w Sztokholmie, jeżeli mamy zamiar aktywnie zwiedzać muzea i atrakcje, zakup karty może pozwolić nam zaoszczędzić trochę gotówki. Ile? O tym dowiesz się w dalszej części tekstu.
Należy pamiętać, że Sztokholm wielokrotnie zmieniał swoją kartę miejską, szukając najlepszego rozwiązania. Z tego powodu w sieci znajduje się wiele artykułów nieaktualnych i nie wartych czytania. Czytając nasz artykuł (pisany w lipcu 2023) masz pewność, że czytasz o aktualnej karcie miejskiej Sztokholmu. Karta miejska Sztokholmu nazywała się pierwotnie Stockholm Card, potem zmieniła się w My Stockholm Pass, aby na końcu zamienić się w Go City Stockholm. Tak brzmi jej oficjalna nazwa i tak jest reklamowana, jednak wciąż w użyciu pozostaje nazwa Stockholm Card. Zapamiętaj - karta miejska Sztokholmu to Go City Stockholm, nazywana również (nieoficjalnie) Stockholm Card.
Cena i rodzaje GoCity Stockholm (Stockholm Card)
Karta GoCity Stockholm (Stockholm Card) sprzedawana jest w 5 wariantach: na 1, 2, 3, 4 lub 5 dni. Są dwa rodzaje cen: dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży (6-16 lat). W poniższym zestawieniu ceny w złotych podane na podstawie kursu z dnia 08.07.2023r.
Ceny GoCity Stockholm (Stockholm Card), dla dorosłych:
- Karta ważna 24h - 744 SEK (około 279 PLN)
- Karta ważna 48h - 1104 SEK (414 PLN)
- Karta ważna 72h - 1329 SEK (498 PLN)
- Karta ważna - 96h - 1544 SEK (579 PLN)
- Karta ważna - 120h - 1709 SEK (641 PLN)
Ceny GoCity Stockholm (Stockholm Card), dla dzieci i młodzieży (6-16 lat):
- Karta ważna 24h - 279 SEK (około 105 PLN)
- Karta ważna 48h - 434 SEK (163 PLN)
- Karta ważna 72h - 534 SEK (200 PLN)
- Karta ważna - 96h - 579 SEK (217 PLN)
- Karta ważna - 120h - 694 SEK (260 PLN)
Gdzie kupić kartę GoCity Stockholm (Stockholm Card)
Kartę GoCity Stockholm kupimy na jej oficjalnej stronie. Obecnie karta dostępna jest wyłącznie w formie cyfrowej - po jej zakupie otrzymamy kod QR w naszym telefonie. Karty nie można kupić na żadnych stoiskach ani w centrach informacji turystycznej - jeżeli trafiliśmy na taką informację to znaczy, że czytaliśmy nieaktualny artykuł na ten temat.
Do czego upoważnia karta GoCity Stockholm (Stockholm Card)
Karta GoCity Stockholm (Stockholm Card) upoważnia do bezpłatnego wstępu do około 40 atrakcji w Sztokholmie i jego okolicach. Atrakcje potrafią się zmieniać z miesiąca na miesiąc, dlatego najlepiej jest sprawdzić przed wyjazdem listę atrakcji na oficjalnej stronie i podjąć dezycję, czy chcemy kupić kartę. Na plus należy zaliczyć to, że z kartą wejdziemy do większości największych atrakcji w Sztokholmie. Mając kartę, do każdego muzeum czy skansenu możemy wejść tylko raz. Nie można odwiedzić drugi raz tego samego miejsca.
Karta upoważnia również do podróżowania turystycznymi, piętrowymi autobusami Hop-On Hop Off.
Do czego nie upoważnia karta?
Karta GoCity Stockholm (Stockholm Card) nie upoważnia do korzystania z komunikacji miejskiej. Jeżeli chcemy korzystać z komunikacji miejskiej, to miejski przewoźnik oferuje kartę SL Travel Card, dzięki której przez ustalony okres czasu możemy korzystać bez dodatkowych opłat z komunikacji miejskiej.
Jak działa karta GoCity Stockholm (Stockholm Card)
Karta GoCity Stockholm (Stockholm Card) rozpoczyna swoje działanie (czas zaczyna lecieć) od momentu pierwszego użycia karty, czyli od czasu pierwszego zeskanowania kodu QR. Od tego czasu mamy, w zależności od rodzaju wykupionej karty, od 24 do 120 godzin na odwiedzenie około 40 atrakcji w Sztokholmie.
Każda karta ma ustaloną górną granicę finansową, jaką możemy wykorzystać na "darmowe" bilety wstępu na atrakcje. Polega to na tym, że możemy zwiedzać atrakcje, do czasu, aż dojdziemy do górnej granicy, jaką można wykorzystać w oparciu o standardową cenę wejścia do każdej atrakcji. Dla przykładu, karta dwudniowa (48h), posiada granicę 4550 SEK. Jeżeli odwiedzimy Vasa Museum (standardowa cena biletu: 190 SEK), to nasze środki do wykorzystania zmniejszają się o 190 SEK, czyli zostaje nam 4360 SEK limitu na karcie.
Limity dla kart GoCity Stockholm:
- karta 1-dniowa: dorośli 2650 SEK (około 994 PLN) / dzieci 1700 SEK (około 638 PLN)
- 2-dniowa: dorośli 4550 SEK (1706 PLN) / dzieci 2690 SEK (1009 PLN)
- 3-dniowa: dorośli 6135 SEK (2300 PLN) / dzieci 3420 SEK (1282 PLN)
- 4-dniowa: dorośli 6960 SEK (2610 PLN) / dzieci 4240 SEK (1590 PLN)
- 5-dniowa: dorośli 9000 SEK (3375 PLN) / dzieci 5165 SEK (1937 PLN)
Prócz wstępu na atrakcję, karta umożliwia poruszanie się piętrowymi, turystycznymi autobusami Hop-On Hop Off. Autobusy te, codziennie, od 10:00 do 18:30 kursują co około 10-20 minut na okrężnej trasie między 20 największymi atrakcjami Sztokholmu.
Czy kupno GoCity Stockholm (Stockholm Card) się opłaca?
Wszystko zależy od tego, co chcemy zobaczyć i ile czasu na to poświęcić. Kupując kartę na 1 dzień prawdopodobnie nie uda nam się na tyle spiąć czasowo, żeby odwiedzić taką ilość atrakcji, że bardziej opłaci się nam zakup karty. Przy zakupie karty na dwa dni nie powinniśmy mieć już większych problemów, z uzyskaniem dzięki niej oszczędności, natomiast kupując karty dłuższe, zakładając chęć odwiedzenia dużej ilości muzeów, nie będziemy mieli żadnych problemów z tym, aby zrobić dzięki karcie duże oszczędności.
Każdy musi samodzielnie policzyć, czy opłaca mu się zakup karty. Pomaga w tym oficjalna strona - na liście atrakcji przy każdej znajduje się informacja o cenie biletów. W ten sposób możemy szybko policzyć, ile pieniędzy wydamy na normalne bilety i będziemy wiedzieli, czy zakup karty nam się opłaca. Dla przykładu, chcąc zwiedzić najbardziej znane muzea i atrakcje w Sztokholmie, przygotujmy się na:
- Vasa Museum: 190 SEK
- Viking Museum: 189 SEK
- Rejs po sztokholmskich kanałach: 275 SEK
- Nordic Museum: 150 SEK
- Skansen: 245 SEK
- Pałac Królewski: 190 SEK
- SkyView: 170 SEK
Razem daje nam to 1409 SEK + darmowy dojazd na atrakcje przez autobusy Hop-On Hop Off (370 SEK) = 1779 SEK. Tyle zapłacimy za wszystkie te atrakcje i dojazd do nich, jeżeli nie mamy karty. Możemy również bez wielkiego pośpiechu (da radę dorzucić coś jeszcze) zrobić wszystkie te atrakcje i dojachać do nich kupując kartę GoCity Stockholm na 3 dni za 1329 SEK. Oznacza to 450 SEK (około 169 PLN) oszczędności na jedną osobę.
GoCity Stockholm (Stockholm Card) - porady
- sprawdź godziny otwarcia atrakcji, aby ustalić najbardziej efektywną trasę zwiedzania i uniknąć sytuacji, gdy dojedziesz na atrakcje i okaże się ona zamknięta
- sprawdź (oficjalna strona karty to kompendium wiedzy) czy na daną atrakcję (np. rejsy) nie trzeba się wcześniej zarezerwować
- odwiedaj stronę na jakiś czas przed zakupem karty - regularnie pojawiają się promocje, np. obecnie za rejestracje w serwisie można kupić karty z 5% rabatem
Szwecja
Zapraszam Cię do zakupu mojej książki - Encyklopedia Taniego Zwiedzania!
Popularne teksty
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę