Montevideo - największe atrakcje

Urugwaj, Montevideo

Montevideo w Urugwaju - na zdjęciu kultowy napis będący symbolem miasta.


Poznaj z nami atrakcje Montevideo. Mimo że miasto powstało dopiero w 1724 roku, posiada wiele zabytków oraz miejsc wartych odwiedzenia. Dowiedz się, co warto odwiedzić w Montevideo i jakich atrakcji Montevideo nie możesz ominąć!

Jeżeli chcemy odwiedzić w Montevideo większość atrakcji, będziemy potrzebowali około czterech dni. Na zwiedzenie centrum będziemy potrzebowali dwóch dni (lub jednego intensywnego), a na całą resztę dwa dni. Najlepiej poświęcić dwa dni na zwiedzanie centrum, jeden lub dwa dni na dzielnice południowe oraz dodatkowy jeden dzień na zwiedzanie atrakcji, które są oddalone od centrum. Poniżej znajdziesz listę atrakcji Montevideo, którą podzieliliśmy na dzielnice. Wszystkie te dzielnice widoczne są na poniższej mapie, dzięki czemu nie będziesz mieć żadnych problemów z ich zlokalizowaniem i zaplanowaniem wizyty w Montevideo.

Montevideo mapa

Mapa głównej części Montevideo.


Ciudad Vieja

Główną dzielnicą (barrios) Montevideo jest Ciudad Vieja - stare miasto. To najstarsza część Montevideo. Położona jest na cyplu otwartym na Zatokę Montevideo. Na starówce znajdziemy interesującą, zabytkową zabudowę, kilka ważnych placów, kościołów i muzeów, z czego najważniejsze są (w kolejności od zachodniego krańca dzielnicy):

Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej i Rdzennej

Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej i Rdzennej (Pre-Columbian and Indigenous Art Museum) jest małym, położonym na dwóch piętrach muzeum. Jego niepozorne rozmiary skrywają jednak bardzo cenną kolekcję ponad 700 eksponatów prezentujących różne kultur prekolumbijskich. Nie wszystkie eksponaty opisane są w języku angielskim, mimo to polecam odwiedzić to muzeum. Cena wstępu: 100$

Mercado del Puerto

Mercado del Puerto to położony przy porcie dawny pasaż handlowy, którego działalność rozpoczęła się w 1865 roku. Dzisiaj wypełniony jest restauracjami z lokalnym jedzeniem. W sobotę każda uliczka wypełniona jest ulicznymi artystami.

Plaza Zabala

Plaza Zabala jest placem wybudowanym w 1890 roku w miejscu starego fortu, który postanowiono wyburzyć. Na placu znajduje się monumentalny pomnik Bruno Mauricio de Zabala, hiszpańskiego żołnierza i administratora kolonialnego, jednego z założycieli miasta. Przy placu znajduje się wspaniałe, dawne rezydencje, na czele z Palacio Taranco, wybudowanym w 1908 roku pałacu, który dzisiaj jest siedzibą muzeum sztuki dekoracyjnej (Museo de Artes Decorativas).

Plaza Constitución

Plaza Constitución (znana również jako Plaza Matriz) to najstarszy plac w Montevideo. Nazwany na cześć hiszpańskiej konstytucji uchwalonej w 1812 roku. Na placu znajduje się piękna fontanna. Przy placu znajduje się budynek Cabildo - siedziby dawnego, kolonialnego rządu oraz Katedra metropolitarna w Montevideo (Catedral Metropolitana de Montevideo) - najważniejsza katolicka świątynia w Montevideo, konsekrowana w 1804 roku.

Teatr Teatro Solís

Teatro Solís jest głównym teatrem Urugwaju. Jeden z ładniejszych budynków w Ciudad Vieja. Otwarto go w 1856 roku, stanowi doskonały przykład europejskiej architektury w Ameryce Południowej.

Puerta de la Ciudadela (Brama Cytadeli)

Urugwaj, Montevideo, Puerta de la Ciudadela (Brama Cytadeli)

Montevideo - Puerta de la Ciudadela (Brama Cytadeli).


Brama Cytadeli (hiszp. Puerta de la Ciudadela) to zabytkowa brama prowadząca do cytadeli, którą zburzono w 1829 roku. Brama jest praktycznie jedyną pozostałością po okazałej twierdzy. Dzisiaj brama jest jednym z wejść na Plaza Independencia - głównego placu Montevideo.

Plaza Independencia

Urugwaj, Montevideo, Plaza Independencia

Montevideo - Plaza Independencia, główny plac Montevideo. W tle Palacio Salvo, budynek z piękną wieżą.


Plaza Independencia to główny plac Montevideo. W jego centrum znajduje się Mauzoleum Artigasa. José Gervasio Artigas jest urugwajskim bohaterem narodowym, którzy przewodził w powstaniu antyhiszpańskim (1808-1811), a następnie w walkach z Argentyną i Brazylią, które chciały wcielić Urugwaj w swoje granice. Pod wielkim, ważącym 30 ton pomnikiem znajduje się pomieszczenie, w centrum którego znajduje się urna z prochami bohatera. Możemy zejść tam po schodach, które są przy pomniku. Mauzoleum strzeżone jest przez odświętnie umundurowanych strażników, nazywanych Blandegues de Artigas.

Plaza Independencia otoczona jest wieloma zabytkami. Najważniejsze z nich to:

Palacio Estévez - pierwsza siedziba prezydenta Urugwaju, zabytkowy pałac wybudowany w 1873 roku. Budynek był siedzibą prezydenta od 1890 roku. Dzisiaj budynek jest otwarty do zwiedzania
Torre Ejecutiva - obecna siedziba prezydenta Urugwaju
Palacio Salvo - wybudowany w 1928 roku potężny pałac z monumentalną wieżą. Dzisiaj budynek jest siedzibą lokalnych władz. Pałac został wybudowany w miejscu, w którym wcześniej mieściła się kawiarnia La Giralda, która trwale zapisała się w historii Urugwaju. To właśnie w niej 22-letni Gerardo Matos Rodríguez napisał tango La Cumparsita, które uważane jest za najważniejszy utwór Urugwaju - to właśnie to dzieło podbiło cały świat i spowodowało modę na tango. Utwór dotarł również do Polski - w dramacie "Tango" Sławomira Mrożka Edek i Eugeniusz tańczą tytułowe tango właśnie do La Cumparsita. Bliźniaczo podobny budynek, wybudowany przez tego samego architekta (Mario Palanti) znajduje się w Buenos Aires (Palacio Barolo).
Palacio Rinaldi - pałac wybudowany w stylu art deco w 1929 roku. W chwili obecnej budynek pełni funkcje komercyjno-mieszkalne i ma status zabytku.

Przy Palacio Salvo zaczyna się droga Avenida 18 de Julio. To główna ulica Montevideo. Jej nazwa (18 lipca) odnosi się do pierwszej konstytucji Urugwaju, którą uchwalono 18 lipca 1830 roku. Po przejściu kilkudziesięciu metrów tą ulicą przechodzimy do kolejnej dzielnicy Montevideo - Centro. Ulica ciągnie się dalej, do dzielnicy Cordón i kończy się w dzielnicy Tres Cruces, przy głównym dworcu autobusowym Montevideo.

Centro

Spacer dzielnicą warto rozpocząć od opisanego powyżej Plaza Independencia, z którego wejdziemy w ulicę Avenida 18 de Julio. Przejście tej ulicy to najlepszy sposób na poznanie dzielnicy Centro. Idąc ulicą zobaczymy wiele dawnych zabytków, między innymi Bibliotekę Narodową (Biblioteca Nacional de Uruguay) czy budynek Ministerstwa Zdrowia (Ministerio de Salud Pública de la República Oriental del Uruguay). Ponadto idąc ulicą 18 lipca zobaczymy wiele atrakcji miasta (miejsca opisane po kolei przy założeniu, że idziemy od strony Plaza Independencia).

Plaza Fabini

Piękny plac otoczony kawiarniami, z pomnikiem nieznanych żołnierzy pośrodku placu.

Plaza de Cagancha

Plac z kolumną pokoju (Columna de La Paz), postawioną w 1867 roku. Kolumna była pierwszym pomnikiem w Montevideo

Bar Facal i fontanna z kłódkami

Urugwaj, Montevideo, fontanna z kłódkami

Montevideo - fontanna z kłódkami przy Bar Facal.


Bar Facal w Montevideo jest miejscem kultowym. To najstarsza kawiarnia w Urugwaju. Została otworzona w 1882 roku przez Manuela Facala i jego braci. Przed kawiarnią znajduje się pomnik Carlosa Gardela, który był jedną z największych sław tango. Przy kawiarni znajduje się Fuente de los Candados - fontanna uginająca się od kłódek wieszanych przez zakochanych. Od poniedziałku do soboty o godzinie 13:00 przy kawiarni odbywa się darmowy pokaz tango.

Monumento al Gaucho

Monumento al Gaucho to potężny pomnik utworzony w 1927 roku, poświęcony ludności, która walczyła o niepodległość Urugwaju.

Plaza de los Treinta y Tres

Park, na którym znajduje się mały bazar. Sam park otworzono w 1855 roku, dzisiaj lokalnie mówi się na niego Plaza de los Bomberos (plac strażaków) z powodu znajdującej się na nim remizy strażackiej. Na placu znajdują się trzy pomniki:

  • pomnik strażaka
  • ławeczka, na której siedzi Albert Einstein i Carlos Vaz Ferreira (urugwajski naukowiec), postawiona na pamiątkę ich spotkania w dniu 24 kwietnia 1925 roku
  • pomnik Juan Antonio Lavalleja, urugwajskiego rewolucjonisty, przywódcy walk niepodległościowych Urugwaju z Brazylią

Feria de Tristán Narvaja

uliczny targ odbywający się w każdą niedzielę. Targ rozpoczyna się na Avenida 18 de Julio, biegnie przez ulicę Dr Tristan Narvaja do ulicy La Paz. Targ odbywa się w godzinach porannych, o południu sprzedawcy zaczynają się zbierać. Na targu dostaniemy wszystko, od antyków po odzież, owoce i warzywa.

Piłka nożna

Pisząc o Urugwaju, nie sposób nie wspomnieć, jakie znaczenie ma tu futbol. W nowopowstałym kraju, bez historii, z podzielonym społeczeństwem, piłka nożna stała się spoiwem tworzącym urugwajską narodowość. W przeprowadzonym w 2014 roku sondażu, 86% ankietowanych Urugwajczyków przyznało, że interesuje się piłką nożną. Chociażby z tego powodu stadiony w Montevideo powinni zobaczyć nawet Ci, którzy nie interesują się piłką nożną. Montevideo ma wspaniałe tradycje piłkarskie. To jedno z najważniejszych miejsc na futbolowej mapie świata. W 1930 roku w Montevideo odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej. Były to do tej pory jedyne mistrzostwa, które w całości zostały rozegrane w jednym mieście. Mecze rozgrywały się na trzech stadionach, z czego dwa z nich funkcjonują do dzisiaj. Mowa o Estadio Centenario i Estadio Gran Parque Central.

Estadio Centenario

Urugwaj, Montevideo, Estadio Centenario

Montevideo - Estadio Centenario - jeden z najważniejszych stadionów piłkarskich na Świecie.


Stadion wybudowano w 1930 roku z myślą o Mistrzostwach Świata 1930. Wybudowano go również na pamiątkę na stulecie uzyskania niepodległości - stąd nazwa stadionu to w tłumaczeniu "Stadion Stulecia". Jest to jedyny stadion na świecie, który FIFA zapisała jako zabytek. Stadion zna praktycznie każdy szanujący się fan piłki nożnej. Dzisiaj stadion jest siedzibą reprezentacji Urugwaju, która rozgrywa na nim swoje mecze. Na stadionie znajduje się muzeum, które czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

Estadio Gran Parque Central

Stadion należy do klubu piłkarskiego Club Nacional de Football. Stadion został otwarty w 1900 roku i mimo posiadania ponad setki lat, może się pochwalić, że jego część do dzisiaj wygląda identycznie, jak przeszło sto lat temu.

Trochę dalej od centrum znajduje się stadion Estadio Campeón del Siglo, należący do klubu CA Peñarol. Stadion można zwiedzać w niedzielę w godzinach 10:00-15:00, wstęp bezpłatny.

Południowe wybrzeże miasta

Prócz centralnej części miasta, warto odwiedzić południowe dzielnice miasta - Parque Rodo, Trouville, Pocitos i Noevo Pocitos. Poniżej opiszę każdą dzielnicę po kolei. Jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie atrakcje tych dzielnic, możemy w cały dzień obejść je wszystkie.

Parque Rodo

Parque Rodo jest spokojną, sypialną dzielnicą położoną na południowym wybrzeżu. Główną częścią dzielnicy jest duży park miejski Parque Rodo oraz sąsiadująca z nim plaża Playa Ramírez. Plaża otoczona jest restauracjami, w których spróbujemy lokalnej kuchni. Idąc na sam koniec dzielnicy, na najbardziej wysuniętą część lądu dotrzemy do latarni morskiej Punta Brava (Faro de Punta Brava). To zabytkowa, licząca 21 metrów latarnia morska, którą wybudowano w 1876 roku.

Trouville

Jedynym miejscem wartym uwagi w tym barrio (dzielnicy) Urugwaju jest zamek Castillo Pittamiglio. Nie jest to żaden średniowieczny zamek, a dzieło lekko szalonego architekta, Humberto Pittamiglio, który kupił tu ziemię w 1910 roku i postanowił wybudować własny zamek. To bardzo nietuzinkowe miejsce. Znajduje się w nim pełno symboliki alchemicznej, chrześcijańskich, czy masońskich. W zamku, liczącym 1300 metrów kwadratowych, znajdują się drzwi, które do niczego nie prowadzą, ślepe okna, wąskie tunele czy sale o bardzo dziwnych kształtach. Nie bez powodów miejsce to obrosło wieloma legendami, niektórzy mówią nawet, że przez pewien okres czasu w zamku ukrywano Świętego Graala. W zamku znajduje się restauracja oraz muzeum.

Pocitos i Noevo Pocitos

Dzielnica znana jest ze swojej plaży - Playa de los Pocitos oraz Rambli - alei ciągnącej się wzdłuż plaży i większość wybrzeża Montevideo. Plaża Pocitos jest świetnym miejscem na chwilę odpoczynku oraz rzucenie okiem na to, jak Urugwajczycy spędzają czas wolny. Będąc w Urugwaju lubiłem podglądać ludzi. Większość plażowiczów siedzi i rozmawia ze sobą, często zdarza się że śpiewają. Najbardziej charakterystyczne jest jednak to, że większość z nich ma ze sobą termos z gorącą wodą i popija sobie yerbę.

Napis "Montevideo"

Letras de Montevideo - napis "Montevideo" znajduje się na wzniesieniu, na końcu plaży Pocitos. To nie tylko symbol okolicy. To jeden z najbardziej znanych symboli Montevideo i całego Urugwaju. Ciężko być w Montevideo i nie wybrać się w to miejsce.

Oddalone od centrum

Montevideo posiada kilka atrakcji, które są położone poza centrum miasta. Najłatwiej dojechać do nich Uberem, który w Montevideo stanowi świetny sposób transportu.

Fort Generała Artigasa

Fort Generała Artigasa (Fortaleza del Cerro, znany również pod nazwą Fortaleza General Artigas) to hiszpański fort, który wybudowano w latach 1809-1839. Umiejscowiony jest na górze Montevideo, od której wzięła się nazwa miasta. W murach fortu od 1916 roku mieści się muzeum wojskowe.

Pałac Legislacyjny Urugwaju

Pałac Legislacyjny Urugwaju (Palacio Legislativo del Uruguay) - siedziba rządu Urugwaju (Zgromadzenie Powszechne). Jest to ogromny pałac, który budowano w latach 1918-1925. Jego autorem jest architekt Vittorio Meano - ten sam, który stworzył budynek parlamentu w Buenos Aires w Argentynie. Pałac jest wybudowany w stylu eklektyzmu grecko-rzymskiego, co nadaje mu historyczny, monumentalny charakter.

Mercado Agrícola de Montevideo

Najważniejsze targowisko rolne w Montevideo. Kupimy na nim tanio warzywa i owoce. Cały kompleks powstał w 1913 roku i do dzisiaj działa na podobnych zasadach.

Muzeum wojskowe i oceanarium

Muzeum wojskowe i oceanarium (Museo del Arma de Ingenieros, Museo Oceanográfico Dámaso Antonio Larrañaga) to placówki, które są położone obok siebie, 20 minut spacerem od znaku Montevideo. Oba muzea są bardzo małe i w większości nie posiadają angielskich opisów eksponatów i wystaw.

Muzeum Sztuki

Położone daleko od centrum muzeum sztuki (Juan Manuel Blanes Municipal Museum of the Arts), posiadające w swoich zbiorach kolekcje ważnych, urugwajskich artystów. Samo muzeum mieści się w pałacu z 1929 roku. Wstęp bez opłat. Raczej wyłącznie dla dużych miłośników sztuki.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021


Tagi: Montevideo   Urugwaj  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ