Szwecja - przewodnik turystyczny

Szwecja

Szwecja to piękne i drogie państwo. Na zdjęciu centrum Goteborga.


Szwecja - miejsce, gdzie w weekend alkohol dostępny jest w sprzedaży zaledwie przez 4 godziny, jego stolica nazywana jest „Wenecją Północy”, a na czele państwa stoi Król. Kraj ze szczęśliwymi i bogatymi mieszkańcami, wysokimi cenami i pięknymi widokami.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
GoteborgSztokholm

Szwecja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 10,2 miliona
Stolica Sztokholm
Strefa czasowa UTC/GMT +2 - lato
UTC/GMT +1 -Zima

(12:00 w Polsce = 12:00 w Szwecji)
Waluta Korona szwedzka
1 SEK = 0,43 zł
(22.09.2020)
Język szwedzki, bardzo dobra znajomość angielskiego
Główne miasta Sztokholm, Goteborg, Malmo, Uppsala, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping

Przed okresem państwowości, tereny Szwecji były praojczyzną Germanów. We wczesnym średniowieczu tereny zostały zajęte przez Wikingów, którzy dokonywali stąd łupieżczych ataków na sąsiednie państwa. Z czasem nastąpiła jej chrystianizacja i rozwój potęgi. Na przestrzeni wieków Szwecja znaczyła w Europie dużo więcej, niż dzisiaj. Prowadziła liczne wojny, znaczna część z nich była zwycięska. To między innymi Szwecji zawdzięczamy upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z czasem jednak i Szwedzka polityka okazała się zgubna. Szwecja, po klęsce w wojnie północnej i koalicji antyfrancuskiej utraciła większość swoich terytoriów. Zmiany nadeszły w 1809 roku, kiedy parlament oraz nowy król rozpoczęli nowy etap polityki i zbliżyli się z Rosją. Po zwycięskiej bitwie z Danią, Szwecja zdobyła Norwegię, z którą związała się unią personalną. Od tego czasu Szwecja liberalizowała swoje prawo, wprowadziła rządy parlamentarne i stała się nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się krajem. Dzięki neutralności rozwoju Szwecji nie zatrzymała I i II wojna światowa, kraj w żaden sposób jej nie odczuł i wyrósł na gospodarczą potęgę, którą jest do dzisiaj.

Informacje praktyczne

- problem drogich noclegów w Szwecji może rozwiązać namiot - w Szwecji można legalnie rozbić namiot w całym kraju. Ponadto, w Szwecji funkcjonuje około 500 pól kempingowych. Skupione są one wokół organizacji "The National Swedish Campsite Association". Aby móc nocować na tych polach, należy posiadać kartę kempingową Swedish Camping Card (kosztuje 150 SEK), kupimy ją na miejscu w dowolnym kempingu lub na www.camping.se

- na jedzeniu zaoszczędzimy dzięki kupowaniu, za około 10 PLN, jednorazowych grillów. Taki grill możemy rozpalić pod gołym niebem i położyć na niego np. kupionego łososia. Kolejnym sposobem na tanie jedzenie jest stołowanie się w sklepach IKEA, gdzie znajdziemy potrawy za mniej niż 40 SEK (ok. 18 PLN) oraz hot-dogi za 5 SEK (ok. 2,25 PLN)

- ze względu na wysokie koszty usług medycznych w Szwecji zaleca się wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej od kosztów leczenia, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na powrót chorego do kraju. Przy podróżach samochodem wskazane jest dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne

- napoje alkoholowe sprzedawane są wyłącznie w specjalnych sklepach monopolowych (o nazwie "Systembolaget"). Są one otwarte od poniedziałku do piątku od 10.00 do 19.00 (niektóre do 20.00) i w soboty od 10.00 do 14.00 (niektóre do 15.00)

Warunki wjazdu do Szwecji

Szwecja, jako członek Unii Europejskiej, ma otwarte granice dla Polaków. Na terenie Szwecji możemy przebywać bez wizy do trzech miesięcy

Znajomość języka angielskiego

Podobnie jak w całej Skandynawii, w Szwecji większość osób mówi po angielsku. Język angielski stanowi jeden z głównych przedmiotów szkolnych, a młodzi i dorośli mają z nim styczność na co dzień. Będąc w Szwecji nie będziesz mieć problemów z rozmową po angielsku.

Jak dotrzeć do Szwecji

Jak dolecieć do Szwecji

Jak najlepiej dotrzeć do Szwecji?


Tanie loty do Szwecji z polskich lotnisk kupimy bez większych problemów. Szwecja to popularny i tani kierunek lotów z Polski. Do Szwecji lata tanio z Polski Wizzair (do Sztokholmu z Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Lublina i Katowic, do Malme z Warszawy, Gdańska, Poznania i Katowic, do Goteborga z Warszawy i Gdańska) oraz Ryanair (Sztokholm z Warszawy i Krakowa, Goteborg z Warszawy).

Transport wewnątrz Szwecji

Geograficznie Szwecja jest wąskim i długim krajem. Mimo, że ze wschodu kraju na zachód jest około 200km w najszerszym miejscu, to odległość z północy na południe to ponad 1500km! Z tego powodu, często najlepszym środkiem transportu z południa na północ kraju jest lot samolotem.

Większość mieszkańców Szwecji mieszka na południu kraju. Znajdują się tutaj główne miasta, odległości nie są duże, a środki transportu zróżnicowane. Dojedziemy szybko koleją, autokarem, lub polecimy samolotem.

Loty wewnątrz Szwecji

W Szwecji funkcjonuje sporo linii lotniczych operujących na trasach o małych odległościach, m.in. Blekingeflyg (www.blekingeflyg.se), Nextjet (firma ogłosiła bankructwo 16 maja 2018 roku), Malmo Aviation (www.malmoaviation.se) (Malmo Aviation zostało przejęte przez BRA Braathens Regional Airlines (flygbra.se) czy Gotlandsflyg (www.gotlandsflyg.se, spółka-córka Blekingeflyg). Największymi graczami są linie SAS i Norwegian.

LOTY W SZWECJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN)
Trasa: SAS Norwegian Blekingeflyg/
Gotlandsflyg
Malmo Aviation
BRA Braathens Regional Airlines
Sztokholm - Goteborg 499 SEK
(225 PLN)
91 PLN - 544 SEK
(245 PLN)
Sztokholm - Malmo 483 SEK
(217 PLN)
135 PLN - 548 SEK
(247 PLN)
Sztokholm - Umea 478 SEK
(215 PLN)
113 PLN - 599 SEK
(270 PLN)
Sztokholm - Visby 427 SEK
(192 PLN)
- 395 SEK
(178 PLN)
381 SEK
(171 PLN)
Sztokholm - Ostersund 527 SEK
(237 PLN)
- - -
Sztokholm - Lulea 678 SEK
(305 PLN)
179 PLN - -
Sztokholm - Kiruna 676 SEK
(304 PLN)
179 PLN - -
Goteborg - Umea - 288 PLN - 1049 SEK
(472 PLN)

Jak widać, da się tanio latać po Szwecji. W powyższej tabeli zamieściłem tylko najpopularniejsze kierunki. Aby znaleźć inne trasy, sprawdź strony podanych linii lotniczych.

Drogi w Szwecji i przepisy drogowe

Jazda samochodem jest szybka i przyjemna na południu kraju (Gotlandia i Svealandia). Dużo gorzej jest na północy kraju, gdzie odległości między miastami są naprawdę duże, temperatury bardzo niskie, a niebezpieczeństwo na drogach stanowią zwierzęta, które często pojawiają się na jezdniach. Łącznie Szwecja posiada ponad 2000 kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu. Przejazd nimi jest darmowy, w Szwecji nie ma winiet ani opłat za przejazd drogami. Płaci się jedynie za przejazdy mostami łączącymi Szwecję z Danią i Norwegią. Ceny za przejazd są wysokie, dla przykładu, przejazd samochodem osobowym przez most nad Sundem (Oresund Bridge), który łączy Szwecję z Danią (Kopenhaga - Malmo) wynosi 48 EUR.

Najważniejsze przepisy drogowe w Szwecji

- światła mijania muszą być włączone cały czas, a wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi: 0,2 promila

- od 1 grudnia do 31 marca opony zimowe są obowiązkowe

Ograniczenia prędkości

  • Teren zabudowany: 50 km/h
  • Poza terenem zabudowanym: 70 – 90 km/h (w zależności od znaków)
  • Na drogach ekspresowych: 100 km/h
  • Na autostradzie 120 km/h

Ograniczenia prędkości są wyraźnie zaznaczone na drogach. W przypadku zatrzymania przez policję z powodu przekroczenia prędkości, możemy spodziewać się bardzo wysokiego mandatu, sięgającego nawet 2000 EUR. Policjanci ściśle przestrzegają reguł i w kwestii prawa nie idą na ustępstwa.

Cena paliw i stacje benzynowe w Szwecji

Najpopularniejsze stacje benzynowe w Szwecji, to państwowe OK-Q8, które stanowią 25% wszystkich stacji w kraju. Cena paliwa, w chwili pisania tego artykułu (wrzesień 2020) to około 5,20 PLN (12 SEK) za litr PB95 oraz około 5,60 PLN (13 SEK) za olej napędowy.

Kolej w Szwecji

Kolej w Szwecji należy w większości do państwowej spółki Statens Järnvägar (SJ). Oficjalna strona kolei, gdzie możemy kupić bilety i sprawdzić trasy pociągów - www.sj.se.

KOLEJ W SZWECJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (sprawdzane na 2 miesiące przed planowanym odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: 2 klasa 1 klasa
Sztokholm - Goteborg 3h 195 SEK
(88 PLN)
295 SEK
(133 PLN)
Sztokholm - Linkoping 1,5h 195 SEK
(88 PLN)
270 SEK
(122 PLN)
Sztokholm - Malmo 4,5h 195 SEK
(88 PLN)
295 SEK
(133 PLN)
Sztokholm - Uppsala 40min 89 SEK
(40 PLN)
295 SEK
(133 PLN)
Sztokholm - Helsingborg 11,5h 409 SEK
(184 PLN)
119 SEK
(54 PLN)
Goteborg - Malmo 2,5h 195 SEK
(88 PLN)
295 SEK
(133 PLN)
Goteborh - Holsingborg 2,5h 195 SEK
(88 PLN)
295 SEK
(133 PLN)

Koleje oferują kilka ciekawych promocji, m.in. bilety "last minute", które można kupić na stronie na 24h przed odjazdem. Prawda jest jednak taka, że bilety z tej puli nie są wcale tańsze, niż w przypadku kupowania biletów z wyprzedzeniem. Sprawdziłem to dla wszystkich tras zamieszczonych w tabeli - tylko trasa Sztokholm - Linkoping była tańsza (150 SEK), natomiast cała reszta albo minimalnie droższa od cen z powyższej tabeli, albo taka sama.

Autokary i Autobusy w Szwecji

Autobusy w Szwecji są mniej popularne niż pociągi. Są jednak firmy umożliwiające nam podróżowanie po całym kraju. Ceny przejazdów są bardzo zbliżone do przejazdów pociągiem - niektóre trasy są trochę tańsze od przejazdu pociągiem, niektóre trochę droższe.

Główni gracze na południu kraju (Gotlandia i Svealandia) to Swebus (www.swebus.se, mapa z trasą podróży po Szwecji) i Gobybus (www.gobybus.se), natomiast główni przewoźnicy w okolicach Sztokholmu i na północ od niego (region Norrland) to Y-buss (www.ybuss.se, mapa z trasami w Szwecji) i Härjedalingen (www.harjedalingen.se).

AUTOKAREM PO SZWECJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN, sprawdzane na 3 miesiące przed odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: Swebus Gobybus Y-buss Härjedalingen
Sztokholm - Goteborg 7h 269 SEK
(121 PLN)
- - -
Sztokholm - Linkoping 3h 149 SEK
(67 PLN)
-
 
- -
Sztokholm - Malmo 8,5h 449 SEK
(202 PLN)

 

-
- -
Sztokholm - Uppsala 1h 59 SEK
(27 PLN)
- 68 SEK
(31 PLN)
386 SEK
(174 PLN)
Sztokholm - Helsingborg 11,5h 409 SEK
(184 PLN)

 
- - -
Goteborg - Malmo 4h 159 SEK
(72 PLN)
- - -
Goteborh - Holsingborg 3h 139 SEK
(63 PLN)
- - -

Jak widać z powyższej tabeli, konkurencyjność praktycznie nie istnieje.

Kuchnia szwedzka

Myśląc o kuchni szwedzkiej, całkiem możliwe, że pierwszym Twoim skojarzeniem jest "stół szwedzki", czyli stół zastawiony potrawami, z których każdy może nałożyć sobie to, co chce. Skąd wzięlo się to pojęcie? Jego historia jest bardzo ciekawa - w trakcie potopu szwedzkiego, w 1656 roku król szwedzki Karol X Gustaw, chcąc jak najszybciej i jak najłatwiej zdobyć Zamość, wprosił się na posiłek do dowódcy obrony miasta, Jana Sobiepana Zamoyskiego, chcąc przekonać go do poddania miasta. Zamoyski stwierdził, że jeżeli wpuści króla do miasta, będzie miał problem z jego wyproszeniem. Zgodził się więc na wspólny posiłek, bardzo obfity, który wystawił... na stole poza miastem. Dla upokorzenia króla szwedzkiego, przy stole nie było krzeseł. Od tego czasu pojawiło się pojęcie "szwedzkiego stołu", które do dzisiaj w Szwecji jest bardzo popularne (i nazywane smörgåsbord).

Kuchnia szwedzka opiera się na rybach. Ulubioną jest bałtycki śledź i łosoś, które zjemy tutaj pod najróżniejszą postacią, na zimno, gorąco, jako przystawkę (gravlax, serwowane z solą, cukrem i koperkiem) czy danie główne. Albo jako... kiszonka. Osobliwym smakołykiem szwedzkiej kuchni jest surströmming - kiszony śledź. Sprzedawany jest niepatroszony w puszkach. Poza bardzo intensywnym smakiem, patroszony śledź ma niesamowicie nieprzyjemny zapach. Surströmming często wskazywany jest jako najbardziej śmierdząca potrawa na świecie.

Znajdziemy w kuchni szweckiej również dania mięsne. Narodową potrawą jest Köttbullar - małe, smażone na maśle, mięsne kulki, najczęściej podawane z żurawiną. Kolejnym popularnym daniem jest Pyttipanna - są to usmażone, drobno pokrojone kawałki mięsa, ziemniaków i cebuli podawane z jajkiem i burakami.

Ulubioną zupą Szwedów, obok zup rybnych jest grochówka. Z popularne jest piwo, jedyny napój alkoholowy, który można kupić bez obostrzeń.

Szwecja - ciekawostki

ciekawostki o Szwecji

Szwecja to kraj jezior. Zajmują one 9% całkowitej powierzchni kraju.


- Szwecja to konstytucyjna monarchia, na czele której stoi król. Aktualnym królem jest Karol XVI Gustaw
- ze Szwecji pochodzi kilka znanych na świecie marek - m.in. IKEA, H&M, Electrolux, Ericsson czy Volvo
- stolica Szwecji, Sztokholm, położony jest na Archipelagu Sztokholmskim - liczący sobie ponad 24 tysiące wysp archipelag jest jednym z największych na Bałtyku. Z powodu tego położenia Sztokholm nazywany jest "Wenecją Północy

- aż do
1975 roku trwał w Szwecji skandaliczny program przymusowej sterylizacji obywateli. Sterylizacji dokonywano m.in. na osobach upośledzonych umysłowo, a także na osobach, których tryb życia uważano za "asocjalny". W tym czasie przymusowej sterylizacji poddano 63 tysiące osób
- w Szwecji nie mówi się per pan/pani. Wszyscy mówią do siebie na „ty”

Szwecja - przydatne linki

przydatne strony o Szwecji

Przydatne strony o Szwecji.


www.visitsweden.com - oficjalna, turystyczna strona Szwecji (ENG)

www.sas.se – strona internetowa linii lotniczych SAS

www.flygbra.se - strona internetowa linii lotniczych Blekinge Flyg

www.direktflyg.com/ - strona internetowa linii lotniczych Direktflyg

www.norwegian.com/se/ - strona internetowa linii lotniczych Norwegian

www.gotlandsflyg.se – strona internetowa linii Gotlandsflyg

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Szwecja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ