Sztokholm - przewodnik turystyczny

Panorama Sztokholmu

Panorama Sztokholmu. Foto: Marco Lazzaroni, flickr.com


Sztokholm to świetne miasto na weekend. Tanie loty do Sztokholmu są praktycznie w każdym większym polskim mieście. Mimo, że Szwecja jest droga, to weekend w jej stolicy nie powinien doprowadzić nas do bankructwa.

JAK DOTRZEĆ DO SZTOKHOLMU

loty do Sztokholmu

Jak tanio dotrzeć do Sztokholmu?


Do Sztokholmu dolecimy z Polski dzięki Ryanair i Wizzair. Cena, jaką powinniśmy wydać na loty, to zaledwie 80-200 PLN. Wszystko, co droższe, uważam za nieatrakcyjne.

Loty z Polski do Sztokholmu (wszystkie poniższe loty są na lotnisko Sztokholm Skavsta):

Warszawa (Ryanair, Wizzair)
Poznań (Wizzair)
Wrocław (Wizzair)
Gdańsk (Wizzair)
Lublin (Wizzair)

Katowice (Wizzair)
Kraków (Ryanair)
Szczecin (Wizzair, od maja 2018)

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM    

dojazd do centrum Sztokholmu z lotniska

Lotniska w Sztokholmie.


Sztokholm posiada aż 3 lotniska. Skavsta, Bromma i Vasteras. Najważniejszym dla nas będzie Skavsta Airport, na którym lądują tanie linie lotnicze - Ryanair i Wizzair.

Aby dowiedzieć się, jak dojechać z lotniska do centrum Sztokholmu, przeczytaj poniższe zakładki:

                    Skavsta Airport (NYO)

lotnisko

Lotnisko Skavsta Airport.


Skavsta Airport to lotnisko, do którego latają tanie linie lotnicze. Położony jest w gminie Nyköping, 100 km od Sztokholmu.

Najtańszym sposobem dojazdu z Skavsta Airport do centrum Sztokholmu jest kurs autobusem 515 (rozkład jazdy - M-F = pon-pt, L = sobota, SoH = niedziela i święta) -26 SEK, 13 SEK dla osób poniżej 20 lat - z lotniska na dworzec do miasteczka Nyköping (wysiadamy na Nyköping Centralstation) i stamtąd kurs pociągiem do Sztokholmu (rozkład jazdy). Bilety kolejowe kosztują 75-143 SEK w zależności od czasu rezerwacji (im wcześniej, tym taniej). Bilety można kupić osobiście na dworcu lub na stronie internetowej kolei - www.sj.se.

Droższym, ale szybszym i bardziej komfortowym sposobem dojazdu z lotniska do centrum Sztokholmu i na odwrót, jest sieć Flygbussarna Airport Coaches (www.flygbussarna.se). Cena za bilet w dwie strony to 278 SEK (kupując go online, na miejscu bilet kosztuje 285 SEK), w jedną stronę 139 SEK (online, kupując na miejscu 159 SEK). Osoby od 8 do 17 roku życia mają zniżkę 20 SEK za bilet w jedną stronę. Dzieci do 8-go roku życia podróżują za darmo, pod warunkiem, że opiekun zapłacił pełną kwotę za swój bilet. Kurs trwa około 80 minut.

Jeszcze jednym sposobem transportu jest skorzystanie z usług polaków. Za 100 SEK w jedną stronę odbiorą nas i zawiozą do centrum. Aby znaleźć takie osoby warto posiedzieć chwilkę w wyszukiwarce.

Zapomnijmy o podróży taksówką do Sztokholmu - to koszt około 1400 SEK.

                    Bromma Airport (BMA)

Sztokholm - lotnisko Bromma

Lotnisko Bromma Airport. Foto: Bromma Airport


Bromma Airport jest lotniskiem, które położone jest najbliżej Sztokholmu. Lotnisko położone jest 8km od centrum miasta. Niestety, nie latają tutaj tanie linie lotnicze - Bromma Airport obsługuje loty krajowe + kilka lotów międzynarodowych (Kopenhaga, Oslo, Tallin, Bruksela).

Najtaniej dojedziemy z lotniska do centrum Sztokholmu busem 152 (36 SEK, 20 SEK dla osób poniżej 20 roku życia). Wysiadamy na stacji Sundbyberg station i stamtąd, podmiejską koleją jedziemy do centrum.

Droższym, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest kurs autokarem Flygbussarna Airport Coaches (www.flygbussarna.se). Koszt biletu w jedną stronę to 79 SEK.

                    Vasteras Airport (VST)

Sztokholm - lotnisko Vesteras

Lotnisko Vesteras Airport w Sztokholmie. Foto: Vastaras


Västerås Airport to najmniejsze z lotnisk obsługujących Sztokholm. Lądują tu samoloty Ryanair lecące z Londynu i Malagi. Znajduje się 5km od centrum Västerås, 110 km od Sztokholmu. Oficjalna strona internetowa: www.vst.nu

Najtańszy sposób na dojazd z Västerås Airport do centrum Sztokholmu to kurs autobusem 3 (26 SEK, 13 SEK dla osób poniżej 20 lat) - z lotniska na dworzec w Vasteras, gdzie przesiadamy się w pociąg do Sztokholmu (rozkład jazdy). Bilety kolejowe kosztują 75-143 SEK w zależności od czasu rezerwacji (im wcześniej, tym taniej). Bilety można kupić osobiście na dworcu lub na stronie internetowej kolei - www.sj.se.

Szybszym i bardziej komfortowym sposobem dojazdu z lotniska Vesteras do centrum Sztokholmu są autokary Flygbussarna Airport Coaches (www.flygbussarna.se). Cena za bilet w dwie strony to 278 SEK (kupując go online, na miejscu bilet kosztuje 285 SEK), w jedną stronę 139 SEK (online, kupując na miejscu 159 SEK). Osoby od 8 do 17 roku życia mają zniżkę 20 SEK za bilet w jedną stronę. Dzieci do 8-go roku życia podróżują za darmo, pod warunkiem, że opiekun zapłacił pełną kwotę za swój bilet. Kurs trwa około 80 minut.

Podróży taksówką do Sztokholmu to koszt około 1400 SEK.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

komunikacja miejska w Sztokholmie

Komunikacja miejska Sztokholmu.


Komunikacja miejska w Sztokholmie jest mocno rozbudowana, nie będziemy mieli problemów z poruszaniem się po mieście i dotarciu tam, gdzie chcemy. Do dyspozycji mamy metro, tramwaje, busy i kolej podmiejską, łączącą obrzeża metropolii z miastem. W rzeczywistości, turystom wystarcza zazwyczaj metro.

Metro w Sztoklolmie mapa
Metro w Sztokholmie. Kliknij, aby powiększyć

Metro w Sztokholmie

Metro w Sztokholmie to 3 linie (niebieska, czerwona i zielona) oraz równe 100 stacji. Nie jest to klasyczny przykład metra, ponieważ ponad połowa jego stacji oraz znaczna część linii położona jest na powierzchni.

Po lewej stronie znajduje się mapa metra. Jeżeli zależy nam na większej mapie metra w Sztokholmie, to znajdziemy ją na oficjalnej stronie (www.sl.se), dokładnie pod tym linkiem: mapa metra w Sztokholmie

Cena biletów na komunikację miejską w Sztokholmie

Cena pojedynczego przejazdu jest bardzo wysoka - normalna cena to 36 SEK (18zł). Aby było taniej, zaleca się kupno karty SL Travel Card. Jest to karta umożliwiająca poruszanie się komunikacją miejską w Sztokholmie. Są 3 rodzaje kart: 24 godzinna (115 SEK), 72h (230 SEK) i 7 dniowa (300 SEK). Kartę kupimy na stacjach metra i w biletomatach.

SZTOKHOLM - KARTA MIEJSKA

karta miejska

Sztokholm - karta miejska.


Kartą miejską Sztokholmu jest Stockholm Card. Z kartą wejdziemy bez opłat praktycznie do wszystkich muzeów w Sztokholmie. Cena karty to 525 SEK (1 dzień), 675 SEK (2 dni), 825 SEK (3 dni), 1095 (5 dni). Posiadając kartę możemy również poruszać się po mieście komunikacją miejską. Niestety, ale od 1-go stycznia 2016 roku karta zostaje usunięta i nie będzie już dostępna.

Kupno karty opłaca się wyłącznie w przypadku, jeżeli mamy zamiar intensywnie zwiedzać muzea. Jeżeli nie mamy takiego zamiaru, dużo lepiej jest kupić kartę SL Tourist Card, dzięki której będziemy mogli podróżować komunikacją miejską w Sztokholmie.

Od 1-go stycznia 2016 roku nową kartą miejską Sztokholmu będzie "My Stockholm Pass" (www.mystockholmpass.com) - praktycznie będzie to identyczna karta, z tą tylko różnicą, że... Nie będzie miała w cenie podróżowania komunikacją miejską.

NOCLEGI W SZTOKHOLMIE

noclegi w Sztokholmie

Gdzie tanio spać w Sztokholmie?


Niestety, ale noclegi w Sztokholmie są drogie. Za noc w Sztokholmie przyjdzie nam zapłacić od 220 PLN za pokój dwuosobowy lub 70 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu. Tańsze są kwatery prywatne, za którymi polecam rozejrzeć się na portalu Airbnb. Na Airbnb można znaleźć noclegi w okolicach centrum za niecałe 80 PLN za dwuosobowy pokój.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Sztokholmie!

Korzystając z powyższych linków i wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

WINE & DINE

co warto zjeść w Sztokholmie

Dowiedz się więcej o Szwedzkiej kuchni.


Jedzenie w Sztokholmie jest drogie. Nawet jedzenie kupowanie w marketach jest średnio dwukrotnie droższe od polskich cen. Nie krępujmy się wziąć jedzenia ze sobą. Tak będzie na pewno najtaniej.

Na miejscu możemy za 15-20zł najeść się przekąskami z rybą w rybnych budkach. Jeżeli chcemy zjeść coś większego, szukajmy knajpek ze zniżkami lunchowymi (przeważnie 11-15). W takich przypadkach powinniśmy się najeść (i napić) za około 50zł.

SZTOKHOLM - ATRAKCJE I WARTE ODWIEDZENIA

Co warto zobaczyć w Sztokholmie

Atrakcje Sztokholmu.


Sztokholm posiada piękną, dobrze zachowaną starówkę (Gamla Stan). Znajduje się na niej Zamek Królewski (Kungliga slottet) i Kościół (Storkyrkan, kościół św. Mikołaja), a obok niej położony jest budynek parlamentu. Niedaleko Gamla Stan znajduje się ratusz miejski (Stadshuset), będący jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Szwecji.

Warto odwiedzić najpopularniejsze w Sztokholmie (i zarazem całej Szwecji) muzeum: Museum Vasa - to morskie muzeum w którym znajduje się Vasa -  monumentalny galeon wybudowany w 1628 roku do udziału w wojnie z Polakami. Okręt w spektakularny sposób zatonął zaraz po wypłynięciu z portu i przez ponad 300 lat tkwił na dnie. Kilkadziesiąt lat temu wydobyto go z wody i odnowiono, tworząc to niezwykłe muzeum.

Ciekawą atrakcją jest położony na wyspie Djurgården "skansen" - pierwsze na świecie muzeum pod gołym niebem (otwarte w 1891 roku). Znajdziemy tu zoo oraz setki budynków pokazujących jak żyli Szwedzi przed wiekami. Co ciekawe, to właśnie od tego miejsca wzięło się słowo "skansen", które w słownikowej definicji (Słownik PWN) oznacza: "krajoznawcze muzeum etnograficzne pod gołym niebem" (dopiero od niedawna skansen oznacza potocznie miejsce zacofane).

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

wskazówki praktyczne dotyczące Sztokholmu

Sztokholm - wskazówki praktyczne.


- w Sztokholmie bardzo popularne jest "free walking tour" - darmowe, piesze wędrówki z przewodnikiem. To świetny sposób na poznanie miasta. Aby wziąć udział w takiej wędrówce, wystarczy o ustalonej porze pojawić się w miejscu, z którego wycieczka rusza. Więcej informacji na stronie www.freetourstockholm.com

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Sztokholmie

Dowiedz się więcej o Sztokholmie.


www.visitstockholm.com - oficjalna strona Sztokholmu (ENG)

Nasze artykuły na temat Sztokholmu:
Pomysł na wyjazd - Sztokholm

 

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Sztokholm   Szwecja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ