Krym i Odessa - przewodnik turystyczny (2018)

Krym

Każdemu polecamy wycieczkę na Krym. Foto: Elena Pleskevich, flickr.com


Jeżeli szukacie ciekawego kierunku na nietypowy wyjazd jak najbardziej polecamy Ukrainę i piękny Krym. W drodze na Krym zwiedzić można zarówno Lwów, Kijów, jak i Odessę. My szczególnie polecamy pierwsze i ostatnie. Sam Krym jest przepiękny i niedrogi, co jak wiadomo dla nas liczy się najbardziej. Zobaczcie jak zobaczyć tam jak najwięcej za jak najmniej. 

ODESSA i KRYM - WSTĘP

Krym

Główne miasta Krymu to Symferopol i Sevastopol. Foto: flickr.com


Odessa są świetność przeżywała w czasach Cesarstwa Rosyjskiego będąc perełką czarnomorską, jedną z najważniejszych metropolii imperium. Dzisiaj kojarzy się z niezapomnianym filmem Pancernik Potiomkin Siergieja Eisensteina i słynną sceną na Schodach Potiomkinowskich.

Krym jest specyficznym regionem na mapie Ukrainy. Z kontynentem łączy go tylko wąski Przesmyk Perekopski, co przez wieki decydowało o jego świetnych walorach obronnych. Znany jest z licznej społeczności tatarskiej, która przez stulecia dawała się we znaki okolicznym ziemiom łupiąc je i uprowadzając mieszkańców w jasyr. Na Krymie zobaczymy liczne nadmorskie wille, zamki i pałace budowane przez rosyjską arystokrację, bo wszak to jeden z najznakomitszych regionów wypoczynkowych dawniej i dziś. Można kąpać się w morzu, ale i wędrować po górach sięgających ponad 1500 m. Warto pamiętać, że już w starożytni Grecy wybierali północne wybrzeże Morza Czarnego do zakładania swych kolonii.

JAK NAJTANIEJ DOSTAĆ SIĘ NA KRYM I DO ODESSY?

Loty na Krym to dość droga możliwość.


Na Ukrainę możemy się także dostać samolotem. Do Kijowa lata Wizzair z Katowic oraz LOT z Warszawy, a trasę Warszawa - Odessa obsługuje LOT. Niestety jakiś czas temu upadły ukraińskie linie lotnicze Aerosvit. Od maja 2018 roku do Odessy lata ukraiński Yanair z Krakowa (za cenę od 451 PLN).

Ceny wahają się od 300 do 700 PLN za loty w dwie strony, ale my zdecydowanie polecamy przemieszczanie się pociągiem.

Transport lotnisko w Odessie – centrum – lotnisko

Lotnisko w Odessie jest oddalone 7,5 km na południowy zachód od centrum miasta. Dostaniemy się tam autobusami nr 117 i 129, które jadą np. przez dworzec kolejowy. Jeśli chcemy dotrzeć na dworzec autobusowy, to na przystanku Selektsionniy Instytutu musimy przesiąść się w autobus 232 lub 156. Do centrum jedzie się ok. 30 min. Bilet kosztuje 2,5 hrywny.

Lotnisko w Symferopolu jest oddalone tylko o 4 km od centrum, do którego dostaniemy się marszrutką nr 49 i trolejbusem nr 9 w 20 min i zapłacimy ok. 2 hrywien.

Na Krym i do Odessy pociągiem

Najtańszym sposobem na dostanie się na Krym jest pociąg. Najkorzystniej wyjdzie nam dojechać do Przemyśla PKP, następnie spod Dworca wziąć busa na granicę, pieszo ją przejść i za przejściem granicznym na końcu z lewej strony wsiąść w marszrutkę do Lwowa. Ze Lwowa poruszać się już lokalnymi pociągami. Orientacyjne ceny:

Lwów - Kijów - III klasa 34pln, II klasa 80pln, I klasa 282pln
Lwów - Odessa - III klasa 38pln, II klasa 72pln, I klasa 219pln
Kijów - Symferopol - III klasa 56pln, II klasa 96pln
Odessa - Symferopol - III klasa 46pln, II klasa 63pln

Pociągi na Ukrainie są naszym zdaniem lepsze niż w Polsce, a ceny dużo niższe. Szczerze polecamy podróżowanie tam koleją. Jest to także fajna przygoda, którą my wspominamy do dziś. Bilety można kupić online na stronie http://www.uz.gov.ua/en/.

BEZPIECZEŃSTWO

Senegal - bezpieczeństwo

Czy na Krymie jest bezpiecznie?


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych do tej pory odradza podróżowanie po Krymie i wzywa do natychmiastowego opuszczenia regionu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualną sytuację, zalecenia i ostrzeżenia polskiego MSZ: www.kijow.msz.gov.pl.

KOMUNIKACJA MIEJSKA I MIĘDZYMIASTOWA

Komunikacja miejska

 Komunikacja miejska na Krymie.


Odessa

Komunikacja miejska jest dosyć dobrze zorganizowana do wyboru mamy autobusy, trolejbusy, tramwaje, marszrutki. Na przystankach nie ma rozkładów jazdy, ponieważ pojazdy przyjeżdżają o różnych porach w zależności od natężenia ruchu. Często są zatłoczone. bilety kosztują 0,5 hrywny w tramwajach i trolejbusach, 2 hrywny w autobusach i marszrutkach. Bilety kupujemy u konduktora lub kierowcy. Najpopularniejszym środkiem transportu są marszrutki, które można zatrzymać przez machnięcie ręki.

Krym

Pociągi – komunikacja tylko między większymi ośrodkami w elektriczkach, czyli wagonach bez przedziałów. Podróże trwają stosunkowo długo, ale bilety są tanie.
Autobusy – najlepiej rozwinięta sieć do wszystkich miejscowości. Szybsze i wygodniejsze od kolei. Ceny nie są wysokie. Z Symferopola do Sudaku kosztuje ok. 16 hrywien.
Trolejbusy – obsługują kilka tras w miasta, ale najbardziej niezwykła jest trasa łącząca Symferopol, Ałusztę i Jałtę, najdłuższa na świecie, ma 86 km. Jedzie się ok. 4 godzin.
Marszrutki – wygodny sposób transportu, popularne mikrobusy zabierające do 15 osób. Ceny ok. 1-2 hrywien. Często jeżdżą do miejscowości wypoczynkowych.

KRYM - NOCLEGI

Noclegi na Krymie

Gdzie tanio spać na Krymie?


Najlepszy standard i najwyższe ceny są w hotelach na Riwierze Krymskiej. Jest to najlepiej rozwinięty region pod tym względem na Ukrainie. Musimy się liczyć z wyższymi cenami dla obcokrajowców. Dodatkowo są liczne kwatery prywatne w Odessie, jak i w miejscowościach krymskich. Najłatwiej spotkać oferujących noclegi przy dworcach kolejowych albo autobusowych, którzy tylko czekają na turystów. Należy pamiętać o wytargowaniu satysfakcjonującej ceny, ponieważ pierwsze propozycje są mocno zawyżone. Najlepiej o nocleg zatroszczyć się na miejscu, ponieważ ceny w prywatnych kwaterach są najkorzystniejsze.

Jeżeli jednak chcecie zdecydować się na hotel lub hostel zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli.  Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty na Krymie!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

WINE & DINE

co warto zjeść na Krymie

Dowiedz się więcej o ukraińskiej kuchnii.


Kuchnia ukraińska to połączenie smaków kultur zamieszkujących te ziemie. Znajdziemy w niej wątki polskie, rosyjskie, żydowskie, ormiańskie, czy tatarskie. Niemniej jednak przeważają potrawy proste i tanie wprost z kuchni chłopskiego domu. Charakterystyczne są liczne stoiska z jedzeniem takim jak pirożki, bułki z pączkowego ciasta z nadzieniem słodkim lub ostrym. Typowo tatarskie są czeburieki rodzaj placków z farszem. Jak na całym Wschodzie i tutaj znane są bliny, choć nieco cieńsze od ich rosyjskich odpowiedników. Ukraina znana jest również z wyśmienitych zup: barszczy, solanek, czy chłodników. Są one obowiązkową częścią obiadu. Będąc na Krymie spotkamy się z różnymi rodzajami tatarskich potraw z baraniny, czy nawet koniny, np. płow – mięso podane z ryżem i warzywami, szaszłyki, czy sarma – gołąbki zawijane w liście winorośli. Ze słodyczy znana jest baklawa, zapiekane ciasto francuskie przekładane orzechami włoskimi lub migdałami z cukrem lub miodem. Warto też skosztować krymskich win.

                    Polecane miejsca

polecane miejsca na Krymie

Sprawdź jakie lokale polecamy.


W Odessie polecamy:

Khutorok przy Lanzheron Beach, Shevchenko park, gdzie najemy się za kilkadziesiąt hrywien, http://khutorok.od.ua/en/

więcej lokali na: http://www.odessa-portal.com/ukraine_restaurants_cafes/

Na Krymie polecamy:

Potato House – ukraiński fast food podający dania z ziemniaków w Sewastopolu przy 300-richchya Rosiis'koho Flotu square 1.

Poza tym znajdziemy na każdym kroku jakiś lokal gastronomiczny. Przed zamówieniem lepiej sprawdzić ceny dań, ponieważ mogą być bardzo zróżnicowane w zależności o miejsca.

WARTE ODWIEDZENIA

Co warto zobaczyć na Krymie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Jak mawiają Odessa z dawnych lat jest już przeszłością i dzisiaj ci, którzy nie interesują się literaturą i biografiami pisarzy będą się nudzić w tym miejscu. Za to Krym pełen jest przepięknych miejsc, ciekawych historii, wartych zobaczenia zabytków. Wszak już Adam Mickiewicz zachwycał się jego urokiem w swoich sonetach.

ODESSA

Schody Potiomkinowskie i pomnik księcia Richelieu, pierwszego gubernatora Odessy.

Sobór Spaso-Preobrażeński – największa świątynia prawosławna w mieście na centralnym placu Odessy.

Kościół protestancki św. Pawła – związany z niemiecką mniejszością zamieszkującą dawną Odessę.

Odeskie katakumby – ciąg chodników pod dawnych wyrobiskach wapienia, który wydobywano pod miastem. W czasie II wojny światowej ukrywali się w nich partyzanci sowieccy. Jedno z wejść znajduje się 20 km od centrum. Ceny trzygodzinnego zwiedzania od 350 hrywien za dwie osoby. Więcej na: http://catacombs.od.ua/index.html

Kuyalnik – jest to naturalne estuarium rzeki Kuyalnik oddzielone od położonego 5 m wyżej Morza Czarnego. Słony zbiornik od wieków był wykorzystywany do pozyskiwania soli, a tutejsze błota mają regenerujące właściwości dla skóry. Istne naturalne spa. Znajduje się jedyne 13 km od Odessy.

Muzeum Archeologiczne – powstałe już w 1825 r., jest najstarszą tego typu instytucją w mieście. Posiada imponującą liczbę eksponatów z rejonu Morza Czarnego.

Port odeski – miejski marinat organizuje zwiedzanie portu, m. in. latarni Woroncowa. Koszt w zależności od liczebności grupy i wybranej opcji. Więcej na: http://www.port.odessa.ua/en/tourism/excursions/

Delfinarium „Nemo” – wstęp 120 hrywien, w weekendy 150 hrywien, dzieci do 5 lat za darmo.

Dwie godziny drogi od Odessy jest twierdza Akerman w Białogrodzie.

KRYM

Muzeum Bohaterskiej Obrony i Wyzwolenia Sewastopola: w skład niego wchodzą Panorama „Obrona Sewastopola 1854-55”, wieża obronna na Kurhanie Małachowskim, Dom Pamięci Ruchu Oporu, Sobór Władimirski.

Rezerwat-Muzeum Chersonez Taurydzki – miejsce w którym osiedlili się koloniści greccy w VI w. p.n.e.

Pomnik zatopionych statków – upamiętnia obrońców Sewastopola z czasów wojny krymskiej usytuowany jest na sztucznej skale z dala od brzegu w sercu miasta.

Muzeum Rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Pałac Chanów Tatarskich w Bakczysaraju – bilet studencki 20 hrywien

Monastyr Uspieński – klasztor częściowo wykuty w skale w pobliżu Czufut Kale, ważne miejsce pielgrzymkowe prawosławnych.

Czufut Kale – miasto twierdza zbudowane ze skały, zamieszkane przez dłuższą część swej historii przez Karaimów, upadło wraz z upadkiem Chanatu Krymskiego.

Tajna baza okrętów podwodnych w Bałakławie – jedna z największych tego typu baz wojskowych na świecie. Obecnie jest w niej podziemne muzeum. Ceny 50/30 hrywien.

Pantikapajon – starożytna kolonia grecka położona nad Cieśniną Kerczeńską, dzisiaj pozostały ruiny antycznego miasta. W pobliżu znajduje się cmentarzysko kurhanowe.

Ruiny twierdzy Yeni-Kale zamykającej dostęp na Morze Azowskie.

Liczne wille i pałace w Jałcie: m.in. Pałac Potockich w Liwadii, w którym prowadzono obrady konferencji jałtańskiej w 1945 r., pałac w Massandrze oraz chyba najbardziej znane Jaskółcze Gniazdo.

Imponujący sobór św. Aleksandra Newskiego w Jałcie.

Wodospad Uczan-Su – najwyższy krymski wodospad (prawie 100 m) 5 km na zachód od Jałty.

Aj-Petri – najwyższy szczyt okolic Jałty (1234 m), gdzie znajduje się tatarska osada. Niedaleko wierzchołka znajduje się pieczara Sinieglazka, w której nawet latem temperatura nie przekracza 12 st. C i do końca maja utrzymuje się śnieg.

Rezerwat Czarna Góra (Kara Dag) ze słynnymi skalnymi Złotymi Wrotami, malowniczym łukiem wystającym z morza.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

wskazówki praktyczne dotyczące Ukrainy

Ukraina, Krym i Odessa - co warto wiedzieć?


- warto przed wyjazdem zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i boleriozie, ponieważ w gorącym klimacie krymskim kleszcze rozwijają się bardzo dobrze. Ze względu na niski poziom higieny na całej Ukrainie należy być także zaszczepionym na żółtaczkę, czy dur brzuszny
- na Ukrainie trzeba być zameldowanym w miejscu noclegu podczas pobytu ponad 2 dni
- jako pamiątkę warto wybrać jeden z wielu rodzajów olejków eterycznych i mieszanek ziołowych
- jeśli wybieracie się na Ukrainę własnym samochodem to musi on mieć oryginalną tabliczkę znamionową, w przeciwnym razie mogą być kłopoty w razie kontroli milicji. Poruszając się nie własnym samochodem należy posiadać przetłumaczoną na ukraiński umowę użyczenia sporządzoną przez polskiego notariusza

PRZYDATNE STRONY

Ukraina - dowiedz się więcej.


Jest wiele stron poświęconych wycieczkom do Odessy i Krymu, oto kilka z nich:

www.rosjapl.info - portal o Rosji i krajach byłego ZSRR, mimo, że strona już nie jest aktualizowana, kopalnią wiedzy jest funkcjonujące do tej pory forum internetowe

www.eastway.pl  - strona o Krymie w języku polskim

www.crimeaconsulting.com/index.html - przewodnik po Krymie w języku angielskim

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Krym   Odessa   Ukraina  
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ