Ukraina - przewodnik turystyczny

Ukraina to sąsiadujący z Polską kraj położony nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Ukraina zachwyca bogatą kulturą, historią oraz zróżnicowaną fauną i florą. Przyjeżdżając tutaj można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Odessa, Kijów, Lwów to miejsca które wręcz trzeba odwiedzić. Turystów z zachodu zachęcają przede wszystkim ceny (które nawet dla nas są niskie) oraz kultura i nastawienie ludzi, które w porównaniu do np. krajów skandynawskich diametralnie się różnią. Ukraina to miejsce w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od miłośników gór, przez fanatyków historii, aż po osoby które uwielbiają wylegiwać się na gorącej plaży.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
CharkówLwów zwiedzanieKijów zwiedzanieOdessa przewodnik

Ukraina - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 42 miliony
Stolica Kijów
Strefa czasowa UTC + 3
(12:00 w Polsce = 13:00 na Ukrainie)
Waluta Hrywna (UAH)
1 UAH = 0,14 PLN
(23.09.2020)
Język ukraiński, rosyjski
Główne miasta Kijów, Charków, Dniepropetrowsk, Odessa, Donieck, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg, Mikołajów, Mariupol, Ługańsk, Makiejewka, Winnica, Symferopol, Sewastopol, Chersoń, Połtawa, Czernihów

Ukraina jest piątym największym krajem w Europie oraz 44 największym państwem na świecie. Jest zarazem krajem z najniższym PKB per capita w Europie oraz jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie według danych CPI. To zarazem piękny, malowniczy i bogaty w zabytki kraj, który łączy się z Polską wspólną historią.

Informacje praktyczne

- konflikt Ukrainy z Rosją przechodzi powoli w stan zamrożenia, mimo to, polski MSZ kategorycznie odradza podróżowania do Obwodów: Ługańskiego, Donieckiego oraz na Krym. Ostrzega również przed podróżowaniem do obwodu charkowskiego, dniepropetrowskiego i zaporoskiego

- tanim i dobrym sposobem na nocleg w Ukrainie są kwatery prywatne. Warto negocjować cenę i upewnić się, że w kwaterze znajdziemy ciepłą wodę i działające ogrzewanie.

Warunki wjazdu do Ukrainy

Obywatele RP mogą wjechać na teren Ukrainy bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni (w przeciągu 6 miesięcy). Do przekroczenia granicy wymagany jest paszport, nie wjedziemy na Ukrainę posiadając jedynie dowód osobisty.

Znajomość języka angielskiego

Znaleźć na Ukrainie osobę mówiącą po angielsku jest dużo ciężej niż w Polsce. Według danych EF EPI, 50% Ukraińczyków zna język angielski (w Polsce 61,5%). Im bardziej na wschód, im dalej od turystycznych miast, tym ciężej ze znalezieniem osób mówiących w języku angielskim. Warto przyjrzeć się jeszcze językowi ukraińskiemu. Mimo że jedynym urzędowym językiem ukrainy jest język ukraiński, w języku rosyjskim mówi się w ponad 30% ukraińskich domów. Są to oficjalne dane, które są przekłamane - dużo Ukraińców z powodów patriotycznych mówi, że w domu rozmawia po ukraińsku, w rzeczywistości posługując się w domu językiem rosyjskim. Szacuje się, że w około 50% ukraińskich domów mówi się po rosyjsku. Co więcej, po rosyjsku mówi się i naucza w części szkół oraz urzędów na terenie Ukrainy. Od dawna mówi się w kraju, że język rosyjski powinien być drugim językiem urzędowym, jednak ze względu na sytuację polityczną między Ukrainą a Rosją, wprowadzenie drugiego języka urzędowego wydaje się niemożliwe.

Jadąc na Ukrainę warto zapoznać się z podstawami cyrylicy (nauczyć alfabetu) i języka ukraińskiego, szczególnie w przypadku wyjazdów do mniej uczęszczanych przez turystów zakątków. Znajomość języka rosyjskiego będzie równie pomocna.

Jak dotrzeć na Ukrainę

Na Ukrainę najtaniej dostaniemy się lądem.


Jak najtaniej dostać się na Ukrainę? To bardzo ciekawa sytuacja z punktu widzenia naszego portalu. Jeszcze w 2014 roku pisaliśmy, ża najtaniej można się dostać drogą lądową. Loty na Ukrainę (zaledwie jeden) oferował wyłącznie Wizzair, za cenę dużo wyższą niż dzisiaj. Na szczęście to wszystko się zmieniło. W ostatnich latach do Polski zawitało bardzo wielu Ukraińców, przez co tanie linie tradycyjnie błyskawicznie wyczuły w tym potencjał do zarabiania. Do Ukrainy lata wiele samolotów z większości polskich lotnisk. W chwili pisania tego artykułu (wrzesień 2020) z Polski na Ukrainę lata (Kijów):

Wizzair - Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa-Chopin, Wrocław
Ryanair - Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa-Modlin, Wrocław

Cena za loty do Ukrainy nie jest wysoka - szukając lotów z odpowiednim, kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie ma problemów ze znalezieniem biletów w cenie 55 PLN za lot w jedną stronę.

Na Ukrainę drogą lądową

Sposobów na dotarcie na Ukrainę lądem jest wiele. Najłatwiej jest udać się (przeważnie pociągiem) do Przemyśla. Stamtąd kursują autobusy (od 2 PLN) do Medyki - położonej kilka kilometrów dalej wsi na granicy z Ukrainą (przejście graniczne Medyka-Szeginie). Granicę przechodzimy pieszo, a następnie wsiadamy w marszrutkę np. do Lwowa (do pokonania mamy około 80km). Przejazd będzie kosztować około 20 UAH. Marszrutki czekają na zapełnienie wszystkich miejsc. Jeżeli nam się śpieszy, możemy podjechać taksówką - koszt około 100 UAH.

Transport wewnątrz Ukrainy

Po Ukrainie można poruszać się koleją, marszrutkami lub, w dość ograniczonym stopniu, samolotami. Zdecydowanie najlepszym sposobem podróżowania po Ukrainie jest kolej.

Loty wewnątrz Ukrainy

Loty wewnątrz Ukrainy

Samoloty są alternatywą dla tanich ale bardzo wolnych pociągów.


Na terenie Ukrainy działa kilku przewoźników, co nie oznacza jednak, że mamy do wyboru wiele lotów. W 2013 roku upadł najpotężniejszy ukraiński przewoźnik, Aerosvit, dzięki czemu największym przewoźnikiem stało się UIA (Ukraine International Airlines, www.flyuia.com). Linia przejęła część kierunków obsługiwanych na terenie Ukrainy i stała się największym krajowym przewoźnikiem. Trasy linii to: Kijów - Lwów, Kijów - Charków, Kijów - Dnipropetrovsk, Kijów - Odessa, Kijów - Zaporoże oraz kilka tras pomiędzy powyższymi miastami. Nie ma problemów z trafieniem tanich lotów, często nawet na dzień przed odlotem. Standardowa, najniższa cena każdego z powyższych połączeń, to 37 USD.

Drogi na Ukrainie i przepisy drogowe

Stan dróg na Ukrainie jest bardzo niski. Ulice są zdewastowane, słabo oznakowane (lub w ogóle), kierowcy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, a milicja potrafi zatrzymywać turystów i próbować wyłudzić łapówkę. Na szczęście jest to proceder, który występuje już zdecydowanie rzadziej, niż przed kilkoma laty. Jednym z największych zagrożeń na Ukraińskich drogach są ogromne dziury, które należy omijać - chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia samochodu. Przez to wieczorem warto jechać powoli. Mimo niskich standardów Ukrainę można zwiedzać samochodem. Jazda autem po Ukrainie da nam wolną rękę i pozwoli na dojechanie prawie w każdy zakątek kraju.

Aby wjechać na Ukrainę własnym autem trzeba posiadać Zieloną Kartę, czyli międzynarodową kartę potwierdzającą, że nasz samochód jest ubezpieczony. Aby wyrobić kartę musimy zgłosić się do ubezpieczalni w której mamy ubezpieczony samochód. Cena Zielonej Karty wyniesie maksymalnie 50 PLN (zależy od firmy ubezpieczeniowej), większa część wypożyczalni wydaje Zieloną Kartę za darmo. Jeżeli na teren Ukrainy wjeżdżamy nie swoim samochodem lub samochodem w leasingu/na kredyt, musimy mieć notarialne upoważnienie do prowadzenia samochodu, które będzie przetłumaczone na język ukraiński.

Do Ukrainy wjedziemy samochodem przez 8 samochodowych przejść granicznych:

  • Budomierz-Hruszów
  • Dołhobyczów-Uhrynów
  • Dorohusk-Jagodzin
  • Hrebenne-Rawa Ruska
  • Korczowa-Krakowiec
  • Krościenko-Smolnica
  • Medyka-Szeginie
  • Zosin-Uściług

Jeżeli wyjeżdżamy z Polski, skupmy się. Dojeżdżając do granicy zajmijmy pas dla obywateli Unii Europejskiej - drugi pas jest dla obywateli krajów niezrzeszonych w Unii, nie sugerujcie się autami z polskimi tablicami.

Najważniejsze przepisy drogowe na Ukrainie

- obowiązkowe wyposażenie: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy

- od listopada do 31 marca obowiązkowe opony zimowe

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi: 0,2 promila

- światła mijania obowiązkowe przez całą dobę od 1 października do 30 kwietnia, w pozostałym okresie w nocy oraz podczas słabej widoczności

- każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa

Ograniczenia prędkości

  • w miastach 60 km/h
  • poza terenem zabudowanym 90 – 110 km/h
  • na autostradach 130 km/h

Cena paliw i stacje benzynowe na Ukrainie

Na Ukrainie znajdziemy wiele lokalnych stacji benzynowych. Warto tankować w tych większych, markowych (na mniejszych zdarzają się paliwa dużo gorszej jakości). Największe stacje benzynowe na Ukrainie to WOG, Socar i OKKO. W kraju operuje również Shell. Stacje paliw położone przy granicy z Polską mają droższą cenę paliwa niż stacje położone dalej. Na wielu stacjach nie nalewamy sami paliwa - robi to za nas pracownik stacji, który czeka przy dystrybutorach.

W dniu pisania tego artykułu (wrzesień 2020) cena benzyny wynosiła około 30 UAH (4,2 PLN) za litr benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego. Niestety, ale czasy dużo tańszej benzyny niż w Polsce odchodzą powoli w zapomnienie. Wciąż jest taniej, jednak cena benzyny na Ukrainie regularnie idzie w górę.

Kolej w Ukrainie

Kolej na Ukrainie to najlepszy i przeważnie najtańszy sposób na transportu po kraju. Podróżowanie jest tanie (pomijając klasę pierwszą i pociągi "intercity+") i przyjemne.

Narodowym przewoźnikiem jest The State Administration of Railway Transport of Ukraine - "Ukrzaliznytsia".

Bilety można kupować online na oficjalnej stronie: www.booking.uz.gov.ua/en, należy jednak mieć na uwadze, że cały system rezerwacji nie jest jeszcze oficjalnie uruchomiony - wciąż funkcjonuje w wersji BETA, mogą więc czasem występować błędy. Po zakupieniu biletu otrzymamy go na podane konto e-mail - jeżeli bilet posiada kod QR, możemy wydrukować go i wsiąść z nim do pociągu. Jeżeli nie ma kodu, wydrukowany plik musimy wymienić na dworcu na bilet właściwy.

Kolej na Ukrainie to rozległy temat. Napisałem o nim osobny, rozbudowany artykuł, w którym opisuje klasy pociągów, sposób działania oraz przykładowe ceny za podróż: kolej na Ukrainie.

Autokary i Autobusy w Ukrainie

Ukraina posiada gęstą sieć autokarową. Podróż trwa mniej więcej tyle, co kurs pociągiem i jest na niektórych kierunkach tańsza od niej (a na niektórych droższa). Dwie największe sieci autokarowe na Ukrainie to Autolux (www.autolux.ua) i Gunsel (www.gunsel.ua). Na obydwu stronach możemy zakupić bilety online. Bilety dostępne są również na dworcach autobusowych, u kierowców.

AUTOKARY NA UKRAINIE - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Autolux

Gunsel

Kijów - Lwów 9h 275 UAH
(47 PLN)
-
Kijów - Charków 8h 275 UAH
(47 PLN)
233 UAH
(40 PLN)
Kijów - Dnipropetrovsk 8h 265 UAH
(45 PLN)
279 UAH
(47 PLN)
Kijów - Odessa 7h 295 UAH
(51 PLN)
310 UAH
(54 PLN)
Kijów - Zaporoże 10h 315 UAH
(55 PLN)
-
Lwów - Charków 20h - -
Lwów -  Dnipropetrovsk 18h - -

Warunki gorsze niż na kolei - bardzo często pojazdy są stare i w fatalnym stanie. Zdarzają się opóźnienia i wydłużenie czasu przejazdu. Strona internetowa na której możemy wyszukać połączenia autokarowe na Ukrainie: www.ticket.bus.com.ua.

Ukraina - ciekawostki

Ciekawostki o Ukrainie

Na Ukrainie mieszka największy człowiek na świecie. Mierzy 258 cm!


- w Ukrainie, czy na Ukrainie? Obydwie formy są poprawne. Stwierdzenie "na Ukrainę" odnosi się do czasów gdy Ukraina była częścią kraju (na Ukrainę można pojechać tak samo jak na Mazury, czy na Śląsk). "W Ukrainie" zaczęło popularyzować się po 1991, gdy Ukraina ogłosiła niepodległość (urlop można spędzić w Niemczech lub w Norwegi albo w Ukrainie).
- w Obwodzie chersońskim we wschodniej Ukrainie leży jedna z największych pustyń w Europie - Pustynia Oleszkowska (Aleshkovsky sands)

- w lokalnym prawie nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o nadawane imiona. Dzięki temu na Ukrainie możemy znaleźć osoby nazywające się np. Serwer, Madagaskar lub Jezus Chrystus

Ukraina - przydatne linki

Przydatne strony o Ukrainie

Przydatne strony dotyczące Ukrainy.


www.flyuia.com – strona linii lotniczej UIA

www.uz.gov.ua/en/ – strona ukraińskich linii kolejowych UZ

www.ticket.bus.com.ua – strona z informacją na temat rozkładów jazdy autobusów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021


Tagi: Ukraina  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ