Göteborg (Goteborg, Gothenburg) - przewodnik turystyczny

Goteborg centrum

Goteborg - ncentrum miasta.


Goteborg to drugie, obok Sztokholmu, największe miasto Szwecji. Posiada największy uniwersytet w Skandynawii, dzięki czemu rokrocznie gości tutaj ponad 60 tysięcy studentów. Siedziba i miejsce w którym powstała marka Volvo. Idealne miejsce na weekendowy wypad.

Goteborg - informacje ogólne i notka historyczna

Goteborg (szw. Göteborg) powstał w XVII wieku na polecenie króla Szwecji, Gustawa II Adolfa, który chciał utworzyć port na południu kraju, co zbliżyłoby Szwecję do Bałtyku i uniezależniło szwedzki handel od Danii, której Szwedzi musieli płacić cło za przepływanie przez kontrolowane przez nich wody. Miasto natychmiastowo stało się ważnym centrum handlu, sprowadzano tu dobra luksusowe z Europy oraz krajów Orientu, co spowodowało, że miasto oraz jego mieszkańcy stali się zamożni. W XIX wieku Goteborg stał się miastem przemysłowym, powstało w nim wiele fabryk, a w 1829 roku otwarto Uniwersytet Techniczny, który uczynił miasto kuźnią wyspecjalizowanych kadr.

Dzisiaj Goteborg jest drugim największym miastem Szwecji. Mieszka w nim 600 tysięcy mieszkańców.

Jak dolecieć do Goteborga

loty do Goteborga

Jak tanio dotrzeć do Goteborga?


Do Goteborga dolecimy z Warszawy liniami Ryanair oraz z Warszawy i Gdańska liniami Wizzair. Cena za loty to 80-300 PLN. Wszystko, co droższe, uważam za nieatrakcyjne.

Goteborg - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko

Goteborg - Lotnisko Landvetter Airport.


Goteborg posiada jedno lotnisko - Landvetter Airport. Jeszcze do niedawna istniało drugie lotnisko, Gothenburg City Airport (znane jako Säve Airport). Na koniec 2014 roku zostało jednak zamknięte, a wszystkie loty z tego lotniska zostały przeniesione do Landvetter Airport.

Landvetter Airport położony jest około 25 kilometrów od centrum Goteborga. Z lotniska Landvetter do centrum Goteborgu dojedziemy busami Flygbussarna (www.flygbussarna.se). Koszt biletu to 95 SEK, natomiast bilet w dwie strony to koszt 185 SEK. Busy kursują od 05:10 do 00:30. Czas przejazdu to niecałe 30 minut. Autobus zatrzymuje się w 4 miejscach w Goteborgu: Korsvägen / Svenska Mässan, Kungsportsplatsen, Nils Ericson Terminalen (Göteborg Centralen) i Park Avenue.

Goteborg - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Goteborgu

Komunikacja miejska Goteborgu.


Komunikacją miejską w Sztokholmie zarządza firma Västtrafik (www.vasttrafik.se). Komunikacja miejskaw Goteborgu składa się z autobusów, tramwajów (12 tras, prawie 200km torów) i promów. Mapa połączeń znajduje się na stronie przewoźnika.

Cena biletów na komunikację miejską w Goteborgu

Jak w całej Skandynawii, poruszanie się komunikacją miejską w Goteborgu jest bardzo drogie. Cena za jeden bilet zależna jest od pokonanej trasy, najtańszy bilet kosztuje 26 SEK (ok. 12 PLN).

Aby obniżyć cenę za przejazdy, jeżeli mamy zamiar sporo podróżować, powinniśmy kupić kartę Tourist and Visitor Card. Dzięki niej możemy poruszać się komunikacją miejską w Geteborgu przez 24h (cena od 85 SEK) lub 3 dni (cena od 170 SEK).

Goteborg - karta miejska

Goteborg - karta miejska.


Karta miejska Goteborgu to "Göteborg City Card". Karta upoważnia do podróżowania bez opłat komunikacją miejską w Goteboregu oraz do darmowego wstępu do atrakcji Goteborga. Mimo, że karta jest droga, jej oferta jest bardzo dobra i, jeżeli mamy zamiar dużo zwiedzać, bardzo opłacalna. Z Kartą pojedziemy na lotnisko za połowę ceny, zwiedzimy główne atrakcje Goteborgu, popłyniemy łodzią na wyspę Vinga, lub wejdziemy do największego wesołego miasteczka w Skandynawii - Liseberg (z kartą na 48h lub 72h). Ponadto karta upoważnia nas do parkowania bez opłat na parkingach,

Karta dostępna jest w trzech wariantach czasowych:
24h - 365 SEK
48h - 515 SEK
72h - 665 SEK

Warto pamiętać, że w miesiącach październik - kwiecień, cena karty 48h, z powodu niskiego sezonu, spada o 35% i można ją kupić za 335 SEK. Karty można kupić w centrach turystycznych, niektórych sklepach oraz na lotnisku. Lista miejsc oraz więcej informacji o karcie miejskiej Goteborgu na stronie internetowej: http://www.goteborg.com/en/citycard/?page=4&tags=&startdate=&enddate=&datetype=&view=listing

Noclegi w Goteborgu

Gdzie tanio spać w Goteborgu?


Noclegi w Goteborgu są niestety drogie. Za noc w Goteborgu przyjdzie nam zapłacić od 190 PLN za pokój dwuosobowy lub od 80 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu. Tańsze są kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 60 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym i 100 za pokój dwuosobowy.

Zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki Booking. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Goteborgu!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i linków wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Goteborga

Goteborg atrakcje, Haga

Atrakcje Goteborgu. Na zdjęciu wejście na dzielnicę Haga.


Główną ulicą Goteborga jest Kungsportsavenyn, zwana w skrócie Avenyn. Ulica liczy 2,5km, znajdziemy na niej sklepy, restauracje oraz reprezentacyjny plac, Götaplatsen, na której znajduje się jeden z symboli miasta, fontanna Posejdona. Plac otoczony jest kilkoma zabytkowymi budynkami, m.in. budynkiem Teatru Wielkiego (Stora Teatern).

Z budynków warto zobaczyć również:

Skansen Kronan - wieża obronna wybudowana w XVII wieku, służąca przez prawie 200 lat jako więzienie. Obok wieży znajduje się zabytkowa dzielnica, Haga. Niedaleko, przy promenadzie, położona jest feskekôrka - to wyglądający jak kościół budynek, w którym mieści się rybny market.

Ratusz (Göteborgs rådhus)

Dworzec główny (Göteborgs centralstation) - dworzec sam w sobie jest atrakcją. Został wybudowany w 1858 roku.

Gothenburg Cathedral - wybudowana w 1815r. katedra

Tomtehuset - zabytkowy dom wybudowany w 1890 roku.

Göteborg Opera House - położony w centrum, nowoczesny i oryginalny budynek opery.

Goteborg to również parki. Największym jest znajdujący się w centrum miasta (obok dworca głównego) Trädgårdsföreningen, który posiada na swoim terenie różany ogród oraz palmiarnie. Wstęp bezpłatny. Dwa kilometry na południe znajduje się ogród botaniczny (Göteborgs botaniska trädgård). Wstęp 20 SEK. Strona internetowa: www.gotbot.se

Muzea w Goteborgu:

Gothenburg City Museum - www.goteborgsstadsmuseum.se

Gothenburg Art Museum - www.konstmuseum.goteborg.se

Museum of World Culture - www.varldskulturmuseerna.se

Gothenburg Natural History Museum - www.gnm.se

Maritiman - muzeum morskie, kilkanaście statków do zwiedzania - www.maritiman.se

Volvo museum - www.volvomuseum.com

Universum - centrum nauki zlokalizowane przy parku rozrywki Lisberg. www.universeum.se

Jedzenie w Goteborgu

Jedzenie w Goteborgu jest drogie. Nawet jedzenie kupowanie w marketach jest średnio dwukrotnie droższe od polskich cen. Nie krępujmy się wziąć jedzenia ze sobą. Tak będzie na pewno najtaniej. Jeżeli jednak chcesz jeść na miejscu, tragedii nie będzie. Ceny są wysokie, ale nie tak wysokie, jak przedstawione jest to w internecie. Dla przykładu, w marketach w mieście cena chleba zaczyna się od 12 SEK, 1,5l wody lub soku to koszt od 7 SEK. W samym sercu miasta, niedaleko wejścia do Trädgårdsföreningen znajduje się sklep LIDL. Polecamy zakup jednorazowego grilla (20-30 SEK) i zrobieniu na nim łososia (100 SEK za kg).

Wiele pubów i restauracji posiada piątkową promocję "After Work". Promocja polega na tym, że w godzinach po pracy, np. od 17 lub 18:00, przez kilka godzin posiadają otwarty bufet, z którego, po zakupieniu piwa, można korzystać bez opłat.

Goteborg - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Goteborga

Goteborg - wskazówki praktyczne.


- w Goteborgu bardzo popularne jest "free walking tour" - darmowe, piesze wędrówki z przewodnikiem mówiącym po angielsku. Aby wziąć udział w takiej wędrówce, wystarczy umówić się z przewodnikiem na konkretną datę i godzinę i przyjść w ustalone miejsce. Więcej informacji na stronie www.gothenburgwalkingtours.com
- Goteborg na weekend - jeżeli uda się złapać tanie loty do Goteborga, to, kupując kartę miejską, jest to świetne miejsce, na krótki wypad, np. na weekend
- Goteborg można zwiedzać pieszo - główne atrakcje położone są niedaleko siebie

Goteborg - przydatne linki

Goteborg - przydatne strony

Dowiedz się więcej o Goteborgu.


www.goteborg.com - oficjalna strona Goteborgu (ENG)

Nasze artykuły na temat Goteborgu:
Relacja z podróży - Goteborg

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Goteborg   Szwecja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ