Lotniska w Sztokholmie - dojazd do centrum

Lotnisko

Jak dojechać do centrum Sztokholmu z lotniska? Przedstawiamy wszystkie sposoby transportu!


Sztokholm posiada aż 4 lotniska. Do niedawna budżetowych podróżników interesowała jedynie Skavsta, Bromma i Vasteras, jednak od niedawna jest inaczej. Do gry dołączyła Arlanda, największe lotnisko Szwecji, które zaczęło przyjmować loty Ryanair. W tym artykule dowiesz się, jak dojechać do Sztokholmu z lotniska. Aby dowiedzieć się, jak dojechać z lotniska do centrum Sztokholmu, wybierz ze spisu treści interesujące Cię lotnisko.


Przeczytaj również: Sztokholm - przewodnik turystyczny

Sztokholm Arlanda (ARN)

Lotnisko Sztokholm-Arlanda (Stockholm-Arlanda Flygplats) [ARN], to główne lotnisko Szwecji. Znajduje się w gminie Sigtuna, niecałe 42 km na północ od Sztokholmu. Od niedawna jest lotniskiem, na którym lądują samoloty Ryanair wylatujące z Polski. Z tego powodu powinniśmy zrobić wszystko, aby wybrać loty prowadzące właśnie na Arlanda Airport. Dojazd z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu jest dużo tańszy, niż z innych lotnisk.

W chwili tworzenia tego artykułu (lipiec 2023), loty do Arlanda Airport z Polski były możliwe z:

  • Warszawa - Modlin (Ryanair)
  • Poznań (Ryanair)
  • Wrocław (Ryanair)
  • Gdańsk (Ryanair)
  • Kraków (Ryanair)

Lotnisko posiada 3 pasy startowe oraz 5 terminali, z czego w użyciu są obecnie 4 (Terminal II, III, IV i V). Lotnisko jest duże - dojście pieszo z terminala II do V zajmuje 14 minut). Jest również mocno zatłoczone. Przed pandemią na lotnisku lądowało prawie 30 milionów pasażerów rocznie - i statystyki te wracają szybko do normy. Po 2022 roku, kiedy lotnisko powróciło do normalnego funkcjonowania po covidzie, Terminal IV stał się tym, na którym ląduje m.in. Ryanair. Wszystkie loty Ryanaira z Polski lądują na terminalu IV.

Dojazd z Arlanda do centrum Sztokholmu

Najtańszym sposobem na dojazdu z Arlanda Airport do centrum Sztokholmu jest od niedawna Flixbus. Autokary ruszają z terminala II i III, nie ma problemów ze znalezieniem biletów za 26-29 PLN. Przejazd trwa 35 minut, autokar zatrzymuje się na głównym dworcu autobusowym w Sztokholmie.

Skavsta Airport (NYO)

Skavsta Airport to lotnisko, do którego latają tanie linie lotnicze. Położony jest w gminie Nyköping, 100 kilometrów od Sztokholmu. Pełna nazwa lotniska to Stockholm Skavsta Flygplats (ang. Stockholm Skavsta Airport - Nyköping Airport). Lotnisko jest typowym przedstawicielem lotnisk przeznaczonych dla tanich linii lotniczych - jest małe i położone daleko poza docelowym miastem. Mimo że loty do Skandynawii można kupić już za cenę kilkudziesięciu złotych, dojazd z lotniska do centrum jest dużo droższy!

Jeszcze do niedawna latały tu wszystkie loty Ryanair i Wizzair z Polski, jednak od niedawna lata tu już wyłącznie Wizzair. W chwili pisania tych słów (lipiec 2023), loty do Skavsta Airport z Polski były możliwe z:

  • Gdańsk (Wizzair)
  • Kraków (Wizzair)
  • Warszawa - Chopin (Wizzair)

Jeżeli mamy wybór, zróbmy wszystko, żeby wybrać lot na lotnisko Arlanda. Dojazd do centrum Sztokholmu jest z Arlanda dużo tańszy, niż ze Skavsta.

Dojazd z Skavsta Airport do centrum Sztokholmu

Najtańszym sposobem dojazdu z Skavsta Airport do centrum Sztokholmu jest kurs autobusem 515 (rozkład jazdy - M-F = pon-pt, L = sobota, SoH = niedziela i święta) -26 SEK, 13 SEK dla osób poniżej 20 lat - z lotniska na dworzec do miasteczka Nyköping (wysiadamy na Nyköping Centralstation) i stamtąd kurs pociągiem do Sztokholmu (rozkład jazdy). Bilety kolejowe kosztują 75-143 SEK w zależności od czasu rezerwacji (im wcześniej, tym taniej). Bilety można kupić osobiście na dworcu lub na stronie internetowej kolei - www.sj.se.

Droższym, ale szybszym i bardziej komfortowym sposobem dojazdu z lotniska do centrum Sztokholmu i na odwrót, jest sieć Flygbussarna Airport Coaches (www.flygbussarna.se). Cena za bilet w dwie strony to 278 SEK (kupując go online, na miejscu bilet kosztuje 285 SEK), w jedną stronę 139 SEK (online, kupując na miejscu 159 SEK). Osoby od 8 do 17 roku życia mają zniżkę 20 SEK za bilet w jedną stronę. Dzieci do 8-go roku życia podróżują za darmo, pod warunkiem, że opiekun zapłacił pełną kwotę za swój bilet. Kurs trwa około 80 minut.

Jeszcze jednym sposobem transportu jest skorzystanie z usług polaków. Za 100 SEK w jedną stronę odbiorą nas i zawiozą do centrum. Aby znaleźć takie osoby warto posiedzieć chwilkę w wyszukiwarce.

Zapomnijmy o podróży taksówką do Sztokholmu - to koszt około 1400 SEK.

Bromma Airport (BMA)

Bromma Airport jest lotniskiem, które położone jest najbliżej Sztokholmu. Lotnisko położone jest 8km od centrum miasta. Niestety, nie latają tutaj tanie linie lotnicze - Bromma Airport obsługuje loty krajowe + kilka lotów międzynarodowych (Kopenhaga, Oslo, Tallin, Bruksela).

Najtaniej dojedziemy z lotniska do centrum Sztokholmu busem 152 (36 SEK, 20 SEK dla osób poniżej 20 roku życia). Wysiadamy na stacji Sundbyberg station i stamtąd, podmiejską koleją jedziemy do centrum.

Droższym, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest kurs autokarem Flygbussarna Airport Coaches (www.flygbussarna.se). Koszt biletu w jedną stronę to 79 SEK.

Vasteras Airport (VST)

Västerås Airport to najmniejsze z lotnisk obsługujących Sztokholm. Lądują tu samoloty Ryanair lecące z Londynu i Malagi. Znajduje się 5km od centrum Västerås, 110 km od Sztokholmu. Oficjalna strona internetowa: www.vst.nu

Najtańszy sposób na dojazd z Västerås Airport do centrum Sztokholmu to kurs autobusem 3 (26 SEK, 13 SEK dla osób poniżej 20 lat) - z lotniska na dworzec w Vasteras, gdzie przesiadamy się w pociąg do Sztokholmu (rozkład jazdy). Bilety kolejowe kosztują 75-143 SEK w zależności od czasu rezerwacji (im wcześniej, tym taniej). Bilety można kupić osobiście na dworcu lub na stronie internetowej kolei - www.sj.se.

Szybszym i bardziej komfortowym sposobem dojazdu z lotniska Vesteras do centrum Sztokholmu są autokary Flygbussarna Airport Coaches (www.flygbussarna.se). Cena za bilet w dwie strony to 278 SEK (kupując go online, na miejscu bilet kosztuje 285 SEK), w jedną stronę 139 SEK (online, kupując na miejscu 159 SEK). Osoby od 8 do 17 roku życia mają zniżkę 20 SEK za bilet w jedną stronę. Dzieci do 8-go roku życia podróżują za darmo, pod warunkiem, że opiekun zapłacił pełną kwotę za swój bilet. Kurs trwa około 80 minut.

Podróży taksówką do Sztokholmu to koszt około 1400 SEK.

Przeczytaj również: Szwecja - przewodnik turystyczny


Tagi: szwecja   sztokholm  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ