Urugwaj - przewodnik turystyczny

Urugwaj - Montevideo

Napis "Montevideo" w stolicy Urugwaju - jeden z najbardziej znanych widoków w kraju.


Urugwaj jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Ameryki Południowej. Jest zarazem jednym z najmniej odkrytych krajów przez Europejczyków. Staje się jednak coraz bardziej popularny i oferta wyjazdu do Urugwaju znajduje się w ofertach coraz większej ilości biur turystycznych. To ostatni gwizdek, aby zobaczyć kraj przed napływem ogromu turystów!

Urugwaj - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 3,5 miliona
Stolica Montevideo
Strefa czasowa UTC/GMT - 3
(12:00 w Polsce = 07:00 w Urugwaju)
Waluta Peso urugwajskie (UYU)
10 UYU = 0,88 PLN
1 EUR = 52 UYU
1 USD = 44 UYU

(21.03.2021)
Język hiszpański
Główne miasta Montevideo, Salto, Ciudad de la Costa, Paysandu, Las Piedras, Rivera, Maldonado, Tacuarembo, Melo

Region Urugwaju kolonizowany był przez Hiszpanów dopiero w początkach XVII wieku, mimo, że odkryli te tereny sto lat wcześniej. Skąd ta opieszałość? Bo nie znaleźli tu bogactw naturalnych. Urugwaj uzyskał niepodległość w 1828 roku, walcząc wcześniej z kolonistami i swoimi większymi sąsiadami. Od czasu wybuchu pierwszej wojny światowej Urugwaj postawił na produkcję i eksport do krajów prowadzących wojnę. Stał się potęgą i najstabilniejszą gospodarką w Ameryce Południowej. Siłą rzeczy po zakończeniu drugiej wojny światowej gospodarka kraju załamała się. Przez dziesięciolecia nikt nie potrafił poradzić sobie z kryzysem, co doprowadziło do powstania partyzanki, zamachów stanu i terroru. Dopiero od połowy lat osiemdziesiątych nastąpił stopniowy powrót do demokratycznych rządów oraz zapoczątkowano plan odbudowy gospodarki kraju.

Dzisiaj Urugwaj jest jednym z najstabilniejszych krajów Ameryki Południowej. Posiada sprawną gospodarkę, liberalne społeczeństwo oraz równie liberalne prawo. W Urugwaju legalna jest aborcja, marihuana, związki partnerskie oraz możliwość adopcji przez nie dzieci.

Informacje praktyczne

- Urugwaj jest drogi, za zakupy w sklepie zapłacisz podobnie jak w Polsce; aby dowiedzieć się na ten temat więcej, sprawdź nasz artykuł: ceny w Urugwaju w 2021 roku

Wiza do Urugwaju

Wiza

Wiza do Urugwaju nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Urugwaju, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 90 dni. Na przejściu granicznym służby mogą poprosić przyjezdnych o okazanie biletu wylotowego oraz o posiadanie środków na pobyt w kraju. O bilet powrotny służby nie pytają praktycznie nigdy. Mnie nie pytano. Ale patrząc na relację internautów, zdarza się jednak, że czasem mogą zapytać. Jeżeli z Urugwaju chcemy jechać autobusem do krajów ościennych i nie będziemy posiadali biletu wylotowego z Urugwaju, to musimy się przed tym zabezpieczyć. Więcej w artykule: brak biletu wylotowego - co robić.

Znajomość języka angielskiego w Urugwaju

W Urugwaju mówi się po hiszpańsku. Podobnie jak w większości krajów Ameryki Łacińskiej, zamiast tu ("ty") mówi się vos. Urugwajczycy uczą się angielskiego w szkołach, dzięki czemu uda Ci się znaleźć młodych ludzi mówiących po angielsku. Nie licz jednak, że takich ludzi jest sporo. Mimo że Urugwaj jest liderem Ameryki Południowej pod względem osób mówiących po angielsku, język zna zaledwie niecałe 10% obywateli.

Gotówka i bankomaty w Urugwaju

Walutą Urugwaju jest peso. W większości sklepów cena oznaczona jest jako $, nie myśl, że chodzi o amerykańskie dolary! W kraju nie ma wielkich sieci handlowych, jest jedynie Geant. Dzięki temu w większości będziesz robić zakupy w prywatnych sklepach, których jakość może się bardzo od siebie różnić. Bankomaty dostępne w miastach, nie miałem problemów z polskimi kartami płatniczymi. Możliwość płatności kartą w zależności od tego, czy sklep ma terminal, w stolicy znaczna część sklepów ma, poza stolicą nie jest to normą. Karta Revolut w Urugwaju działała mi bez problemów.

Bezpieczeństwo w Urugwaju

Urugwaj ma najniższe wskaźniki przestępczości wśród krajów Ameryki Południowej. Nie powinno być tu bardziej niebezpiecznie niż w krajach europejskich.

Marihuana w Urugwaju

W grudniu 2013 marihuana została w Urugwaju zalegalizowana. Jest w tym jednak haczyk - marihuana jest legalna wyłącznie dla obywateli Urugwaju. Marihuanę można kupić w aptece. Inny handel jest oficjalnie surowo tępiony i karany. Tak mówią przepisy. W praktyce, podczas gdy byłem w Urugwaju i nocowałem w tańszych hostelach, praktycznie w każdym z nich proponowano mi zakup marihuany, ludzie dorabiają w ten sposób do pensji, kupno marihuany nie stanowi dla turysty żadnego problemu. Z racji liberalnego prawa spodziewaj się, że w tańszych hostelach większość osób pali zioło cały czas, co widać i czuć!

Jak dolecieć do Urugwaju

loty

Rzadko kiedy trafiają się promocje lotnicze z Europy do Urugwaju.


Niestety rzadko kiedy trafiają się promocje na loty do Urugwaju. Polecam jednak mimo wszystko śledzić portale Fly4Free oraz inne. Z Europy do Urugwaju polecimy m.in. hiszpańską Iberią z Madrytu, ciężko znaleźć cenę poniżej 2500 PLN.

Transport w Urugwaju

Urugwaj jest dobrze skomunikowanym krajem, mimo, że nie posiada lotów wewnątrz państwa, a kolej jest w rozsypce. Wszystko opiera się na ruchu drogowym, który jest na wysokim poziomie. Bez problemu dojedziemy autokarem do większości miejsc w kraju. Odległości między miastami nie są duże - powierzchnia Urugwaju to około połowa powierzchni Polski.

Drogi w Urugwaju

Warunki drogowe w Urugwaju są zbliżone do tych w Europie. Tylko styl jazdy kierowców nie!


Stan dróg w Urugwaju jest bardzo dobry. Autostrady i niektóre główne drogi są płatne. Polskie prawo jazdy jest uznawane. Styl jazdy kierowców często jest niebezpieczny - miej oczy dookoła głowy. Surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu (w Urugwaju dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,3 ‰) - kontrole trzeźwości są bardzo częste.

Busy i autokary w Urugwaju

Montevideo dworzec Tres Cruces

Urugwaj posiada rozbudowany system połączeń autokarowych. Na zdjęciu dworzec Tres Cruces.


System autokarowy w Urugwaju jest bardzo rozbudowany. Bez problemu, szybko i bezpiecznie dostaniemy się z jednego miasta do drugiego. Każde miasto posiada duży dworzec autokarowy, albo kilka mniejszych, dla przykładu Montevideo posiada aż 3 główne dworce: Terminal Tres Cruces, Agencia Central i Terminal Ciudad Vieja.

Przykładowe ceny przejazdu autokarem w Urugwaju:

Montevideo - Cabo Polonio - 694$
Montevideo - Colonia - 356$
Montevideo - Punta del Este - 341$
Montevideo - Chuy - 820$
Montevideo - Minas - 293$
Cabo Polonio - Castillos - 67$
Castillos - Chuy - 152$
Cabo Polonio dworzec - park Cabo Polonio - 290$ za bilet w dwie strony

Kolej w Urugwaju

Kolej w Urugwaju oznacza głównie transport towarowy.


Mimo że Urugwaj posiada rozbudowaną sieć linii kolejowych, większość przejazdów to wyłącznie pociągi towarowe. W chwili obecnej jedynie połączenie pasażerskie w kraju to przejazd około 65 km z Montevideo do 25 de Agosto. Przejazd jest traktowany jako przejazd kolei podmiejskiej - pociąg przejeżdża przez tereny podmiejskie Montevideo. Czas przejazdu to niecałe 2 godziny, koszt to około 15 PLN.

Urugwaj - ciekawostki

Większość Indian mieszkających w Urugwaju została zabita przez Hiszpanów.


- pierwszymi osadnikami w kraju byli nie Hiszpanie, a Portugalczycy. To jednak tym pierwszym udało się przegnać Portugalczyków z tych ziem i rozpocząć ich kolonizację
- zaludnienie kraju jest bardzo nierównomierne. 90% Urugwajczyków mieszka w miastach, z czego aż połowa w stolicy, Montevideo
- aż 40% mieszkańców Urugwaju to ateiści
- w Urugwaju na każdym kroku spotkasz ludzi pijących yerba mate. Robią to wszędzie, po kilku dniach w Montevideo widok ludzi idących z porongo z yerbą w jednej ręce i termosem w drugiej nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem

Urugwaj - przydatne linki

Przydatne strony o Urugwaju.


Noclegi w Urugwaju - spis miejsc, w których spałem w Urugwaju i ich ocena

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021


Tagi: Urugwaj  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ