Koloseum w Rzymie - historia, zwiedzanie oraz ważne informacje

Rzym - koloseum

Koloseum to symbol Rzymu oraz jednej z najbardziej znanych zabytków na świecie.


Koloseum, zwane też Amfiteatrem Flawiuszów, to olbrzymia budowla sportowa zbudowana w Rzymie w I wieku n.e. Jest to jeden z najsłynniejszych zabytków starożytności i jedno z najważniejszych symboli Rzymu. Z nami dowiesz się wszystkiego na temat Koloseum oraz sposobów na jego zwiedzanie.


Nim przejdziemy do omówienia zwiedzania Koloseum, warto poznać jego historię. Nie bez powodu monument ten uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków w historii człowieka.

Koloseum w Rzymie - historia

Budowa Koloseum rozpoczęła się w 72 roku n.e. pod rządami cesarza Tyberiusza. Jego budowa trwała zaledwie 8 lat i została ukończona w 80 roku n.e. za panowania cesarza Wespazjana. Budowa wymagała ogromnych nakładów pracy i materiałów, takich jak czerwony wapień i marmur. Gotowy budynek był w stanie pomieścić prawie 50 tysięcy osób! Od samego początku Koloseum było miejscem, w którym odbywały się różnego rodzaju widowiska, takie jak walki gladiatorów czy pojedynki z dzikimi zwierzętami. Widowiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i przyciągały tłumy widzów z całego Rzymu.

Nic jednak nie trwa wiecznie... W V wieku n.e. Koloseum zaczęło tracić na popularności. Coraz rzadziej odbywały się tam widowiska. W V wieku n.e. budowla została częściowo zniszczona przez trzęsienie ziemi, a w VI wieku n.e. została częściowo rozebrana, by pozyskać materiały budowlane do innych budowli. Budynek stopniowo, z wieku na wiek, ulegał zapomnieniu aż do XVIII wieku. W tym czasie Koloseum zostało odkryte przez archeologów - od tego czasu było kilkakrotnie renowane, by przywrócić mu dawny blask i umożliwić zwiedzającym lepsze zrozumienie jego historii i znaczenia. Obecnie jest jednym z najważniejszych zabytków Rzymu i jedną z największych atrakcji turystycznych.

Koloseum - jak dojechać

Nie ma co ukrywać, dotarcie do Koloseum nie stanowi żadnego problemu. Zabytek znajduje się w centrum miasta, niedaleko innych atrakcji turystycznych. Z większości miejsc w Rzymie najłatwiej będzie dojechać do Koloseum metrem. Najlepiej skorzystać z linii B (linii niebieskiej). Linia B kursuje na trasie od terminali lotniska Fiumicino do stacji Rebibbia/Jonio. Koloseum znajduje się na tej linii (przystanek Colosseo), więc wystarczy wsiąść w metro w dowolnym miejscu w mieście i wysiąść na stacji Koloseum. Metro w Rzymie kursuje od ok. 5:30 rano do późnych godzin nocnych, więc jest to doskonały sposób na szybkie i wygodne dotarcie do Koloseum w dowolnym momencie dnia lub nocy.

Zwiedzanie Koloseum - informacje praktyczne

Należy pamiętać, że każdego dnia Koloseum odwiedzane jest przez tłumy turystów. Generuje to problemy z dostępnością i dystrybucją biletów. Od wielu miesięcy miasto stara się sprzedawać bilety wyłącznie online. Doszliśmy nawet do czasów, kiedy próbowano wycofać się z funkcjonowania kas przed Koloseum i zamknięto je. W 2023 otworzono je jednak ponownie. Ale nie licz, że jest sens stać w kolejce i kupić tam bilet. O nie! Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zakup biletu do Koloseum online.

Jak kupić bilet do Koloseum

Bilety kupujemy na konkretny dzień i godzinę (godzinę wybieramy po zaznaczeniu dnia, w którym chcemy odwiedzić Koloseum). Nie możemy zwrócić biletów, ani zmienić daty, czy czasu, który wybraliśmy. Radzę dokładnie zaplanować naszą wizytę w Koloseum. Po zakupie biletu otrzymujemy go na podany przez nas adres e-mail. Nie musimy go drukować, wystarczy, że na wejściu pokażemy go w naszym telefonie.

Jak już pisałem wcześniej, Koloseum cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Z tego powodu nie możemy odkładać zakupu biletów na ostatnią chwilę ponieważ te szybko się wyprzedają. Bilety można kupić z maksymalnie trzydziestodniowym wyprzedzeniem.

Koloseum - rodzaje i ceny biletów

Bilety kupujemy na oficjalnej stronie, www.coopculture.it/en/tickets. Jest wiele rodzajów biletów, dlatego skupię się na najważniejszych i najbardziej popularnych.

  • 18 EUR (Ticket Colosseum, Roman Forum, Palatine_24h) - umożliwia zwiedzenie I i II piętra Koloseum
  • 24 EUR (Full Experience) - I, II piętro Koloseum + arena i podziemia

Bilety wstępu do Koloseum upoważniają również do odwiedzenia (tego samego dnia) stanowiska archeologicznego Palatyn oraz Forum Romanum. Bilet Full Experience umożliwia nam dodatkowo odwiedzenie Forum Imperial oraz daje nam na odwiedzenie stanowisk 48h od momentu wejścia do Koloseum, dzięki czemu możemy rozbić wszystkie te atrakcje na dwa dni.

Do biletu naliczona zostanie opłata manipulacyjna w wysokości 2 EUR. Posiadacze karty Roma Pass muszą wykupić rezerwacje wejścia z kartą (za 2 EUR).

Daty i godziny otwarcia Koloseum

Koloseum oraz Forum Rzymskie, Palatyn i Forum Cesarskie są otwarte codziennie z wyłączeniem 25 grudnia. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku.

  • od 1 stycznia do 28 lutego od 9.00 do 16.30
  • od 1 do 25 marca od 9.00 do 17.30
  • od 26 marca do 31 sierpnia od 9.00 do 19.15
  • od 1 września do 30 września 9.00 - 19.00
  • od 1 do 28 października 9.00 - 18.30
  • od 29 października do 31 grudnia 9.00 - 16.30

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem.

Wejście do Koloseum

Mając już swój bilet, należy pojawić się minimum 15 minut wcześniej. Gdzie? Przed głównym wejściem do Koloseum. Nazywa się ono Sperone Valadier, na cześć architekta, który zrekonstruował tą część Koloseum. Wejście to znajduje się zaraz obok świątyni Venus i Romy.

Wchodząc na teren Koloseum pracownicy sprawdzą nasz bilet oraz przeprowadzą kontrolę osobistą, która jest mocno podoba na kontroli przeprowadzanych na lotnisku. Jest dużo ograniczeń, m.in. nie można wnosić ze sobą plecaków, dużych butelek, selfie-sticków oraz dronów. Nie ma przechowalni bagażu, co oznaczna utratę sprzętu lub rezygnację z wejścia!

Na wejściu do Koloseum możemy za 5,5 EUR wynająć przewodnik audio, dostępny również w języku polskim.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Koloseum?

Długość zwiedzania oczywiście zależy od Twoich preferencji, ale na 99% uda Ci się zwiedzić Koloseum w ciągu jednej, maksymalnie dwóch godzin. Statystyki Google wskazują, że większość ludzi, spędza w Koloseum maksymalnie dwie godziny.

Dużo więcej czasu musisz zarezerwować na zwiedzanie stanowisk archeologicznych Palatyn oraz Forum Romanum, na które spokojnie możesz poświęcić nawet i pół dnia.


Tagi: Włochy   Rzym  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ