Kolej na Ukrainie

Kolej na Ukrainie

Kolej na Ukrainie. Foto: dmytrok, flickr.com


Kolej na Ukrainie to najlepszy i przeważnie najtańszy sposób na transportu po kraju. Podróżowanie jest tanie (pomijając klasę pierwszą i pociągi "intercity+") i przyjemne. To główny i najczęściej wykorzystywany środek transportu na Ukrainie. Wg szacunków kolej obsługuje około 50% wszystkich transportów pasażerskich w kraju.

Kolej na Ukrainie - wstęp

Przewoźnikiem kolejowym na Ukrainie jest państwowe The State Administration of Railway Transport of Ukraine - "Ukrzaliznytsia". Wszystko może się jednak zmienić w najbliższym czasie - 2015 rok był rokiem, w którym przedsiębiorstwo straciło wypłacalność. Kolej ukraińska jest kolosem na glinianych nogach, w każdej chwili może upaść. W kraju od lat mówi się o prywatyzacji kolei. Jest

Bilety można kupować online na oficjalnej stronie: www.booking.uz.gov.ua/en, należy jednak mieć na uwadze, że cały system rezerwacji nie jest jeszcze oficjalnie uruchomiony - wciąż funkcjonuje w wersji BETA, mogą więc czasem występować błędy. Po zakupieniu biletu otrzymamy go na podane konto e-mail - jeżeli bilet posiada kod QR, możemy wydrukować go i wsiąść z nim do pociągu. Jeżeli nie ma kodu, wydrukowany plik musimy wymienić na dworcu na bilet właściwy.

Kolej na Ukrainie - klasy pociągów

Kolej na Ukrainie zbudowana jest podobnie jak pozostałe kraje dawnego bloku wschodniego. Klasy pociągów są praktycznie identyczne jak w Rosji:

3 klasa (plackarta, Third-class Sleeper) - najtańszy i najpopularniejszy wagon. Jest to otwarty wagon z dwoma piętrami łóżek (których jest łącznie 54 w jednym wagonie). Przekrój wagonu:

Kolej na Ukrainie - 3 klasa, plackarta

2 klasa (kupe, Coupe / Coach with Compartments) - 10 czteroosobowych przedziałów na każdy wagon. W każdym przedziale są dwa poziomy łóżek (dolne i górne). Przekrój wagonu:

Kolej na Ukrainie - 2 klasa, kupe

1 klasa (Luks, First-class Sleeper) - 10 dwuosobowych przedziałów na wagon. W każdym z tych przedziałów znajduje się umywalka i stolik. Czasem jest jeszcze telewizor. Przekrój wagonu:

Kolej na Ukrainie - 1 klasa, luks

Ponadto w kolei na Ukrainie występują jeszcze trzy klasy, które dostępne są tylko w niektórych pociągach:

"Seating First Class" - pierwsza klasa siedząca, dostępna w pociągach "Intercity+". Siedzenia na cały przedział, rzędy dwuosobowe. Przekrój wagonu:

Kolej na Ukrainie - 1 klasa intercity

"Sitting Second Class" - druga klasa siedząca, dostępna w pociągach Intercity+. Siedzenia na cały przedział, rzędy trzyosobowe. Przekrój wagonu:

Kolej na Ukrainie - 2 klasa intercity

"Sitting Third Class" - trzecia klasa siedząca. Bardzo rzadka, trzyosobowe rzędy, ciaśniej niż w drugiej klasie siedzącej.

Kolej na Ukrainie - kupowanie biletów

Specjalnie na potrzeby tego artykułu spędziłem trochę czasu w systemie sprzedaży biletów kolejowych na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika. Wybrałem kilka tras i sprawdziłem ceny. Według strony, bilety można kupować na 40 dni przed odjazdem, co jednak nie jest zawsze prawdą, system potrafi czasem skracać tą możliwość o 1-3 dni. Zauważalne jest to, że im mniej czasu do odjazdu pociągu, tym cena wyższa i zdecydowanie mniej miejsc. Bilety wykupowane są naprawdę szybko, większość osób kupuje je z wyprzedzeniem. Nie zwlekaj więc, kupuj bilety jak najszybciej.

Przykładowe trasy i ceny

KOLEJ W UKRAINIE - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Trzecia klasa (Third-class Sleeper)

druga klasa
(Coupe / Coach with Compartments)

Pierwsza klasa (First-class Sleeper) Intercity +
Kijów - Lwów 8h 100 UAH
(17 PLN)
271 UAH
(46 PLN)
447 UAH
(76 PLN)
5h jazdy
414 UAH (70 PLN) pierwsza klasa,
313 UAH (53 PLN) druga klasa
Kijów - Charków 8-10h 108 UAH (18 PLN) (siedząca trzecia klasa)
144 UAH (24 PLN) (trzecia klasa z kuszetkami)
244 UAH
(41 PLN)
494 UAH
(84 PLN)
-
Kijów - Dnipropetrovsk 7-8,5h 110 UAH
( PLN)
248 UAH
( PLN)
526 UAH 5,5h jazdy
391 UAH pierwsza klasa,
263 UAH druga klasa
Kijów - Odessa 9,5h 610 UAH
( PLN)
248 UAH
( PLN)
  7h jazdy
407 pierwsza klasa siedząca,
263 druga klasa siedząca
Kijów - Zaporoże 9-11h 127 UAH
( PLN)
294 UAH
( PLN)
400 UAH -
Lwów - Charków 20h 225 UAH 426 UAH - -
Lwów -  Dnipropetrovsk 18h 134 UAH
( PLN)
228 UAH
( PLN)
546 UAH -

W każdym wagonie znajduje się konduktor (tzw. "prowadnik"), który odpowiada za porządek i kontrolę biletów. W każdym wagonie dostępny jest czajnik, dzięki któremu możemy sobie przygotować gorącą wodę. Na stacjach pociągi potrafią stać po kilkadziesiąt minut. W tym czasie można od babuszek na dworcu kupić jedzenie.


Tagi: Ukraina  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ