Lwów - przewodnik turystyczny

Lwów, Muzeum Wojskowe

Lwów to historyczne miasto. Foto: Vladimir Kud, flickr.com


Lwów był jeszcze nie tak dawno polskim miastem, co zresztą słychać, widać i czuć na każdym kroku. Piękne, stare budownictwo, nowoczesny i zarazem monumentalny dworzec, marszrutki i wszechobecny ukraiński klimat powodują, że jest to miejsce do którego chce się wracać. Lwów jest największym ośrodkiem miejskim w zachodniej części kraju i 7. miastem co do wielkości. Jak na warunki panujące u naszych wschodnich sąsiadów Lwów jest miastem bardzo nowoczesnym, będącym narodowym liderem w dziedzinie reform gospodarczych i dążenia do systemu rynkowego. Warto zobaczyć to na własne oczy.

Lwów - informacje ogólne i notka historyczna

Początki zasiedlenia Lwowa sięgają V wieku. W IX wieku na terenach miasta istniała słowiańska osada. Od 981 rejon Lwowa należał do Rusi Kijowskiej. Po wyprawie kijowskiej w 1018 roku Lwów został przyłączony do Polski, jednak Ruś Kijowska ponownie przejęła Lwów w 1031 roku. W 1340, po śmierci księcia halicko-wołyńskiego, zgodnie z postanowieniami umowy spadkowej, Lwów przeszedł we władanie Polski. Miasto bardzo szybko zyskało tytuł miasta królewskiego i stało się jednym z najważniejszych w Rzeczypospolitej. Przez najbliższe wieki Lwów bogacił się i rozbudowywał. Słynął w Europie jako miasto wielu religiii i narodowości.  Od 1658 Lwów był razem z Krakowem i Wilnem najważniejszym miastem w kraju.

Wraz ze stopniowym upadkiem Polski, upadał również Lwów. W 1704 miasto zostało zajęte (pierwszy raz w swojej historii) przez obce wojska - w tym przepadku Szwedzkie. W 1772 roku, w wyniku I rozbioru Polski, Lwów trafił pod władzę Austrii, a jego mieszkańców zaczęto agresywnie germanizować. Po utworzeniu w 1867 Austro-Węgier, Lwów, będący stolicą Galicji, cieszył się bardzo szeroką autonomią oraz zgodą na naukę i rozwój kultury polskiej. Miasto znów bardzo intensywnie się rozwijało. Po zakończeniu I wojny światowej i ogłoszeniu niepodległości przez Polskę oraz Ukrainę wybuchła między nimi wojna o Lwów, wygrana przez Polaków. Lwów był jednym z najważniejszych polskich miast. Po II wojnie światowej Stalin zorganizował wysiedlenie Polaków z Lwowa, a samo miasto trafiło do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Dzisiaj Lwów jest jednym z najważniejszych miast Ukrainy. Mieszka w nim 725 tysięcy mieszkańców, w tym zaledwie kilka tysięcy Polaków.

Jak dotrzeć do Lwowa

dojazd do Lwowa

Jak tanio dotrzeć do Lwowa?


Możliwości dojazdu jest kilka. Zaczynając na pociągu, a kończąc na samolocie. Jeżeli zależy Wam na pieniądzach i przygodzie, polecamy Wam podróż pociągami i marszrutkami. Wbrew pozorom nie zajmie Wam ona dużo więcej czasu niż wycieczka autem lub drogim pociągiem międzynarodowym, a zaoszczędzicie mnóstwo pieniędzy i poznacie masę nowych ludzi.

Loty do Lwowa

Od kilku lat tanie linie lotnicze otworzyły się na Ukrainę, dzięki czemu w końcu pojawiły się tanie loty do naszego wschodniego sąsiada. W chwili pisania tych słów (luty 2021), z Polski do Lwowa lata Wizzair (Gdańsk, Katowice, Warszawa, Wrocław) oraz Ryanair (Kraków, Poznań, Warszawa-Modlin). Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za 99 PLN w jedną stronę.

Pociągiem i marszrutką do Lwowa

Pociąg w połączeniu z marszrutką jest najlepszą alternatywą aby dojechać do Lwowa. To nie tylko tanie rozwiązanie - to również świetna przygoda sama w sobie! W przypadku wyjazdu do Lwowa jest to nasza ulubiona forma dojazdu, która jest tania aczkolwiek trudno jednoznacznie określić całkowity czas podróży. Nie chodzi broń Boże o bezpośrednie połączenie kolejowe, które jest drogie i trwa całe wieki, ale o zupełnie inne połączenie. Niezależnie skąd jedziemy, trzeba najpierw dostać się (najlepiej pociągiem) do Przemyśla. Spod tamtejszego dworca za 2 zł jeżdżą busy do Medyki. Pamiętajcie że nie obowiązują tam żadne rozkłady – bus odjedzie w momencie kiedy pojazd zostanie po brzegi zapełniony przez pasażerów.

Granicę przekraczamy pieszo. Jest to chyba najszybsza droga. Po drugiej stronie trzeba znaleźć kolejny transport bo do Lwowa pozostaje jeszcze 80 kilometrów. Marszrutka kosztuje wprawdzie 20 UAH, ale lepiej nie nastawiać się że szybko nią dojedziecie. O wiele korzystniej wychodzi wzięcie busa, albo taksówki – normalna cena to 100 UAH za pojazd. Nie dajcie się oszukać, bowiem przy granicy traficie na wielu kierowców/taksówkarzy którzy będą próbowali Wam wmówić że cena wynosi 200 zł za kurs!

Lwów - dojazd do centrum z lotniska

transport z lotniska do centrum Lwowa

Lotnisko we Lwowie to międzynarodowy port.


Lwów obsługiwany jest przez jedno lotnisko - Lviv International Airport (LWO), które położone jest około 6 kilometrów od centrum Lwowa.

Z lotniska do centrum można dostać się autobusem, trolejbusem albo taksówką. Oczywiście odradzamy ostatni wariant - pomijając już to, że taksówki brane bezpośrednio na lotniskach nie należą do tanich, to na Ukrainie obcokrajowcy nie mówiący w lokalnym języku są zazwyczaj „kasowani” więcej niż tubylcy. O wiele lepszym pomysłem będzie skorzystanie z autobusu numer 95 lub trolejbusu o numerze 9. Cena przejazdu wyniesie tyle samo, co przejażdżka każdym innym miejskim środkiem transportu, czyli 2 UAH.

Lwów - komunikacja miejska

komunikacja miejska we Lwowie

Komunikacja miejska we Lwowie jest tania.


We Lwowie dojedziecie do celu praktycznie każdym środkiem transportu oprócz metra. Tramwaje, trolejbusy, marszrutki (lub po prostu autobusy) kosztują grosze, a gęsta sieć połączeń pomaga w sprawnym przemieszczaniu się po mieście. Poza transportem publicznym we Lwowie jest prawie 3 500 taksówek. Ceny są zazwyczaj symboliczne, jednak pamiętajcie że stawkę należy negocjować przed rozpoczęciem kursu.
Tramwaj:
We Lwowie działa 9 linii tramwajowych. Cena normalnego biletu wynosi 1,50 UAH, natomiast ulgowy kosztuje 0,75 UAH. Można je kupić w kioskach oraz u kierowców. Więcej informacji oraz dokładną rozpiskę poszczególnych linii znajdziecie tutaj
Trolejbus:
Linii trolejbusowych jest we Lwowie 10. Ceny są takie same jak w przypadku tramwajów, tzn. 1,50 UAH za bilet normalny i 0,75 UAH. Bilety można nabyć u kierowcy albo w kioskach. Więcej informacji oraz dokładną rozpiskę poszczególnych linii znajdziecie tutaj

Marszrutka/autobus:
W mieście działają 53 linie autobusowe. Lwowskie marszrutki i autobusy mają kolor żółty. Na przystankach zatrzymują się tylko na żądanie. Każdy pojazd jest oznaczony numerem, więc raczej nie sposób jest się pomylić. Cena biletu za pojedynczy przejazd wynosi 2 UAH. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Noclegi w Lwowie

noclegi we Lwowie

Gdzie tanio spać we Lwowie?


Baza noclegowa w Lwowie jest ogromna. Nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem interesującego nas noclegu. Cena za noc w dwuosobowym pokoju zaczyna się od 40 PLN, a łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 10 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty we Lwowie!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dzięki!

Atrakcje Lwowa

miejsca warte odwiedzenia we Lwowie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Lwów jest idealny dla amatorów aktywnego zwiedzania. Lista miejsc zabytkowych, które warto zobaczyć i w dodatku są dostępne za darmo (lub za niewielką opłatą) jest naprawdę imponująca. Będąc we Lwowie trzeba na pewno udać się na spacer w okolice rynku, starego miasta i prospektu Swobody. Obowiązkowy jest również cmentarz Łyczakowski oraz muzeum farmacji czy park Stryjski. Oprócz tego Lwów to liczne zabytkowe pałce, zamki, kościoły, pomniki oraz różne ślady wskazujące na to, że kiedyś miasto należało do Rzeczpospolitej. Lista miejsc, które warto zobaczyć jest oczywiście, o wiele, wiele dłuższa, jednak naszym zdaniem najciekawszym elementem wyjazdu jest poznawanie Ukraińców oraz życia, które toczy się tam zupełnie w innym tempie – na Ukrainie czas wolniej płynie.

Lwów - jedzenie

Jedzenie na Ukrainie nie powinno zawieść nikogo, kto choć trochę gustuje w naszej polskiej kuchni. Wśród tamtejszych przysmaków królują potrawy z ciasta gotowane we wrzątku, czyli warenky lub pierogi. Warto też spróbować mięs (wołowina, wieprzowina, drób i baranina) i zup (kapuśniak, juszka, barszcz ukraiński). Z napojów warto wymienić kwas podawany z dodatkiem soku brzozowego. Dominują również różne rodzaje piw, win i wódek.

Jeżeli chodzi o ceny w restauracjach i knajpach to generalnie jest bardzo przystępnie cenowo, chociaż oczywiście znajdziecie miejsca w których deska mięs będzie kosztować ponad 1000 zł. Z wiadomych względów odradzamy stołowanie się w takich restauracjach i polecamy Wam bardzo popularne jadłodajnie typu multifood, gdzie sami decydujecie o tym ile i co zjecie. Wybór jest zazwyczaj ogromny, jedzenie jest bardzo smaczne a ceny są przystępne nawet dla turystów, którzy nie mają za dużo pieniędzy. Obiad do syta z deserem i piwem kosztuje około 15 zł.

Polecane lokale

polecane miejsca we Lwowie

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Polecamy restaurację Smaczny Sezon (ukr. Cмачні Cезон), która jest typowym Multifoodem. Posiłek z 3 dań z piwem kosztuje około 15zł. Lokal znajduje się niedaleko dworca kolejowego na ulicy Hodorskiej 110 (po lewej stronie ulicy, zaraz za rondem w stronę centrum).

Lwów - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Lwowa

Będąc we Lwowie uważajcie na kieszonkowców!


- pomimo tego, że Ukraińcy używają na co dzień cyrylicy, to gros informacji ważnych dla turystów przetłumaczona jest na angielski
- do gniazdek starego typu potrzebny jest adapter (można kupić tanio na miejscu)
- żeby wymienić pieniądze będziecie potrzebować paszportu
- uważajcie na kieszonkowców w środkach transportu publicznego
- mocny alkohol można spożywać od 21. Roku życia
- alkohol i wyroby tytoniowe można kupować w sklepach między 10.00 a 22.00 natomiast w barach nie obowiązują limity czasowe
- wi-fi dostępne jest w wielu kawiarniach, restauracjach oraz w hotelach
- warto korzystać z punktów informacji turystycznej zlokalizowanych na dworcu kolejowym, lotnisku oraz w rynku. Pracownicy mówią tam po angielsku a zazwyczaj rozumieją też język polski
- uważajcie na „miłych” ludzi którzy będą chcieli w zamian za drobną pomoc wyłudzić od Was drobne

Lwów - przydatne linki

Przydatne strony o Lwowie.


- www.lviv.travel - ukraińska strona dla turystów o Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021


Tagi: Lwów   Ukraina  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ