Urugwaj - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Urugwaj - Montevideo

Napis "Montevideo" w stolicy Urugwaju - jeden z najbardziej znanych widoków w kraju.


Urugwaj jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Ameryki Południowej. Jest zarazem jednym z najmniej odkrytych krajów przez Europejczyków. Staje się jednak coraz bardziej popularny i oferta wyjazdu do Urugwaju znajduje się w ofertach coraz większej ilości biur turystycznych. To ostatni gwizdek, aby zobaczyć kraj przed napływem ogromu turystów!

INFORMACJE OGÓLNE

URUGWAJ (Wschodnia Republika Urugwaju)

Populacja

ok. 3,5 mln

Stolica

Montevideo

Strefa czasowa

UTC/GMT - 3
(12:00 w Polsce = 07:00 w Urugwaju)

Waluta

Peso urugwajskie (UYU)
10 UYU = 1,00 PLN
1 EUR = 42 UYU
1 USD = 38 UYU
(25.02.2020)

Język

hiszpański

Główne miasta

Montevideo, Salto, Ciudad de la Costa, Paysandu, Las Piedras, Rivera, Maldonado, Tacuarembo, Melo

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Powierzchnia Urugwaju to około połowa powierzchni Polski


- w Urugwaju uprawa i handel marihuaną jest legalny. Ale wyłącznie dla jego mieszkańców. Marihuanę można kupić w aptece. Inny handel jest oficjalnie surowo tępiony i karany (aczkolwiek zauważyłem, że turysta nie ma z dostępem do marihuany żadnego problemu - w każdym hostelu, w którym spałem proponowano mi zakup marihuany już w trakcie rejestracji). Z racji liberalnego prawa spodziewaj się, że w tańszych hostelach większość osób pali zioło cały czas
- surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu (w Urugwaju dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,3 ‰) - kontrole trzeźwości są bardzo częste

JAK DOLECIEĆ DO URUGWAJU

loty

Rzadko kiedy trafiają się promocje lotnicze z Europy do Urugwaju.


Niestety rzadko kiedy trafiają się promocje na loty do Urugwaju. Polecam jednak mimo wszystko śledzić portale Fly4Free oraz inne. Z Europy do Urugwaju polecimy m.in. hiszpańską Iberią z Madrytu, ciężko znaleźć cenę poniżej 2500 PLN.

WIZA DO URUGWAJU

Wiza

Wiza do Urugwaju nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Urugwaju, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Na przejściu granicznym służby mogą poprosić przyjezdnych o okazanie biletu wylotowego oraz o posiadanie środków na pobyt w kraju.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Pod względem transportu publicznego Urugwaj śmiało można uznać za cywilizowany kraj.


Urugwaj jest dobrze skomunikowanym krajem, mimo, że nie posiada lotów wewnątrz państwa, a kolej jest w rozsypce. Wszystko opiera się na ruchu drogowym, który jest na wysokim poziomie. Bez problemu dojedziemy autokarem do większości miejsc w kraju.

          Drogi w Urugwaju

Warunki drogowe w Urugwaju są zbliżone do tych w Europie. Tylko styl jazdy kierowców nie!


Stan dróg w Urugwaju jest bardzo dobry. Autostrady i niektóre główne drogi są płatne. Polskie prawo jazdy jest uznawane. Styl jazdy kierowców często jest niebezpieczny - miej oczy dookoła głowy.

          Kolej w Urugwaju

Kolej w Urugwaju oznacza głównie transport towarowy.


Mimo że Urugwaj posiada rozbudowaną sieć linii kolejowych, większość przejazdów to wyłącznie pociągi towarowe. W chwili obecnej jedynie połączenie pasażerskie w kraju to przejazd około 65 km z Montevideo do 25 de Agosto. Przejazd jest traktowany jako przejazd kolei podmiejskiej - pociąg przejeżdża przez tereny podmiejskie Montevideo. Czas przejazdu to niecałe 2 godziny, koszt to około 15 PLN.

          Autokary w Urugwaju

Urugraj posiada niezwykle rozbudowany system połączeń autokarowych.


System autokarowy w Urugwaju jest bardzo rozbudowany. Bez problemu, szybko i bezpiecznie dostaniemy się z jednego miasta do drugiego. Każde miasto posiada duży dworzec autokarowy, albo kilka mniejszych, dla przykładu Montevideo posiada aż 3 główne dworce: Terminal Tres Cruces, Agencia Central i Terminal Ciudad Vieja.

CIEKAWOSTKI

Większość Indian mieszkających w Urugwaju została zabita przez Hiszpanów.


- pierwszymi osadnikami w kraju byli nie Hiszpanie, a Portugalczycy. To jednak tym pierwszym udało się przegnać Portugalczyków z tych ziem i rozpocząć ich kolonizację
- zaludnienie kraju jest bardzo nierównomierne. 90% Urugwajczyków mieszka w miastach, z czego aż połowa w stolicy, Montevideo
- aż 40% mieszkańców Urugwaju to ateiści
- w Urugwaju na każdym kroku spotkasz ludzi pijących yerba mate. Robią to wszędzie, po kilku dniach w Montevideo widok ludzi idących z porongo z yerbą w jednej ręce i termosem w drugiej nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Urugwaju.


Noclegi w Urugwaju - spis miejsc, w których spałem w Urugwaju i ich ocena

www.wikitravel.org/en/Uruguay - angielska wersja Wikitravel dotycząca Urugwaju, kopalnia informacji

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Urugwaj  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ