Montevideo - przewodnik turystyczny

Urugwaj, Montevideo

Montevideo w Urugwaju - na zdjęciu kultowy napis będący symbolem miasta.


Słoneczna stolica Urugwaju. Miejsce, do którego jest bardzo mało lotów, jednak warto dać mu szansę. Miasto posiada sporo zabytków i miejsc wartych odwiedzenia oraz uważane jest za jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc w Ameryce Południowej.

Montevideo - notka historyczna

Przed przypłynięciem na tereny Urugwaju Europejczyków, okolice dzisiejszego Montevideo zamieszkiwali Indianie Charrúa. Gdy w 1516 roku do wybrzeży La Platy dopłynął pierwszy Europejczyk (Hiszpan Juan Diaz de Solis), nie założono tu żadnego fortu. Zrobiono to dopiero w 1726 roku, zakładając fort, wokół którego zaczęło powstawać miasto. Tak powstała osada, którą nazwano Montevideo. Istnieją dwie legendy dotyczące pochodzenia nazwy, obie związane ze 132 metrową górą, która znajduje się na wejściu do zatoki. Wwedług pierwszej legendy, na zobaczenie lądu jeden z portugalskich żeglarzy krzyknął "Monte vide eu", co oznacza "widzę górę", druga wersja mówi natomiast o hiszpańskich żeglarzach, którzy oznaczyli tę górę jako "Monte VI De Este a Oeste", czyli "szósta góra ze wschodu na zachód". Niezależnie od tego, która historia jest prawdziwa, góra zyskała nazwę Cerro de Montevideo. A niedługo później jej nazwa przeszła na miasto.

Montevideo rozwijało się niezwykle szybko. Okazało się, że ujście La Platy jest doskonałą bazą do dalszej ekspansji. Przełom miasta nastąpił w 1778 roku, kiedy miasto zyskało prawo do swobodnego handlu. Montevideo stało się potężnym miastem handlującym z Europą, z której do miasta zaczęli napływać imigranci. Do Montevideo kierowali się również ludzie z okolic, co spowodowało, że miasto bardzo szybko się powiększało. XIX i XX wiek to jednak ciężki okres dla miasta. Podczas wojny o niepodległość Montevideo było oblegane przez powstańców, a poźniej, po uzyskaniu niepodległości w 1828 roku przez wiele lat oblegały je wojska Argentyny, prowadząc tym samym do spadku znaczenia miasta i jego zubożenia.

Dopiero po upadku dyktatury w Argentynie w 1852 roku Montevideo zaczęło się odradzać. Cała gospodarka Urugwaju oparta została o produkcję i eksport. Plan zebrał plony podczas I wojny światowej. Urugwaj dorobił się fortuny produkując żywność dla wojsk, którą sprzedawał do Europy. Podobnie było podczas II wojny światowej. Wszystkie obroty zostały skierowane ku produkcji. Nie posiadając planu B, po zakończeniu wojny gospodarka Urugwaju upadła. Kraj na kilka dziesięcioleci przykryły chmury partyzantki, zamachów stanu i terroru. Dopiero od połowy lat osiemdziesiątych nastąpił stopniowy powrót do demokratycznych rządów oraz zapoczątkowano plan odbudowy gospodarki kraju.

Dzisiaj Montevideo wróciło na swoje miejsce. Miasto uznawane jest za jedno z najbezpieczniejszych i najstabilniejszych miast w Ameryce Południowej. W stolicy Urugwaju mieszka 1,5 miliona mieszkańców, co stanowi około połowę całej populacji kraju.

Jak dolecieć do Montevideo

Jak tanio dotrzeć do Montevideo? Czy są tanie loty do Montevideo?


Do Montevideo nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Do Urugwaju dolecimy z Madrytu liniami Iberia oraz Air Europa. Za dobrą cenę uznaj bilety lotnicze w cenie 1600-1800 PLN. Promocje na bilety lotnicze do Montevideo zdarzają się bardzo rzadko.

Dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko w Montevideo

Lotnisko w Montevideo.


Loty do Montevideo obsługiwane są przez położone 15 kilometrów od centrum lotnisko Carrasco International Airport (MVD).

Montevideo - komunikacja miejska

Autobusy Montevideo

Autobus w Montevideo.


Z punktu widzenia turysty Montevideo nie jest dużym miastem. Wynajdując sensowny nocleg w centrum, do większości atrakcji będziemy mogli dojść pieszo. W przeciwnym wypadku możemy poruszać się autobusami. Rozkłady jazdy odnajdziemy na stronie przewoźnika, www.copsa.com.uy.

Rewelacyjnym sposobem na poruszanie się po Montevideo jest UBER, który potrafi być nawet o połowę tańszy od taksówki. Będąc w Montevideo wielokrotnie jeździłem Uberem po mieście, płacąc za przejazd w większości przypadków między 120$-190$.

Noclegi w Montevideo

Gdzie tanio spać w Montevideo?


Montevideo posiada całkiem rozbudowaną bazę noclegową. Bez problemu znajdziemy nocleg w paszukiwanym przez nas standardzie. W większości przypadków w cenę noclegu wliczone jest śniadanie, nawet w najtańszych miejscach noclegowych. Przed lotem do Montevideo warto zastanowić się, w której dzielnicy będziemy spali. Wybór odpowiedniego miejsca ułatwi nam zwiedzanie miasta. Więcej piszemy o tym w tekście gdzie spać w Montevideo.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Montevideo.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Montevideo

Centrum Montevideo

Sprawdź darmowe atrakcje Montevideo.


Mimo że w polskim internecie brakuje o tym informacji, Montevideo jest obłożone potężną ilością zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Na dobre poznanie miasta warto poświęcić cztery-pięć dni. Wszystkie atrakcje miasta opisujemy w naszym ogromnym artykule: atrakcje Montevideo.

Montevideo - wskazówki praktyczne

W Montevideo należy uważać na złodziei.


- mimo że Montevideo jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Ameryce Łacińskiej, wciąż należy uważać na kieszonkowców i złodziei
- od 2013 roku marihuana jest w Urugwaju legalna i można ją kupić w aptekach; przepis ten dotyczy jednak wyłącznie obywateli Urugwaju; nie jest to jednak dla turysty problemem - będac w Montevideo wielokrotnie oferowano mi zakup marihuany, normą jest, że handlem marihuaną dorabiają sobie recepcjoniści w hostelach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023


Tagi: Urugwaj   Montevideo  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ