Ukraina - przewodnik turystyczny

Ukraina

Majdan, znajdujący się w centrum Kijowa, to jeden z symboli Ukrainy. Foto: Vladimir Kud, flickr.com


Ukraina to sąsiadujący z Polską kraj położony nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Ukraina zachwyca bogatą kulturą, historią oraz zróżnicowaną fauną i florą. Przyjeżdżając tutaj można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Odessa, Kijów, Lwów to miejsca które wręcz trzeba odwiedzić. Turystów z zachodu zachęcają przede wszystkim ceny (które nawet dla nas są niskie) oraz kultura i nastawienie ludzi, które w porównaniu do np. krajów skandynawskich diametralnie się różnią. Ukraina to miejsce w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników gór, przez fanatyków historii, aż po osoby które uwielbiają wylegiwać się na gorącej plaży.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
CharkówLwów zwiedzanieKijów zwiedzanieKrym zwiedzanieOdessa przewodnik

INFORMACJE OGÓLNE

UKRAINA

Populacja

45 mln

Stolica

Kijów

Strefa czasowa

UTC + 3
(12:00 w Polsce = 13:00 na Ukrainie)

Waluta

Hrywna (UAH)
1 UAH = 0,14 PLN
(26.05.2018)

Język

ukraiński, rosyjski

Główne miasta

Kijów, Charków, Dniepropetrowsk, Odessa, Donieck, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg, Mikołajów, Mariupol, Ługańsk, Makiejewka, Winnica, Symferopol, Sewastopol, Chersoń, Połtawa, Czernihów

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje praktyczne o Ukrainie

Jadąc na Ukrainę warto wykupić ubezpieczenie.


- konflikt Ukrainy z Rosją przechodzi powoli w stan zamrożenia, mimo to, polski MSZ kategorycznie odradza podróżowania do Obwodów: Ługańskiego, Donieckiego oraz na Krym. Ostrzega również przed podróżowaniem do obwodu charkowskiego, dniepropetrowskiego i zaporoskiego 
- Obywatele RP mogą wjechać na teren Ukrainy bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni (w przeciągu 6 miesięcy).

- jadąc na Ukrainę warto zapoznać się z podstawami cyrylicy i języka ukraińskiego, szczególnie w przypadku wyjazdów do mniej uczęszczanych przez turystów zakątków. Znajomość języka rosyjskiego będzie równie pomocna
- tanim i dobrym sposobem na nocleg w Ukrainie są kwatery prywatne. Warto negocjować cenę i upewnić się, że w kwaterze znajdziemy ciepłą wodę i działające ogrzewanie.

JAK DOTRZEĆ NA UKRAINĘ?

Na Ukrainę najtaniej dostaniemy się lądem.


Jak najtaniej dostać się na Ukrainę? Drogą lądową. Najłatwiej jest udać się (przeważnie pociągiem) do Przemyśla. Stamtąd kursują autobusy (od 2 PLN) do Medyki - położonej kilka kilometrów dalej wsi na granicy z Ukrainą (przejście graniczne Medyka-Szeginie). Granicę przechodzimy pieszo, a następnie wsiadamy w marszrutkę np. do Lwowa (do pokonania mamy około 80km). Przejazd będzie kosztować około 20 UAH. Marszrutki czekają na zapełnienie wszystkich miejsc. Jeżeli nam się śpieszy, możemy podjechać taksówką - koszt około 100 UAH.

Nieopłacalne są loty na Ukrainę. Z Katowic do Kijowa lata Wizzair, normalna cena za bilet powinna wahać się w okolicach 250-400zł (droższe loty uważam za totalnie nieopłacalne). Za ponad 400zł dolecimy również do Kijowa z Warszawy (m.in. LOT i UIA).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport wewnątrz Ukrainy

Najtańszym i najmniej zawodnym środkiem transportu jest kolej.


Po Ukrainie można poruszać się koleją, marszrutkami lub, w dość ograniczonym stopniu, samolotami. Zdecydowanie najlepszym sposobem podróżowania po Ukrainie jest kolej.

                    Loty

Loty wewnątrz Ukrainy

Samoloty są alternatywą dla tanich ale bardzo wolnych pociągów.


Na terenie Ukrainy działa kilku przewoźników, co nie oznacza jednak, że mamy do wyboru wiele lotów. W 2013 roku upadł najpotężniejszy ukraiński przewoźnik, Aerosvit, dzięki czemu największym przewoźnikiem stało się UIA (Ukraine International Airlines, www.flyuia.com). Linia przejęła część kierunków obsługiwanych na terenie Ukrainy i stała się największym krajowym przewoźnikiem. Trasy linii to: Kijów - Lwów, Kijów - Charków, Kijów - Dnipropetrovsk, Kijów - Odessa, Kijów - Zaporoże oraz kilka tras pomiędzy powyższymi miastami. Nie ma problemów z trafieniem tanich lotów, często nawet na dzień przed odlotem. Standardowa, najniższa cena każdego z powyższych połączeń, to 37 USD.

                    Drogi

drogi na Ukrainie

Historie na temat ukraińskich dróg stały się już u nas niemal legendarne.


Stan dróg na Ukrainie jest bardzo niski. Ulice są zdewastowane, słabo oznakowane (lub w ogóle), kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, a milicja często zatrzymuje turystów i próbuje wyłudzić łapówkę. Jednym z największych zagrożeń na Ukraińskich drogach, są ogromne dziury, które należy omijać - chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia samochodu.

Ograniczenia prędkości:
- w miastach 60 km/h
- poza terenem zabudowanym 90 – 110 km/h
- na autostradach bez ograniczeń (zalecane 130 km/h)

W dniu pisania tego artykułu cena benzyny wynosiła około 20 UAH (3,4 PLN).

                    Kolej na Ukrainie

kolej na Ukrainie

Kolej na Ukrainie jest jednym z najlepszych środków transportu.


Kolej na Ukrainie to najlepszy i przeważnie najtańszy sposób na transportu po kraju. Podróżowanie jest tanie (pomijając klasę pierwszą i pociągi "intercity+") i przyjemne.

Narodowym przewoźnikiem jest The State Administration of Railway Transport of Ukraine - "Ukrzaliznytsia".

Bilety można kupować online na oficjalnej stronie: www.booking.uz.gov.ua/en, należy jednak mieć na uwadze, że cały system rezerwacji nie jest jeszcze oficjalnie uruchomiony - wciąż funkcjonuje w wersji BETA, mogą więc czasem występować błędy. Po zakupieniu biletu otrzymamy go na podane konto e-mail - jeżeli bilet posiada kod QR, możemy wydrukować go i wsiąść z nim do pociągu. Jeżeli nie ma kodu, wydrukowany plik musimy wymienić na dworcu na bilet właściwy.

Kolej na Ukrainie to rozległy temat. Napisałem o nim osobny, rozbudowany artykuł, w którym opisuje klasy pociągów, sposób działania oraz przykładowe ceny za podróż: kolej na Ukrainie.

                    Autokary / autobusy

busem po Ukrainie

Autobusy jadą zazwyczaj krócej niż pociągi.


Ukraina posiada gęstą sieć autokarową. Podróż trwa mniej więcej tyle, co kurs pociągiem i jest na niektórych kierunkach tańsza od niej (a na niektórych droższa). Dwie największe sieci autokarowe na Ukrainie to Autolux (www.autolux.ua) i Gunsel (www.gunsel.ua). Na obydwu stronach możemy zakupić bilety online. Bilety dostępne są również na dworcach autobusowych, u kierowców.

AUTOKARY NA UKRAINIE - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Autolux

Gunsel

Kijów - Lwów 9h 275 UAH
(47 PLN)
-
Kijów - Charków 8h 275 UAH
(47 PLN)
233 UAH
(40 PLN)
Kijów - Dnipropetrovsk 8h 265 UAH
(45 PLN)
279 UAH
(47 PLN)
Kijów - Odessa 7h 295 UAH
(51 PLN)
310 UAH
(54 PLN)
Kijów - Zaporoże 10h 315 UAH
(55 PLN)
-
Lwów - Charków 20h - -
Lwów -  Dnipropetrovsk 18h - -

Warunki gorsze niż na kolei - bardzo często pojazdy są stare i w fatalnym stanie. Zdarzają się opóźnienia i wydłużenie czasu przejazdu. Strona internetowa na której możemy wyszukać połączenia autokarowe na Ukrainie: www.ticket.bus.com.ua.

CIEKAWOSTKI

Ciekawostki o Ukrainie

Na Ukrainie mieszka największy człowiek na świecie. Mierzy 258 cm!


- w Ukrainie, czy na Ukrainie? Obydwie formy są poprawne. Stwierdzenie "na Ukrainę" odnosi się do czasów gdy Ukraina była częścią kraju (na Ukrainę można pojechać tak samo jak na Mazury, czy na Śląsk). "W Ukrainie" zaczęło popularyzować się po 1991, gdy Ukraina ogłosiła niepodległość (urlop można spędzić w Niemczech lub w Norwegi albo w Ukrainie).
- na Ukrainie bardzo wiele osób posługuje się językiem rosyjskim. Według różnych badań, język rosyjski używany jest w prawie co drugim Ukraińskim domu
- w lokalnym prawie nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o nadawane imiona. Dzięki temu na Ukrainie możemy znaleźć osoby nazywające się np. Serwer, Madagaskar lub Jezus Chrystus

- w Obwodzie chersońskim we wschodniej Ukrainie leży jedna z największych pustyń w Europie - Pustynia Oleszkowska (Aleshkovsky sands)

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Ukrainie

Przydatne strony dotyczące Ukrainy.


www.flyuia.com – strona linii lotniczej UIA

www.uz.gov.ua/en/ – strona ukraińskich linii kolejowych UZ

www.ticket.bus.com.ua – strona z informacją na temat rozkładów jazdy autobusów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Ukraina  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ