Charków - przewodnik turystyczny

Dworzec w Charkowie

Dworzec w Charkowie. Foto: Alex Kulikov, flickr.com


Charków to drugie największe miasto Ukrainy. Mieszka w nim około 1,5 miliona mieszkańców. Charków nie ma długiej historii - miasto założyli kozacy w 1655 roku. Miasto było jednym z największych ośrodków przemysłu w ZSRR.

Charków - informacje ogólne i notka historyczna

Charków zostało założone przez Kozaków w 1654 roku. Było osadą wojskową, która z czasem przekształciła się w miasto. Od początku XIX wieku Charków intensywnie się rozwijał, uruchomiono uniwersytet, powstały brukowane ulice oraz wodociągi, rozwijał się przemysł. W latach 1919-1934 miasto zostało stolicą Ukrainy. W tym czasie Charków stał się trzecim największym miastem ZSRR. Podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 70%, jednak natychmiastowo ruszono do jego odbudowy, dzięki czemu Charków uzyskał swój wysoki status w Związku Radzieckim. Po rozpadzie ZSRR miasto znalazło się na terenie Ukrainy.

Dzisiaj Charków jest drugim największym miastem Ukrainy - mieszka w nim niecałe 1,5 miliona mieszkańców. To jedno z najważniejszych centrów przemysłowych i kulturowych Ukrainy.

Jak dotrzeć do Charkowa

Jak tanio dotrzeć do Charkowa?


Do Charkowa dolecimy z Katowic liniami Wizzair, cena za loty zaczyna się od około 200 PLN za lot w dwie strony. 28 października przewoźnik rozpocznie dodatkowe loty do Charkowa, z Gdańska i Wrocławia.

Charków - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Charkowa.


Charków jest obsługiwany przez lotnisko Kharkiv International Airport (HRK). Lotnisko położone jest około 12 kilometrów od centrum miasta. Do miasta dojedziemy bez żadnych problemów na trzy sposoby: busem 115 i 119 (kurs do stacji metra "Prospekt Haharina", koszt przejazdu 5,5 UAH), marszrutką 255 i 152 (kurs do stacji metra "Akademika Barabashova", koszt przejazdu 5,5 UAH) lub torlejbusem nr 3 (transport do kina "Zirka", koszt 2.5 UAH).

Charków - komunikacja miejska

W Charkowie znajdziemy 3 linie metra (niebieska, czerwona i żółta). Koszt przejazdu to 3 UAH, niezależnie od pokonywanej ilości przystanków.

Noclegi w Charkowie

Gdzie tanio spać w Charkowie? Sprawdź noclegi w Charkowie.


Baza noclegowa w Charkowie, podobnie jak w całej Ukrainie, jest bardzo tania. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 30 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 8 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Charków - atrakcje

Charków posiada kilka wartych odwiedzenia miejsc kultu: Monaster Opieki Matki Bożej (XVII wiek), Sobór Zaśnięcia Matki Bożej XVIII wiek, Sobór Zwiastowania (XIX wiek), Synagoga Bejt-Menachem, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Głównym placem miasta jest Plac Wolności.

W Charkowie możemy zobaczyć fragmenty XVII wiecznych murów oraz cmentarz ofiar totalitaryzmu w Piatichatkach, gdzie spoczywają ofiary wielkiej czystki oraz oficerowie Wojska Polskiego – ofiary zbrodni katyńskiej.

Charków - wskazówki praktyczne

Charków - wskazówki praktyczne.


- Miejscem spotkań jest w Charkowie Schevchenko Park, praktycznie każdego dnia można spotkać tam ludzi bawiących się i pijących alkohol

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021


Tagi: Charków   Ukraina  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ