Odessa - przewodnik turystyczny
Jeżeli szukacie ciekawego kierunku na nietypowy wyjazd jak najbardziej polecamy Ukrainę i piękną Odessę. Mimo krótkiej historii miasto ma niesamowity klimat i sporo miejsc wartych odwiedzenia.
ODESSA - SPIS TREŚCI
Odessa - informacje ogólne i notka historyczna
Historia Odessy jest długa i burzliwa. Jeszcze niedawno była czwartym największym miastem Imperium Rosyjskiego, jednak po rewolucji w 1917 roku utraciła swoją pozycję. Miasto było niezwykle ważne nie tylko w czasach rosyjskich. W starożytności istniały na jego terenie dwie greckie osady. Od XIV wieku istniała na jej terenie tatarska warownia, którą z czasem przebudowano na ważną twierdzę. Gdy pod koniec XVIII wieku okoliczne tereny Rosja odbiła Turcji, ruszono (w 1794) z budową miasta, które znamy dzisiaj. Po kilkunastu latach wybudowano port, który stał się jednym z najważniejszych w Imperium Rosyjskim. Po zakończeniu I wojny światowej miasto trafiło pod protektorat niemiecki, a jego znaczenie upadło.
Dzisiaj Odessa jest największym ukraińskim portem z którego transportuje się między innymi ziarno, cukier, metale czy drewno. Odessa jest trzecim (po Kijowie i Charkowie) największym miastem Ukrainy - jej populacja wynosi ponad milion mieszkańców.
Jak dotrzeć do Odessy
Loty na Krym to dość droga możliwość.
Na Ukrainę możemy się także dostać samolotem. Do Kijowa lata Wizzair z Katowic oraz LOT z Warszawy, a trasę Warszawa - Odessa obsługuje LOT. Niestety jakiś czas temu upadły ukraińskie linie lotnicze Aerosvit. Od maja 2018 roku do Odessy lata ukraiński Yanair z Krakowa (za cenę od 451 PLN). Ceny wahają się od 300 do 700 PLN za loty w dwie strony, ale my zdecydowanie polecamy przemieszczanie się pociągiem.
Odessa - dojazd do centrum z lotniska
Lotnisko w Odessie jest oddalone 7,5 km na południowy zachód od centrum miasta. Dostaniemy się tam autobusami nr 117 i 129, które jadą np. przez dworzec kolejowy. Jeśli chcemy dotrzeć na dworzec autobusowy, to na przystanku Selektsionniy Instytutu musimy przesiąść się w autobus 232 lub 156. Do centrum jedzie się ok. 30 min. Bilet kosztuje 2,5 hrywny.
Odessa - komunikacja miejska
Komunikacja miejska na Krymie.
Komunikacja miejska jest dosyć dobrze zorganizowana do wyboru mamy autobusy, trolejbusy, tramwaje, marszrutki. Na przystankach nie ma rozkładów jazdy, ponieważ pojazdy przyjeżdżają o różnych porach w zależności od natężenia ruchu. Często są zatłoczone. bilety kosztują 0,5 hrywny w tramwajach i trolejbusach, 2 hrywny w autobusach i marszrutkach. Bilety kupujemy u konduktora lub kierowcy. Najpopularniejszym środkiem transportu są marszrutki, które można zatrzymać przez machnięcie ręki.
Atrakcje Odessy
Sprawdź darmowe atrakcje miasta.
Schody Potiomkinowskie i pomnik księcia Richelieu, pierwszego gubernatora Odessy.
Sobór Spaso-Preobrażeński – największa świątynia prawosławna w mieście na centralnym placu Odessy.
Kościół protestancki św. Pawła – związany z niemiecką mniejszością zamieszkującą dawną Odessę.
Odeskie katakumby – ciąg chodników pod dawnych wyrobiskach wapienia, który wydobywano pod miastem. W czasie II wojny światowej ukrywali się w nich partyzanci sowieccy. Jedno z wejść znajduje się 20 km od centrum. Ceny trzygodzinnego zwiedzania od 350 hrywien za dwie osoby. Więcej na: http://catacombs.od.ua/index.html
Kuyalnik – jest to naturalne estuarium rzeki Kuyalnik oddzielone od położonego 5 m wyżej Morza Czarnego. Słony zbiornik od wieków był wykorzystywany do pozyskiwania soli, a tutejsze błota mają regenerujące właściwości dla skóry. Istne naturalne spa. Znajduje się jedyne 13 km od Odessy.
Muzeum Archeologiczne – powstałe już w 1825 r., jest najstarszą tego typu instytucją w mieście. Posiada imponującą liczbę eksponatów z rejonu Morza Czarnego.
Port odeski – miejski marinat organizuje zwiedzanie portu, m. in. latarni Woroncowa. Koszt w zależności od liczebności grupy i wybranej opcji. Więcej na: http://www.port.odessa.ua/en/tourism/excursions/
Delfinarium „Nemo” – wstęp 120 hrywien, w weekendy 150 hrywien, dzieci do 5 lat za darmo.
Dwie godziny drogi od Odessy jest twierdza Akerman w Białogrodzie.
Odessa - wskazówki praktyczne
Ukraina, Odessa - co warto wiedzieć?
- warto przed wyjazdem zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i boleriozie, ponieważ w gorącym klimacie krymskim kleszcze rozwijają się bardzo dobrze. Ze względu na niski poziom higieny na całej Ukrainie należy być także zaszczepionym na żółtaczkę, czy dur brzuszny
- na Ukrainie trzeba być zameldowanym w miejscu noclegu podczas pobytu ponad 2 dni
- jako pamiątkę warto wybrać jeden z wielu rodzajów olejków eterycznych i mieszanek ziołowych
- jeśli wybieracie się na Ukrainę własnym samochodem to musi on mieć oryginalną tabliczkę znamionową, w przeciwnym razie mogą być kłopoty w razie kontroli milicji. Poruszając się nie własnym samochodem należy posiadać przetłumaczoną na ukraiński umowę użyczenia sporządzoną przez polskiego notariusza
Odessa - przydatne linki
Ukraina - dowiedz się więcej.
www.rosjapl.info - portal o Rosji i krajach byłego ZSRR, mimo, że strona już nie jest aktualizowana, kopalnią wiedzy jest funkcjonujące do tej pory forum internetowe
Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021
Ukraina
Zapraszam Cię do zakupu mojej książki - Encyklopedia Taniego Zwiedzania!
Popularne teksty
10 pomysłów na tani wyjazd do Europy
Rezerwacja noclegów - na co patrzeć, chcąc wybrać dobry nocleg? [PORADNIK]
Jedzenie w podróży - poradnik. Jak jeść tanio, na co zwrócić uwagę