Lotnisko Montevideo Airport - dojazd do centrum

Urugwaj Montevideo Lotnisko

Lotnisko w Montevideo. Lotnisko w Montevideo jest małe i śliczne!


Ruch lotniczy w Montevideo obsługiwany jest przez lotnisko Carrasco International Airport (MVD). Lotnisko w Montevideo położone jest na granicy departamentów Montevideo i Canelones, na wschodnim wjeździe do miasta, około 15 kilometrów od centrum Montevideo. Lotnisko nazwane jest na cześć Cesáreo L. Berisso, pioniera urugwajskiego lotnictwa, jednak nazwa ta jest rzadko używana.

Lotnisko Montevideo - podstawowe informacje

Ruch lotniczy w Montevideo obsługiwany jest przez lotnisko Carrasco International Airport (MVD). Położony jest na granicy departamentów Montevideo i Canelones, na wschodnim wjeździe do miasta, około 15 kilometrów od centrum Montevideo. Lotnisko nazwane jest na cześć Cesáreo L. Berisso, pioniera urugwajskiego lotnictwa, jednak nazwa ta jest rzadko używana.

Lotnisko zostało otwarte w 1947 roku. Od początku było lotniskiem pasażerskim. W 2003 roku lotnisko zostało sprywatyzowane, a niedługo później ruszyła budowa nowego terminalu, który był de facto nowym lotniskiem, położonym przy starym terminalu, który przekazano na działalność cargo. W grudniu 2009 roku otworzono nowy terminal. Lotnisko jest bardzo małe i bardzo schludne. Posiada jeden duży terminal pasażerski, którego przepustowość wynosi 3 miliony pasażerów rocznie. Jest również pozostawione miejsce pod rozbudowę terminala, które powiększy przepustowość do 6 milionów pasażerów rocznie.

Lotnisko Montevideo Airport - najważniejsze dane:
Pełna nazwa po hiszpańsku: Aeropuerto Internacional de Carrasco lub General Cesáreo L. Berisso

Pełna nazwa po angielsku: Carrasco International Airport
Kod IATA: MVD
Adres: Ciudad de la Costa, Canelones
Strona internetowa: www.aeropuertodecarrasco.com.uy

Wymagany bilet powrotny

Według przepisów, po wylądowaniu w Urugwaju, mamy obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia rezerwacji biletu wylotowego z Urugwaju. Pracownik lotniska może poprosić nas o okazanie biletu powrotnego. Mnie o taki bilet nie pytano. Według relacji wyczytanych w internecie, pracownicy lotniska praktycznie nigdy nie pytają o bilet powrotny. Czasem może się jadnak zdarzyć, że zapytają. Ja nie miałem biletu wylotowego i nie chciałem ryzykować, że padnie akurat na mnie. Co robić w takim przypadku? Napisałem o tym w osobnym tekście: Co zrobić, jeżeli nie mam biletu powrotnego, a żądają go na lotnisku?

Opłata wylotowa

Loty międzynarodowe obłożone są podatkiem wylotowym wynoszącym 46$. Podatek jest w większości przypadków automatycznie doliczony do ceny biletu. Sprawa wygląda podobnie z lotami wewnątrz urugwaju (2$ podatku) oraz na lotach przesiadkowych (21$). Dlaczego jest taka opłata? Rząd Urugwaju finansuje z niej kredyt, jaki zaciągnął na budowę nowego lotniska. Jeżeli okaże się, że na Twoim bilecie nie ma tej opłaty (marginalna sprawa, nie dotyczy lotów z Europy i USA), to stanowisko opłat znajduje się przy stanowiskach odprawy.

Sklepy i usługi na lotnisku

Lotnisko Montevideo jest zaskakująco małe, porównałbym je z lotniskiem Szczecin-Goleniów czy Warszawa Modlin. Jest jednak nowoczesne i wyposażone w kilka sklepów i restauracji. Znajdziemy na nim trzy lokalne restauracje, fast fooda McDonald's oraz kawiarnie - lokalną oraz Starbucks. Na lotnisku znajduje się kantor, który jest czynny całą dobę. Lotnisko posiada jeszcze przechowalnie bagażu, firmę wykonującą badanie na COVID (wyniki po czterech godzinach), salon telefoniczny oraz... salon fryzjerski.

Wifi na lotnisku w Montevideo

Lotnisko posiada dobrej jakości darmowe wifi, które nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Dodatkowo na lotnisku znajduje się wiele kontaktów, w których możemy podładować nasze sprzęty.

Transport z lotniska do centrum Montevideo

Jako że lotnisko w Montevideo jest małe, mało jest sposobów na dojechanie z lotniska do centrum Montevideo. Mimo małej ilości możliwości, nie ma żadnych problemów z dotarciem z lotniska do centrum.

Autobusy

Autobusy odjeżdżają spod wejścia na lotnisko. Do Montevideo dojedziesz każdym autobusem z napisem "Montevideo". Większość autobusów przejeżdża obok dworca autobusowego Tres Cruces, jednak nie zatrzymuje się bezpośrednio na nim, dlatego musimy zachować uwagę podczas jazdy. Czas przejazdu zależy od sytuacji na drogach, warto jednak założyć, że przejazd do dworca będzie trwać nawet do godziny. Koszt przejazdu to 68 UYU.

Urugwaj Montevideo Lotnisko

Wyjście z lotniska w Montevideo. Jak widać, przystanek autobusowy znajduje się kilka metrów od wyjścia.


Taksówka

Z lotniska do Montevideo można dojechać taksówką. W Montevideo istnieją różne sieci taksówek, jednak jedyną, oficjalną linią, która jest polecana przy kursie z lotniska jest Taxis Aeropuerto. Taksówki znajdziemy przed lotniskiem, niezależnie od godziny. Koszt przejazdu taksówką jest różny, w zależności od miejsca, do którego jedziemy. Przykładowe ceny:

  • dworzec Tres Cruces: 1350 UYU
  • stare miasto (Ciudad Vieja): 1800 UYU
  • Punta Gorda: 880 UYU
  • Malvin: 940 UYU
  • Buceo: 1260 UYU

Płatność w urugwajskich peso lub amerykańskich dolarach. Przy płatności dolarami kurs jest niekorzystny i należy liczyć się z tym, że zapłacimy jakieś 10% więcej.

Niektórzy mogą planować dojazd do miejscowości Punta del este. Można tam dojechać taksówką z lotniska za 7800 UYU. Taniej będzie jednak skorzystać z aplikacji Uber (około 5000 UYU).

Uber

Uber jest tanią i świetną metodą na dotarcie z lotniska do wskazanego przez nas miejsca. Jeżeli mamy zamiar jechać taksówką do centrum, albo jeżeli mamy zamiar podróżować po Montevideo taksówkami, koniecznie zainstalujmy aplikację. Uber potrafi być nawet o połowę tańszy od taksówek.

Przykładowe ceny na Ubera z lotniska:

  • dworzec Tres Cruces: 750 UYU
  • stare miasto (Ciudad Vieja): 800 UYU
  • Punta Gorda: 800 UYU
  • Malvin: 660 UYU
  • Buceo: 770 UYU

Jak już wspomniałem, Uber to również doskonały sposób na poruszanie się po Montevideo. Więcej piszę o tym w Montevideo - komunikacja publiczna.

Noc na lotnisku w Montevideo

Spanie na lotnisku Montevideo jest możliwe. Lotnisko jest małe, ciche, z darmowym, nielimitowanym wifi, możliwością wzięcia prysznica (za opłatą) i stanowiskami do ładowania telefonów.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące lotniska na Bali lub chcielibyście dodać coś do tego co napisałem zachęcam do dyskusji w komentarzach.


Tagi: Urugwaj  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ